Spavaća soba
Zdravo spavanje
Prosječna osoba u krevetu dnevno provede čak trećinu vremena u danu

Tvrtka „Bernarda“ jedna je od vodećih domaćih firmi čiji kreveti i madraci već 12 godina osiguravaju miran i zdravi san svojim korisnicima.

Kažu „kakav krevet, takav san“ – ipak, izboru kreveta mnogi neće posvetiti dovoljno pažnje. Tijekom spavanja trebamo se kvalitetno odmoriti, kako bismo idući dan započeli puni energije. Također, premekan ili pretvrd madrac i jastuk mogu izazvati bolove u leđima te probleme s kralježnicom.

Spavaća soba
Savjeti i ideje za uređenje male spavaće sobe
Slijedite ove savjete kako biste maksimalno iskoristili svaki kutak svoje spavaće sobe

Uređenje male spavaće sobe može biti izazovno, ali uz malo kreativnosti i pametnih rješenja, svaki prostor može postati funkcionalan, estetski ugodan i organiziran. Donosimo vam praktične savjete koji će vam pomoći maksimalno iskoristiti i najskromniji prostor.
1. Alternativna rješenja za noćne ormariće
Kada je prostor ograničen, noćni ormarići često se izostavljaju. Međutim, to ne znači da morate ostati bez prostora za odlaganje sitnica poput telefona, knjiga ili naočala.
Razmislite o ugradnji lebdećih polica, koje ne samo da štede prostor već i dodaju moderan izgled vašoj sobi. Ako želite dodatno uštedjeti, možete ugraditi plitke niše u zid pored kreveta. Takve niše ne samo da su funkcionalne, već mogu postati atraktivan dizajnerski detalj uz ogledala ili kontrastne tapete.
2. Ogledala za iluziju prostora
Jedan od najjednostavnijih trikova za uređenje male spavaće sobe je korištenje ogledala. Ogledala reflektiraju svjetlost i stvaraju iluziju većeg prostora.
Postavite ogledalo nasuprot prozoru kako biste maksimalno iskoristili prirodnu svjetlost. Također, veliko visoko ogledalo postavljeno nasuprot vratima može produbiti prostor i stvoriti osjećaj prostranosti.

3. Zabavite se uzglavljem kreveta
Čak i u malim sobama, uzglavlje kreveta može biti zanimljiv detalj. Birajte uzglavlja u neutralnim bojama i jednostavnim uzorcima kako ne biste dodatno opteretili prostor. Alternativno, možete postaviti šipku iznad kreveta i objesiti jastuke ili dekorativne tkanine za efektan i praktičan detalj.

4. Jednobojno uređenje male spavaće sobe
Jednobojne sheme boja, poznate i kao “color drenching,” izvrstan su način za stvaranje kohezivnog i smirujućeg ambijenta.
Kako unijeti odvažne boje u interijer? Pratite ovih 10 savjeta dizajnera
Razmislite o korištenju toplih tonova poput terakote, koji dodaju toplinu prostoru, ili odvažnih boja poput tamnoplave, što može stvoriti sofisticiranu atmosferu. Kako biste zadržali dinamiku, dodajte detalje u sličnim nijansama kroz dekoraciju i namještaj.
5. Koristite višenamjenski namještaj
Uređenje male spavaće sobe zahtijeva pametan izbor namještaja. Komadi koji imaju više funkcija, poput klupa za pohranu na kraju kreveta ili kreveta s ladicama, odlični su za uštedu prostora.
Višenamjenski namještaj pomaže održati prostor urednim, čineći sobu vizualno većom i organiziranijom.

6. Pametno koristite nezgodne kutove
Ako vaša mala spavaća soba ima nepravilne kutove ili kosine, iskoristite ih za skrivenu pohranu. Ugradbeni ormari, police ili ladice mogu transformirati neiskorišten prostor u korisno rješenje.
Skrivene opcije za pohranu pomažu u održavanju urednog izgleda, što je ključno za manje sobe jer vizualni nered može dodatno smanjiti osjećaj prostora.
7. Prirodna svjetlost i neutralni tonovi ključni su za uređenje male spavaće sobe
Pustite što više prirodne svjetlosti u sobu. Izbjegavajte blokiranje prozora te birajte neutralne tonove i svijetlo drvo za namještaj kako biste prostor učinili svjetlijim i prozračnijim.
Neutralni tonovi poput bež, krem ili blijedo sive reflektiraju svjetlost i stvaraju osjećaj lakoće, dok svijetli drveni elementi dodaju toplinu i prirodni dojam.
Uređenje male spavaće sobe ne mora biti komplicirano. Ključ je u pažljivom planiranju, izboru funkcionalnog namještaja i korištenju trikova poput ogledala i neutralnih tonova. Iskoristite naše savjete kako biste maksimalno iskoristili svaki kutak i stvorili sobu koja je ugodna, organizirana i stilski privlačna.
Izvor: Idealhome
Čišćenje i organizacija
Garderobe i walk in ormari – što su i kako ih organizirati?
Prostor za odjeću, bila to garderoba, walk-in ili klasični garderobni ormar mora se nalaziti na poziciji koja slijedi logiku komunikacije u životnom prostoru.

Uredno pospremljena odjeća stvara dojam reda i sklada u životnom prostoru te potiče osjećaj slobode osoba koje u njemu borave. S time će se posebno složiti svi oni koji se svakodnevno bore s odjećom drugih ukućana, nehajno odloženom na krevetu i naslonima stolaca.
Suvremeno stanovanje zahtijeva maksimalnu iskoristivost prostora, a uz to i komfor, koji svi želimo postići u svom domu. Garderobe i “walk-in” ormari su elementi koji upravo to i omogućuju, iako je takav prostor najbolje osmisliti već u fazi projektiranja svog budućeg doma.
Walk-in ormari
Mnogi bi u svom domu rado imali posebnu sobu za odjeću, u kojoj bi uz čistu i ispeglanu, mogli odložiti i onu nošenu. Ako kvadratura vašeg doma ne omogućava zasebnu garderobu, rješenje mogu biti i prošireni garderobni, odnosno “walk-in” ormari. U njima će se uz praktične police i vješalice, naći mjesta i za odlaganje nošene ili sezonske odjeće, a iza fiksnih ili pomičnih stjenki ormara lako ćete sakriti i usisavač ili dasku za peglanje.
Walk-in je najčešće izveden kao ugradbeni ormar izrađen po mjeri, koji je od ostatka prostora odvojen kliznim vratima. Ona mogu biti neutralna i diskretna, izrađena od medijapana ili vrlo dekorativna, s lakiranim ili zrcalnim plohama, odnosno presvučena foto-folijom.
Garderoba
Garderoba, kao zasebna prostorija može biti spojena s ulaznim hodnikom, spavaćom sobom, odnosno dnevnim boravkom u manjem stanu. Ukoliko je riječ o stanovima veće kvadrature, može biti pozicionirana tako da služi kao poveznica između kupaonice i spavaće sobe.
Suvremena garderoba ne služi samo za odlaganje stvari, već ima i estetsku vrijednost. U njoj je dozvoljena i promišljena igra bojama, materijalima i rasvjetom. U tako uređenoj garderobi pronaći ćete svoj privatni kutak, koji možda niste spremni dijeliti s ostalim ukućanima.
Kako čista odjeća, posteljina i sezonska roba ne bi povlačili mirise, dobro ih je smjestiti u kartonske kutije i vakuumske vreće, koje će omogućiti još racionalnije korištenje prostora. Garderobu je poželjno redovito prozračivati, posebno ako se u njoj nalazi košara za nečisto rublje. Uz to, potrebno ju je i dobro osvijetliti neonskim ili LED rasvjetnim tijelima koja neće previše zagrijavati prostor.
Najbitnija dobra organizacija
Prostor za odjeću, bila to garderoba, walk-in ili klasični garderobni ormar mora se nalaziti na poziciji koja slijedi logiku komunikacije u životnom prostoru, odnosno aktivnosti koje slijede. Odjeća se mora naći pri ruci kada se nakon osvježenja u kupaonici pripremate za izlazak iz stana, odnosno kad ste u njega ušli te se želite raskomotiti i pripremiti za predstojeće kućne ili rekreativne aktivnosti.
Garderobni prostori mogu biti različitih dimenzija, a veličina ovisi o potrebama korisnika. Najbitnija je dobra organizacija unutar ormara, što će ga učiniti praktičnim i funkcionalnim. Tome u prilog idu i suvremeni, dobro osmišljeni mehanizmi, koji omogućavaju lakšu dostupnost odjeće pospremljene u klasičnom garderobnom ili walk-in ormaru. Tako će spuštajući nosač vješalica olakšati korištenje predmeta smještenih na većim visinama, izvlačne vješalice izbor šala, kravate ili remena. Dok će košare i ladice olakšati spremanje odjevnih predmeta koje najčešće koristimo. Garderobe su opremljene i praktičnim stalcima za cipele, koje ne moraju neuredno zauzimati prostor na podu.
You must be logged in to post a comment Login