Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Kumkvat je idealan citrus za tegle

Kumkvat je sitni plod zanimljivog okusa koji izgledom podsjeća na male naranče, a omiljen je agrum u Kini. Gdje se može saditi i kako ga njegovati provjerili smo u Vrtnom centru Šestine.

Simbol sreće i bogatstva

Blagodati plodova punim vitamina C, citrusi svojim efektnim mirisnim stablima sjajno se uklapaju u interijere i eksterijere.

U Vrtnom centru Šestine otkrili smo kumkvat – malo zimzeleno stablo koje se u Kini često poklanja kao simbol bogatstva i sreće, a pripada porodici rutovki kojoj pripadaju bergamot, klementina i limun.

“Kumkvat je mali agrum koji ne naraste jako visoko i zato je jako prikladan za sadnju u posude. On  je bogat svojim plodom koji je lagano kiselkast, a jede se s korom koja je izuzetno zdrava”, objašnjava agronomka Terezija Radoš.

Biljka koja sama stvara plodove

Riječ je o samooplodnoj biljci, što znači da se za oprašivanje ne oslanja na insekte,  već plod može stvoriti sama.

Kumkvat je najbolje presađivati tijekom ožujka, odnosno prije početka same vegetacije.

Njegova stabla narastu oko šezdeset centimetara godišnje, a mogu doseći čak tri metra u visinu. Krošnja im se može razgranati do čak dva i pol metra u širinu, a u proljeće i ljeto puni su aromatičnih bijelih cvjetova.

Kumkvat je biljka koja daje plodove tijekom cijele vegetacije

Limun je idealna lončanica za početnike jer na stablu tijekom cijele godine ima cvjetove i plodove različite zrelosti. Njegovo lišće isparava fitoncide, posebne tvari koje uništavaju bakterije, viruse i gljivice, što ga čini biljkom idealnom za interijere. Odlučite li ga sami posaditi, strpljivo čekajte plodove.

“Kada se posadi sadnica limuna, nemojte odmah očekivati plodove, njoj ipak treba određeni period, otprilike desetak godina od sadnje same koštice do pojave prvih plodova”, napominje Terezija.

Na što treba paziti

Kako je površina tla u teglama ograničena, izmjena hranjiva može biti otežana. Zato je ove citruse poželjno prihranjivati, što bi od travnja do kolovoza trebalo činiti jednom tjedno u manjoj količini.

Kada birate teglu za citruse važno je samo da je ona prave veličine. Potrebno je osigurati dovoljan prostor kako ne bi došlo do previše vlage ili premalo.

Proces sadnje

Za presađivanje limuna potrebna nam je zemlja posebna za limune, sadnica limuzina i voda u koju smo pomiješali koncentrat odnosno supstrat za limune.

Potom odstranimo zemlju koja se skupila s vremenom i dodamo novu zemlju za citruse. Za kraj dobro zalijemo vodom u koju smo dodali supstrat za agrume.

Citrusi se vole sunčati i biti na toplom, a za optimalan rast potrebna im je temperatura od 15 do 30 stupnjeva. Treba ih čuvati od hladnoće, a zemlja u njihovoj posudi nikada se ne smije smrznuti. 

Kada su u vegetaciji, zalijevajte ih jednom u dva tjedna ili čak jednom mjesečno. Listove im je dobro svako malo brisati vlažnom krpom kako bi se uklonio sloj prašine, a biljka lakše disala.

Kako se citrusi mogu koristiti kao sredstvo protiv komaraca saznajte ovdje.

Oglas

Vrt / Eksterijer

Sedam iznenađujućih stvari za koje niste znali da se mogu kompostirati

Važno je znati što smijete a što ne kompostirati

Ako pripremate sami kompost za svoj vrt, onda radite najbolju stvar – smanjujete količine otpada i stvarate zdravo tlo. Ali ako želite početi, morate dobro znati što se kompostira a što ne. Dodate li krive sastojke, kompost može privlačiti insekte. Iako su neke stvari poznate kao dobra opcija za kompostiranje, postoje i neke neočekivane koje nikada ne smijete koristiti u tu svrhu.

Iznenađujuće stvari od kojih možete raditi kompost

1. Čep od vina

Čepovi koji se rade od prirodnih materijala doprinose strukturi i prozračnosti komposta, a kako je ipak potrebno malo više vremena da se razgrade, najbolje ih je usitniti prije upotrebe. Ne koristite sintetičke čepove.

2. Filter za kavu i kava

Vrtlari već sigurno znaju da se zrna kave mogu kompostirati, ali nekima će biti iznenađenje da mogu koristiti i filtere za kavu.

5 navika koje negativno utječu na zdravlje i izgled vaših biljaka

3. Kosa i životinjska dlaka

Drugi put kad očistiti četku za kosu, nemojte kosu bacati jer je možete dodati u kantu za kompost. Isto se odnosi i na životinjsku dlaku, pa ako imate ljubimca od danas ga četkajte s još većim entuzijazmom.

4. Iskorištene maramice

Maramice ili kuhinjski papir mogu poslužiti ako se na njima ne nalaze kemikalije ili masnoće. One će se lako i brzo razgraditi.

5. Stari začini i biljke

Ne bacajte stare začine i sobne biljke jer ih možete dodati kompostu. Lako su razgradivi a dodaju zemlji nutrijente.

6. Prirodni materijali

Pamuk ili vuna će dodati dušik kompostu što je odlično za njegovu strukturu, samo pazite da su u pitanju 100 posto prirodni materijali.

Kako izgraditi povišenu vrtnu gredicu i koje su njene prednosti?

7. Kvasac

Ako vam ostalo kvasca kada ste pekli kolač, možete ga posuti po kompostu, a on će ubrzati razgradnju i pružiti mikroorganizme koji će pomoći da se sve organske tvari brže razgrade.

Nastavite čitati

Planiranje i uređenje

Vrtlarski poslovi koje biste trebali obaviti sada

Nije još kasno za pripremu vrta za nove biljke

Proljeće je probudilo i prirodu i vrijeme je, ako ih već niste obavili, za radove u vrtu. Krajnje je vrijeme za pripremu tla i brigu o vašim biljkama, a ovo vrijeme nudi brojne mogućnosti da pretvorite svoj vrt u rascvjetani raj.

Donosimo vam par najvažnijih vrtlarskih zadataka koji će biti u središtu pozornosti u travnju.
Jedan od prvih zadataka je uklanjanje korova. Uklonite ga ako moguće zajedno sa korijenom, jer čete jedino tako uspjeti spriječiti njegov ponovni rast. Nakon toga je tlo potrebno prozračiti i prorahliti, kako bi se pojednostavila i omogućila apsorpcija hranjivih tvari.

Idealno je vrijeme za sadnju raznog cvijeća, povrća te začinskog i ljekovitog bilja. Mnoge godišnje i višegodišnje biljke se sada mogu saditi kako bi osigurali cvjetni užitak tijekom ostatka proljeća i tijekom ljeta.

Kako odabrati motornu kosilicu

Pobrinite se za rano cvjetajuće biljke

U travnju su biljke poput tulipana i narcisa već u punom cvatu i prezentiraju se u raznim veselim bojama. Čim uvenu, ocvale cvjetne glavice treba pažljivo odrezati kako biste stalno uživali u njihovoj ljepoti.

Travnjak se isto tako lagano budi iz sna nakon kiše i hladnijih dana. Vrijeme je za prvu košnju i prozračivanje. Prilikom košnje se travnjak ne smije pre kratko kositi. Prozračivanje pak uklanja mahovinu i pomaže tlu da „dođe do zraka“.

Početkom proljeća se vraćaju i štetočine. Važno je poduzeti sve mjere za sprečavanje nastanka lisnih uši, puževa i drugih neželjenih gostiju. Koristite prirodna sredstva koja pomažu u prirodnoj borbi protiv štetočina bez zagađivanja okoliša.

Ovo su osnovni alati za vrtlarenje – provjerite što vam je potrebno za sadnju i održavanje

Iako nije više očekivan, mraz nas uvijek može iznenaditi. Budite spremni na mogućnost mraza i zaštitite osjetljive biljke.

Isplanirajte izgled svog vrta. Razmotrite sve mogućnosti koje vam nudi i razmislite o izgledu i funkcionalnosti. Uživajte u procesu uređenja svog vrta i pretvorite ga u rascvjetani raj.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice