Povežimo se

Vrt

Ovaj viseći sukulent predivan je ukras svakom prostoru

Ovaj jedinstven sukulent dobro uspijeva u zatvorenom prostoru iako zahtijeva puno izravne svjetlosti. Listovi su joj mesnati i okruglasti te podsječaju na krunicu, po čemu je i dobila ime. Njezin znanstveni naziv je Senecio rowleyanus, a ova sobna biljka savršena je za postavljanje u viseću posudu ili na visoko mjesto koje omogućuje da joj se stabljike spuštaju poput nizova punih bisera.

Iako je relativno jednostavna biljka za održavanje, postoji nekoliko stvari koje trebate znati o njezi biljke Krunice.

Neuništive – ovo su najotpornije biljke za vaš dom

Koliko sunca treba Krunici?

Kada uzgajate biljku u zatvorenom prostoru, trebate je držati u svijetlom okruženju s neizravnom svjetlošću. Idealna sobna temperatura za biljku je oko 22°C tijekom faze aktivnog rasta i između 10 i 13°C tijekom faze mirovanja.

Držite posudu blizu južnog ili zapadnog prozora vašeg doma kako biste spriječili da listovi ne izgorje na izravnom suncu.

Napomena: Ako uzgajate biljku krunicu na otvorenom, možete je čak držati u području s izravnim sunčevim svjetlom, nekoliko sati dnevno.

Zaljevanje

Kao i kod drugih sukulenata, Krunicu možete zalijevajti češće u manjim količinama. Međutim, budite oprezni da ne pretjerate, jer to može uzrokovati oštećenje korijena. Najbolji način zalijevanja je davanje biljci faza vlaženja i sušenja, tj. zalijevajte je jedan tjedan, a zatim pustite da se tlo osuši sljedeći tjedan. Tijekom zime, smanjite zalijevanje na otprilike jednom mjesečno.

Smanjenje zalijevanja biljke zimi može potaknuti njezino cvjetanje ljeti. Iako biljka rijetko cvjeta u zatvorenom prostoru, prekrasni bijeli cvjetovi s mirisom cimeta vjerojatnije će se pojaviti u proljeće ako biljku tijekom zime držite u hladnijim i sušim uvjetima.

Uzroci i riješenja za česte probleme sa ovom biljkom

Što prije otkrijete probleme, to prije možete spriječiti da biljka ugine.

Ako primijetite da su listovi premali, venu ili rastu previše udaljeni jedni od drugih, vjerojatno vaša biljka nije dobro zalijevana ili joj je potreban hranjiviji supstrat. Promijenite supstrat i provjerite drenažu.

Nedovoljno i prekomjerno zalijevanje može uzrokovati venuće listova. Zalijevajte biljku dok ne primijetite da voda izlazi iz dna posude. Nemojte je previše zalijevati jer će tlo postati previše mokro.

Izbjegavajte prekomjerno zalijevanje, biljka Krunica navikla je na suhe uvjete u svom prirodnom staništu, pa višak vode može uzrokovati truljenje korijena.

Ako primijetite da biseri postaju smeđi ili se pale, vjerojatno je uzrok previše sunčeve svjetlosti. Premjestite biljku na područje daleko od izravnog sunčevog svjetla. Zapamtite da možda trebate premjestiti biljku na različite lokacije u vašem domu tijekom toplijih i hladnijih mjeseci kako biste joj osigurali idealne svjetlosne uvjete.

Ako uzgajate Krunicu na otvorenom, obavezno je postavite na područje s jakom svjetlošću, ali bez izravnog sunčevog svjetla. Iako je možete uzgajati u zemlji u toplijim krajevima, najbolje ju je uzgajati u visećoj posudi ako živite u hladnijem području kako biste biljku mogli premjestiti unutra tijekom zime.

Moglo bi vas zanimati i 10 najpopularnijih sobnih biljaka na Instagramu

Opločnici i ograde

Uređenje okućnice: Kako kombinirati opločnike i ograde kao profesionalac

Kako uskladiti estetiku, funkcionalnost i sigurnost u svom vanjskom prostoru?

uređenje okućnice

Kada planiramo uređenje okućnice, važno je razmišljati i o estetskim i o funkcionalnim aspektima prostora. Dvorišne staze, prilazi, vrtni putevi i ograde nisu samo praktični elementi – oni oblikuju vizualni dojam vašeg doma i utječu na razinu privatnosti i sigurnosti. Pametnim odabirom opločnika i ograda vaš eksterijer postaje produžetak interijera – skladan, uređen i dugotrajan.

Kako postaviti opločnike za vrtne staze

Odabir pravih opločnika ovisi o veličini prostora, stilu kuće i boji fasade. Stručnjaci preporučuju usklađivanje tonova i formata, o čemu više možete saznati u članku: Kako odabrati veličinu i boju opločnika.

Za kvalitetnu ugradnju važno je:

  • Pripremiti podlogu (šljunak, pijesak, nivelacija)
  • Ugraditi rubnjake
  • Osigurati pravilan nagib radi drenaže

Brendovi poput Beton Lučko nude široku paletu opločnika koji kombiniraju izdržljivost i suvremeni dizajn, idealni za moderno uređenje okućnice.

uređenje okućnice

Najbolje vrste ograda za privatnost i sigurnost

Kada je riječ o ograđivanju prostora, potrebno je birati između estetskih i sigurnosnih prioriteta. Neke od najčešćih materijala za ograde su:

1. Metalne i panelne ograde pružaju visoku razinu sigurnosti, a zbog suvremenog izgleda idealne su za moderno uređene okućnice. Više o metalnim i panelnim ogradama

2. Drvene ograde unose toplinu i prirodan izgled u svaki eksterijer, savršeno se uklapajući u rustikalne ili klasične stilove uređenja. Inspirirajte se drvenim ogradama

3. PVC ograde su odličan izbor za one koji žele dugotrajno i gotovo neodržavano rješenje koje zadržava uredan izgled godinama. Pogledajte više o PVC ogradama

4. Žive ograde (živice) stvaraju prirodnu barijeru koja pruža privatnost, smanjuje buku i poboljšava mikroklimu prostora. Više o zelenim živicama i prirodnim ogradama

5. Kombinirane ograde – poput kombinacije betona i metala – sve su popularnije jer spajaju čvrstoću s estetikom. Ideje za kombinirane ograde

Savjet: kombinirajte ogradu s vizualnim karakterom opločnika kako biste postigli jedinstvenu vanjsku cjelinu. To doprinosi sveobuhvatnom dojmu i funkcionalnosti – ključnim elementima svakog uređenja okućnice.

uređenje okućnice

Uređenje okućnice kao prostor kreativne slobode

Betonska galanterija sve se češće koristi kao sredstvo kreativnog izražavanja u suradnji arhitekata i proizvođača. Kombinacija opločnika, rasvjete, biljaka i odabranih ograda može podići svaki vanjski prostor – i estetski i funkcionalno.

Uređenje okućnice ne svodi se samo na sadnju biljaka – ono podrazumijeva pažljivo planiranje materijala, oblika i boja. Opločnici i ograde nisu samo nužnost, već i prilika da izrazite osobni stil i osigurate dugoročnu vrijednost prostora.

Nastavite čitati

Uradi sam projekti

Povrtnjak za početnike – sada je pravo vrijeme za sadnju

Strpljenjem do lijepog povrtnjaka

presadnice-set-domnakvadrat-iris-MBM

Ako ovog proljeća želite zasaditi povrtnjak pripremite motiku, grabljice, kante poljevače, škare, uže, štapove te mnogo brige i strpljenja.

vrtlarenje-povrtnjak-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Ali, ne zaboravite! Proljetna priprema vrta započinje temeljitim radovima koji će biljkama i travnjaku osigurati zdrav i snažan start.

Ranoproljetne povrtnice

Prvo što možete saditi u proljeće, a ujedno i gotovo najjednostavnije vrste za uzgoj su mladi luk, rotkvica i špinat.

Krastavci, kelj, tikvica… Evo koje se povrće sadi u travnju

Ovim vrstama neće naškoditi hladne noći i jutarnji mraz te ne traže puno njege budući da imaju kratak uzgojni period. Uspijevat će i uz svega pola dana direktnog sunčevog osvjetljenja. Ako ste početnik u uzgoju povrća, a možda i nemate povrtnjak, upravo su ovo vrste s čijim se uzgojem, bez puno muke, možete baviti i na vašoj terasi.

povrtnice-domnakvadrat-iris-mbm-vrtni-centar
Foto: Iris MBM Vrtni centar

Priprema zemlje za idealne povrtnice-mladi luk, rotkvicu i špinat

Budući da su sve ove vrste niskog rasta i sa plitkim korijenom bitno im je osigurati površinu bez prisustva korova koji bi im stvarao sjenu te krao vodu i hranjive tvari.

Ukoliko sadite ove vrste u vrtu, a u jesen ste dodali organsko gnojivo, sada usitnite tlo i spremni ste za sadnju. Ako to niste učinili sada je vrijeme da prilikom proljetne obrade tla dodate u površinski sloj mineralno gnojivo NPK 15-15-15 u količini od oko 50g/m2 i povrtnjak će biti spreman.

povrtnice-domnakvadrat-iris-mbm-vrtni-centar
Foto: Iris MBM Vrtni centar

Mladi luk

mladi-luk-povrtnice-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Najlakše ga je uzgojiti iz lučica koje su široko dostupne u proljeće. Sitne lučice sade se u redu na razmaku od 10 do 15 cm, a ukoliko ima više redova, dovoljan razmak među njima je 20 do 30 cm. U rano proljeće obično ima dovoljno vlage u tlu tako da najčešće nema potrebe za zalijevanjem. No, ukoliko se ipak dogodi sušni period važno je osigurati vlažnost površinskog sloja zalijevajući, ovisno o temperaturama, barem dva puta tjedno. Ako nemate povrtnjak, luk možete, koristeći isti postupak, posaditi u široke tegle, no sa duplo manjim razmakom.

Rotkvica

rotkvica-povrtnice-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Rotkvice su jednostavne zbog vrlo kratkog vremena uzgoja. Kupljeno sjeme rotkvica sijete u plitke redove na dubinu od 1-2 cm. Sijete kao da prstima solite redove ostavljajući sjemenke vrlo blizu. Ukoliko imate više redova razmak među njima trebao bi biti 15 do 20 cm. Bitno je redovito zalijevati, ne dopuštajući da rotkvice u rastu ostanu dulje bez vode. Ako ostanu bez vode kasnije mogu biti gorke ili će, nakon razdoblja dehidracije, lagano raspucati prilikom obilnog zalijevanja. Ako nemate povrtnjak, isti postupak se primjenjuje i pri uzgoju u dugačkim teglama.

Špinat

spinat-povrtnjak-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

U uzgoju špinata, za razliku od rotkvice, pripazite da ostavite razmak među sjemenkama od 3-5 cm, te da je dubina sjetve oko 3-4cm. Razmak između redova isto treba biti nešto veći, a to je 25 do 30 cm. Nakon sjetve trebat će vam oko dva i pol mjeseca do prve berbe. To vrijeme možete skratiti tako da umjesto sjemena kupite presadnice koje ćete saditi na isti način u redove. Špinat redovito zalijevajte, no budite oprezni sa prihranom dušičnim gnojivima, jer špinat može u listovima nakupiti velike količine nitrata koji su štetni prilikom konzumacije.

Visoke gredice na balkonu ili u vrtu: Korak po korak do vlastitog vrta

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice