Povežimo se

Boje i materijali

Ideje za moderno uređenje najvažnijeg zida u dnevnom boravku

Riječ je naravno o onom na koji smještate televizor.

smeđi-moderni-dnevni-boravak-narančasti-tabure-police-domnakvadrat

Najvažniji dio dnevnog boravka prema kojem se sve ostalo orijentira je zid na kojem se nalazi televizor. Svi ljubitelji tog neizostavnog uređaja žele postići optimalan kut gledanja. Televizori su ujedno i sve većih dimenzija kako bi ga mogli pratiti čak i iz primjerice, kuhinje.

tv-na-zidu-s-drvenom-pločom-soba-domnakvadrat
Foto: Home designing

Nekada velike komoda u koje su bili smješteni veliki televizori s malim ekranom, sve su manje zastupljene. Tako ih primjerice u minimalističkom stilu uređenja ni ne možemo naći. Televizor smješten na zidu i eventualno niski podni ormar maksimum je što u ovom stilu možete pronaći.

minimalistički-dnevni-boravak-bijelo-sivo-drveno-domnakvadrat
Foto: Home designing

Oni koji trebaju mjesta za pohranu stvari, dodat će još koji ormar i pokoju policu. Ali na način da ti komadi nikako ne ulaze u prostor koji je namijenjen televizoru.

smeđe-maslinasta-kombinacija-dnevni-boravak-domnakvadrat
Foto: Home designing

Ormari načinjeni po mjeri i bez vidljivih ručkica za otvaranje, u ovom slučaju dat će mnogo mjesta za pohranu. A s obzirom na to da izgledaju kao moderni zidni panel, dodatno će naglasiti važnost televizora.

Četiri ideje za osvježavanje zidova
bijeli-ormar-sa-nišama-domnakvadrat
Foto: Home designing

Velike komode i dalje se mogu naći u dnevnim boravcima. No, nisu ni sjena onim nekadašnjim. Dolaze u različitim izvedbama, a svjetlosni efekti i razne druge mogućnosti čine ih vrlo modernima.

bijela-komoda-sa-ledicama-dnevni-boravak-domnakvadrat
Foto: Home designing
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Boje i materijali

Kako unijeti odvažne boje u interijer? Pratite ovih 10 savjeta dizajnera

Odvažite se odabrati boju za vaš dom

Lako je diviti se hrabrim, izražajnim bojama kada su u tuđem domu.
Međutim, kada ukrašavate vlastiti prostor, te iste boje mogu djelovati zastrašujuće. Čini se kao da bi mogle preplaviti vaš dom, stvarajući kaotičan dojam jarkih nijansi nasumično razbacanih.

No, boje su ono što unosi život u domove. Kada se koriste pravilno, odvažne boje mogu učiniti vaš prostor stiliziranim i sofisticiranim. Kako biste ovaj dizajnerski odabir učinili pravim, donosimo savjete odobrene od strane dizajnera interijera o tome kako uvesti hrabre boje u vaš dom bez da preopteretite prostor.

1. Nemojte se bojati odabrati odvažne boje za strop

Jednom kad krenete hrabro, nastavite dalje. U ovoj sobi zelena boja prešla je sa zidova na strop, dajući prostoru novu dimenziju.

2. Povežite boje tepiha i zidova

Jedan način “prekrivanja bojama” jest ponavljanje nijanse kroz zidove i pod. Različite teksture, poput mekoće tepiha i čvrstoće zidova, dodaju dubinu živopisnoj paleti boja.

Želja vam je imati u domu perzijski tepih? Donosimo savjete kako ih uklopiti u interijer

3. Upotrijebite knjige za dodavanje boja

Odaberite tamnu pozadinsku boju za police kako biste naglasili šarene knjige ili dodatke. “Duboka tamna boja za police ističe boje knjiga i unosi dozu drame u intimni prostor,” predlaže Watts.

4. Odlučite se za hrabre ormariće

Živopisni kuhinjski ormarići izvrstan su način za unošenje boje, a uz neutralnu paletu u ostatku kuhinje, ne djeluju preopterećujuće. “Hrabra boja za ormariće može biti zastrašujuća odluka, ali podiže dizajn i daje bezvremensku odvažnost,” kaže Erika Bonnell, vlasnica Erika Bonnell Interiors.

5. Koristite komplementarne boje

Komplementarne boje su one koje stoje jedna nasuprot druge na paleti nijansi, a može se postići odličan dojam spajanjem toplih i hladnih boja iz tog spektra. Primarne kombinacije su žuta i ljubičasta, crvena i zelena i plava i narančasta. Iako se neke kombinacije mogu ostaviti dojam pretjerivanja, postoje pametni načini kako ih kombinirati. 

Što su komplementarne boje? Naučite kako ih kombinirati u interijeru

Tamna ( ili neutralna ) osnova može poslužiti kao pozadina za nekoliko izražajnih boja koje se međusobno skladno nadopunjuju.

6. Razmišljajte izvan okvira jarkih boja

Hrabra boja ne mora biti neonska narančasta ili kričavo ružičasta. Ponekad je hrabra boja jednostavno tamna i snažna, unoseći dubinu i kontrast.

Neočekivana crvena: Teorija koja tvrdi da će ta boja svaki prostor učini savršenim

7. Objesite šarenu umjetninu

Unesite svijetle boje dok zadržavate neutralne zidove tako što ćete objesiti veliko umjetničko djelo u svom prostoru. “Umjetnost je ključna komponenta palete boja u prostoriji i može biti jednako upečatljiva kao boja zidova ili odabir tekstila,” kaže Emily Vaughan, osnivačica Emily Vaughan Interiors. “Ključ je odabrati umjetničko djelo koje nadopunjuje ostale boje i uzorke u prostoriji, bez potrebe da se potpuno podudaraju.”

Vaughan predlaže da se odlučite za umjetnost velikih dimenzija kako biste unijeli izražajne boje te dodaje da je to odličan izbor za stanare koji ne mogu bojati zidove.

8. Fokusirajte se na sofu u boji

Ako volite neku boju, odaberite kauč u toj nijansi kao fokusnu točku vaše prostorije. To je manje opterećujuće nego bojanje cijele sobe, ali i dalje ostavlja snažan dojam.

“Odabir neutralne presvlake s namjerom da kasnije mijenjate jastuke može sugerirati nedostatak posvećenosti dizajnu prostorije. Suprotno tome, pronalazak kauča u izražajnoj boji koja vam odgovara i može postati temelj prostorije podiže cijeli prostor na višu razinu,” kaže Vaughan.

9. Uravnotežite hrabre boje s neutralnima

Odvažni elementi poput plavih ormarića mogu biti glavni naglasak, dok neutralne pozadine održavaju prostor smirujućim.

Svakako se uvijek pridržavajte pravila 60-30-10, odnosno da je 60 posto dominantna boja, 30 sekundarna, a 10 akcentna. 

Kako neutralne boje učiniti zanimljivijima?

10. Uronite sve u jednu boju

Ako se odlučite za odvažan pristup, posvetite mu se u potpunosti umjesto da ga isprobavate tek djelomično. Koristite jednu boju za zidove, strop, obrube, drvene detalje i umjetnine.



Nastavite čitati

Boje i materijali

Kromirani detalji u interijeru – evo kako ih uklopiti u svaki prostor

Kromirani dekor ponovno je u trendu, a zahvaljujući dugoj povijesti korištenja, lako je pronaći vintage komade koji unose dodatni karakter u prostor

Krom nije novost u dizajnu interijera. Kroz desetljeća bio je prisutan u domovima, no zbog popularnosti mesinga i zlatnih nijansi, izgubio je na značaju – sve do sada. Ako ste tek naučili kombinirati tople metale, vrijeme je za novi početak i povratak hladnijim kromiranim nijansama!

Dizajneri interijera sve češće zamjenjuju tople metale, popularne posljednjih godina, hladnijim tonovima kroma. Međutim, ovaj povratak ne naglašava sjajne i nove komade, već se fokusira na vintage i retro stil koji sada preuzima središnje mjesto.

Top 7 Instagram profila u svijetu dizajna zbog kojih ćete poželjeti preuredit svoj dom

Od kuhinjske opreme do rasvjetnih tijela i dekorativnih predmeta, postoji mnogo načina da uvedete krom u svoj dom.

1. Kombinirajte krom s mekanim, organskim teksturama

Krom je metal hladnog tona, pa miješanje s mekšim, organskim teksturama poput mohera, vune i kašmira može stvoriti ugodniju i topliju atmosferu. Mekane tkanine omogućuju korištenje većih komada kromiranog namještaja, poput stolića ili kromiranih nogu na sofi, umjesto sitnih ukrasnih detalja.

Sirovi, prirodni materijali novi su trendovi u rasvjeti

2. Uvedite kromirane detalje u kuhinju

Kuhinjski trendovi posljednjih godina favorizirali su mesing, ali povratak kroma mijenja pravila igre. Kromirane ručke, slavine i drugi detalji uklapaju se u razne stilove kuhinja, od tradicionalnih do modernih. Krom u kombinaciji s tamnijim drvenim podovima i kontrastnim tamnim mramornim površinama može uravnotežiti prostor.

3. Krom u kombinaciji s komplementarnim materijalima

Krom najbolje funkcionira kada se kombinira s toplim, teksturalnim materijalima poput terakote ili ručno tkanih tekstila. Također, klasična kombinacija kroma i stakla ostaje bezvremenska – primjerice, stol Eileen Gray iz 1920-ih.

4. Miješajte kontrastne metale s kromom

Uvođenje kroma ne znači da morate izbaciti tople metale poput mesinga. Miješanje kontrastnih metala može stvoriti zanimljiv i eklektičan dizajn. Ključ je u balansu – koristite kromirane detalje na strateškim mjestima, dok zadržavate toplinu u ostatku prostora.

5. Kromirana rasvjeta kao suptilan naglasak

Ako ne želite prenaglasiti prostor kromom, rasvjeta je sjajan način za diskretan, ali upečatljiv dodatak. U blagovaonici, hladan ton kromiranih svjetiljki stvara zanimljiv kontrast s toplinom drvenog namještaja.

6. Spoj različitih stilova s kromom

Detalji poput kromiranih nogu na namještaju ili stolića mogu unijeti suptilan dodir hladnijeg metala, dok raznolikost tekstura i stilova zadržava toplinu. Pažljivo kombinirajte krom s drugim elementima kako bi prostor bio ugodan i uravnotežen.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice