Bilje
Napravite ljetni vjenčić
Ukrašavanje doma uvijek je u bojama godišnjeg doba. Ljeto donosi pregršt svježeg cvijeća kojeg koristimo za osvježavanje interijera, ali i izradu prekrasnih vjenčića za vrata.
Ljetni vjenčići za vrata
Vijenci za ulazna vrata nekoć su se koristili isključivo za ukrašavanje kuća tijekom zimskih blagdana. U posljednje vrijeme koriste se za dekoraciju domova tijekom svih godišnjih doba i za sve prigode.
“Jako je lijepo ukrasiti dom kad dođu gosti i u zadnje vrijeme tome se sve više pridaje pažnja. Sve se više pažnje pridaje estetici i puno je ljepše vidjeti nabacane vijence po stolu ili na ulazu ili vijenac”, ističe floristica Renata Hajdarović.
Kao djevojčica napravila je svoj prvi vjenčić
Inspiraciju za izradu vijenaca Renata crpi iz časopisa i s interneta. Floristica se još uvijek rado sjeća prvih vijenaca koje je izradila.
Prvi ljetni vijenac napravila je još kao dijete, igrajući se sa prijateljicama. To su bili cvjetni vijenci od tratinčica, maslačaka koji se stavljaju na glavu.
Izrada je vrlo jednostavna
Želite li se upustiti u izradu vijenaca, Renata će vam pomoći s nekoliko konkretnih savjeta. Sve što vam je za izradu potrebno su mašta, ljetno bilje i žica.
Ljetni vijenac može se napraviti kod kuće i nisu vam potrebni nikakvi posebni predmeti osim žice.
Za rezanje ovakvog bilja nisu potrebne čak ni vrtlarske škare. Sasvim solidno će vam poslužiti I obične škare za papir.
Za ovaj vijenac vam neće biti potrebna uobičajena slamnata osnova. Dovoljne će biti zelene grančice koje ćete povezati koristeći žicu.
“Imate uvijek onih povijuša. Ja sam ostavila lišće da možete prepoznati. Te povijuše sad cvatu, ali ću maknuti lišće da mi ne smeta. Lišće nam ne treba jer lišće od te povijuše jako brzo uvene.”
Kad napravite čvrsti temelj, odnosno osnovnu strukturu, vrijeme je za dodavanje ukrasnog bilja. Da bi očvrsnula bazu vijenca Renata će koristiti mirtu, simbol pomirenja, opraštanja i Božje milosti.
“Kad s njom pletete osnovu onda već radite male, male pušleke i onda ih stavljate roje osnovu i pletete taj zeleni dio.”
Kako bi se vijenac dodatno zazelenio, Renata mu je dodala rustiku koju nije bilo potrebno vezati jer su njezine grančice formirane u buketiće, zatim malo suhog bilja te crnjika.
“Ne možete fulati. Najvažnije je da vi guštate. Nije toliko važno da to bude savršeno i da vjenčić bude savršen. Najbitnije je da se igraš. I da ako radiš to s djecom, da se i oni igraju, da se zabavljate, da radite nešto zajedno”
Vijenac kao iz časopisa
Renata je napravila vijenac poput onih sa fotografija modnih časopisa. Uz spaljene ruže i jutenu mašnu – zvijezda je rođena.
“Tu mašnu uvijek možete malo složiti, ovo kaj vam smeta ortfrljite i on takav može sigurno nekoliko dana biti svjež, na ovim temperaturama, a prskanjem ga možete osvježavati dulje, a kad se osuši može izgledati vrlo lijepo”, zaključuje Renata.
Nakon izrade vijenac smjestite na mjesto na kojem će izazvati divljenje.
Bilje
Vrt nakon kiše i nevremena – kako sanirati štetu?
Prema definiciji jakom kišom se smatra količina oborina preko 7.62 mm po satu. Tada u vrtu nastaje “potop”. Obilne kiše često su popraćene jakim grmljavinskim nevremenom i udarima vjetra.
Velike količine oborina u kratkom vremenskom razdoblju predstavljaju problem za tlo: ono ne može apsorbirati velike količine vode i to dovodi do stvaranja lokvi i poplava. Travnjak pati od jake kiše i natopljenosti. Što učiniti nakon takve situacije? Stručnjaci kažu, četiri su radnje koje su nužne.
Detaljan pregled vrta
Prvo što trebate učiniti je detaljno pregledati vrt te ustanoviti je li nastala šteta. Zatim počnite s grubim pospremanjem tj. uklonite s travnjaka sve što je vjetar nanio poput otpalih grana, otpalog voća i lišća koje posebno treba ukloniti zbog opasnosti truljenja na travnatoj površini. U slučaju poplave obratite pozornost na eventualno kamenje i slične predmete koje je nanijela voda, a koje bi mogli oštetiti travnjak i kosilicu prilikom iduće košnje.
Kontrola stabala
Nakon grmljavinskog nevremena odmah pomislimo na pale grane i grančice ili napuknute grane koje još vise u krošnjama. Napuknute grane uklonite na primjer akumulatorskom lančanom pilom kao što je AL-KO 18 V BOSCH HOME & GARDEN COMPATIBLE lančana pila CSA 1820. Provjerite i tlo oko stabla. Je li stablo još uvijek čvrsto ukorijenjeno u tlu ili je tlo oko stabla izbočeno? Tada možda više nema dovoljno oslonca i prijeti da će se prevrnuti.
Pregledajte gredice
Pregledajte gredice, a posebno one povišene. Posađeno cvijeće ili povrće je moglo biti oštećeno jakom kišom ili tučom. Uklonite sve oštećene dijelove sa biljki. Nakon jake kiše dobro je pograbljati i prorahliti tlo. Akumulatorska kopačica AL-KO 18 V BOSCH HOME & GARDEN COMPATIBLE TL 1820 idealna je za male gredice. Praktična je i jednostavna za korištenje.
Provjerite travnjak
Nakon čišćenja travnjaka provjerite je li jaka kiša ostavila ogoljene ili tzv. ćelave dijelove na travnjaku. Oni se mogu ponovno zasijati kada je vrijeme sadnje.
Prije daljnje obrade, ostavite travnjak da se osuši. Najbolje je izbjegavati dodatno opterećenje potpuno natopljenog tla. Ako se ponovno optereti prerano, površina će se dodatno zbiti i voda će još slabije otjecati. Pričekajte da se travnjak osuši prije košnje. Ovo je bolje za travnjak i kosilicu. Mokru travu nemojte malčirati jer pokošena trava koja ostane na mokrom tlu trune i uništava travnjak.
Nakon što se travnjak osuši, “akcija spašavanja” može započeti. Travnjak tada treba prozračiti. Prozračivanje travnjaka znači bušenje malih rupa u travnjaku i tlu. Oni rahle tlo i osiguravaju dobro prozračivanje i otjecanje vode kako bi se tlo moglo regenerirati. Za to su posebno prikladni akumulatorski prozračivači poput AL-KO 18 V BOSCH HOME AND GARDEN COMPATIBLE AR 1835.
Zaštitne mjere kao prevencija
Kako biste spriječili oštećenje na gredicama s cvijećem ili povrćem, izbjegavajte nakupljanje vode. Prilikom postavljanja gredica osigurajte dobru drenažu pomoću šljunka ili pijeska koji dobro odvode vodu.
Kako biste spriječili stvaranje lokvi na travnjaku, osigurajte dobru drenažu tla i prozračujte ga redovito. To rahli tlo i pomaže zemlji da upije višak vode. Prilikom sadnje novog travnjaka obratite pozornost na sastav tla. Ako je tlo jako glinasto, preporučljivo je dodati pijesak. Ova kombinacija rezultira optimalnom mješavinom skladištenja vode i propusnosti tijekom jake kiše.
Dobro osmišljen dizajn vrta štiti vas od problema tijekom jake kiše. U načelu se preporuča gusta sadnja jer biljke osiguravaju da tlo ostane rahlo i da zemlja bolje upija vodu. Prodiranje korijena u tlo također osigurava veću stabilnost za biljke i tlo. Stoga slobodno posadite puno biljaka na razne načine, to pomaže u olujama, a i kukci su sretni.
Sljedeća suha faza će sigurno doći, zato se pripremite i skupljajte kišnicu. Za to su prikladne jednostavne bačve za kišu ili cisterna. Uz AL-KO vrtne pumpe ili potopne tlačne pumpe i pumpe za bunar, izvlačenje vode je jednostavno. To vam omogućuje da zalijevate travnjak i biljke u vrtu u vrućim ljetnim mjesecima i uštedite skupu vodu iz slavine.
alko-garden.hr
Bilje
Kako napraviti bonsai
Obožavate li stabla, a ograničeni ste prostorom da biste posadili vlastito, pokušajte s drvenom japanskom tehnikom koja drvo pretvara u pravo umjetničko djelo.
Bonsai u prijevodu znači drvo u posudi. Iako izvorno potiče iz Kine, tehnika izrade usavršena je u Japanu.
Ja sam se zainteresirao za bonsai tako da htio sam kakav hobi gdje mogu imati doticaj s prirodom, radit s rukama i jednostavno se izraziti. Pošto baš volim prirodu, bonsai je za mene bio nekakav logičan slijed i zaljubio sam se u njega na prvi pogled, kaže Toni Adžić, zagrebački stručnjak za bonsai.
Bonsai možete napraviti sami od bilo koje vrste drveta, poput javora ili glicinije, a jednako dobro izgledaju i zimzelena i listopadna stabla. Toni objašnjava da je zabluda da se za bonsai mora koristiti posebna vrsta drveta, da to mora biti patuljasta vrsta, već da se bonsai može napraviti od bilo kojeg drveta.
Na što paziti pri odabiru drveta?
Pri odabiru drveta za bonsai prvi kriterij je veličina listova. Ako imamo manji list na svom bonsai materijalu dobit će se bolja iluzija veličine, a drugi kriterij je otpornost na rezidbu. Želimo da vrsta na kojoj radimo jako dobro reagira na rezidbu i pušta mnogo izboja što nam u biti onda omogućava i olakšava proces izgradnje tog bonsai drveta, rekao je Adžić.
Da bi napravili bonsai, prvo treba škarama oblikovati grane. Iako se mogu koristiti i obične kuhinjske, Toni koristi konkavne škare koje omogućuju da dublje uđemo u krošnju, napravimo ljepšu liniju reza, da se onda taj rez stopi sa starom granom iz koje raste novi izboj i tako postižemo vizualno bolji dojam, objasnio je Adžić.
Da bi postigao željeni izgled, oko grana treba omotati žicu koju treba stegnuti dovoljno, ali ne prečvrsto da ne bi spriječila rast. Takozvano žicarenje radi se gumiranom ili plastificiranom žicom koja će se prerezati nakon nekoliko mjeseci, kad grana dobije željeni smjer i oblik. Zatim treba ukloniti viška korijena te presaditi stablo u bonsai posudu.
Specifičnosti bonsai posude
Bonsai posuda ona se razliku od drugih posuda estetski, ona je plića od klasičnih posuda i ona upravo naglašava to naše drvo, naglašava deblo, nema vizualnu težinu veliku i jednostavno se ukomponira s tim našim bonsai drvetom. Bitno je samo da ima rupe za drenažu na dnu. Zemlja za bonsai treba dobro zadržavati vlagu, a propuštati višak vode van kroz posudu jer korijen ne smije biti potopljen u vodi. Zato što se uzgaja u plitkim, glinenim posudama, u toplijim danima, bonsai treba svakodnevno zalijevati, a treba li presađivanje to svakako treba napraviti u vrijeme mirovanja stabla, od jeseni do proljeća.
Izgled i vrijeme koje je potrebno da bi se postigao neki bonsai ovisi, ovisi o materijalu s kojim radimo i ovisi o tome koju su naši kriteriji. Ako su nam kriteriji da neka osoba koja vidi taj bonsai da prepozna da je to bonsai to je dosta kratki period, već nakon godinu i pol do dvije godine se može jako efektno drvo postići, ali ako želimo doći na nekakvu razinu izložbe ili časopisa tu su potrebne godine i godine, znači pričamo o deset, petnaest, dvadeset godina rada, rekao je Toni Adžić.
Svatko može isprobati ovu vještinu. Ne zahtijeva previše truda niti troškova, a ono što ćete na kraju dobiti može biti jako vrijedno i podići će estetiku vašeg prostora.