Povežimo se

Bilje

Rujan je idealno vrijeme za sadnju jorgovana! Evo kako pravilno posaditi ove mirisne grmove

Savjeti o tome kako i kada uspješno posaditi ove mirisne grmove

Jesen je idealno vrijeme za sadnju grmova jorgovana, jer sadnja dok je vrijeme blago – ne pretoplo, ali ni prehladno – pomaže biljkama da razviju korijenje prije nego što stigne zima. U proljeće će vaši grmovi jorgovana biti u dobrom stanju i spremni za cvjetnu predstavu.

Dakle, bilo da želite posaditi živicu od jorgovana ili možda samo jedan grm kao upečatljivu biljku u velikoj posudi, ovaj vodič sadrži sve potrebne informacije za uspjeh.

Ove biljke sadite u rujnu i uživajte u svježim namirnicama cijelu jesen

Kada je pravo vrijeme za sadnju grma jorgovana?

“Sadnja jorgovana u jesenskim mjesecima dat će ovim cvjetnim grmovima dovoljno vremena da razviju zdrav korijenski sustav prije nego što tlo zamrzne u dubini zime,” kaže Rachel Bull, voditeljica vrtova u časopisu Homes & Gardens.

“Iako to može varirati ovisno o mjestu gdje živite, općenito, najbolje vrijeme za sadnju je nakon što prođu ljetne vrućine, ali prije prvog jakog mraza, obično negdje između rujna i studenog,” dodaje Rachel.

Dobro je pratiti jesenske vremenske prognoze kako biste osigurali da hladni val nije odmah na pomolu. Dokle god je vrijeme blago, možete početi sa sadnjom. Međutim, ako propustite taj vremenski okvir, preporučuje se čekanje do proljeća prije nego što posegnete za vilama i lopatom. Sadnja prekasno u jesen ili tijekom zime može biti izazovna, pa čak i pogubna za jorgovane.

Kako saditi jorgovane?

Iako su potpuno otporni na hladnoću, ovi proljetni cvjetni grmovi trebaju sunčano mjesto u vrtu, stoga uvijek razmislite gdje ćete smjestiti svoj jorgovan kako bi uživao u barem šest do osam sati sunca dnevno. Zapamtite, što više sunčeve svjetlosti grm dobije, to će više cvjetova proizvesti.

Koristeći čvrstu lopatu, iskopajte rupu pet do deset širu od korijenske kugle ili posude jorgovana, ali ne dublju. Ovo je važno jer ne želite da vaš novoposađeni jorgovan potone ili sjedi ispod razine tla, jer će voda tako otjecati prema bazi biljke i može uzrokovati truljenje.

Što se tiče gnojidbe jorgovana, oni uspijevaju u blago alkalnom tlu, pa je korisno prilikom sadnje dodati malu količinu vapna ili organskih koštanih obroka. Koštani obrok potiče razvoj korijena, pa lagano posipanje uz zemlju za sadnju može pomoći biljci da se uspostavi tijekom prvih nekoliko tjedana i mjeseci.

Orezivanje, zaštita i sadnja ruža – jesenska njega ovog cvijeta uključuje nekoliko važnih koraka

Na kraju, osigurajte da jorgovani imaju dovoljno prostora za rast. Preporučuje se sadnja na mjesto gdje imaju barem 15 cm prostora kako sunce ne bi bilo blokirano. Ako namjeravate posaditi mirisnu živicu, tada ih možete posaditi malo bliže. U tom slučaju preporučuje se redovito praćenje na plijesan i druge štetočine, jer sadnja jorgovana blizu jedno drugog ograničava cirkulaciju zraka.

Bilje

Savjeti za jesensku sadnju maćuhica

Maćuhice cvjetaju tijekom proljeća i jeseni kada su noći hladne, a dani topli. Ako ste među onima sretnicima koji uživaju u blagim južnim zimama, možete uživati u bojama maćuhica posađenih na jesen tijekom cijele zime – čak ih ni mraz i lagano smrzavanje ne zaustavljaju

Idealne za jesenske vrtove, maćuhice nude šareni prikaz gotovo šest mjeseci. U jesen kada su posađene, tijekom zime za vrijeme sunčanih dana, i ponovno u proljeće! S toliko boja za uživanje na različite načine, jesenske i zimske maćuhice trebale bi biti neizostavan dio svakog vrta. Ove biljke donijeti će radost u vrt čak i tijekom hladnih, sumornih mjeseci.

Posadite maćuhice u listopadu kako biste uživali u njihovoj ljepoti tijekom jeseni i zime.

Vrijeme je za sadnju lukovica tulipana – pratite ove jednostavne korake

Sadnja maćuhica

Priprema: Odaberite mjesto za sadnju koje ima dobru drenažu i unesite 10-15 cm bogate organske materije. Maćuhice vole rahlo, plodno tlo. Idealno je tlo s pH vrijednošću od 5,5 do 6,0.

Sadnja: Pazite da ne sadite preduboko jer biljke mogu uvenuti, istrunuti, a korijenje se ugušiti. Iskopajte rupu malo veću od korijenove kugle maćuhice. Postavite biljku u rupu i nježno popunite tlo oko nje. Dobro pritisnite kako bi biljka bila stabilna.

Održavanje: Nakon sadnje, malčirajte i temeljito zalijte cvjetnjak. Provjeravajte biljke u prva tri tjedna nakon sadnje ili dok ne započne novi rast, kako biste osigurali odgovarajuću vlažnost potrebnu za zdrav rast. Kako ove biljke zahtijevaju vrlo malo njege, daljnje održavanje obično nije potrebno da bi dosegle svoj puni potencijal.

Maćuhice su otporne na hladnoću, ali ako očekujete izuzetno hladne noći, možete ih prekriti i plastičnim tunelom kako biste ih zaštitili

Maćuhice – šarolike biljke otporne na hladnoću

Gdje saditi maćuhice

Maćuhice su izuzetno svestrane i mogu se koristiti za ukrašavanje različitih dijelova vašeg vrta ili krajolika. Evo nekoliko ideja za sadnju:

  • Uz staze i zidove: Dodajte nježni niz maćuhica jedne boje ili masu miješanih boja kako biste uljepšali rub, ispod stabla ili uz ogradu, stazu, terasu ili zid.
  • Vrtne gredice: Pokušajte posaditi pojedinačne biljke u gredice oko trajnica i grmlja koji su završili s cvjetanjem kako biste uljepšali inače sumorni dio krajolika i sakrili stariji, uveli rast.
  • Kontejneri: Maćuhice također uspijevaju u posudama postavljenim na terasu ili dvorište, ili pored ulaza u vaš dom kako bi goste dočekale veselim bojama.
  • Viseće košare: Pokušajte s maćuhicama u visećim košarama, koje možete čak unijeti unutra kako biste ih uživali kad je vrijeme prehladno za vrtlarstvo na otvorenom.
  • Kao poklon: Mala posuda s jesenskim maćuhicama također može biti odličan dar za zimske praznike, rođendane ili samo za uljepšavanje dana nekome tko treba dodir boje u svom životu.

Savjeti kako njegovati krizanteme da cvjetaju tijekom cijele jeseni

Nastavite čitati

Bilje

5 sobnih biljaka koje su dobre za vaše zdravlje – provjerite imate li ih

Ove sobne biljke pročišćavaju zrak i donose svježinu prirode ravno u vaš dom

Udisanje svježeg i čistog zraka u pluća ima izravnu povezanost sa smanjenjem stresa i anksioznosti, a to je zbog toga što kisik povećava razinu serotonina (neurotransmitera za sreću), što dovodi do većih osjećaja mira i sreće.

Određene sobne biljke poznate su po tome što čiste i filtriraju zrak od toksičnih kemikalija poput benzena, formaldehida i amonijaka, prema NASA-inom izvješću o čistom zraku.

1. Mirni ljiljan

Osim što jedroliki bijeli cvjetovi pomažu u stvaranju opuštajućeg, mirnog prostora, Mirni ljiljan ili Spatifilum ima najizraženija svojstva za pročišćavanje zraka. On je zapravo po NASA-i najučinkovitiji pročišćivač zraka.

Spatifilum je još jedna sjajna biljka za uklanjanje štetnog benzena i formaldehida, koji mogu biti ispušteni iz jakih sredstava za čišćenje i raznih drugih izvora.

Ova biljka je jedna od rijetkih koja može cvjetati u zatvorenom prostoru, pa je ne samo funkcionalna već i prekrasna.

2. Krizanteme

Ove biljke su izvrsne jer nisu samo pune živih boja, već su i vrlo jeftine.

Krizanteme uklanjaju benzen, formaldehid, a također filtriraju amonijak i ksilene, čineći ih odličnim borcima za čist zrak u zatvorenom prostoru!

3. Engleski bršljan

Prema NASA-inim znanstvenicima, engleski bršljan proglašen je najboljom biljkom za filtriranje zraka jer je najefikasniji u apsorpciji formaldehida.

Također, vrlo je jednostavan za uzgoj i prilagodljiv uvjetima, što ga čini izdržljivom biljkom.

Ovo je odlična biljka koju možete objesiti iznad police s knjigama ili na rub prozora zbog zanimljivog načina na koji raste i visi, dodajući moderan izgled vašem domu.

4. Sanseverija

Zmijska biljka je zapravo jedna od naših omiljenih sobnih biljaka.

Zmijska biljka je posebno savršena za spavaću sobu jer ne samo da uklanja benzen i formaldehid, već apsorbira ugljikov dioksid i tijekom noći oslobađa svježi kisik.

Sanseveria: zmijska biljka koja trpi zanemarivanje

5. Aloe vera

Zadnja biljka na ovom popisu za čišćenje zraka u domu je Aloe vera. Ova biljka postala je poznata po ulju i ljekovitim svojstvima za kožu, no kao sobna biljka također ima sjajne karakteristike.

Uklanja visoke razine formaldehida iz zraka, a kada količina štetnih kemikalija u zraku postane prevelika, listovi biljke prikazat će smeđe mrlje, upozoravajući vas na visoke razine kemikalija u vašem domu.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice