Planiranje i uređenje
Kako uzgojiti mali vrt na balkonu ili terasi
Možda nemate mjesta za vrt, ali zato imate terasu ili mali balkon na kojem silno želite uzgojiti svoje povrće. Kad postoji volja, realizacija ideje nije nemoguća misija. A Plantellini stručnjaci su tu da vam daju stručne savjete kako uzgojiti taj mali vrt.
Vrijeme je za presadnju povrća koje ste uzgojili u zaštićenim prostorima. Za to vam ne treba velika gredica. Dapače, presadnice možete presaditi u mali zaštićeni vrt na terasi ili balkonu. Ovaj je veličine gotovo pola kvadrata. U veliku posudu stavite Bio Plantella zemlju za rajčice. Ovaj specijalan organski supstrat koristi se i za presadnju ostalog plodovitog povrća poput paprike ili patlidžana.
Milica Sekulić objašnjava nam da je riječ o visokokvalitetnoj zemlji, sastavljenoj od najboljih treseta. Isto tako ima dobar omjer prehrambenih elemenata koji su potrebni biljkama za rast i za prvi razvoj.
Supstrat rasporedite u posudu koju ste pripremili za sadnju, a da biste ga obogatili u njega dodate organsko gnojivo Bio Plantella Nutrivit. Tako će biljke imati dovoljno prihrane kroz cijeli period rasta. Gnojivo djeluje kroz šest mjeseci, biološko je i može se koristiti kod ekoloških nasada.
Bio Plantella Nutrivit za rajčice ima dodan prirodni kalij, koji omogućava čvršće plodove punijeg okusa. Jedna ova kutija dovoljna je za 14 kvadrata gredice. Gnojivo se lagano površinski pomiješa sa zemljom kako bi ušlo u sastav supstrata i prilikom zalijevanja postepeno se oslobađalo.
U mini vrt na rubove se sadi rajčica. Uz to, trebat će vam i paprika koja se smješta na rub gredice. Bosiljak koji posadite moći ćete uskoro i koristiti. On u gredici služi i kao repelent koji tjera štetnike.
Štetnike tjera i ukrasno bilje. U ovom slučaju kadifa. Izaberite je u žutoj boji kako bi gredica malo živnula. Da ne biste dugo čekali da vam se vrt razbuja, u gredicu posadite razne salate. Njih ćete moći konzumirati već za 7 – 10 dana.
Dobro je odmah postaviti i oslonac za rajčice prije nego se njihov korijen razgrana. Tome mogu koristiti štapovi od bambusa kojima ćete kasnije povezati rajčice. Nakon sadnje slijedi zalijevanje. U običnu vodu dodajte visokokvalitetno hranjivo Bio Plantella tekuće organsko gnojivo za rajčice koje će povrće oporaviti od presadnje i omogućiti mu brži rast.
Za veću gredicu koristit ćete tekuće organsko gnojivo Bio Plantella VITA s bio stimulatorima: to su vitamini i aminokiseline za bolju otpornost biljaka na bolesti, štetnike i različite stresne uvjete. Ovo gnojivo djeluje ekstremno brzo te jači korijenov sustav i ubrzava rast.
Kod zalijevanja pazite da rajčice ne zalijevate po listu. Dok biljke ne krenu rasti, gredicu zalijevajte svaki dan.
Zatreba li vam mala pomoć u održavanju vrta, tu je besplatna aplikacija NapraviVrt.hr.
Stručne savjete za održavanje vrta donosimo vam u suradnji s Plantellom.
Planiranje i uređenje
Pripremite vrt u proljeće uz pomoć malih i velikih kopačica
Određene radove nemoguće je napraviti bez odgovarajuće mehanizacije
Za održavanje vrta, bilo da se radi o manjem ili većem, dobro će vam doći kopačica. Proljeće je u punom jeku, vrijeme je za ozbiljne proljetne radove u vrtu. Teško da ćete ih moći napraviti bez prave mehanizacije.
‘Kako bi vrt u proljeće pripremili, potrebno je prekopati dio vrta u kojem želimo nešto posaditi. Za to postoje male i veće kopačice’, kaže Joža Frljužec, iz AL-KO-a. Manja kopačica bit će dovoljna za malu površinu vrta. Ona često nema mogućnost dodatne opreme, ali za malu kvadraturu vam to ni ne treba. Za početnike je važno znati kako obaviti posao s ovim pomagačem.
‘Dubina frezanja ne smije biti preduboka, zato postoji mjerilo da moramo kopati samo do sredine osovine. Zašto? Ako bi išli preduboko, razrahlili bi previše zemlju, te posađene biljke ne bi došle do tvrde zemlje koja je spremnik vlage. I prebrzo bi se isušilo tlo’, objašnjava.
Rahljenjem tlo postaje aktivno i samim time prozračnije čime se pospješuje biološka aktivnost tla i procjeđivanje vode kroz tlo. A kada je idealno vrijeme za ovakve radove. ‘U pravilu, trebamo samo paziti da nije premočvarno područje, da nije preblatno, premokro, kako bi freza mogla pofrezati. Suho do lagano vlažno su idealni uvjeti za kopanje’, nadovezuje se. Kopačicu pokreće benzin, te se dodatno na to u nju treba staviti ulje. Osim toga, ne zahtijeva posebno održavanje.
Redovite provjere su ključne
Redovito provjeriti filter zraka kako se ne bi zaštopao i tako ne bi došlo do oštećenja na motoru. Ona će biti dovoljna za okućnicu od 300 – 400 četvornih metara, a ako je vaš vrt između 800 i 1000 kvadrata, onda se preporučuje veći pomagač.
Motorna kopačica AL-KO MH1150 pogodna je za rahljenje i obradu tla, osobito na većim površinama. U osnovni model uključeni su bočni zaštitni diskovi za zaštitu sadnica. Ergonomska upravljačka ručka podesiva je po visini i bočno bez dodatnog alata.
‘Serijski isporučuju se s kotačima i noževima za kopanje, s frezom,a freza se može podesiti po širini, te ima dvije brzine naprijed i jednu unazad. Na zadnjem dijelu možemo prispojiti druge priključke, poput vadilica krumpira, plug zagrtač ili plug za okretanje zemlje’, objašnjava.
Na većim površinama uzgajat ćete i više kultura. Plug zagrtač služi za nasipavanje zemlje i stvaranje redova biljaka. Plug za krumpir olakšat će vam vađenje krumpira, a komplet čeličnih kotača poboljšat će prianjanje u kombinaciji s oranjem. Sad još samo treba znati koliko često treba ovog pomagača uzeti u ruke.
Povratak zemlji je u modi
‘Ovisi o vašim zahtjevima. Ako je salata prošla i želite saditi nešto novo, opet trebate isfrezati. U slučaju ako je tvrda površina zemlje u koju želite nešto posaditi, koja je nabijena od kiše, opet je preporuka da se površina isfreza’, dodaje Joža.
Povratak zemlji i njezinoj obradi sve je više u modi. A osim boravka na čistom zraku ovakvi radovi dobri su i za tjelovježbu.
Proizvodnja vlastite hrane u prirodnom okruženju zasigurno može imati dobar utjecaj na vaše zdravlje. A činjenica da ste sami proizveli svoj zdravi ručak može samo pozitivno djelovati na vaše raspoloženje. Zato, uzmite vrtne pomagače u ruke i bacite se na posao stvaranja sasvim nove vrijednosti u svojim životima.
U ovo doba godine puno je posla oko kuća. A za to će vam dobro doći pravi pomagači. Pogledajte koji. Sunčani dani jednostavno mame u prirodu. Tako smo se i mi zaputili u Međimurje. Vrijeme je radova na otvorenom.
‘Jednom godišnje potrebno je orezivanje drveća kako bi otklonili suhe grane, grane koje nam rastu unutar krošnje, kako bi dobili prozračnost drveća i kako bi dobili svjetlost’, kaže Dejan Vrček, prodajni savjetnik u Al-KO-u.
Za taj će posao trebati i pravi alat. Nakon košnje, na uređaj koji može koristiti više nastavaka treba staviti pilu za grane. Ovaj je multitool jednostavan za korištenje jer je akumulatorski.
Alat za dosezanje visokih grana
‘Za reznju visokog drveća koristit ćemo iz obitelji AL-KO Energy Flex, štapnu pilu s kojom možemo doseći i visoke grane’, dodaje.
Teleskopskim škarama mogu se doseći grane visine i do tri metra. Pravovremeno orezivanje jako je važno zbog očuvanja krošnje.
‘Moramo gledati da otpilimo u svakom slučaju suhe grane, grane koje nam rastu unutar krošnje, jer na taj način kad ih otklonimo, omogućavamo prozračnost drveća i smanjenje gljivica’, kaže.
Nakon orezivanja odrezano granje treba i zbrinuti. ‘Nakon što smo orezali nepotrebne grane, ukoliko ih ne koristimo recimo za roštilj, ili da nam ne smetaju na dvorištu, njih možemo usitniti u usitnjivaču ili sjeckalici grana’, dodaje Dejan.
Priprema za kompost
Električna sjeckalica AL-KO od 2500 wata sjecka grane i priprema ih za kompost. ‘Uzet ćemo granu, stavit ćemo u utor, unutar nje se nalazi nož koji će isjeckati drveće i izmljet će u ovu košaru, koju ćemo nakon toga odnijeti na kompost’, opisao je proces.
Sitnije samljevene grane mogu imati i drugu funkciju. ‘Drobilica grana AL-KO 2800 wati i ona nam koristi kao drobilica. Iz drobilice možemo dobiti sitni treset, te njega možemo posuti oko cvijeća kao ukras’, kaže.
Treset se koristi za popravljanje strukture teških tala jer ih razrahljuje. Zbog svoje kisele reakcije povećava kiselost tla što posebno pogoduje takozvanim acidofilnim biljkama koje vole takvo tlo. I sad nas je još samo zanimalo kako se održavaju ovi vrtni pomagači.
‘One su lako upotrebljive, dakle, dovoljna je samo električna energija, a što se tiče samog održavanja, potrebno je zamijeniti noževe kroz neko vrijeme ili ih nabrusiti’, tvrdi. A uz ovakve električne pomagače pravovremeno i pravilno održavanje okućnice više neće biti problem.
You must be logged in to post a comment Login