Bilje
20 najpopularnijih sobnih biljaka na instagramu
Prirodni trend nije zaobišao ni najpopularniju društvenu mrežu.
Prirodni trend u interijeru pretočio se i na društvene mreže. Tako je posljednjih godina Instagram preplavljen fotografijama raznoraznih biljaka. S obzirom na to da se popularnost mjeri prema hashtagovima, evo popisa 20 najpopularnijih sobnih biljaka.
#1 kaktusi i sukulenti
Najspominjaniji svakako su kaktusi i sukulenti. Svoju popularnost prvenstveno duguju tome što nisu zahtjevne biljke i ne treba previše o njima brinuti. Tako neće uginuti ni kada ih malo zanemarimo. K tome su i vrlo zanimljiva dekoracija u prostoru.
#2 hoja
Ova biljka svoju popularnost duguje zanimljivom izgledu. Ima prekrasne cvjetove koji izgledaju poput petokrakih zvijezda, a k tome su i mirisni.
#3 monstera
Monstera je prekrasna biljka penjačica s velikim cvjetovima koja je česti gost brojnih domova. Popularna je zbog svojih velikih cvjetova, ali i bujnog rasta.
#4 filodendron
Radi se također o biljci penjačici. Sličnih je karakteristika kao monstera, a prepoznat je po listovima srcolikog oblika.
#5 paprat
Kućna paprat osvaja egzotičnim izgledom te u domu stvara ugođaj vječnog proljeća.
#6 anturijum ili flamingov cvijet
Anturijum, poznat i kao flamingov cvijet je elegantna biljka vrlo specifičnog izgleda koja u interijer unosi dašak egzotike.
#7 epipremnum
Epiremnum također spada u puzajuće biljke, a može narasti i do 20 metara. Listovi su zelene boje s izraženim bijelim mrljama.
#8 peperomija
Trajnica koju karakteriziraju zeleni mesnati listovi.
#9 kaučukovo drvo
Sobna biljka izvrsna za one koji nemaju “zelenu ruku”. Sve što je potrebno je da ga dobro i redovno zalijevate.
#10 lirasti fikus
Sobna biljka koju biraju oni koji žele moderan interijer. Jednostavan je za održavanje, a u njegove listove mnogi će se zaljubiti.
#11 sanseverija
Biljka koje je poznata i pod nazivima svekrvin jezik i sabljarka. Njeni mesnati uspravni listovi mogu narasti i do 100 cm visine. Uz to što će uljepšati interijer, odlična je za pročišćavanje zraka.
Šest sobnih biljaka za pročišćavanje zraka
#12 aglaonema
Aglaonema u naše je krajeve stigla iz Azije. Iako je nazvana “srebrnom kraljicom”, kraljevski tretman ne zahtijeva.
#13 biljka pauk
Zeleni ljiljan ili biljka pauk poznata je po svojim specifičnim i izduženim zelenim ili zeleno-bijelim listovima. Ne voli previše sunca pa se može smjestiti i u kupaonici.
#14 mirni ljiljan
Prekrasna biljka koja osim dekorativne uloge u domu ima i onu funkcionalnu. Idealan je za pročišćavanje zraka. Također, postoji vjerovanje kako ova biljka vlasnici nosi sreću.
#15 zamija
Biljka prekrasnih mesnatih listova koja također ne zahtijeva preveliku brigu. I za nju se veže jedno vjerovanje. Naime, prema feng shui filozofiji ona u dom donosi sreću i novac.
#16 dragon tree
Dracena je vrlo popularna među ljubiteljima sobnog bilja. Poznata je i kao ženski zmaj, a podrijetlo vuče s afričkog otoka Madagaskara.
#17 biljka kava
U posljednje vrijeme ova je biljka postala vrlo popularna. Cvjetovi su joj vrlo intenzivnog mirisa. Plodovi su maleni i crvene boje, a u sebi nose plosnate sjemenke.
#18 aloe vera
Aloa vera je poznata po svojim ljekovitim svojstvima i dobrobitima za organizam. Mnoge je osvojila jednostavnošću održavanja, a osim u zatvorenom, može se uzgajati i na otvorenom.
#19 krunica
Ova biljka ima duge stabljike s malim kuglicama nalik grašku. S obzirom na to da potječe iz Afrike, briga o njoj je minimalna.
#20 dracena
Dracena je zahvalna sobna biljka koja se vrlo lako prilagođava i najzahtijevnijim sobnim uvjetima. Zato i je vrlo popularna.
Visoke temperature kako su opasne za ljude, tako su i za biljke. Vrućine i sparine teško podnose i biljke, a posebno je važno da tijekom vrelih dana, osnovne stvari radimo ispravno. Tako tijekom ljeta posebnu pažnju treba obratiti na zaljevanje biljaka, jer samo jedan krivi potez, može učiniti veliku štetu. Što točno treba raditi pri zalijevanju biljki kada se temperature na ljestvici kreću visoko, doznali smo od stručnjaka, Lidije Mamić iz Vrtnog centra Šestine.
Lidija nam je rekla koje su tri najčešće pogreške koje ljudi rade pri zalijevanju bilji tijekom ljeta.
- Zalijevanje po listu ili cvijetu biljke
Stvara se refleksija sunce/voda i uslijed toga možemo oštetiti biljku - Zaljevanje u “podne”
Zaboravili ste zaliti u jutro? Nemojte ni u podne, pričekajte radije večer - Loš supstrat takoder utječe na vlažnost bilja. Ako je supstrat kvalitetan, dulje zadržava vlagu i biljka može piti cijeli dan. Kod losih supstrata voda samo proleti kroz teglicu i za koji sat biljka je opet suha.
Zalijevanje biljki neizmjerno je važno tijekom cijele godine, a posebnu pažnju treba obratiti tijekom ljetnih mjeseci. Veliki zaljubljenici u biljke i prirodu znaju glavne ‘cake’ na koje trebaju pripaziti i uživaju u zalijevanju biljki tijekom ljetnih jutara i večeri te na što pripaziti tijekom zalijevanja travnjaka.
Više štete nego koristi
Ipak, svakodnevno zalijevanje ne znači da je ono bilo pravilno. Blago orošavanje nekada će napraviti više štete nego koristi, isprčala nam je Lidija Mamić iz Vrtnog centra Šestine. Dodaje kako je vjerojatno svima poznato da se biljke ne smiju zalijevati tijekom dana kada sunce najviše prži, jer tada na lišću zaostaju kapljice vode koje pod jakim suncem doslovno mogu spaliti listove. Upravo zato, najbolje je biljke zalijevati uvečer, kada je tlo hladnije i isparavanje vode manje.
Kada zalijevati travnjak?
Travnjak pak treba tijekom ljetnih mjeseci zalijevati ujutro, jer večernjim zalijevanjem trava preko noći ostaje vlažna, a time se pojačava mogućnost razvija mnogih bolesti biljaka. Isto tako, treba izbjegavati zalijevanje trave tijekom jakog vjetra jer se tada tlo vrlo brzo suši.
Kako zalijevati biljke?
Uvijek je bolje zalijevati rjeđe s većom količinom vode, nego češće, s manjom. Zašto je tome tako? Rješim zalijevanjem većim količinama voda dopire do dubljih slojeva, čime se omogućuje zakorjenjivanje biljke. Površinskim zalijevanjem korijenje se razvija pri površini i time je više izloženo suncu.
Treba odrediti količinu vode koja će doprijeti do korijena. Oko 10 litara vode potrebno je po četvornom metru da bi se natopio sloj deblji od 10 cm.
You must be logged in to post a comment Login