Povežimo se

Vrt

10 najvećih vrtnih mitova: Otkrivamo što se krije iza njih

Postoje brojni mitovi o njezi vrta i travnjaka. Otkrivamo što se krije iza njih.

1. Nove travnjake ne treba gnojiti

Raširen je mit o negnojenju svježe posijanog travnjaka u prvoj godini. Na taj način se biljke u početku mogu dobro ukorijeniti i ne razmaze se previše hranjivim tvarima. Međutim, praksa pokazuje vrlo različite rezultate: tijekom sezone sjetve, mlade biljke travnjaka su posebno ugrožene jer je travnjak još uvijek neravan i korov ima dovoljno prostora za klijanje. Stoga se pobrinite da novi travnjak bude gust što je prije moguće. Za to je vrlo važna dobra opskrba hranjivim tvarima. Najbolje je posipati brzodjelujuće početno gnojivo odmah nakon sjetve, a zatim gnojiti svakih četiri do šest tjedana normalnim gnojivom za travnjak kako biste dobili zdrav i gust travnjak.

2. Travnjak morate vapniti svake godine kako mahovina ne bi imala šanse

Vapno pomaže neutralizirati kiselost u tlu. Međutim, kiselo tlo nije jedini razlog za razvoj mahovine. Ostali razlozi su da travnjak nema dovoljno sunca, da je tlo pregusto, da je pokošeno preduboko ili da je pogrešno pognojeno. I naravno, vapnjenje tu ne može ništa. Najbolja metoda protiv mahovine na travnjaku je rahljenje i prozračivanje, barem jednom godišnje. S prozračivačem i njegovim različitim valjcima, oboje je brzo i jednostavno. Ako sumnjate da je vaš travnjak kisel, najbolje je napraviti test tla. Vapnenje ima smisla kod pH vrijednosti manje od 5.

3. Što je travnjak dublje pokošen, imam manje posla

Nažalost, to je pogrešno, jer preduboko košenje oštećuje travnjak. Kao rezultat toga, korijenje trave je izloženo, meta je za bolesti i, posebno ljeti, može biti toliko isušeno na suncu da travnjak posmeđi i umre. Preporučamo “pravilo trećine” kada kosite travnjak: ono kaže da se travnjak skraćuje samo za jednu trećinu, ostaju dvije trećine. Dakle, ako je travnjak visok 6 cm, odrezat ćete samo 2 cm, a ostat će 4 cm.

4. Manje gnojidbe znači i manje košnje

Ako se travnjak redovito gnoji, to dovodi do bržeg rasta. To ujedno znači: kosite češće! Pa trebamo li smanjiti gnojidbu? Ni to nije rješenje. Jer ako se zanemari redovita gnojidba, to dovodi do nedostatka hranjivih tvari. Nakon određenog vremena travnjak postaje mrljast, zarasta i izgleda zapušteno. Međutim, obnavljanje travnjaka zahtijeva više truda od redovite košnje.Ako ne želite sami kositi, najbolje je nabaviti Robolinho® robotsku kosilicu. On se potpuno automatski brine za redovitu košnju.

5. Malčiranje zamjenjuje gnojidbu

Malčiranje je savršena dopuna gnojidbi. Travnjaku vraća prirodne hranjive tvari i štiti ga od isušivanja. Prilikom košnje, pokošene vlati trave se vrte u kućištu kosilice, posebnom oštricom se fino usitnjavaju i otpuhuju natrag u travnjak kao prirodno gnojivo.

Za to su prikladne kosilice s funkcijom 3inONE ili 4inONE ili posebne kosilice za malčiranje. Najjednostavnije je s Robolinho® robotskom kosilicom. Potpuno automatski kosi travnjak i istovremeno vrlo fino sjecka pokošenu travu zahvaljujući svom jedinstvenom sustavu noževa za malčiranje. Sitna pokošena trava ostaje na travnjaku i djeluje poput prirodnog gnojiva. Mali savjet: malč košnja najbolje funkcionira na niskoj travi.

6. Savršen travnjak kroz prozračivanje

Kod prozračivanja travnjak se rahli valjkom za prozračivanje. To poboljšava rast travnjaka jer može bolje apsorbirati kisik, hranjive tvari i vlagu. Travnjak možete prozračiti nekoliko puta godišnje jer je to poput osvježavanja travnjaka. Međutim, to nije dovoljno za njegovan i bujan travnjak. Stoga ne zaboravite redovito kositi i, osobito ljeti, zalijevati travnjak.

7. Bolje je ne zalijevati travnjak usred dana

Ovo vjerojatno znate iz iskustva: ako biljke s velikim lišćem zalijevate na podnevnom suncu, zaostale kapi vode mogu uzrokovati lokalne opekline na lišću. Međutim, to nije slučaj s travnjacima. Vlati trave su vrlo uske i stoje okomito na sunce, tako da sunčeve zrake nemaju veliku površinu za napad.

Međutim, voda za navodnjavanje vrlo brzo ispari na ljetnim podnevnim vrućinama, pa je potrebno više vode. Stoga preporučujemo zalijevanje travnjaka ujutro ili predvečer. U idealnom slučaju, za to koristite kišnicu i ispumpajte je iz bunara, spremnika za kišnicu ili cisterne vrtnom pumpom.

8. Zelene reznice i vrtni otpad moraju se zbrinjavati uz velike troškove

Svaki lijepo uređeni vrt također treba ostati u formi. Stoga biste trebali redovito podrezivati ​​živice, grmlje i drveće. Ali što učiniti sa svim isječcima? Rješenje je vrlo jednostavno: usitnite grane, grančice i zelenilo pomoću sjeckalice i upotrijebite nasjeckani materijal i malč u vrtu kao pokrivač za gredice protiv korova: kao sklonište za male životinje poput ježeva ili kao dno ili drugi donji sloj na kompostu.

9. Zadnja košnja travnjaka je u listopadu

Stav da je zadnja košnja uvijek u listopadu samo je djelomično točan, budući da se rast travnjaka ne temelji na kalendarskom mjesecu, već na vremenu. Gotovo je tek kada travnjak prestane rasti i/ili kada temperature trajno ne dosegnu više od 5-10 stupnjeva. Tada je vrijeme da kosilicu ili robotsku kosilicu pripremite za zimu.

10. Na travnjaku može ostati malo jesenjeg otpalog lišća

Obavezno uklonite jesenje lišće s travnjaka. Postoje različiti razlozi za to: travnjak ne spava zimski san, on nastavlja rasti i zimi kada temperature to dopuštaju. Ispod sloja lišća ne dobiva dovoljno svjetla i kisika. Rezultat su žute mrlje na travnjaku. Osim toga, može doći čak i do truljenja ako vlaga ne može izaći. To također oštećuje travnjak. Najlakši način za uklanjanje lišća s travnjaka je puhač za lišće ili usisivač za lišće.

Malo lišća u vrtu, npr. ispod grmlja, može poslužiti kao zimovalište za ježeve.

Vrt

Deset poslova u vrtu koje biste trebali napraviti u prosincu

Uživajte u svom vrtu u svježem zimskom danu

Mnogi od nas planiraju svoje proljetne/ljetne vrtove tijekom zimskih mjeseci umjesto da se stvarno bave vrtlarstvom, no to ne znači da nema ništa za raditi. Nema ništa ljepše od provođenja vremena vani na svježem zimskom danu. Nekoliko minuta provedenih u vrtu u prosincu može smanjiti radno opterećenje za iduću godinu i pružiti priliku da pobjegnete od blagdanske užurbanosti.

Deset vrtnih poslova za prosinac:

1. Budite spremni na nagle promjene temperature i zaštitite osjetljive biljke hortikulturnom tkaninom, novinama ili dekama.

Nježno cvijeće poput begonije, pelargonije, dalije, cinija i bosiljka zahtijeva zaštitu kada se očekuje mraz. S druge strane, biljke poput klinčića, slatkog graška, kalendule, lavande, i ružmarina mogu izdržati lagani mraz. Pročitajte kako zaštititi svoje cvijeće od mraza.

Neke biljke je ipak bolje unijeti unutra, pogledajte koje.

2. Ostavite ocvale cvjetne glavice na hortenzijama do proljeća jer pružaju zaštitu od mraza pupovima niže na stabljikama.

Hortenzije: Pomozite im da prežive zimu i nagradit će vas u proljeće

3. Prekopajte golo tlo i na vrh stavite stajski gnoj – pustite glistama i mrazu da razbiju grudice zemlje.

4. Ako to već niste učinili, temeljito očistite staklenik. Operite staklo, pod i police blagim dezinficijensom kako biste uništili štetnike i bolesti koji prezimljuju.

5. Zaštitite božićne zvijezde od hladnih propuha i pustite ih da se lagano osuše između zalijevanja kako bi trajale tijekom cijelog Božića i sve do siječnja.

Božićna zvijezda: Uz ove savjete ona će dočekati i iduću zimu

6. Ako je vrijeme blago, nastavite kositi travu ako raste, ali podignite visinu noževa kosilice. Probodite travnjak vilama kako biste poboljšali drenažu i prozračivanje. Nastavite čistiti lišće kako biste pustili svjetlo i spriječili pojavu mrtvih mjesta.

7. Još uvijek imate vremena zasaditi tulipane – izbjegavajte sadnju na dan s mrazom i koristite žičanu mrežu kako biste zaštitili lukovice od gladnih vjeverica.

Vrijeme je za sadnju lukovica tulipana – pratite ove jednostavne korake

8. Ako ste posadili lukovice za cvjetanje u zatvorenom prostoru, premjestite ih u toplu i dobro osvijetljenu prostoriju kako biste potaknuli cvatnju tijekom blagdanskog razdoblja.

9. Iskoristite vrijeme za uživanje u zimskim mirisima u vrtu. Daphne odora ‘Marginata’ i Sarcococca (božićna šimšir) divno mirišu. Vrijedi ubrati nekoliko grančica za vazu kako bi zamirisale prostoriju.

10. Izrežite zimzeleno lišće i grane za izradu blagdanskih vijenaca i ukrasa. Četinari, bršljan, stabljike Cornusa i božikovina stvaraju prekrasne tradicionalne dekoracije. Eukaliptus i paprati mogu napraviti upečatljive jednostavne ukrase u modernijem stilu.

Nastavite čitati

Lifestyle

Simbol zvijezde u božićnoj tradiciji

Božićne zvijezde za dodatni sjaj božićnoj raskoši

Vrijeme Božića obilježeno je raznim tradicijama, intimnim trenucima s obitelji i prijateljima, svjetlucavim božićnim ukrasima, darivanjem i raznobojnim božićnim zvijezdama. Sa svojim braktejama u obliku zvijezda, za mnoge ljude ove veličanstvene biljke jednako su dio blagdanskog dekora kao i božićna drvca, svjetlucave lampice, kuglice i drugi adventski ukrasi. Stručnjaci za dekoraciju interijera unutar inicijative Stars for Europe (SfE) govore o tome kako je božićna zvijezda postala božićna biljka i pokazuju kako može doprinijeti predblagdanskoj i blagdanskoj atmosferi ispuniti u vašem domu.

Kako je božićna zvijezda postala božićna biljka

Božićna zvijezda porijeklom dolazi iz Meksika. Tamo raste kao grm do 5m visine. Asteci su uzgajali ovu biljku u svojim vrtovima, ukrašavali njome hramove i od nje proizvodili boju za bojanje odjeće kao i lijek za snižavanje groznice.

Božićna zvijezda postala je božićna biljka nakon španjolskog osvajanja Meksika. Kad su na meksičko tlo stigli misionari, dali su joj ime ‘Estrella de Navidad’ (božićna zvijezda). U 17. stoljeću božićna se zvijezda prvi put pojavljuje u procesiji franjevačkih redovnika kad su je još nazvali i ‘Flor de Nochebuena’ (Cvijet svete noći) čime sve više postaje kršćanski simbol.

Svjetski trijumf

Globalni uspjeh božićne zvijezde kreće početkom 20. stoljeća. Njemački iseljenik Albert Ecke promatrao je kako su brakteje divljih božićnih zvijezda oko njegove farme u prosincu pocrvenjele. To mu je dalo ideju da uzgaja biljke na svojim poljima kako bi njihove stabljike prodavao kao rezano cvijeće uoči Božića. Bio je to početak priče o uspjehu.

Albert Ecke u potpunosti se koncentrirao na uzgoj božićnih zvijezda, a nakon njegove smrti obiteljski posao preuzima njegov sin koji se usredotočio na promicanje božićne zvijezde kao blagdanskog simbola. Davne 1920. godine pokušao je uzgojiti božićnu zvijezdu u posudi, no bez uspjeha. Tek 1950-ih uzgajivačima je uspjelo uzgojiti prve sorte u lončanicama. Od 1960-ih nadalje, kultivirane lončanice sve su više zamjenjivale rezano cvijeće.

Paralelno s uzgojem božićnih zvijezda, obitelj Ecke vodila je vlastite trgovine u Hollywoodu i ulagala puno vremena i energije u marketinške aktivnosti. To je pomoglo božićnoj zvijezdi da postigne veliku popularnost u roku od nekoliko godina pa je ubrzo postala sastavni dio američke božićne kulture. Božićna zvijezda istovremeno se etablirala kao sobna biljka i božićno cvijeće u Europi.

Svestran i dekorativan favorit

Danas postoje stotine sorti božićnih zvijezda u raznim bojama, oblicima i veličinama. Kao lončanice i rezano cvijeće daju poseban blagdanski štih i dodatni sjaj božićnim običajima i tradicionalnim ukrasima.

Rezane i male božićne zvijezde posebno su dobre za kreativne dekoracije iz kućne radinosti. Savjet: Dekoracije i tkanine s vintage šarmom trenutno su u trendu i savršeno pristaju uz božićne zvijezde. Više ideja pronađite ovdje.

Božićna drvca okićena božićnim zvijezdama

Božićno drvce neizostavni je blagdanski simbol, a upravo božićne zvijezde mogu biti savršen prirodni ukras kao rezano cvijeće, ili u obliku kokedama. Da biste napravili kokedame, izvadite male božićne zvijezde iz njihovih posuda i omotajte korijensku balu mahovinom. Pričvrstite ih finom žicom i okačite na drvce. Savjet: temeljito zalijte korijenske bale biljaka prije omatanja mahovinom.

Ovako postavljene mini božićne zvijezde pažljivo zalijevajte odozgo ili ih pak stavite nakratko u posudu s mlakom vodom, no prije toga obavezno uklonite mahovinu s korijenove bale i zatim ju poslije natapanja ponovno vratite. Božićne zvijezde odličan su ukras i na poklonima. Savjet: rezane božićne zvijezde stavite najprije u cvjetnu cijev napunjenu vodom ili ih omotajte zelenom cvjetnom trakom. Kako biste zatvorili odrezane vrhove, stabljike na nekoliko sekundi uronite u vruću vodu (oko 60°C), a zatim u hladnu.

Malo drugačije božićno drvce

Ako ne želite kupiti božićno drvce, a volite miris jele ili smreke i prirodne materijale, imamo prijedlog.  Otiđite tamo gdje se prodaju božićna drvca i uzmite odbačene grane. U posudu najprije stavite granu ili neko tanje deblo da bude osovina vašem DIY drvcu, a potom formirajte okvir stožastog oblika od komada. Zatim zavežite grane za žičani okvir s više žice za namotavanje, napravite kokedame od božićne zvijezde i objesite ih na stablo pomoću užeta. Na kraju pričvrstite rezanu božićnu zvijezdu na vrh drvca u epruveti napunjenoj vodom. Za još savjeta i mnoštvo ideja za božićne dekoracije posjetite https://starsforeurope.com/hr/.  

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice