Povežimo se

Uređenje interijera

Psihologija boja

Odavna postoje dokazi da boje utječu na čovjekovu podsvijest. Crteži pračovjeka u pećinama bili su različitih boja kako bi dočarali emocije, a bojama se izražavaju i afrička plemena. Danas se utjecaj boja na naše raspoloženje sve više istražuje i koristi u marketingu.

Osim estetike i funkcionalnosti, boje koje odaberete za svoj dom imaju dublji utjecaj na vaše emocionalno stanje i općenito dobrobit, a to možemo nazvati tzv. psihologijom boja.

Bojama možemo izazvati reakcije kod ljudi, ali ljudi u principu nisu svjesni svojih reakcija kada gledaju u nekakvu boju i mi sa bojama, pogotovo u marketingu i u prodaji možemo izazvat određeni efekt, potaknuti nekoga na kupnju ili na neko drugo djelovanje, izjavio je dr. sc. Igor Zjakić sa Grafičkog fakulteta u Zagrebu.

Boje dijelimo na aktivne i pasivne, odnosno tople i hladne. Aktivne boje su one koje izazivaju neku akciju, a to su tople boje, odnosno one koje asociraju na vatru, dok su pasivne hladnije boje, poput plava, zelena, siva i slično, nastavio je.

dr. sc. Igor Zjakić, Grafički fakultet u Zagrebu

Plava je najljepša, a zelena umirujuća

Istraživanje provedeno na velikom broju ispitanika pokazalo da većina plavu smatra najljepšom bojom, a zelenu umirujućom. Ona podsjeća na opuštanje jer ju povezujemo s prirodom. Osim toga, zelena je u trendu pa s njom ne možete pogriješiti.

Dr. sc. Igor Zjakić objasnio je da zelena psihološki i fizikalno utječe na ljude. Naime, mozak se najmanje napreže dok gledamo u zelenu boju, jer se nalazi u centralnom spektru boja i srednjem vidnom području i procesi koji se događaju u mozgu, najmanje reagiraju. Što je također jedan od razloga zašto zelenu smatramo umirujućom bojom, nastavio je.

Na doživljaj boja utječu i evolucijski strahovi, poput straha od zmija, što nam je dr. sc. Igor Zjakić dodatno objasnio – ako želimo kupiti sredstvo za odčepljivanje odvoda, sigurno ste primijetili da su ta sredstva uvijek pakirana u nekakvoj narančastoj, crnoj i žutoj kombinaciji. Zbog čega? Opet se vraćamo na onaj psihološki, nesvjesni nivo, a to je ta naša evolucija. Pčela je žuto crna, opasne zmije su narančasto crne, imaju pruge, najotrovnija žaba na svijetu je narančasta, mi to vjerojatno u podsvijesti znamo da je to nekakva opasnost i kada kupujemo takvo jedno sredstvo za odčepljivanje odvoda, mi očekujemo od tog sredstva da je ono opasno poput zmije otrovnice, da grize i da očisti ono što mi trebamo očistiti.

Osvježivači za wc školjke obično su kombinacija tople i hladne boje, što je rezultat istraživanja povezanog sa psihologijom boja. 

Naime, tijekom istraživanja sa istim deterdžentom u žutom i plavom pakiranju, ispitanici su rekli nakon pranja, da je žuto jako, da super pere i da je toliko jako da uništava robu, a plavo je tako, malo slabije pere, ali je bolje, ima bolje antibakterijska svojstva, ispričao je dr. sc. Zjakić za Dom na kvadrat.

Evolucijski najjači utjecaj crvene i narančaste

Upravo zbog evolucije, nemaju sve boje utjecaj na ljude. Dr. sc. Zjakić rekao je da najviše utječu crvena i narančasta boja i to zato što podsjećaju na krv. Naši su predci bili lovci i krv nas na neki način privlači, odnosno izaziva određeno uzbuđenje i uznemirenost, dok žuta potiče radost jer podsjeća na sunce, a tople boje u interijerima volimo jer podsjećaju na toplinu.

Istraživanjem se dokazalo da boje koje su toplije, znači narančasta, smeđa, kad su zidovi u tim bojama, mi doživljavamo čak topliji prostor. I to do dva stupnja, što je jako velika ušteda, dakle, ako ste vi u prostoru narančastom ili  smeđem okruženju, vama je toplije, vama treba manje energije za grijanje stana, objasnio nam je.

Svi doživljavamo boje na svoj način, no psihologija boja može nam pomoći u odabiru boje za interijer i kako će ona na nas utjecati.

Dekoracije i detalji

Pet božićnih biljaka kojima možete ukrasiti dom ovih blagdana

U nastavku ćete pronaći najbolje božićne biljke i cvijeće za ukrašavanje vašeg doma tijekom ove blagdanske sezone

Živo zelenilo i flora prekrasan su i svijetao dodatak svakoj prostoriji, a ove božićne biljke su najpopularnije na našim prostorima.

Neke od njih, poput božićnog kaktusa, traju godinama, dok su druge, poput božićnih zvijezda, najbolje uživati samo tijekom blagdanske sezone. Kako biste osigurali da vaša biljka traje i nakon Nove godine, odaberite onu u dobrom stanju – bez osušenih ili požutjelih listova, a zemlja ne bi smjela biti suha i tvrda. Uklonite ukrasnu foliju koja je obično preko posude iz vrtića ili napravite rupe u njoj kako bi mogla otjecati voda i, naravno, provjerite da ispod posude ima tanjurić. Ako želite, stavite biljku u dekorativnu posudu, ali presađivanje nije nužno.

U nastavku ćete pronaći najbolje božićne biljke za ukrašavanje vašeg doma tijekom ove blagdanske sezone.Opskrbite se ovim prekrasnim biljkama za svoje blagdansko ukrašavanje i naučite osnovne savjete i trikove kako da uspijevaju tijekom cijele sezone.

1. Božićna zvijezda

Božićne zvijezde su gotovo postale simbol za ovaj blagdan. Iako su jarkocrvene božićne zvijezde desetljećima bile popularne, danas postoji mnogo lijepih nijansi, od krem bijele do intenzivno ružičaste, pa ćete sigurno pronaći onu koja odgovara vašem dekoru.

Savjeti stručnjaka za održavanje božićne zvijezde 

Prilikom odabira potražite biljke s čvrstim stabljikama koje nose svijetle, bujne listove na vrhu i zdrave zelene listove pri dnu. Kod kuće ih smjestite na mjesto s neizravnim svjetlom, daleko od grijača. Dobra vijest je da zahtijevaju vrlo malo održavanja: zalijevajte ih samo kada površina zemlje postane suha! Ponovno cvjetanje može biti izazovno, pa ih uživajte gledati ove godine i kompostirajte nakon blagdana.

2. Imela

Iako postoji rasprava o njezinu točnom podrijetlu, imela je postala božićni ukras za vrata u Engleskoj tijekom 18. stoljeća. Ako birate svježi snop u trgovini, tražite grančice koje imaju najmanje šest manjih grana, duge i živahno zelene listove te savitljive stabljike (ako se lako savijaju, znači da su svježe). Ne brinite ako nema bobica – one nisu pokazatelj zdravlja biljke.

3. Bromelije: Božićne biljke koje žive i nakon Božića

Zahvaljujući sjajnim zelenim listovima i velikim, jarkocrvenim cvjetovima, bromelije su idealan blagdanski ukras – pogotovo zato što ne zahtijevaju stalnu sunčevu svjetlost i ne opadaju! To znači da se ne morate brinuti o neredu ili obrezivanju. Imaju i mali korijenski sustav kojem ne smeta ostati u istoj posudi. To znači da ih možete lako smjestiti u dekorativnu posudu, samostalno ili u kombinaciji s drugim božićnim biljkama, za zadivljujući blagdanski aranžman!

4. Amarilis

Amarilis je prekrasan, elegantan cvijet koji se često daruje zajedno s lukovicom, dekorativnom posudom i sadnim medijem. Dovoljno je zaliti, smjestiti na svijetli prozor i čekati šest do osam tjedana da cvijet procvjeta. Svakodnevno okrećite posudu kako biljka ne bi naginjala prema svjetlu i postala nestabilna. Lukovicu svakako sačuvajte za iduću godinu, no kao i kod božićne zvijezde, ponovno cvjetanje zahtijeva nešto truda. Držite amarilis podalje od kućnih ljubimaca, jer su i biljka i lukovica otrovni.

Ove omiljene sobne biljke mogu ozbiljno naštetiti vašim ljubimcima

5. Božićni kaktus – još jedan primjer božićne biljke koja živi desetljećima

Božićni kaktusi svugdje su prisutni tijekom blagdana, a ova povoljna biljka izvrstan je izbor jer može živjeti desetljećima. Osigurajte mu difuzno svjetlo i zalijevajte ga samo kada je površina zemlje suha. Nakon blagdana ulazi u razdoblje mirovanja. Kako biste ga potaknuli da ponovno procvjeta iduće godine, pobrinite se da od kraja rujna nadalje noću bude u potpunom mraku. To će mu pomoći da razvije cvjetne pupove i ponovno zablista za blagdane.



Nastavite čitati

Kućanski uređaji

Vodič za kupnju sušilice rublja: Koje vrste postoje i kako odabrati?

Dostupne su dvije različite tehnologije, ventilacijske i kondenzacijske

Odabir sušilice rublja ovisi o broju članova kućanstva, učestalosti korištenja te preduvjetima koji trebaju biti zadovoljeni. Koji su to preduvjeti i koje vrste sušilica postoje, donosi vam Pevex.

Sve sušilice rublja rade na principu upuhivanja zagrijanog zraka kako bi uklonile vlagu, a dostupne su dvije različite tehnologije, ventilacijske i kondenzacijske.

“Znatna razlika između ventilacijske i kondenzacijske sušilice je ta da kondenzacijska prikuplja svu tu vodu i svu tu paru prilikom sušenja u jedan njezin spremnik koji se naravno, nakon svakog sušenja, mora ispraznit.

A ventilacijska prilikom sušenja tu paru i tu vodu, prilikom sušenja tjera van kroz ventilaciju.”, navodi Marijan Tomkić, prodajni savjetnik u Pevexu.

Ventilacijske sušilice su jeftine za kupnju, ali skupe za korištenje

Ventilacijske sušilice su najbolja opcija ako ćete sušilicu koristiti tek povremeno. Ako koristite solarnu električnu energiju, tada veća potrošnja ne stvara problem.

Kondenzacijska košta više, iz razloga zato što ima prednost u manjim prostorijama. Ako vi nemate ventilaciju u svojoj kući ili prostoriji gdje ćete sušiti veš, neće moći biti ventilacijska tamo, može biti jedno kondenzacijska. Uz to, kondenzacijska postoji i sa toplinskom pumpom.
Gdje možete još više uštedjet na energiji, to jest potrošnji na energiju u svakodnevnom korištenju sušilice.

Kondenzacijska sušilica s toplinskom pumpom štedi energiju. Zbog toga što grijači ne dolazi iznad 50 i 55 stupnjeva. Iz tog razloga štedi energiju, ništa drugo. Košta malo više od ostalih kondenzacijskih sušilica koje nemaju toplinsku pumpu.”, pojašnjava sugovornik.

Odabir sušilice ovisi o broju članova kućanstva

Za jednog ili dva člana, dovoljna je sušilica kapaciteta 6 do 7 kilograma, a za veće obitelji dostupne su one kapaciteta 15 kilograma. Većina korisnika izvadi rublje iz perilice i stavlja ga ravno u sušilicu zbog čega je dobro uskladiti kapacitete sušilice s perilicom.

Svaka sušilica ima svoj određeni kapacitet i ako imate dobru perilicu, ona će dobro iscentrifugirat tu odjeću, tako da će vrijeme sušenja biti kraće.

Za sušilicu je jako važno da se u nju ne stavlja mokra odjeća, a kako ističe sugovornik, ona će tada biti preopterećena, naravno ako imate sušilicu od 7 kilograma, vi ćete staviti sušit mokru, mokru odjeću, jednostavno se neće moći pokrenuti. Doći će do kraćeg roka trajanja same sušilice.

Energetska efikasnost sušilice

Budući da su sušilice u osnovi jednostavni uređaji, one su relativno lagane, što znači da se mogu postaviti na perilicu, kako bi se uštedjelo na prostoru. Svaka od njih dolazi s nekoliko programa za različite tkanine. Od vune do svile i pamuka, ali to ne znači da se baš sva odjeća može sušiti u sušilici već treba provjeriti oznaku za njegu odjeće.

Previsoka temperatura za sušenje mogla bi smanjiti vašu odjeću zato uvijek odaberite najprikladniji program za sušenje. A da bi sušilica brže bila gotova, prilikom pranja koristite najveću brzinu centrifuge. Prilikom odabira sušilice, svakako obratiti pažnju na energetsku efikasnost.

Ventilacijske općenito imaju C razred, najviše potrošnje zato što najduže rade. S toplinskom pumpom znatno manje, one su inače razred A++, baš zato što imaju manju potrošnju, i imamo kondenzacijske sušilice A i +++ gdje imaju i toplinsku pumpu i inverter motor. Inverter motor je inače motor bez četkica, poznato nam je više i na perilicama rublja.”, dodao je Tomkić.

Bubanj sušilice mijenja smjer kretanja u redovitim intervalima radi ravnomjernijeg sušenja i smanjenja zapetljanja odjeće, a nakon svakog sušenja treba očistiti filter od dlačica.

pevex.hr

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice