Vrt
Biljke za balkone – idealne kombinacije
Podržavamo akciju Ostani doma, ali znamo da vam ponekad nedostaje čistog zraka. Na balkone smijete izići. A evo koje se biljke za balkone idealno kombiniraju
Zelenilo i cvatuće bilje na balkonu svakako djeluje umirujuće. A umirujuće je i terapeutski bavljenje vrtlarenjem. Ideju koje su biljke idealne za balkone potražili smo u Iris MBM Vrtnom centru.
Kombinacija crnogoričnog malog čempresa, trajnice erike s bršljanom i iberisom bit će dovoljno atraktivna.

Kada ste odabrali biljke za balkone, vrijeme je za sadnju. Agronomkinja Anita Surić – Klarić objašnjava nam da za početak treba izbušiti rupe na dnu posude u koju sadite.

U posudu postavite dva do tri centimetra drenažnog sloja. To mogu biti kuglice od pečene gline koje upijaju suvišnu vlagu održavajući tako supstrat mokrim. Kuglice prekrijte s otprilike pet centimetara zemlje.

Koristite univerzalni supstrat koji u sebi sadrži treset i humusnu zemlju s mješavinom gnojiva i mikro elemenata. Takav će supstrat osiguravati i dodatnu prihranu biljkama.

Odabir biljaka
Središnji dio balkonskog ukrasa neka bude trajna crnogorična vrsta – mali čempres. Biljku izvadite iz lonca sa zemljom i korijenjem. Ako je jako dugačko, prikratite ga, ali u ovom slučaju bit će dovoljno malo ga rastvoriti. Čempresu pridružite eriku. Ona cvate veći dio godine. Iberis je tipična proljetna vrsta koja cvate cijelo proljeće.

„Žardinjeru nikada ne treba prenatrpati, uvijek treba ostaviti dovoljno razmaka između biljaka, ovisno o tome koliko nam prostora dozvoljava razmak u žardinjeri. To je u ovom slučaju jedno desetak centimetara razmaka“, objašnjava Surić – Klarić.

Donji dio posude upotpunite takozvanim podrastom. U ovom slučaju sadi se bršljan. Nakon što ste biljke rasporedili, ponovno ih zasipajte zemljom do centimetar visine ispod gornjeg vrha posude.

A nakon što iberis ocvate, možete ga zamijeniti različitim ljetnicama poput pelargonija, geranija, begonija. Pitate se kako sada doći do tog cvijeća? Iris MBM vrtni centar dostavlja ga na vaša vrata.
Sad kad imate posađen ukras za balkon, nedostaje još samo savjet kako ga održavati.

„Zalijevanje prvenstveno ovisi o temperaturi zraka i zapravo položaju u kojem nam stoji žardinjera, da li se isušuje preko dana, koliko ima sunčevih zraka u danu i otprilike jednom do dva puta tjedno ovisno o temperaturi zraka treba zaliti. Zlatno pravilo kaže da je bolja djelomična suša za biljke, nego prevelika vlaga. Od prevelike vlage najčešće biljka trune“, završava stručnjakinja iz Iris MBM Vrtnog centra.
Stručne savjete za sadnju biljaka na balkonima donosimo vam u suradnji s Iris MBM Vrtnim centrom.

Bilje
Prirodna zaštita od komaraca i nametnika: Ove biljke zaista djeluju

Kako temperature rastu, s njima bujaju vrtovi i balkoni puni cvijeća, povrća i začinskog bilja. No, ljeto sa sobom donosi i dosadne kukce – od komaraca do muha i mrava. Umjesto da posegnete za kemijskim sredstvima, stručnjakinja za hortikulturu Milica Sekulić otkriva kako se prirodno možete zaštititi – uz pomoć biljaka koje su i estetski privlačne i funkcionalne.
Prirodna zaštita od komaraca i nametnika dugoročno je uvijek bolja nego posezanje za raznim štetnim kemikalijama.
Skrivaju se i u vašem vrtu: Evo što nikada ne smijete napraviti ako vas ugrize krpelj
Prirodna zaštita od komaraca i nametnika: mirisne biljke koje čuvaju vaš vrt
„Postoje repelentne biljke,“ potvrđuje Milica Sekulić, bacc. ing. agr. „Dovoljno je pogledati sastav brojnih insekticida – mnogi su bazirani na uljima upravo tih biljaka.“ Komarci, muhe, mravi i drugi ljetni napasnici osjetljivi su na jake arome i eterična ulja koja ove biljke sadrže.
Ako želite izbjegnuti kemikalije i stvoriti zdraviji okoliš za svoju obitelj, prirodna zaštita od komaraca i štetnika putem biljaka je jednostavno i učinkovito rješenje.
Kako se riješiti puževa u vrtu: 5 prirodnih i učinkovitih metoda

Koje biljke posaditi?
Na balkone, prozorske daske ili rubove vrtova idealno je zasaditi:
- Limunsku travu – sadrži citronelu, prirodni repelent, a istovremeno listove možete koristiti za pripremu limunade i aromatizirane vode. Što više biljaka imate, to će djelovanje biti učinkovitije.
- Bosiljak – odlično uspijeva u tegli, odbija komarce, a koristit će vam i u kuhinji.
- Kadulju, timijan i lavandu – mirisne, dekorativne i učinkovite protiv insekata. Njihova eterična ulja odbijaju komarce i muhe, osobito kad protrljate listove.
- Ružmarin – zimzelen i otporan, tjera mrave i komarce, ali privlači pčele i ose pa ga pažljivo pozicionirajte.
Biljke kao saveznici u povrtnjaku
U organskom vrtu neizostavne su:
- Kadifice (tagetes) – čiste tlo od nematoda i drugih podzemnih štetnika.
- Neven – djeluje repelentno i ukrasno.
- Bosiljak, timijan, kadulja – štite povrće, a istovremeno ga oplemenjuju aromom i mirisom.
Kombiniranjem funkcionalnih i dekorativnih vrsta postiže se dvostruki učinak – estetski privlačan prostor i prirodna zaštita od komaraca i štetnika tijekom cijelog ljeta.

Bez pesticida i bez brige
Sadnjom pravilno odabranih biljaka stvorit ćete oku ugodan, mirisan i funkcionalan prostor. Osim što doprinose bioraznolikosti i privlače korisne insekte poput pčela, ove biljke smanjuju potrebu za kemijskim sredstvima i čine vaš vanjski prostor ugodnijim za boravak – osobito u toplim ljetnim večerima.
Bilje
Limunska trava – egzotična biljka koja oplemenjuje vrt i kuhinju

Osim što u vaš vrt unosi dašak egzotike, limunska trava (Cymbopogon citratus) pravi je saveznik u kuhinji, prirodnoj medicini i borbi protiv komaraca. Ova aromatična biljka, poznata i pod imenom citronela, sve češće pronalazi mjesto i u domaćim vrtovima – zbog jednostavnog uzgoja i brojnih dobrobiti koje pruža.
Ružmarin je puno više od začina – jača srce, bistri um i uljepšava svaki vrt
Kako izgleda i odakle dolazi?
Limunska trava potječe iz tropskih krajeva jugoistočne Azije, a karakteriziraju je dugi, uski i oštri listovi koji ispuštaju prepoznatljiv citrusni miris. Iako u prirodnom staništu može dosegnuti visinu i do metar i pol, kod nas se najčešće uzgaja kao jednogodišnja biljka ili u lončanicama koje se unose unutra tijekom zime.
Uzgoj i njega limunske trave
Limunska trava voli toplinu i sunce, pa je idealno mjesto za sadnju osunčani kutak vrta ili terasa. Važno je osigurati:
- Pjeskovito, propusno tlo s dobrim drenažnim slojem
- Redovito zalijevanje, osobito tijekom sušnih razdoblja
- Zaštitu od mraza – u kontinentalnim krajevima preporučuje se uzgoj u posudama
Biljka brzo raste i može se lako razmnožiti dijeljenjem busena ili sadnjom reznica.
Ljekovita svojstva i upotreba
Limunska trava poznata je po svojim protuupalnim, antibakterijskim i umirujućim svojstvima. U narodnoj medicini koristi se za:
- Umirivanje probavnih smetnji
- Ublažavanje glavobolje i nesanice
- Snižavanje temperature i jačanje imuniteta
Čaj od svježih ili osušenih listova limunske trave omiljen je napitak zbog ugodnog okusa i osvježavajućeg mirisa.
Nezaobilazna u azijskoj kuhinji
U kulinarstvu se koriste donji, zadebljani dijelovi stabljike koji se najčešće režu, gnječe ili kuhaju u varivima i juhama. Nezaobilazan je sastojak tajlandske, vijetnamske i indonezijske kuhinje, osobito u jelima poput Tom Yum juhe, curryja i marinada za meso i ribu.

Prirodni repelent
Zahvaljujući visokom udjelu citronelola i geraniola, limunska trava prirodno odbija komarce i druge insekte. Možete je posaditi u blizini mjesta za sjedenje na otvorenom ili koristiti eterično ulje u svjetiljkama i sprejevima.
Citronela: Biljka koju vrijedi imati u kuhinji i u vrtu
Limunska trava oplemenjuje prostor, mirisom i izgledom stvara egzotičnu atmosferu, a njezina primjena u kuhinji i kućnoj ljekarni čini je izuzetno korisnom biljkom. Bilo da ste ljubitelj orijentalne kuhinje, prirodnih pripravaka ili tražite dekorativnu biljku za vrt, limunska trava je savršen izbor za vašu zelenu oazu.
You must be logged in to post a comment Login