Bilje
Balkonske ljetnice
Iako nas boje i mirisi prirode zovu da izađemo iz svojih stanova, oni koji za to nemaju dovoljno slobodnog vremena, prirodu mogu pozvati sebi u goste i posaditi cvijeće na balkon.
U vrtnim centrima u ponudi je velik izbor biljnih vrsta, ljetnica i cvatućih grmova prikladnih za sadnju u tegle, žardinjere ili na vrtne gredice.
Pelargonija
Jedna od najpopularnijih vrsta zacijelo je pelargonija, a razlikujemo stojeće (zonale) i padajuće ili puzave (peltatum). Jedna od karakteristika uspravne pelargonije je zadebljala stabiljka koja je mnogo čvršća od stabiljke padajuće. Zonalka se najčešće koristi za ukrašavanje žardinjera, a boje cvjetova variraju od bijele i različitih nijansi roze do crvene i tamno-ljubičaste.
Ageratum
Ageratum se sadi na cvatuće gredice ili kombinira u ukrasnim teglama, dok u žardinjerama baš i nije čest. Vodenika će najljepše izgledati na sjenovitom mjestu, a njen hibrid New Gwinea Impatiens posebno se ističe svojim bujnim cvjetovima, promjera oko 5 centimetara.
Petunija
Petunije su vrlo zahvalne za viseće tegle, a mogu se kombinirati i s drugim vrstama. Barem dio dana trebale bi biti na sjenovitom mjestu, a uz redovitu prihranu željezom vrlo su zahvalne za uzgoj.
Sadnja i održavanje ljetnica
Cvatnju ćete produžiti micanjem ocvalih cvjetova i redovitom prihranom mineralnim gnojivima. Već pri sadnji treba odabrati supstrat s pravilnim omjerom hranjiva, koja će omogućiti dobar rast i bujnu cvatnju.
Ukoliko kupimo zemlju s nedovoljno makro i mikro hranjiva, prilikom prvog zalijevanja u vodu bi bilo dobro staviti tekuće mineralno gnojivo čime će se potaknuti cvatnja i ljepši izgled ljetnica.
Ovisno o količini cvijeća i mjesta na prozoru, balkonu ili terasi, treba odlučiti u kakvu ćemo posudu zasaditi ljetnice. To mogu biti duguljaste ili okrugle žardinjere ili tegle izrađene od plastike, keramike ili nekog drugog materijala. Kakvu god posudu izabrali, nužno je da na dnu ima rupice koje će omogućiti ocjeđivanje prekomjerne vode. Ukoliko ih nema, sami ih izbušite, jer vlažna zemlja pogoduje razvoju bolesti i štetnika.
Za sadnju sezonskog cvijeća na dno posude nije nužno stavljati drenažu, ali je zato bitno da posuda bude čista od kamenca i bakterija. Na kraju nam još preostaje zasaditi ljetnice te ih nakon toga zaliti.
Cvijeće će ukrasiti svaki prostor, pa tako terasu ili mali balkon možete pretvoriti u ugodni i lijepi kutak gdje ćete se lako opustiti i uživati u bojama i mirisima ljetnica.
Bilje
Najbrže rastuće sobno bilje
Sobne biljke izvrstan su način za poboljšanje kvalitete zraka u vašem domu, a također mogu dodati malo više života i boje vašem dekoru.
Međutim, ne rastu sve biljke brzo, pa ako tražite opciju koja brzo raste kako bi što prije oplemenili vaš dom, donosimo vam koje su biljke najbolji izbor.
Aloe Vera (Aloe barbadensis)
Ako tražite biljku koja je i lijepa i korisna, ne tražite dalje od aloe vere.
Ne samo da ova biljka brzo raste, već se može koristiti i za liječenje posjekotina i opeklina i upravo otuda i njen nadimak biljka opeklina. Ako biljku razrežete, pronaći ćete tvar nalik gelu koja se može nanijeti lokalno na kožu.
Aloe vera je sukulentna biljka koja brzo raste. Otporna je na sušu i preferira dosta jake neizravne svjetlosti.
Ako postane prevelika, ne brinite, lako se može razmnožiti uzimanjem reznice s biljke i presađivanjem u lonac.
Filodendron (Philodendron bipinnatifidum)
Ova brzorastuća sobna biljka zasigurno će ostaviti dojam u vašem domu. Filodendron s podijeljenim listovima dobio je ime po svojim velikim listovima koji se cijepaju na listiće s jedne središnje stabljike. Rascjepi se pojavljuju od ruba i pomiču se prema unutra. Listovi su im naboranijeg izgleda.
Ova biljka je penjačica pa je savršena za popunjavanje praznog prostora na polici za knjige. Također se može trenirati da raste na rešetci ili stupu.
Biljke filodendrona s podijeljenim listovima preferiraju jarko, neizravno svjetlo.
Filodendroni s razdvojenim listovima su brzorastuća opcija koja je savršena za one koji žele dodati malo zelenila u svoj dom. Ove biljke mogu narasti do 5 metara visine u idealnim uvjetima, ali je vjerojatnije da će narasti do oko metra u zatvorenom okruženju.
Sanseverija (Sansevieria trifasciata)
Sanseverija, također poznata kao svekrvin jezik ili biljka zmija, brzorastući je sukulent koji je savršen za one koji traže opciju s niskim održavanjem. Biljke zmije poznate su po svojoj sposobnosti pročišćavanja zraka, što ih čini odličnim izborom za domove.
Biljka voli jarko, neizravno svjetlo, ali može podnijeti uvjete slabog osvjetljenja, pa čak i malo hlada. Otporne su na sušu i ne treba ih često zalijevati.
Listovi biljke nalik maču mogu narasti do dva metra visine. Ako ih želite zadržati manjima, možete ih podrezati. Također se mogu razmnožavati uzimanjem reznica s biljke i presađivanjem.
Oni praktički uspijevaju bez brige i izvrstan su izbor za početnike koji žele početi uzgajati sobne biljke.
Bambus sreće (Dracaena Sanderiana)
Sretan bambus je brzorastuća biljka koja je savršena za one koji traže opciju s niskim održavanjem. Ova biljka je porijeklom iz Azije i vjeruje se da donosi sreću.
Sretni bambus preferira jarko, neizravno svjetlo, ali može tolerirati uvjete slabog osvjetljenja. Treba ga zalijevati kada je tlo suho na dodir.
Jedinstvena značajka bambusa je da se stabljike ove biljke također mogu uvježbati da rastu u spiralama što daje vrlo zanimljiv i elegantan izgled.
Bambus također može rasti u vodi. 2007. godine Guinnessova knjiga svjetskih rekorda proglasila ju je najbrže rastućom biljkom na svijetu.
Drvo žada (Crassula ovata)
Malo je sobnih biljaka tako popularno kao biljka žad i to s dobrim razlogom. Ovaj brzorastući sukulent nevjerojatno je jednostavan za njegu, a njegovi sjajni zeleni listovi dodaju dašak elegancije svakom prostoru.
Osim toga, vjeruje se da biljka žad donosi sreću i blagostanje onima koji se o njoj brinu. Evo još nekoliko zanimljivih činjenica o ovoj popularnoj sobnoj biljci.
Porijeklom iz Afrike i Azije, biljka žad uzgaja se stoljećima. U kineskoj kulturi biljka žad poznata je kao “stablo novca” i često se poklanja poslovnim suradnicima.
Biljka žad također je popularan izbor za bonsai, a može se istrenirati da raste u različitim oblicima.
Biljka žad jedna je od sobnih biljaka koje najviše podnose sušu. Zapravo, prekomjerno zalijevanje je jedan od najčešćih načina da se uništi biljka žada. Pustite da se tlo potpuno osuši između dva zalijevanja i svakako koristite mješavinu za posude koja se brzo cijedi. Biljka žad je brzorastući sukulent koji je izvrsna sobna biljka za vrtlare početnike.
Wandering Jew (Tradescantia zebrina)
Wandering Jew je brzorastuća biljka koja je savršena za one koji traže opciju s niskim održavanjem. Ova biljka je dobila ime po svojoj sklonosti “lutanju” ili brzom širenju. Zapravo se u nekim dijelovima svijeta smatra invazivnom vrstom.
Popularan je izbor za viseće košare i terarije zbog svoje kaskadne navike rasta i malih, mesnatih listova. Listovi su često šareni, s nijansama ljubičaste, zelene i bijele. Ova biljka može unijeti dašak boje u svaku prostoriju.
Ova lutajuća biljka preferira jarko, neizravno svjetlo, ali mogu podnijeti uvjete slabog osvjetljenja, pa čak i malo sjene. Treba ih zalijevati kada je tlo suho na dodir.
Važno je napomenuti da ako pas proguta biljku može dobiti alergijsku reakciju.
Ljiljan mira (Spathiphyllum)
Miroljubivi ljiljan je lijepa i popularna sobna biljka koja je ujedno i jedna od najbrže rastućih sobnih biljaka. Unatoč svom imenu, miroljubivi ljiljan zapravo nije ljiljan – on je član obitelji Araceae.
Podrijetlom iz tropskih područja Amerike, miroljubivi ljiljan poznat je po svojim bijelim cvjetovima i sjajnim zelenim listovima. Biljka je dobila svoje uobičajeno ime po činjenici da bijeli cvjetovi nalikuju ljiljanima i često se koriste u mirovnim žrtvama.
Miroljubivi ljiljan biljka je laka za njegu i može uspijevati u uvjetima slabog osvjetljenja. Biljka je također poznata po svojoj sposobnosti filtriranja štetnih kemikalija iz zraka, što je čini odličnim izborom za kućanstva s kućnim ljubimcima ili malom djecom.
Zeleni ljiljan (Chlorophytum comosum)
Zeleni ljiljan ili biljka pauk jedna je od sobnih biljaka koje je najlakše uzgajati, a također je i jedna od najpopularnijih.
Lako je vidjeti zašto: biljke pauka tolerantne su na širok raspon uvjeta uzgoja, praktički su neuništive i daju mnoštvo izdanaka koji se mogu koristiti za razmnožavanje novih biljaka.
Biljka je dobila ime po svojim dugim listovima poput pauka koji mogu doseći i do dva metra duljine. Listovi su često prošarani, s nijansama zelene, bijele i žute.
Biljke pauci izvrsni su pročišćivači zraka i mogu pomoći u uklanjanju štetnih toksina iz zraka. Zapravo, nalaze se na NASA-inom popisu najboljih biljaka za pročišćavanje zraka. Također je poznato da pomažu u smanjenju stresa i potiču opuštanje.
Bilje
Stabilizirane biljke su ukras za svaki interijer
Nakon popularnosti biljnih terarija novi trend je stabilizirano bilje. Vodimo vas u Čudesnu šumu prepunu stabiliziranog zelenila kojim možete ukrasiti dom.
Mogu trajati godinama
Stabilizirano bilje su prirodne i žive biljke koje su prošle proces očuvanja čime je povećana njihova trajnost.
“Stabilizirane biljke proizvođači deklariraju na deset godina i više. Te biljke su prošle određeni proces konzervacije gdje je došlo do izmjene sokova i kao takve mogu trajati godinama uz poseban naglasak da ne smiju biti na direktnoj sunčevoj svjetlosti i da se ne smiju prskati odnosno zalijevati, što nam bitno olakšava cjelokupnu situaciju jer to dovodi do nula održavanja”, objašnjava Ivana Budak.
Procesom stabilizacije prirodni sokovi zamijenjeni su glicerinom i jestivim bojama, a gotovo svaka biljka može biti stabilizirana, od mahovina i lišaja pa do cvijeća i grana.
“Najčešće koristimo razne vrste mahovina kao npr. ravnu mahovinu, polarnu mahovinu, lišaj u raznim bojama i nijansama, koristimo razno razne listove, grane poput eukaliptusa, paprati koje daju jedan poseban efekt šumskog izgleda, a to jako volimo u našem dizajnu.”
Bilje koje ne podnosi vanjske uvjete
Upotreba stabiliziranog bilja je neograničena, ali isključivo u interijeru. Ako bi bilo izloženo suncu, brzo bi promijenilo boju. Na zidnim panelima i mahovinskim slikama u raznim oblicima, polarna mahovina daje jedan poseban efekt.
“Polarna mahovina spada u porodicu mahovina koju najčešće volimo koristiti u našim dekoracijama jer tvore, barem meni osobno, najljepši dizajn u slaganju struktura. Mahovina inače nema korijenski sustav i kao takva je super za dekoraciju jer prima na sebe vlagu iz okoline i što je veći taj vlažni udio to je ona rahlija, izdašnija, ljepša, mekanija i kao takva se super može koristiti u terarijima i na zidnim panelima”, objašnjava Ivana.
Zašto se odlučiti za ovu vrstu bilja?
Stabilizirano bilje ne privlači insekte i dostupno je u raznim bojama, a pruža i određenu vrstu akustične zaštite. Dekoriranje interijera korištenjem zidnih panela ili mahovinskih slika ovisi samo o mašti, no, svjetiljka sa stabiliziranim biljem svaki će prostor učiniti posebnim.
Svjetiljka se sastoji od baze koja je normalna LED svjetiljka u obliku visilice, a na nju se posebnim ljepilom lijepi ravna mahovina, dakle kombinira se više vrsta mahovina za početak, a onda se nadograđuju sa razno raznim vrstama trava i paprati da bi postigli wow efekt.
Neodoljiva kombinacija različitih biljaka u zelenim tonovima koje ne traže održavanje i traju godinama, izniman su dašak prirode u interijeru.
You must be logged in to post a comment Login