Dekoracije i detalji
Blagdanska atmosfera i za stolom – stručnjakinja otkriva kako ga dekorirati
Blagdanski stol uvijek je u središtu svakog Božića…
Advent je vrijeme koje volimo provoditi s obitelji i prijateljima. Vrijeme kada se volimo okupiti oko blagdanskog stola i stvarati prelijepe uspomene. A blagdanskoj atmosferi svakako pridonosi elegantno postavljen stol, zato smo pitali stručnjake kako ga dekorirati.
U središtu svakog Božića blagdanski je stol, mjesto oko kojeg se okuplja cijela obitelj i simbolizira zajedništvo. Zato mu treba posvetiti posebnu pažnju i kada je riječ o blagdanskoj dekoraciji. Za toplu obiteljsku atmosferu i efektan dekor potrebno je tek nekoliko detalja i jednostavnih trikova.

Uskladite boje s ostatkom interijera
“Ne postoji neka jedinstvena formula koje bismo se trebali držati prilikom ukrašavanja blagovaonskog stola, ali se najčešće koriste iste boje kao što su zlatna, crvena, srebrena, plava, bijela ili zelena. Mi smo danas odlučili za naš blagovaonski stol uzeti zlatnu kao bazičnu boju i malo ju osvježiti crvenom.
Iako smo mi u ovom slučaju se odlučili za zlatnu boju, to nije pravilo. Najbolje bi bilo da se boje usklade s ostatkom interijera ili recimo s božićnom jelkom. Tako da sve bude skladno.
Mi smo se vodili s bojama blagovaonskih stolica i bojama koje imamo na tepihu i stoga je odluka pala na zlatnu. Mi smo ubacili malo crvene kako bi tome svemu unijeli dašak svježine i podsjetili ipak na Božić jer crvena je glavno obilježje Božića.“, ističe dizajnerica interijera Danijela Perica.

Prilikom uređenja stola važno je izabrati jedan središnji element, a druge boje prilagoditi ostatku interijera.
“Za glavnu dekoraciju našeg stola koristili smo ovu veliku vazu u koju smo stavili različite biljke i osvježili s malo crvene boje, a u samo središte stola smo stavili visoke svijećnjake koje smo također ukrasili s crvenim detaljima. U ovom slučaju s mašnicama.
Zlatnu smo odabrali zato što nam se uklapala u ostatak interijera, ali smo se željeli držati minimalističkog stila i zato nismo koristili previše detalja. Pa smo recimo na četiri svijećnjaka koristili samo dvije crvene mašnice.”, dodaje Perica.


Pazite na detalje i raspored stola
Čar se, kao i inače, krije u detaljima — dodajte nekoliko suptilnih, ali upečatljivih ornamenata koji će upotpuniti glavnu dekoraciju.
“Kako bismo svemu dodali nekakav stilski izričaj koristili smo statement detalje, u ovom slučaju to su: velika mašna od baršuna, zlatni jelen i u pozadini se nalazi velika zlatna zvijezda. Kako bi sve skupa personalizirali dodajte svoje neke osobne stvari na stol dodajte predmet koji ima sentimentalnu vrijednost, npr. stari tanjur vaše bake.”, savjetuje.


Važno je misliti i na raspored — treba paziti da na ukrasi na stolu zauzimaju minimalno mjesta
“Kako se u ovom slučaju se ne radi o ogromnom blagovaonskom stolu i ograničeni smo s prostorom te kako bi ostalo mjesta za hranu, nismo koristili klasičan adventski vijenac već četiri svijećnjaka koji nam služe kao zamjena za adventski vijenac. Prilikom odabira boje za ubruse birajte uvijek bijelu jer sigurno nećete pogriješiti.”
Prilikom uređenja ne zaboravite misliti na stolnjak i podmetače — izaberite one koji će se najbolje slagati s podlogom.
“Pošto imamo zanimljiv blagovaonski stol nismo ga željeli u potpunosti sakriti pa smo koristili samo jedan centralni nadstolnjak na koji smo dodali podmetače u metalnim bojama.
Osobno ne preferiram kombinaciju srebrene i zlatne, ali u ovom slučaju je to dozvoljeno, čak i za mene. Ali mi je važno da se radi o nekoj blažoj nijansi zlatne, znači da nije žuto zlato nego malo svjetlije zlato.”, ističe sugovornica.


Elegancija se krije u jednostavnosti
Važno je stoga odabrati birajte detalje koji će se međusobno nadopunjivati i stvoriti božićnu atmosferu.
“Misao vodilja pri slaganju ovog stola nam je bila elegancija i jednostavnost, ali opet nismo htjeli izgubiti u glavnu formu Božića i zato je naš stol u isto vrijeme i minimalističan i raskošan. Uz malo mašte i inspiracije možete početi slagati svoj blagovaonski stol. Sretan Božić!”
Dekoracije i detalji
Bojanje jaja ovim tehnikama podići će vaše pisanice na novi nivo
Donosimo 5 tehnika za bojanje jaja koje će vaše pisanice pretvoriti u mala remek-djela

Uskrs je vrijeme kada se tradicija, kreativnost i priroda susreću u najljepšim bojama – doslovno. Ako želite da ove godine vaše pisanice zablistaju na uskrsnom stolu, isprobajte ove tri različite tehnike za bojanje jaja. Svaka od njih ima svoj poseban šarm, a rezultat su unikatne pisanice koje plijene pažnju.
Cvijeće, tradicija i boje: Uskrsni stol Boške Bahtijarević
1. Prirodne boje: rustikalna elegancija iz kuhinje
Umjesto kupovnih boja, iskoristite ono što već imate u kuhinji – crveni kupus, kurkumu, ciklu ili kavu.
Prirodno bojanje jaja daje nježne tonove i ekološki je prihvatljivo, a poseban efekt možete postići ako jaja prethodno izbijelite.
Kako izbijeliti jaja i obojati ih prirodnim bojama
2. Dekupaž i batik tehnika: umjetnost na ljusci
Ako želite da se vaša jaja ističu, okušajte se u dekupažu s papirnatim salvetama ili batik tehnici s voskom. Obje metode traže malo više vremena i pažnje, ali rezultat su prava mala umjetnička djela.


Radost izrade: dekupaž i batik za savršeno uskrsno jaje
3. Soda bikarbona i boja: eksperiment s efektom mramora
Za neobičan mramorni efekt, kombinirajte prehrambene boje sa sodom bikarbonom. Ova tehnika bojanja jaja posebno je zanimljiva ako radite s djecom – brza je, zabavna i svaki put drugačija.
4. Pisanice u vinu i ubrusima
Tajne pisanica u vinu i ubrusima otkrio nam je hobi slastičar Marko Strižak koji nas već godinama oduševljava slasticama.
Većina nas voli kada su pisanice pripremljene na prirodan način. Osim na neke klasične načine kao što su one u luku, možete ih pripremiti i u vinu te ubrusima.

5. Bojanje jaja predivnim nijansama plave boje
Zašto ne bismo obojili jaja u predivne nijanse plave koje će sigurno uljepšati uskrsni stol?
Royal Copenhagen plava donosi nekoliko nijansi ove boje, a vi ih možete kombinirati kako vama odgovara, pa ih i ukrasiti bojama za privremene tetovaže ali i sjajnim ukrasima.

Ukrasite uskršnja jaja predivnim nijansama plave boje
Bez obzira jeste li ljubitelj tradicije ili eksperimentiranja, ove tehnike za bojanje jaja pružaju savršenu priliku da dodate osobni pečat blagdanskom stolu. Od prirodnih tonova do kreativnih uzoraka – neka ove pisanice pričaju vašu uskrsnu priču.
Dekoracije i detalji
Cvijeće, tradicija i boje: Uskrsni stol Boške Bahtijarević
Proljetnice kao glavne zvijezde uskrsnog stola unose boje, mirise i osjećaj buđenja – posebno kada ih s ljubavlju aranžira Boška Bahtijarević

Cvijeće, mirisi proljeća i obiteljska tradicija neraskidivo su povezani s Uskrsom – barem ako pitate Bošku Bahtijarević, vlasnicu Tvoje.hr, koja već godinama s puno pažnje i stila uređuje uskrsni stol pod Plešivičkim brdima.
„Svakako biram proljetnice – bilo rezano cvijeće, bilo ono iz lukovica“, otkriva Boška. Među favoritima su zumbuli, narcise, muscari i tulipani, a posebno ističe cvjetne grane koje unose dodatnu dinamiku u aranžman.
„Za mene svaki cvijet koji izlazi iz zemlje u proljeće simbolizira novo rođenje – donosi život, boje, mirise“, dodaje.
Na njezinom uskrsnom stolu nezaobilazan je klasični uskršnji doručak: šunka u kruhu, punjena jaja, rotkvice, mladi luk, sir i vrhnje. Za ručak slijedi tradicionalna janjetina, artičoke s bobom i graškom, a sve se zaokružuje slatkim – pavlovom s bobičastim voćem.
Estetika stola također je važna. „Uvijek koristimo Zwiebeltopf posuđe i starinske vezene stolnjake. Cvijeće dolazi iz maminog vrta, a posebno volimo bojana jaja po starinski“, priča Boška. Na zid paralelan sa stolom postavila je veliku granu na koju obitelj vješa uskrsna jaja – čime prostor dobiva dodatnu simboliku i toplinu.
Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom hit su u uređenju interijera
U središtu stola uvijek je poseban cvjetni aranžman koji radi prema kolekciji te godine. „Cvijeće automatski privlači pogled, daje stolu točku fokusa, unosi svježinu i povezuje sve elemente“, zaključuje Boška.