Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Aranžman od jesenskog cvijeća

Jesen nam kuca na vrata, a s njom i želja da svoje vrtove i balkone obogatimo cvijećem koje će preživjeti zimu. U nastavku vam stoga donosimo inspirativnu kombinaciju jesenskog cvijeća.

Jesen nam kuca na vrata, a s njom i želja da svoje vrtove i balkone obogatimo cvijećem koje će preživjeti zimu. U nastavku vam stoga donosimo inspirativnu kombinaciju jesenskog cvijeća.

Šarenilo i bogatstvo jarkih boja, nije rezervirano samo za proljetnice već i za jesensko cvijeće koje će na otvorenome preživjeti do proljeća.

Dolazak jeseni

‘Nekako smo svi skeptični kad dolazi jesen, brzo će zima, ali jesen je jedna tako divna, divna prilika da u vrtu i na balkonu napravimo čudesa. U jesen možemo posaditi biljke koje zaziremo, odnosno zbog neke tradicije ih se bojimo saditi jer mislimo da pripadaju na grobna mjesta, kao što su recimo krizanteme. Nemojte se ustručavati saditi krizanteme’, kaže Dubravka Mišolongin   dipl.ing.agronomije.

Zbog predivnog cvata krizanteme je preporučljivo smjestiti u sredinu posude, a njihovu ljepotu naglasiti lišćem hojhere.

Paleta boja hojhere

‘Hojhera dolazi u cijeloj paleti boja. I možemo je kombinirati ovisno o tome kakvo ćemo cvijeće saditi. Tom raznolikom paletom i vrsta i boja, dobit ćemo tu jednu jesensku raskoš’, dodaje.

Kaluni

‘Sada sadim ove male preslatke kalune koje dolaze i u različitim bojama i u različitim veličinama. Osim kaluna u toj porodici postoji još i erika. Dakle to su sve biljke iz skupine vrijeska. Za njih je važno svakako napomenuti da nikada ne smiju ostati bez vode iz jednog praktičnog razloga, jer stvaraju vrlo vrlo kompaktan i čvrst korijen i jako brzo gubi vlagu jer je sve prožeto korijenjem pa ona treba držati u kontinuitetu vlažnim.’

Biljke starinskog štiha

‘Osim biljaka koje sam navela, tu postoje i razne biljke iz porodice astera koje svojim predivnim cvjetićima također u raznim bojama ukrašavaju plotove. To su biljke nekakvog starinskog štiha koje se ponovno vraćaju u modu i vrlo su vrlo atraktivne. Osim toga, tu postoji cijela paleta proizvoda odnosno plodova, kao što su recimo ove minijaturne papričice. Koje su vrlo zgodne. Zatim kelj ukrasni u raznim kombinacijama, predivna gaulterija koja ima divne bobe, koje opet daju tu jednu raskoš cijelom tom jesenskom aranžmanu’, objašnjava.

U šarenu teglu ili zasebno može se staviti i heba koja raste grmoliko, a ima predivan cvat. Bogatstvu jesenskog cvijeća pridružio se i srebrni kalocefalus. Bogatstvu jesenskog cvijeća pridružio se i srebrni kalocefalus.

Vrlo zanimljiva biljka, ako vam i ugine i osuši se dakle, ostane bez vode, ona će zadržati taj svoj srebrni, zanimljiv izgled i može potrajati skroz do proljeća.

Jesensko bilje zahtjeva manje održavanja od proljetnica i ljetnica jer naprosto dolazi period godine koji je i kišovit i puno više dakle imamo vlage u zraku i padalina.

A uz cvijetne posude prepune boja bit će lakše dočekati proljeće.

vrtni centar Šestine

Oglas

Bilje

Kako napraviti prirodno gnojivo – kvalitetan vrtni kompost najbolja je hrana za biljke

Znate li što je kompost i kako se on pravilno upotrebljava?

Proces u kojem priroda biljni otpad pretvara u tamnosmeđu i mrvičastu organsku tvar koju nazivamo humus je kompostiranje. Sve što morate znati o ovom važnom procesu, otkriva Terezija Radoš, ing. vinarstva iz vrtnog centra Šestine.

Proces funkcionira na način da ćete slagati miješani kompost a bakterije će razgrađujući biljni materijal ugrijati materijal na otprilike 50 stupnjeva. Temperatura će se s vremenom smanjiti a proces će nastaviti mikrobi te će na kraju doći do stvaranja humusa.

Kompost se može koristiti kada smjesa postane čvrsta, tamnosmeđe boje, mrvičaste strukture i bez mirisa. Možda zvuči komplicirano ali ako znamo kako se radi sam proces je jednostavan a rezultat je dobivena idealna mješavina za sadnju koja će poboljšati sposobnost zadržavanja vlage tla i time ćete dodati hranjiva za biljke.

Dobro pripremljeni vrtni kompost najbolji je izvor organske tvari, on se razgrađuje polagano te samim time stalno oslobađa hranjiva za biljke. Još jedna pogodnost je što kompostiranje omogućuje da recikliramo otpad za dobrobit vrta a na kraju i nas samih.

Proizvodnja komposta

Kod kompostiranja važno je stvoriti visoku temperaturu jer se tako razgrađuje raznovrsni biljni i kuhinjski otpad. Također je važno miješati vlažni i suhi otpad, ako nema vlažnog materijala potrebno je dodavati vode jer će smjesa koja je prozračena i vlažna prije imat proces truljenja koji je neophodan. Ali pazite da je vlažno a ne mokro! Primijetite li bijelu plijesan znajte da je smjesa presuha.

Ovih će 10 biljaka uspijevati na balkonu – neke vole sjenu, a neke sunce

Ako vaš kompost ima neugodan miris ili je premokar slobodno dodajte piljevinu ili usitnjeni papir, te je premećete.

Kompost se aktivira dodavanjem malih količina zemlje između slojeva, također dodaje se i vapno kako bi se ublažila kiselost. S vremena na vrijeme je potrebno pritisnuti smjesu kako bi istisnuli nakupljeni zrak.

Ne kompostiramo sve!

U kompost nikako ne stavljamo korove i biljke sa sjemenom, koje mogu proklijati. Također ne stavljamo ni pretvrde biljne materijale. Štetnike privlače mesni i riblji ostaci pa je poželjno i njih izbjegavati, dok kruh, tjestenina i riža razvijaju plijesan koja napada bakterije odgovorne za truljenje.

Uporaba komposta

Kompost možete koristiti u rano i kasno proljeće. U rano proljeće možete ukopati ga u tlo, otprilike pet kilograma po četvornom metru, dok u kasno proljeće ga možete rasporediti tlom kao malč u sloju od otprilike pet centimetra.

Želite biljke posaditi u pijesku? To je odlična ideja, a stručnjaci otkrivaju zašto

Tako ćete pridonijeti suzbijanju korova i očuvanju vlažnosti tla, zaštiti ćete korijen od smrzavanja te dodati više organskih tvari.

Pripazite na djelomično razgrađen kompost jer on može spržiti korijen i stabljiku većine biljaka , ali možete biti sigurni kod kultura poput rajčica, krastavaca, tikvica krumpira…
Kompost rasporedite po tlu oko biljke ali nikako ne uz samu stabljiku.

Nastavite čitati

Vrt / Eksterijer

Kakav vrtni roštilj odabrati? Ovaj će vam vodič olakšati posao

Roštilj ili vrtni kamin neizostavni je dio svakog doma

Ako želite ukrasiti svoj vrt ili ljetnu kuhinju roštiljem koji će privlačiti poglede i upotpuniti dojam boravka na otvorenom, svakako promislite nekoliko važnih pitanja:

Želite li natkrivenu ili nenatkrivenu verziju roštilja?

Pod natkrivenom (unutarnjom) izvedbom roštilja podrazumijevamo roštilj postavljen na terasi pod nadstrešnicom ili u unutarnjem prostoru. U tom slučaju je obavezno korištenje limene nape iznad roštilja i cijevi za odvod dimnih plinova. Ako postoji dimnjak na kojeg se priključuje limena napa, potrebno je obratiti pažnju na potreban profil dimnjaka. Kod ugradnje u unutarnje prostore, potrebno je predvidjeti dovod svježeg zraka i ugradnju kutije za pepeo.

Planirate adaptirati ili urediti stan? Za uspjeh ove avanture slijedite deset ključnih savjeta

Nenatkrivena izvedba je vanjska, slobodno izložena svim atmosferskim uvjetima. Roštilj se postavlja na dovoljnoj udaljenosti od objekata jer dimni plinovi izlaze van kroz betonsku masku. Nije moguće korištenje drvenih elemenata zbog djelovanja vlage iz atmosfere. Roštilj je potrebno postaviti na betonsku podlogu minimalne debljine 15 cm, temeljeno ovisno o nosivosti terena.

Želite li pripremati manje količine hrane ili pripremati jela na ražnju?

Tu su manji, obiteljski roštilji širine ložišta 66 – 100 cm koji će sigurno zadovoljiti potrebe jedne veće obitelji. Za veće zabave potrebna je i veća širina ložišta 100 – 130 cm, a za potpuni ugođaj roštiljanja može se preporučiti širina ložišta 150 cm. U tom slučaju potrebno je s bočne strane predvidjeti pristup motoru za vrtnju ražnja.

Na to treba posebno obratiti pažnju pri ugradnji roštilja u prostor omeđen zidovima. Ložišta šira od 150 cm također se mogu pronaći, ali ona su već namijenjena ugradnji u ugostiteljskim objektima.

Otporne, postojane, lako se održavaju… Evo dobrih razloga zašto odabrati keramičke pločice

Hoćete li pripremati peku na roštilju?

Ako želite pripremati peku u ložištu svojeg roštilja, za peku promjera 40 cm minimalna potrebna dubina ložišta je 70 cm, kao i širina 70 cm. Ako odaberete veću peku promjera 50 cm tada računajte i na desetak centimetara veće dimenzije unutrašnjosti ložišta.

Koji dodatni elementi roštilja su vam potrebni?

U skladu s ograničenjima prostora i, naravno, vašim financijskim mogućnostima, priprema hrane u zidanim roštiljima može biti posebno ležerna i zanimljiva ako predvidite neke od dodatnih elemenata roštilja: metalno žarište odgovarajućih dimenzija, malu obiteljsku krušnu peć, klupčice pokraj roštilja za odlaganje pribora i hrane, radne plohe sa sudoperom, ugradbenim hladnjakom, kuhalom, ledomatom.

Ako još u sličnom stilu sazidate pod svojom nadstrešnicom stol i vrtne klupe, bit će jednako oduševljeni vaši ukućani i vaši gosti pa se život u toplim razdobljima godine može ugodno preseliti na terasu.

Izvor: Fic.hr

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice