Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Četiri prijedloga za odabir trendovskog vrtnog namještaja

Sunčani dani jednostavno mame da što više vremena provodite na otvorenom, pa makar to bilo i u vlastitom vrtu, na terasi ili balkonu. Mali ili veliki prostori, imamo inspiraciju za svakoga.

Dnevni boravci pa i blagovaonice preselili su se na otvoreno. A za ugodan boravak na otvorenom, trebat ćete i odgovarajući vrtni namještaj. U Lesnini smo uz pomoć dizajnera interijera Mateja Kuševića provjerili kakav je namještaj ove godine u trendu.

Moderan retro vrtni namještaj

aluminijski-vrtni-namjestaj-trend-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

„Ova garnitura je moderna, zbog svojih jednostavnih ravnih linija, ali istodobno je razigrana zbog vertikale koje su u kosini. Isto tako, ova vrtna garnitura se može koristiti za bilo koji prostor, vanjski, nadstrešnicu, čak i na sredini vrta zato što je lagana, aluminijska je i laka je za održavanje“, kaže dizajner.

retro-vrtni-namjestaj-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Iako je vrtna garnitura minimalistička, blage zaobljene linije na njoj djeluju pomalo retro. Materijal je otporan na vanjske utjecaje, a ako slučajno padne kiša, s nje samo sklonite jastuke i mirni ste.

komadni-vrtni-namjestaj-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Dodatan plus garnituri daje to što je komadna, pa se može prilagoditi svakom prostoru. Naime, za manje balkone ili terase od vrtnog namještaja bit će dovoljne samo dvije fotelje i jedan stol.

Vrtni namještaj za blagovanje

Osim, opuštanja, na otvorenom možete i jesti. Za takve prigode na otvoreno se sele blagovaonice.

vrtna-garnitura-za-blagovanje-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

„Ovaj prostor smo uredili prvenstveno radi blagovanja. Stavili smo veliki stol i stolice, koristili smo metal u kombinaciji s drvom, čime smo dobili rustikalni izgled, a i moderni materijal za 2020. godinu je pletivo koje je svakako preporučljivo u svim eksterijerima“, objašnjava Kušević.

drveni-vrtni-namjestaj-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Drvo je zahtjevno za održavanje, osim ako ne koristite otpornije vrste. U ovom slučaju riječ je o tikovini. Ako niste ljubitelj egzotičnog drveta, birat ćete cedar, čempres ili sekvoju. Ipak, za ove materijale preporučuje se da budu na zaklonjenom prostoru, ispod nadstrešnice ili suncobrana kako ne bi bili direktno izloženi vanjskim utjecajima. Ono što je kod njega dodatan plus je da će se, po potrebi, uklopiti i u blagovaonici.

Namještaj za male terase i balkone

Imamo rješenje i za male terase i balkone.

sklopivi-vrtni-namjestaj-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

„Kada govorimo o malim prostorima, svakako trebamo voditi računa o veličini vrtnog namještaja i o sklopivosti. U ovom primjerku smo odabrali sklopivi namještaj tako da ga lako možemo sklopiti, staviti na neku drugu poziciju i štedimo prostor time“, dodaje dizajner.

metalni-namjestaj-za-male-terase-i-balkone-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Metalni je vrtni namještaj jednostavan za održavanje, a iako ga na prvu vezujemo uz romantične stilove uređenja, to ne mora nužno biti tako. Ovaj moderan uzorak ne mora nužno asocirati na romantiku, a ove je sezone itekako u trendu.

Hedonistički raj

Veći prostori poput dvorišta i vrtova daju veću mogućnost opremanja, pa se u njima ne morate ograničiti na stolove, stolice ili garniture za sjedenje. Zato je ovaj prostor pravi hedonistički raj.

vrtni-namjestaj-za-hedoniste-lesnina-domnakvadrat-lezaljka
Foto: DOMnaKVADRAT

„Ukoliko imate više kvadrata na našem otvorenom prostoru, osim glavnih elemenata poput stolice i stola, tu se može koristiti ležaljkama i suncobranom“, savjetuje Kušević.

lezaljka-za-vrt-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Na odmet neće biti ni ljuljačka sa zaštitom od insekata, pa ne trebate brinuti da će vas ili vaše mališane gnjaviti neželjeni gosti.

Ravne linije ublažene su sveprisutnim pletivom, a neutralne boje garniture omogućuju njezinu prilagodljivost. U svakom slučaju, u ovom postavu su spojeni svi ovogodišnji trendovi u jednom, a upravo zbog prilagodljivosti, svake je sezone možete osvježiti nekim novim trendovskim detaljem.

Četiri prijedloga za odabir trendovskog vrtnog namještaja donosimo vam u suradnji s Lesninom.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Vrt / Eksterijer

Kako i koje biljke treba zaštititi od zime

S padom temperatura, biljke ulaze u fazu mirovanja ili prestaju s aktivnim rastom vegetacije, stoga je nužno poduzeti korake kako bismo ih zaštitili od mogućeg smrzavanja. 

Terezija Radoš iz vrtnog centra Šestine kaže da je biljku potrebno zaštitit kako ne bi došlo do oštećenja korijenovog sustava, da biljka ne bi doživjela šok i smanjila vegetaciju za sljedeću godinu, a možemo je zaštititi sa prirodnim materijalima, kao što su sijeno, mahovina, lišće ili agrotekstil. 

Zaštita bilja agrotekstilom

Citrusi i masline koji tijekom cijele godine rastu u teglama zahtijevat će posebnu zaštitu, a najbolje ih je pokriti agro tekstilnim vrećama. 

Agrotekstil je idealan materijal za zaštitu bilja jer ima propusnost svijetla oko 90 posto što je odlično jer sama biljka može imati svoju vegetaciju za tu sezonu.  Osim toga propušta vodu, što je jako važno da se koristi materijal koji je vodopropustan kako ne bi došlo do oštećenja ili ozeblina samog lista i biljke koja se nalazi ispod materijala te je odličan termoizolator, objasnila je Radoš. 

Zaštita bilja prirodnim malčom

Unatoč prednostima agrotekstila, neke vrste biljaka ipak preferiraju prirodni malč koji se se može napraviti čak i od suhog lišća. Važno je napomenuti da lišće ne bi trebalo biti od orahovog drva jer je otrovno. Također, debljina malča ne smije biti veća od 10 centimetara kako bi se očuvala optimalna ravnoteža u tlu. 

Biljke koje trebaju prirodni malč su biljke koje imaju manji, odnosno kraći korijen, to su najčešće cvjetajuće trajnice ili povrtnice, a biljke koje ne štitimo od zime su one koje traže prodor svjetlosti i hladnoću, poput ružmarina, kadulje, lavande te cvjetove ljiljana i kadife, dok biljke u teglama zahtijevaju drugačiji pristup zaštititi od zime, rekla je Radoš za Dom na kvadrat. 

Zaštita biljaka u teglama zimi

Biljke koje su u teglama, ako je moguće, najpoželjnije ih je premjestiti u zatvoren prostor, ukoliko to nije moguće, važno je zaštititi teglu baš kao što štitimo biljku i to zato da ne bi došlo do smrzavanja zemlje. To možemo sa jutenim vrećama ili postavljanjem stiropora, što je jako dobar način izolacije, nastavila je Radoš. 

Prije nego što biljku unesemo u zatvoreni prostor, važno je postepeno je prilagoditi novim uvjetima. Mora biti smještena blizu prozora kako bi imala dovoljno svjetlosti, no izbjegavamo postavljanje blizu radijatora ili propuha. 

Terezija Radoš iz vrtnog centra Šestine objasnila je da je balkonsko bilje osjetljivije od većih trajnica, zato što se nalazi u  manjim posudama te lakše dolazi do smrzavanja korijena, zato je važno obratiti pozornost na to, njih prije zaštititi ili ako je moguće, unijeti u prostor. Ako ih unosimo u prostor koji je na primjer hodnik, važno je da je svejedno njima dovoljno svjetla i da nije prehladan prostor, kaže Radoš. 

Zdravlje biljaka zimi

Redovito uklanjajte suhe ili oštećene dijelove kako biste smanjili rizik od bolesti koje se mogu pogoršati tijekom zime. I ne zaboravite na prihranu biljaka kako biste im osigurali potrebne hranjive tvari.

Biljke tijekom treba prihraniti sa gnojivima kako one ne bi prekidale svoju vegetaciju i mogle lijepo rasti i tijekom proljeća, ali ih isto tako ne smijemo zaboraviti zalijevati. Tijekom zimskih mjeseci potreba za vodom je nešto manja, ali ne nikakva. Ako vidite da biljka nije upila sve od zadnjeg zalijevanja, najbolje je preskočiti jednu rundu zalijevanja, savjetuje Radoš. 

Redovita njega i zaštita od zime pomoći će očuvati zdravlje vaših biljaka i pripremiti ih za iduću sezonu. 

vrtni centar Šestine

Nastavite čitati

Uradi sam

Rješenje za sve one kojima biljke ne uspijevaju 

Vertikalni vrt od umjetnog bilja moderan je način integriranja zelenila u interijere koji nadilazi prostorna ograničenja i održavanje. 

Vertikalni vrt je dekorativna instalacija bilja koja će nam odglumiti nekakav komadić prirode ili u prostoru koji jednostavno želite podići na neki način i oplemeniti sa zelenilom, rekla je Ana Mikola iz Anna Art Studia, specijaliziranog za izradu vertikalnih vrtova od umjetnog bilja. 

Bilje koje odgovara lokaciji

Umjetne biljke koje se koriste za izradu vertikalnih vrtova dolaze u širokom rasponu vrsta što omogućava dizajnerima stvaranje  vizualno privlačnih instalacija prilagođenih podneblju u kojem se nalaze. 

Ako radimo na Mediteranu, na Jadranu, sigurno neću napraviti tropski vertikalni vrt. Koristit ću lavandu, ružmarin, sukulente i tako dalje da to ipak nekako bude prilagođeno mjestu gdje se nalazi sam vertikalni vrt. Ovdje po kontinentalnom djelu isto tako ovisi o objektu gdje se nalazi. Ako je priča egzotičnija, onda će biti i palmi i paprati i orhideja, svega onog što bi bilo tropsko, a ako je negdje vani bit će trave, pampasa i slično, rekla je Mikola za Dom na kvadrat.  

Izrada vertikalnog vrta

Biljke pričvršćene na okomitu strukturu prilagođavaju se i veličini prostora, što ih čini svestranom opcijom za različite primjene i jednostavno se postavljaju. 

Vertikalci se izrađuju tako da se prvo napravi pocinčana mreža koja ne hrđa, nakon toga ide prazan panel u obliku buksuza ili nekakve živice i to je naša zelena ploha, a nakon toga se složi lišće koje daje dubinu i tek onda ide šaranje biljem koje slažem po potrebi, objasnila nam je Ana koja za svoje vrtove inspiraciju pronalazi u prirodi. 

Trajanje i održavanje vertikalnih vrtova

Umjetni vertikalni vrtovi bujni su i zeleni tijekom cijele godine. Ako nisu postavljeni na direktnom suncu, uz minimalno održavanje, njihova trajnost je beskonačna. 

Nema održavanja, onaj praško za prašinu je zapravo sasvim dovoljno. On ne skuplja prašinu toliko, ali ako je vani postavljen, atmosferilije naprave svoje, ali unutar prostora on je jako zahvalan i stvarno  s onim mali praškom počistite prašinu, a nema buba, nema Smrdljivih Martina niti paukova. 

Vertikalni vrtovi od umjetnog bilja skladan su spoj moderne tehnologije izrade i prirode, a pružaju održivo i estetski ugodno rješenje za unošenje zelenila u interijer.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice