Uređenje interijera
Čarobne božićne dekoracije u domu
Advent počinje ovu nedjelju i polako se pripremamo za nadolazeće blagdane. Od kupnje darova i kićenja božićnih drvca, do uređenja doma, blagdanskog stola i naravno adventskog vijenca. Dizajnerica cvijeća za vjenčanja Mirela Sušić, pozvala nas je u svoju pravu šumsku božićnu bajku!
Drugačiji adventski vijenac
Dolazi nam najljepše vrijeme u godini i Mireli najdraže. Dom je već obukla u božićno ruho te nam je odlučila otkriti svoje tajne kako da napravimo drugačiji adventski vijenac, a za svoj je inspiraciju pronašla u okruženju.

Ove godine osmislila je jednu predivnu božićnu šumsku bajku. Inspiracija joj je bilo predivno okruženje u kojem živi – šuma. Upravo je u šumi pronašla materijale potrebne za izradu dekoracija. Prirodni materijali koje svaka osoba može pronaći dok se šeće šumom. Dakle, ne moramo biti konzumenti, kupovati i trošiti na dekoracije, dovoljno je samo otići u šetnju ili iskoristiti ono što već imamo doma.
Iskoristite ono što već imate kod kuće
Da bismo izradili jedan predivan adventski vijenac koji će krasiti naš stol, bitno je da elementi koje biramo nisu strogo nabavljeni baš za tu prigodu, savjetuje Mirela, nego je bolje da koristimo neki detalj koji imamo od prije.

Primjerice, ovakav pladanj za tortu ima apsolutno svaka kuća. To nam je baza. Nadalje, adventski vijenac ne mora nužno biti napravljen od borovih grančica jer to je nešto što viđamo godinama. Adventski vijenac za ovu prigodu izradila je od mahovine.
Ako imate nešto što već godinama držite kod kuće, dakle jedan elemenat poput kuglice koja će se kasnije ponoviti na vašem boru, također ju možete iskoristiti.
Orašari su nezaobilazni, kao i pliš
Ono što svi jako vole su orašari. Oni su nezaobilazni svake godine, pa tako i u Mirelinoj šumskoj božićnoj bajci. Nakon toga na red dolaze svijeće, u ovom slučaju bijele, kako bi ostali predmeti i boje došli do izražaja.


Kod odabira božiće mašne najbolje je odlučiti se za plišanu. Pliš podsjeća na Božić i daje jednu toplu notu, jer kada ga dodirnemo osjećamo toplinu, mekoću, osjećamo Božić!
Ribizle kao dekoracija
Ribizle obično koristimo kod pravljenja slastica, no Mirela predlaže da ih iskoristimo i za uređenje vijenca.

Prvo ćemo ribizle premazati sa bjelanjkom, umočiti u šećer i onda ćemo ove predivne ribizle posložiti na adventski vijenac. Ne trebate biti neki veliki stručnjak, samo si dajte mašti na volju i budite poput djeteta.
Finalni rezultat je najljepši blagdanski stol
Mirelin poseban adventski vijenac je gotov, a da bi se priča zaokružila, mjesto dobiva u centru blagdanskog stola.

Adventski vijenac usklađen je sa stolnjakom od paprati, ribizlama, predivnim kuglicama iz kojih će se popiti koktel kada dođu gosti. Jako je bitno da razmišljamo o bojama. Ovdje su prisutne sve boje Božića. Sa crvenom bojom ne možete pogriješiti, a bijela, zelena i zlatna predstavljaju pravu svečanu formu.

Prvu svijeću na adventskom vijencu palimo u nedjelju. Do tada imate vremena iskoristiti svaki Mirelin savjet, sigurni smo da nećete pogriješiti!
Namještaj
Retro, vintage ili antik: Naučite razliku i odaberite pravi namještaj za vaš dom
Zanima vas u čemu je razlika između retro, vintage i antiknog namještaja? Otkrijte kako ih prepoznati i naučite ih kombinirat

Ako volite uređenje interijera i često pretražujete namještaj i dekoracije inspirirane prošlim vremenima, vrlo je važno znati točno što znače pojmovi retro, vintage i antikno. Ne samo zbog estetike, već i zbog uspješne komunikacije pri nabavi namještaja. Kako ih razlikovati i prepoznati ispričala nam je Sunčica Mastelić Ivić.
Objasnit ćemo i zašto nam to treba, jer kad se eveć bavimo interijerima i odabiranjem stila koji je bitan za svaki interijer po naosob, onda u daljem pretraživanju i dobavljanju opreme i namještaja jako je važno znati sa kojim daljnjim sub pojmovima baratate.
Koji odabrati i kako uspješno primijeniti stil uređenja u svom domu?
Retro
Retro se odnosi na nove predmete koji su izrađeni tako da izgledaju kao oni iz prošlih desetljeća – najčešće iz 50-ih, 60-ih i 70-ih godina. To vrijedi ne samo za interijere, već i za modu, tehniku, pa čak i automobile.
Uredite prostor u stilu 70-ih: Ovo su pravila koja je dobro slijediti
Retro stil karakteriziraju jarke boje, pročišćeni oblici, pleksiglas, krom i staklo. Dizajn iz tog doba bio je bez suvišnih dekoracija, često aerodinamičan i geometrijski jednostavan. Kada danas kupimo nove komade koji izgledom podsjećaju na to vrijeme – govorimo o retro namještaju.


Vintage
Vintage označava originalne predmete iz prošlih vremena koji su stvarno korišteni i sa sobom nose priču i energiju prošlosti. Takvi komadi mogu biti bolje ili lošije očuvani, ali upravo taj trag vremena im daje šarm.
Za razliku od retro komada koji su novi, vintage predmeti su autentični i često imaju veću vrijednost. Ako volite predmete s karakterom i originalnošću, onda je vintage pravi izbor za vas.


Antik
Antikni predmeti su oni stari otprilike 100 godina ili više. Mogu biti naslijeđeni ili kupljeni u antikvarijatima i često dolaze s certifikatom o starosti i porijeklu. Riječ je o predmetima koji su bogato dekorirani, često izrađeni ručno, i zahtijevaju posebnu pažnju pri rukovanju.
Za razliku od vintage komada, antikviteti su slojevitiji u svojoj povijesti, često osjetljiviji i traženiji na tržištu. Njihova vrijednost s vremenom može samo rasti.

Kako ih kombinirati?
Želite li unijeti antikne predmete u moderan prostor, dizajnerica savjetuje da ih koristite s mjerom – „kao sol“. Današnji trend koji se sve češće pojavljuje zove se antikni minimalizam – minimalistički prostori oplemenjeni pokojim vintage ili antiknim detaljem.
Razumijevanje razlike između retro, vintage i antiknog stila pomoći će vam da točno odredite što tražite, gdje to tražiti i kako te komade uklopiti u svoj prostor na smislen i estetski način.
Kućanski uređaji
Ne volite usisavati? Ovaj pametni uređaj bi vam mogao promijeniti mišljenje
Štapni usisavač koji zna što radi

Vrijeme koje potrošimo na obavljanje kućanskih poslova ovisi o veličini stana, broju ukućana te prisutnosti djece i kućnih ljubimaca.
Statistike pokazuju da otprilike sat do dva tjedno provedemo usisavajući, te da najčešće usisavaju žene. Nova generacija kućanskih uređaja ruši stereotipe i potiče veću ravnotežu u svakodnevnim poslovima. Jedan od takvih primjera dolazi iz stvarnog života – kroz priču Ivana Polojca, korisnika pametnog Samsung štapnog usisavača.
Samsung Bespoke AI pametni kućanski uređaji koji olakšavaju svakodnevicu
“Mrzim kućanske poslove. Osim pranja suđa – to me opušta,” priznaje Ivan, no kada je došlo do usisavanja, situacija se dramatično promijenila. Klasični usisavači s kablovima i nespretnim kotačima bili su razlog njegove odbojnosti. Sve dok mu prijateljica nije predložila da isproba Samsung Bespoke AI Jet Ultra štapni usisavač.

Samsung Bespoke AI Jet Ultra: Baterija koja traje, motor koji zna što radi
Prijašnje verzije štapnih usisavača imale su dvije velike mane – kratko trajanje baterije i slabu usisnu snagu. No, kako ističe Ivan, Samsung Bespoke AI Jet Ultra ima snažne baterijei uisava sve pred sobom, čak i na površinama prekrivenim dlakama kućnih ljubimaca.
Samsung Bespoke AI Jet Ultra automatski prepoznaje prelazak s parketa na tepih i prilagođava snagu.

Usisavanje bez kihanja
Ivanova supruga je alergična na prašinu, pa je jedan od ključnih elemenata ovog uređaja HEPA filter koji zadržava čak 99,999% čestica. Osim toga, uređaj je tih, lagan za rukovanje i ima LED svjetlo na četki – savršen za tamne kutove.
Courtney Cox otkrila svoje navike pri čišćenju – iznenadit će vas što radi svaki dan!
Pametna tehnologija i samopražnjenje
Ono što posebno izdvaja ovaj model je baza koja automatski prazni spremnik nakon čišćenja, dok se usisavač istovremeno puni. Putem aplikacije SmartThings korisnik može pratiti status baterije, punjenje spremnika i upravljati uređajem.


“Nakon usisavanja samo ga vratim na bazu. Sve napravi sam – isprazni spremnik i napuni bateriju,” ističe Ivan.
Ova priča pokazuje da se uz pravu tehnologiju kućanski poslovi mogu pretvoriti iz obveze u zadovoljstvo – pa čak i kad je riječ o usisavanju.