Vrt
Kako napraviti kamenjar i što u njega posaditi?
Kamenjar je posebno zanimljiva vrsta vrta, a u proljeće je prava cvjetna oaza, bogata biljnim vrstama i bojama. Posebnu ljepotu i izražajnost daje mu upravo kamen, koji ga čini jedinstvenom, estetski oblikovanom cjelinom.

Kamenjar je vrlo popularan način uređenja vrtova prvenstveno zbog svoje praktičnosti. Ne mora zauzimati mnogo mjesta, a obogaćuje vrt svojom biljnom raznolikošću i ljepotom. Uobičajeno je da su biljke koje rastu u kamenjaru izdržljive i ne zahtijevaju veliku brigu, pa ako nemate viška vremena za održavanje vrta, kamenjar vam može pomoći i u tome.
Izrada kamenjara

Nepravilnost je glavno pravilo pri izradi naše male oaze. Nepravilan mora biti broj biljaka na jednoj hrpi, a isto tako i razmaci između njih. Formu budućeg kamenjara prije sadnje bilja dobro je obilježiti malim kolcima.
Ako kamenjar želimo napraviti na travnjaku, potrebno je ukloniti gornji sloj trave ili postaviti vodopropusnu crnu foliju. Zbog male količine zemlje, kamenjare ugrožava korov čije sjeme vjetar lako nosi i širi. Da bi to izbjegli, zemlju se najčešće malčira sitnim kamenom ili usitnjenom korom četinjača.
Stabilizaciji zemljišta pridonijet će kamen, svojom težinom, kao i korijen biljki svojom podzemnom mrežom, kojom sprječavaju eroziju tla, odnosno ispiranje zemlje na većim pokosima. Treba pripaziti i da ne dođe do velikog nakupljanja vode u kamenjaru, jer bi to moglo uzrokovati truljenje korijena biljaka.
Najprije treba postaviti veliko kamenje, uz njega postaviti manje komade te ih dekorativno okružiti manjim kamenčićima.
Koje biljke posaditi u kamenjar?

Vrste bilja koje se dobro uklapaju u kamenjare su trajnice poput puzave sadarke, sase, čuvarkuće, kamenike, enciana, jastučca i drugih. Biljku koju svakako treba izdvojiti i posebno spomenuti je čuvarkuća. Sposobna je preživjeti veoma nepovoljne životne uvjete – mraz, sušu i siromašno, kamenito tlo, što ju čini idealnim izborom za sadnju u kamenjarima.
Patuljasto zimzeleno grmlje također nerijetko susrećemo u ovom pejsažu, a neizostavne su i ukrasne trave, kao što je šaš i različite vrste festuka. Ambijent će dodatno upotpuniti i timijan, origano i drugo začinsko bilje, lavanda i melisa.
Redovno održavanje

Kako bi godinama ostao atraktivan, ovaj simpatičan kutak vrta traži i odgovarajuću njegu. Na proljeće stoga treba odstraniti svo bilje koje je uvenulo ili se smrznulo, a praznine treba popuniti novim trajnicama.
Pri sadnji cvijeća i uređivanju vrta, kao i kamenjara, osnovni je cilj postići što prirodniji izgled i dobiti dojam da je taj kamen tu već desetljećima, a ne da smo ga postavili prije mjesec dana. Puna ljepota kamenjara neće se vidjeti odmah. On je za one strpljivije jer pravi izgled se vidi tek za dvije do tri godine.
Sve biljke za kamenjare trebaju jako propusno tlo jer previše vlage za njih može biti kobno. Kamenjar je u proljeće prava cvjetna raskoš upravo zato što većina biljaka za takav oblik vrta cvate baš u to doba.
Kamenjar može postati efektan ukras vrta ili dvorišta koji u eksterijer vašeg doma unosi dašak Mediterana ili planinskog pejzaža. U njemu se nа relativno malom prostoru može posaditi mnogo raznovrsnih biljaka, koje će svojim oblicima teksturama i bojama stvoriti zanimljivu sliku prirode u malom.
Balkoni i terase
Kako urediti terasu ili balkon? 10 praktičnih ideja za uređenje
Ove ideje su brze, praktične i pristupačne!

Terasa je produžetak našeg doma, mjesto gdje započinjemo dan uz kavu, uživamo u sunčanim popodnevima ili se opuštamo s prijateljima uz večernje lampice. No, čak i najljepše terase ponekad zatrebaju malu promjenu kako bi ponovno zablistale i bile ugodne za boravak. Bilo da imate malu gradsku terasu ili prostrani balkon s pogledom, uvijek postoje jednostavni načini da joj udahnete novi život.
Balkon kao produžetak dnevnog boravka – i ljeti i zimi
Uređenje terase ne mora biti skupo niti zahtjevno. Uz nekoliko praktičnih ideja i kreativnih detalja, svoju terasu možete pretvoriti u pravi ljetni raj za odmor, rad ili druženje. Donosimo vam 10 brzih, lakih i pristupačnih ideja za uređenje terase, koje možete ostvariti već ovog vikenda.
1. Dodajte dekorativne detalje
Fenjeri, vaze, zidne dekoracije i male skulpture personaliziraju prostor i čine ga jedinstvenim. Detalji su važan dio svakog uređenja terase.
Zašto ne biste svoju terasu ili balkon pretvorili u mini ljetnu knjižnicu? Dovoljno je udobno sjedište, lagani stolić i nekoliko omiljenih knjiga kako biste stvorili kutak za bijeg od svakodnevice.
Takav prostor postaje savršeno mjesto za jutarnju kavu, popodnevno opuštanje ili večernje čitanje pod lampicama. Idealno za sve koji žele spojiti vanjski boravak s vremenom za sebe.
2. Dodajte lampice, lampione ili fenjere
Rasvjeta čini veliku razliku u svakom uređenju terase. Solarne lampice, lampioni ili LED rasvjeta stvorit će ugodnu atmosferu za večernja druženja.
Rasvjeta je alat u dizajnu prostora, evo kako ga koristiti

3. Unesite više biljaka i zelenila
Biljke su neizostavan dio svakog uređenja terase. Kombinirajte tegle različitih visina s ukrasnim travama, maslinama i začinskim biljem poput mente i ružmarina za mirisni doživljaj.

4. Postavite vanjski tepih
Vanjski tepisi, otporni na vlagu i sunce, unose toplinu i stil u uređenje terase. Osim dekorativne funkcije, učinit će boravak ugodnijim, posebno ako volite hodati bosi.
Kod izbora obratite pažnju na protukliznu podlogu, osobito ako je terasa obložena glatkim pločicama. Manji tepisi mogu se kombinirati slojevito, dok se veći modeli preporučuju za otvorene prostore s natkrivenim dijelovima.
Kako odabrati idealan tepih? Dizajneri interijera otkrivaju svoje favorite
Kad sezona završi, tepih je najbolje posušiti na zraku, očistiti od prašine i smotati s gornjom stranom prema unutra. Preporučuje se pohrana na suhom i prozračnom mjestu, primjerice u podrumu, spremištu ili pod krevetom, kako bi iduće sezone bio spreman za nove tople dane na otvorenom.

5. Promijenite raspored namještaja
Ponekad je za uređenje terase dovoljno premjestiti namještaj. Stvorite kutak za kavu, pomaknite klupu bliže ogradi ili grupirajte sjedeća mjesta za ugodniji boravak.
6. Obojite ogradu, zidove ili tegle
Svježa boja u trenu osvježava uređenje terase. Birajte neutralne nijanse za prozračnost ili tamnije tonove za sofisticirani izgled.

7. Ugradite pergolu ili sjenicu
Pergola ili sjenica ne samo da štite od sunca, već i vizualno zaokružuju uređenje terase, dajući joj ugodan i zaštićen osjećaj.
8. Stvorite kutak za opuštanje
Ljuljačka, ležaljka ili udobna fotelja s malim stolićem stvorit će kutak za odmor, čitanje ili uživanje u jutarnjoj kavi – neizostavan dio uređenja terase.

9. Osvježite terasu novim jastucima i dekama
Tekstil je najlakši način za uređenje terase. Dodajte jastuke s uzorcima ili jarke jednobojne varijante koje će unijeti energiju. Lagane deke bit će idealne za prohladne ljetne večeri.
10. Dodajte vodeni element
Mala fontana ili posuda s vodenim biljkama unijet će smirujući zvuk vode u uređenje terase, stvarajući osjećaj mira i povezanosti s prirodom.
Iskoristite lijepo vrijeme za uređenje balkona i terasa!
Uređenje terase ne mora biti komplicirano niti skupo. S ovih deset jednostavnih ideja, brzo ćete pretvoriti svoju terasu u funkcionalan i estetski privlačan prostor za uživanje tijekom cijelog ljeta.
Bilje
Menta: Ljekovita biljka koju možete uzgajati u vrtu ili na prozoru
Menta nije rezervirana samo za mojito – otkrijte sve njezine blagodati i načine kako je koristiti svaki dan

Menta (Mentha piperita), metvica ili nana jedna je od najpoznatijih i najkorištenijih biljaka na svijetu. Njezin prepoznatljiv, osvježavajući miris budi osjetila, dok blagotvorna svojstva djeluju na tijelo i um. Bilo da je koristite u čaju, jelima, desertima ili kao ukras u vrtu, menta je biljka koja pruža mnogo više od okusa.
Ružmarin je puno više od začina – jača srce, bistri um i uljepšava svaki vrt
Botanički opis i porijeklo
Menta pripada porodici usnača (Lamiaceae) i poznata je po svojim karakterističnim tamnozelenim, nazubljenim listovima i uspravnim stabljikama koje mogu narasti do 60 centimetara visine.
Cvjetovi su sitni, ljubičaste do ružičaste boje, skupljeni u klasaste cvatove na vrhu stabljike. Porijeklom je iz Europe i Azije, a danas se uzgaja gotovo u cijelom svijetu zbog svojih ljekovitih i kulinarskih svojstava.
U prirodi raste na vlažnim livadama, uz potoke i rubove šuma, ali se vrlo lako prilagodila uzgoju u vrtovima i teglama.
Gdje se i kako može uzgajati menta?
Menta je iznimno jednostavna za uzgoj, zbog čega je omiljena među vrtlarima početnicima. Može se uzgajati na otvorenom u vrtu, gdje se vrlo brzo širi, pa je preporučljivo posaditi je u kontroliranom prostoru, primjerice u saksiji ukopanoj u zemlju, kako ne bi preuzela cijelu gredicu.
Visoke gredice na balkonu ili u vrtu: Korak po korak do vlastitog vrta
Uspijeva i u teglama na balkonu ili prozoru, gdje joj je potrebno mnogo svjetla, ali treba biti zaštićena od izravnog podnevnog sunca. Idealna je i za kuhinjski prozor jer je uvijek pri ruci za čaj ili jela. Voli vlažno, ali dobro drenirano tlo i redovito zalijevanje, a povremeno ju je dobro prihraniti organskim gnojivom. Kako bi se potaknuo gušći rast, potrebno je redovito obrezivati vrhove.

Razmnožavanje
Menta se najlakše razmnožava vegetativnim putem, odnosno dijeljenjem korijena ili reznicama. U proljeće ili jesen, dio korijena s izdancima jednostavno se presadi na novo mjesto. Također, reznice mente mogu se odrezati i staviti u čašu vode, a nakon što razviju korijenčiće, posaditi u teglu ili vrt. Ova metoda osigurava brzi rast i zdravu novu biljku.
Gdje se sve koristi menta?
Menta ima široku primjenu, kako u kulinarstvu, tako i u medicini i domu.
1. U kulinarstvu
Najčešće se koristi svježa ili sušena za pripremu čajeva koji smiruju želudac i olakšavaju probavu. Dodaje se u salate, umake i preljeve, kojima daje posebnu svježinu i aromu. Neizostavan je sastojak mnogih deserata poput sladoleda, čokolada i kolača, a koristi se i u pripremi koktela, poput popularnog mojita. U mediteranskoj i bliskoistočnoj kuhinji rado se dodaje jelima s mesom i povrćem, posebice s janjetinom.
2. U medicini i aromaterapiji
Poznata je po svojim ljekovitim svojstvima. Čaj od mente smiruje probavne smetnje, grčeve i nadutost te ublažava mučninu, uključujući i onu kod putovanja. Menta osvježava dah i sastojak je mnogih prirodnih pasti za zube. Eterično ulje mente koristi se za ublažavanje glavobolje tako da se nekoliko kapi nanese na sljepoočnice i lagano umasira. Njezin miris bistri um i poboljšava koncentraciju, pa se često koristi u aromaterapiji za osvježenje prostora i jačanje fokusa.
3. U vrtu i domu
Osim kulinarske i ljekovite primjene, menta je idealna i za vrt ili dom. Svojim svježim zelenim listovima uljepšava svaki prostor, a snažan miris odbija mnoge insekte, poput komaraca i muha, pa se koristi kao prirodni repelent. Može se koristiti i za pripremu mirisnih vodica i sprejeva za osvježavanje prostorija, dok sušeni listići mente služe kao odličan dodatak mirisnim vrećicama za ormare i ladice, ostavljajući odjeću mirisnom i svježom.

Zašto je menta dobra za vas?
Menta nije samo aromatičan dodatak jelima i pićima, već i prava mala kućna ljekarna. Potiče probavu, smiruje želudac, osvježava dah i bistri um. Redovito uživanje u čaju od mente može smanjiti osjećaj napetosti i umora, dok eterično ulje mente pruža trenutnu svježinu i energiju, osobito tijekom napornih radnih dana.
Ako tražite biljku koja je korisna, ljekovita, dekorativna i jednostavna za uzgoj, menta je pravi izbor. Posadite je u vrtu, tegli na balkonu ili kuhinjskom prozoru i uživajte u svim blagodatima koje pruža – od okusa i mirisa do zdravlja i ljepšeg, svježeg doma.
Pingback: Savjeti kako u dvorištu napraviti kamenjar i šta u njega posaditi | Tuzlanski.ba