Povežimo se

Bilje

Biljka čiji je med proglašen najljekovitijim na svijetu

Manuka je u Hrvatskoj relativno nepoznata. Dolazi s Novog Zelanda, a spada u skupinu medonosnog bilja.

Zimzelena biljka s Novog Zelanda, prekrasnog ružičastog cvata osim ljepote skriva u sebi i iscjeljujuća svojstva. Manuka je Maorima dobro poznata, a sada i ostatku svijeta.

Pogodna je za sredozemnu klimu kakva je i u Novom Zelandu. Kod nas može uspijevati na području Primorja, Dalmacije dok se na kontinentu većinom uzgaja kao sobna biljka.

grmolika-biljka-domnakvadrat

I dok u prirodi ova grmolika biljka može izrasti od dva do četiri metra u visinu, u kućnim uvjetima je orezivanjem možete održavati na istoj razini. A za sadnju će vam biti potrebni: posuda, drenažno kamenje, geotekstil, univerzalni supstrat s dodatkom hranjiva i manuka.

Sadnja manuke

sadnja-manuke-domnakvadrat

U posudu se u tankom sloju prvo stavlja drenažni kamen. Potom se na kamen stavlja geotekstil kako se rupe za otjecanje vodi na posudi ne bi začepile od prljavštine.

Nakon geotekstila stavlja se supstrat za vanjsko bilje sa dodatkom hranjiva i potom biljka. Biljka se sadi na istu dubinu na kojoj je bila u prethodnoj posudi. Ostatkom supstrata ispunjava se posuda. Na kraju sadnje treba je zaliti sa tri do četiri litre vode.

Manuka zahtijeva umjereno zalijevanje jednom do dva puta tjedno, ovisno o vanjskoj temperaturi.

Idealno vrijeme za presađivanje je rano proljeće, a budući da se sadi kao samostalan grm, u posudi joj ne treba pridruživati druge biljke. Ako je sadite u prirodi, pobrinite se da između pojedinačnih biljaka ostavite dovoljno razmaka. U tegli će zadržati isti oblik ako je orezujete prije cvatnje u siječnju.

Vrlo korisna biljka

med-biljke-domnakvadrat

Manuka se koristi za proizvodnju visokokvalitetnog meda koji postiže vrlo visoku cijenu na tržištu, a listovi se koriste za čaj. Ako umjesto ljekovitog meda kojeg zovu i saveznikom imuniteta odlučite konzumirati čaj od listova, trebat ćete ih obrati u jesen, sušiti i za godinu dana bit će spremni za konzumiranje. Gorkasti okus listova u suprotnosti je sa slatkoćom manuka meda, no da se oplemeniti dodatkom drugog čaja po izboru.

Manuka, tako dekorativna i ljekovita, oplemenit će i prostor, ali i zdravlje, stoga s njom nema pogreške.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bilje

Kako zaštititi cvijeće od hladnoće i mraza: Pripremite se na vrijeme!

Iako Studeni ove godine možda i nije toliko hladan, svejedno se temperature rano ujutro ili kasno uvečer spuštaju prilično nisko…

Nježno cvijeće poput begonije, pelargonije, dalije, cinija i bosiljka zahtijeva zaštitu kada se očekuje mraz. S druge strane, biljke poput klinčića, slatkog graška, kalendule, lavande, i ružmarina mogu izdržati lagani mraz. U nastavku pročitajte kako zaštititi svoje cvijeće od mraza.

Prvo je korisno razumjeti razliku između mraza, smrzavanja i jakog smrzavanja. Lynne Holland, stručnjakinja za hortikulturu sa Sveučilišta Maine, objašnjava da mraz nastaje kada temperature padnu između -0,5 i 0,5°C. “Temperatura ispod -0,5°C smatra se smrzavanjem, a ispod -3°C je jaki smrzavanje.”

Kako zaštititi svoje cvijeće od mraza

Najbolji način za zaštitu cvijeća od mraza je stvaranje prepreke između hladnog zraka i biljaka. “Za prekrivanje možete koristiti stare plahte, ručnike ili specijalizirane prekrivače protiv mraza”, predlaže Emily Scott, vlasnica Scott Farm u Maineu. Agribon, izolacijski pokrivač, također može zaštititi biljke i uhvatiti toplinu iz tla.

1. Premještanje cvijeća u posudama unutra

Kada znate da temperature padaju oko 0, premjestite svoje cvijeće u posudama u zatvoreni prostor, poput garaže ili šupe. Ako temperature padnu blizu nule, preporučuje se njihovo premještanje na toplije mjesto.

Kako pravilno preseliti biljke u kuću: 6 pogrešaka koje morate izbjeći

2. Dodavanje malča

Malč je izvrsno sredstvo za izolaciju cvijeća od mraza. Emily Scott preporučuje sloj od dva do tri centimetra kako bi se očuvala toplina u tlu.

Postoji dobar razlog zašto u jesen trebamo spremati lišće za uređenje vrta u proljeće

3. Upotreba zvonastog poklopca

“Zvonasti poklopac, koji stvara efekt staklenika oko pojedinačne biljke, jednostavan je način da se spriječi mraz,” kaže Scott. Poklopci se mogu naći u lokalnim vrtlarijama ili online, ili možete sami napraviti zvonasti poklopac tako da odrežete dno plastične boce, ili jednostavno stavite kakvu plastičnu kutiju preko biljke.

8 stvari koje biste trebali učiniti za svoj vrt sada — prije nego što stigne zima

4. Dobro zalijevajte

Možda mislite da će zalijevanje prije mraza uzrokovati smrzavanje biljke, ali zapravo je suprotno. Vlažno tlo ostaje toplije od suhog tla i jedan je od najjednostavnijih načina kako zaštititi svoje cvijeće od mraza. Pripazite da ne pretjerate!

Nastavite čitati

Bilje

Zamija: Elegantna biljka koja ne traži puno pažnje i uspijeva svima

Ova biljka nalazi se i na našem popisu najotpornijih biljaka

Zamije su porijeklom iz istočne Afrike i mogu narasti između 45-60 cm visine. Obično su zimzelene, ali tijekom suše odbacuju lišće, nevjerojatno preživljavajući zahvaljujući velikim rizomskim česticama koje skladište vodu dok ne počne kišiti.

Poznato je da ova biljka pročišćava zrak i drastično poboljšava kvalitetu zraka u vašem domu. Studija Odjela za biljne i okolišne znanosti na sveučilištu u Kopenhagenu iz 2014. godine pokazala je da biljka može ukloniti hlapljive organske spojeve, uključujući benzen, toluen, etilbenzen i ksilene.

Neuništive – ovo su najotpornije biljke za vaš dom

Pozicioniranje zamije

Zamije uspijevaju na slabom do jakom neizravnom svjetlu, poput onog koje biste pronašli uz prozor okrenut prema istoku, zapadu ili sjeveru. Ne podnose potpuni nedostatak prirodnog svjetla, ali mogu dobro rasti u prostoriji bez prozora ako su izložene jakom fluorescentnom svjetlu.

Previše sunca također nije preporučljivo. “Ako su smještene na potpuno direktno sunce, poput južno orijentiranog prozora, mogu dobiti opekline,” kaže Eldred Steinkopf, autorica knjige Sobne biljke: Kompletan vodič za odabir, uzgoj i njegu sobnih biljaka.

Idealne temperature su između 18 i 24 stupnja. Budući da ove sobne biljke koje podnose slabo svjetlo dolaze iz vlažnih klimatskih područja, potrebna im je vlaga u zraku kako bi napredovale. Izbjegavajte stavljati ih blizu grijalica ili klima uređaja koji suše zrak. Smeđi vrhovi listova mogu značiti da je zrak previše suh (lagano prskanje listova može pomoći).

Na kraju, budući da je ova biljka otrovna za mačke i pse, najbolje je držati je na mjestu gdje vaš ljubimac neće pokušati zagrabiti list.

Oprez: Ovi su sukulenti mogu biti opasni za pse i mačke

Briga o zamiji

Poznavanje idealne pozicije za vašu zamiju, gdje će imati odgovarajuću temperaturu i svjetlost, dobar je početak. No postoje i drugi aspekti njege ZZ biljke koje treba uzeti u obzir, uključujući zahtjeve za tlo, vodu i gnojivo.

Bilo da se brinete za svoju biljku ili za biljke članova obitelji, evo kako osigurati da žive dug život.

Tlo

Drenaža je ključna kad je riječ o vrsti tla. “Ovim biljkama treba jako dobro drenirano tlo,” kaže Steinkopf.

Provjerite da vaše tlo za biljku sadrži perlit, male bijele kuglice koje stvaraju zračne prostore i poboljšavaju drenažu. Tlo bi trebalo biti neutralno ili blago kiselo (pH 6 ili 7), što većina mješavina za sobne biljke ima.

Ove biljke rastu sporo, tako da će proći godine prije nego što ćete morati razmišljati o presađivanju.

Voda

Njega zamije zahtijeva umjerenost kod zalijevanja. Budući da njeni rizomi zadržavaju vodu, prekomjerno zalijevanje može biti pogubno. Pametni plan zalijevanja uključuje čekanje da se gornja tri ili više centimetara tla osuše prije nego što biljku zalijete. To obično znači otprilike svaka dva tjedna.

Uz to, ispraznite tanjurić ispod lonca jer ove biljke ne vole stajati u vodi i mogu razviti trulež korijena. Zimi prestanite zalijevati osim ako biljka nastavlja rasti. “Bolje je premalo nego previše zalijevati,” savjetuje Steinkopf.

Ako su listovi žuti, možda je previše zalijevate. Ako listovi otpadaju, vjerojatno je previše suha.

Gnojivo

Ove biljke ne trebaju puno gnojiva. “Zamije imaju nisku potrebu za gnojivom jer rizomi zadržavaju hranjive tvari,” kaže Steinkopf. Preporučuje korištenje univerzalnog gnojiva za sobne biljke na pola jačine jednom mjesečno tijekom vegetacijske sezone, zatim prestati u zimskom periodu.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice