Povežimo se

Uređenje interijera

Pet najpoznatijih slika svih vremena

Umjetničke slike već su stoljećima predmet divljenja, rasprave i inspiracije. Od antike do moderne umjetnosti, svako je razdoblje imalo svoje najpoznatije slike. Međutim, postoje slike koje se izdvajaju iz mnoštva i smatraju se pet najpoznatijih slika svih vremena. U nastavku ćemo se upoznati sa svakim od njih i saznati što ih čini toliko posebnima.

“Mona Lisa”, Leonardo da Vinci

“Mona Lisa” je jedna od najpoznatijih slika svijeta, i to s dobrim razlogom. Naslikao ju je Leonardo da Vinci u 16. stoljeću, a prikazuje jednu od najpoznatijih žena u povijesti umjetnosti. Slika je postala sinonim za tajanstvenost, a lice žene na slici smatra se jednim od najljepših i najintrigantnijih lica u povijesti umjetnosti.

“Noć”, Vincent van Gogh

“Noć” je slika Vincenta van Goghe koja se često spominje kao jedna od njegovih najpoznatijih slika. Van Gogh je slikao ovu sliku u vrijeme kad se nalazio u psihijatrijskoj bolnici u Saint-Remyju, a prikazuje noćno nebo puno zvijezda iznad sela Saint-Remyja. Slika je poznata po svom intenzitetu i strastvenosti te se smatra jednom od najvažnijih slika u povijesti modernog slikarstva.

“Trkač na konju”, Paolo Uccello

“Trkač na konju” je slika koju je naslikao Paolo Uccello u 15. stoljeću. Ova slika prikazuje konjanika u trku na konju, a ističe se po svom korištenju perspektive i geometrijskih oblika. Smatra se jednom od prvih slika koje su koristile linearnu perspektivu, a njezina tehnika i stil su utjecali na mnoge umjetnike koji su nakon nje slijedili.

“Rođenje Venere”, Sandro Botticelli

“Rođenje Venere” je slika Sandra Botticelija koja prikazuje grčku boginju ljubavi, Veneru, kako izranja iz morske pijene na školjci. Ova slika nastala je u 15. stoljeću u Firenci, a ističe se po svojoj ljepoti i eleganciji. Slika je postala sinonim za ljepotu i ideal ljepote u renesansnoj umjetnosti.

“Posljednja večera”, Leonardo da Vinci

Uz Mona Lisu, Leonardo da Vinci naslikao je još jednu sliku koja je postala jednom od najpoznatijih slika svih vremena. Riječ je o slici koja prikazuje Isusa i njegove učenike na posljednjoj večeri. Ova slika postala je jedna od najpoznatijih slika svijeta zahvaljujući svom dramatičnom prikazu i emotivnoj snazi. Slika se smatra jednom od najvažnijih slika renesansne umjetnosti i jednim od najljepših prikaza Isusa ikad naslikanim.

Ove slike su dokaz da umjetnost ima moć dotaknuti srca i umove ljudi i ostaviti trajni utjecaj na kulturu i društvo. One su inspirirale mnoge umjetnike kroz stoljeća i pružile nadahnuće za stvaranje novih umjetničkih djela.

Iako je odabir pet najpoznatijih slika svih vremena subjektivan, ove su slike gotovo univerzalno prepoznate i voljene. Svaka od njih ima svoju posebnost i ljepotu koja privlači pažnju i intrigira gledatelje.

Stilovi uređenja

Tihi luksuz u uređenju doma – kako ga prepoznati i primijeniti?

tihi luksuz

U svijetu interijera sve češće čujemo pojam „tihi luksuz“, ali što on zapravo znači? Za razliku od glamuroznih prostora prepunih zlata, kristala i naglašenih dekoracija, tihi luksuz naglasak stavlja na suptilnu eleganciju, vrhunske materijale i osjećaj profinjenosti bez pretjerivanja.

Što je tihi luksuz?

Tihi luksuz (eng. quiet luxury) stil je uređenja koji podrazumijeva minimalizam, bezvremenski dizajn i kvalitetu iznad kvantitete. To je luksuz koji nije nametljiv, već stvara osjećaj udobnosti, topline i sofisticiranosti.

Ključne karakteristike tihog luksuza su:

  • Prirodni i kvalitetni materijali poput drva, kamena, vune, lana, pamuka i kože
  • Neutralne boje – bež, krem, smeđa, bijela, siva, maslinasta
  • Čisti, jednostavni oblici namještaja bez ukrasa i pretjerane ornamentike
  • Fokus na teksturi i taktilnosti materijala umjesto na jarkim bojama i uzorcima
  • Bezvremenski dizajn koji ne prati prolazne trendove već stvara mirnu bazu prostora

Kako prepoznati tihi luksuz u prostoru?

Prostor uređen u stilu tihog luksuza neće vas „osvojiti na prvu“ raskošnim detaljima, ali će stvoriti osjećaj ugode, opuštenosti i elegancije. Sofe su najčešće jednostavnih linija, izrađene od mekanih tkanina poput boucléa ili lana. Tepisi su vuneni, u neutralnim tonovima, a drvo na podovima i namještaju najčešće je svijetlo ili prirodno obrađeno bez lakiranog sjaja.

Koji odabrati i kako uspješno primijeniti stil uređenja u svom domu?

Dekoracije su minimalne, ali pažljivo birane – vaze od keramike, kamenih detalja, skulpturalne lampe ili nekoliko umjetničkih slika u monokromatskoj paleti. Rasvjeta igra veliku ulogu, a u tihom luksuzu najčešće prevladavaju topla bijela svjetla i diskretne lampe s difuznom svjetlošću.

tihi luksuz

Kako unijeti tihi luksuz u svoj dom?

Ako želite unijeti tihi luksuz u svoj interijer, važno je razmišljati dugoročno i ulagati u kvalitetne komade namještaja i prirodne materijale.

  • Birajte neutralnu paletu boja – bež, siva, maslinasta, bijela i zemljani tonovi
  • Uložite u kvalitetnu sofu ili fotelju bezvremenskog dizajna
  • Koristite prirodne materijale – drvo, lan, pamuk, vunu, kamen
  • Rasvjeta neka bude topla i suptilna, s više izvora za različite atmosfere
  • Dekoracije svedite na minimum, ali birajte one koje imaju priču ili posebnu vrijednost
  • Održavajte prostor urednim i prozračnim, bez suvišnih predmeta

Zašto odabrati ovaj stil u uređenju interijera?

Tihi luksuz stvara dom koji nije samo estetski ugodan, već i funkcionalan, topao i udoban za svakodnevni život. Umjesto privremenog dojma glamura, pruža osjećaj mirnoće, sigurnosti i bezvremenske elegancije. Upravo zato, sve više arhitekata i dizajnera interijera preporučuje ga kao stil koji najbolje odražava suvremeni pojam luksuza – onog nenametljivog, ali istinski kvalitetnog.

Nastavite čitati

Predstavljamo dom

Tihi luksuz u obiteljskom stanu od 66 kvadrata

Pogledajte kako je dizajner Matej Kušević uredio obiteljski u suvremenom, funkcionalnom i elegantnom stilu

tihi luksuz

Dizajner interijera Matej Kušević, osnivač studija M1st design, poznat je po projektima u kojima spaja funkcionalnost i estetiku u jedinstven dizajnerski potpis.

U ovom obiteljskom stanu od 66 kvadrata Matej je stvorio moderan, topao i elegantan prostor prožet tihim luksuzom.

Funkcionalan raspored i povezanost prostora

Dnevna soba i blagovaonica spojene su s kuhinjom, a Matej ih je, kako kaže, „povezao i razdvojio u isto vrijeme“. Produžetkom radne plohe iz kuhinje stvoren je polubarski stol koji štedi prostor, a kuhinja je ostala funkcionalna i prostrana.

Kombinacija kašmir bež boje i orah fronti ohlađena je sivim tonovima radne ploče i zidnih obloga u imitaciji betona, čime je prostor dobio suvremen, ali topao karakter.

Dnevni boravak s naglaskom na udobnost

U dnevnom boravku umjesto kutne garniture odabran je veliki dvosjed, praktičan i udoban za svakodnevno korištenje. TV zid obogaćen je drvenim letvicama i LED ambijentalnom rasvjetom, stvarajući osjećaj ugode i profinjene jednostavnosti.

Hodnik – najdraži dio stana

Iako cijeli stan odiše skladom i promišljenim detaljima, Mateju je hodnik najdraži dio prostora.

„Hodnik mi je najdraži jer je to prvi moment koji osjetimo kada uđemo.

Mislim da smo postigli wow efekt – luksuzne pločice u imitaciji bijelog mramora s crnim žilama i puno ogledala koja reflektiraju svjetlost, čine prostor većim i svjetlijim,“ kaže dizajner.

Poseban pečat hodniku dale su digitalne grafike unutar štukatura, koje je Matej sam osmislio. „Nismo htjeli klasične slike ili tapete, pa sam uzeo dvije, tri boje korištene u interijeru i stvorio apstraktne slike digitalno, kao da su zapljusnute kistom. Tako smo dobili unikatne dekoracije koje su povezane s ostatkom stana,“ objašnjava.

Kupaonica s notom luksuza

U kupaonici su korištene crno-bijele pločice u imitaciji mramora, kašmir tonovi i orah dekori, a walk-in tuš s odvodnom kanalicom stvorio je ravnu, lako održivu površinu.

Sve je uklopljeno u koncept tihog luksuza, u kojem dominiraju jednostavnost, profinjenost i funkcionalnost.

Dječja soba i spavaća soba – praktičnost i ugoda

Dječja soba osmišljena je kao fleksibilan prostor za igru, hobi i odmor, s dodatnim ladicama za spremanje sportskih rekvizita.

Spavaća soba, kako kaže dizajner, „šećer je na kraju“.

Vlasnica ju je odmah prihvatila bez izmjena, oduševljena velikim tapeciranim krevetom s podiznom podnicom, integriranim LED ogledalom i ormarićima koji upotpunjuju funkcionalnost.

Tihi luksuz u svakom detalju

Kroz cijeli stan provlače se isti materijali i tonovi, stvarajući harmoničan, suvremen i miran dom. Matej Kušević pokazao je kako tihi luksuz nije pitanje kvadrature, nego promišljenih odluka koje prostor pretvaraju u toplo i elegantno utočište za svakodnevni život

Sve je izvedeno s naglaskom na udobnost, funkcionalnost i sofisticiranu jednostavnost, bez nametljivih dekoracija, ali s jasnim osjećajem profinjenosti i sklada.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice