Bilje
Blagdanski ugođaj uz božićnu zvijezdu
Uz lijepo okićene borove i stolne aranžmane, neizostavna božićna dekoracija je svakako i egzotična sobna biljka – božićna zvijezda. Svoju popularnost stekla je prepoznatljivim crvenim i zelenim listovima i činjenici da je u punom cvatu za božićne blagdane.
Božićna zvijezda ili poinsettia pripada porodici mlječiki, a malo je poznato da je njena zemlja porijekla Meksiko gdje ju prigodno nazivaju “Noche buena”, što znači “Božićna noć”. U prirodnom staništu raste u grmovima visine od šezdeset centimetara do čak četiri metra te nadahnjuje svojim živopisnim bojama.
Postoji preko stotinu kultiviranih sorti božićnih zvijezda koje pružaju uistinu pregršt kombinacija i mogućnosti izbora. Osim klasične crvene, možda vas svojom veselom bojom i posebnošću zadivi i privuče svijetlozelena, ružičasta, nježno žuta ili jedna od šatiranih crveno-bijelih alternativa.
Gotovo neuočljivi sitni cvjetovi žute boje nalaze se na vrhu stabljike. Okruženi su obojenim, pricvjetnim listovima, za koje mnogi misle da su cvijet, a nazivaju se još i brakteje.
Popularizaciji i putu u tople domove širom svijeta, cvijet može zahvaliti obitelji Ecke koja je križanjem dviju sorti stvorila kompaktniju varijantu nižeg rasta. Pošto je riječ o biljci egzotičnih krajeva, valja obratiti pozornost na uvjete koje joj moramo pružiti kako bi zasjala u svojoj punoj raskoši i ljepoti.
Preporučljivo je izbjegavati kupnju biljke u celofanu, jer će vrlo vjerojatno odbaciti listove kada ju donesete doma. Božićna zvijezda ne voli niske temperature, već joj najbolje odgovara 20-22 °C. Stoga ju nakon kupnje što prije odnesite doma, odnosno ne ostavljajte ju na nekoliko sati u automobilu.
Vaša božićna zvijezda duže će krasiti vaš dom, ukoliko se pridržavate nekih osnovnih pravila pri zalijevanju pošto je po tom pitanju riječ o zahtjevnijoj biljci. Općenito pravilo je da se zalijeva svaki drugi dan, no to će primarno ovisiti o temperaturi i vlazi u stanu te supstratu. Najbolji način kojim ćemo jednostavno provjeriti da li je našoj zvijezdi potrebno vode je mali test. Kažiprst gurnemo u zemlju do drugog članka i ako je na toj dubini supstrat vlažan, biljku nije potrebno zaliti. Pošto biljka ne voli hladnoću, bilo bi ju dobro zaliti s mlakom ili odstajalom vodom.
U predbožićnom i božićnom razdoblju, potražnja i prodaja ovog cvijeta nadmašuje ukupnu prodaju drugih cvatućih lončanica tokom cijele godine. Božićna zvijezda postala je popularan i omiljen božićni ukras upravo zbog svog živopisnog lišća, koje će zasiguno obogatiti i osvježiti svaki prostor u kojemu se nađe.
I za kraj, ukoliko je to moguće, izbjegavajte kupnju božićne zvijezde na otvorenim prostorima kako je ne biste izložili hladnoći i velikim temperaturnim promjenama. Vaša će vam poinsettia na tome biti zahvalna.
Bilje
Perunika – najelegantnija među cvijećem
Bogati baršunasti cvjetovi i cijela paleta boja, peruniku čine jednim od najpopularnijih proljetnih cvjetova. Pojedine vrste narastu i do impozatnih metar i pol visine, a lijepo se kombiniraju i s drugim cvjetnim vrstama. Kako ih njegovati te s kojim biljkama kombinirati, saznajte u nastavku.

Iris ili perunika jedna je od najstarijih ukrasnih biljaka na svijetu. Ovaj predivni cvijet ime je dobio po grčkoj božici Iridi, božici duge i glasnici bogova. Hrvatski naziv ‘perunika’ dolazi od imena vrhovnog staroslavenskog boga groma i munje Peruna. Prema legendi, perunika bi narasla na mjestu na koje je bog Perun udario munjom.
Vrste

Razlikujemo oko 300 vrsta perunika, od kojih su mnogi kultivari nastali križanjem nekoliko vrsta. Osim po bojama koje variraju od snježno bijele, žute, narančaste pa do tamno crvene i svih nijansi ljubičaste, irisi se razlikuju i po veličini cvjetova i visini stabljike.
Patuljaste bradate perunike narastu od 20 do 40 centimetara, a vrt će ukrasiti već krajem travnja. Poluvisoke bradate perunike pretežno cvjetaju u svibnju, a visoke su između 50 i 70 cm, dok najatraktivniji kultivar – visoke bradate perunike – dosegnu od pola metra do čak metar i pol visine. Prekrasni krupni cvjetovi visokih perunika pojavit će se u svibnju i lipnju.
Savjeti za planiranje i uređenje vrta
Sadnja


Irisi su pogodni za uređenje različitih tipova vrtova. U mediteranskoj klimi pogodno ih je kombinirati s lavandom, ostrugicom i mačjom metvicom, dok u ladanjskom vrtu posebno efektno izgledaju uz vučiku, ukrasni luk i dekorativne trave.
Ako namjeravate zasaditi nekoliko različitih vrsta perunike u više boja, kombinirajte ih s neutralnim trajnicama, kako bi ljepota irisa došla do izražaja.
Perunike vole dobro osunčane dijelove vrta te vapnenasta, propusna tla. Na sjenovitim područjima loše cvatu, a štete im i teška, vlažna tla u kojima će brzo istrunuti.

Idealno vrijeme za sadnju ovog lijepog cvijeta je između srpnja i listopada, no ako ih niste stigli zasaditi pošle godine, ne brinite. No, mogu se posaditi i do kraja ožujka. Niže sorte perunike sade se na razmak od oko 40 cm, a više sorte na 80 cm udaljenosti. Gnojite ih u travnju i to gnojivom s visokim postotkom kalija i fosfora, a malim udjelom dušika.
Bilje
Tri mjesta u domu idealna za pozicioniranje biljaka
I to onih koje ne zahtijevaju pretjeranu njegu.

Zelenilo biramo prema preferencijama i uvjetima koji nam za njega trebaju. No, vrlo je bitno pravilno pozicioniranje biljaka kako bi im ljepota došla do izražaja.
1. Prozorska klupčica

Na prozorsku klupčicu možete smjestiti dvije sanseverije u ukasnim teglama. U jednu malo veću teglu možete posaditi krasulu i smjestiti je između sanseverija.
Krasula je kao i sanseverija sukulent, stoga ih ne treba pretjerano zalijevati.
A sve biljke koje stavljate na prozorske klupčice moraju biti one koje traže puno svjetlosti. Pa se sukulenti tu nameću kao prvi izbor, a odabir posuda ovisi o vašem ukusu.

Jednako lijepo izgledat će i tri eševerije u cink posudama.
2. Viseći vrtovi

Za viseći vrt idealne će biti puzajuće biljke u kokedamama. Kako ne biste pretjerano trebali brinuti o zalijevanju, obložite je mahovinom koja će zadržavati vlagu. Druga opcija je obloga od kokosovih vlakana koja su postala sveprisutna u vrtlarstvu.
Puzajuće biljke – zanimljiv ukras svakog prostora
3. Komoda ili polica

Ovdje su dobrodošle mnoge sobne biljke. Ako tražite one jednostavnog održavanja, i ovdje su sukulenti pravi izbor, do kalahoe do havorcije.