Uradi sam projekti
Znate li koja su najprljavija mjesta u vašem kućanstvu? Ovaj će vas popis iznenaditi
Naši domovi mogu postati i dom za nekoliko vrsta kukaca, bakterija i gljivica, ako nismo dovoljno temeljiti u čišćenju
Vrijeme je da obratite više pažnje na često posjećene kutke, uglove i površine koje se zanemaruju jer su ili preteške za dosegnuti ili jednostavno zaboravimo na nakupljanje bakterija koje se tiho događa u pozadini. Ovo je popis najodvratnijih mjesta u kući, s savjetima o njihovoj dezinfekciji.
1. Iza radijatora
Možda zaboravljate na svoje radijatore jer su uglavnom skriveni iza namještaja ili drugih ukrasnih predmeta. No, čak i ako obrišete vanjštinu, utori iza radijatora zapravo skupljaju čvrsto zapakirani prašinu i prljavštinu koja se potom vraća u zrak. Jeste li znali da čišćenje iza radijatora zapravo može smanjiti troškove grijanja? To je zato što prašina stisnuta između otvora može spriječiti izlazak topline, što znači da vaši radijatori moraju raditi dvostruko više kako bi zagrijali unutrašnjost.
Kad ste već kod toga, očistite i zid iza radijatora, koji obično potamni od prljavštine. Umočite spužvu u sapunastu mješavinu, dobro je iscijedite i očistite površinu.
2. Fuge
ko pažljivo pogledate, primijetit ćete prljavštinu i prašinu nakupljene između pločica, što na kraju čini podove ili zidove užasno tamnima. Zbog svoje obično svijetle boje i porozne prirode, fuge su sklone mrljama. Čišćenje može izgledati kao dug i detaljan posao, ali ako redovito uključite čišćenje fuga u svoju uobičajenu rutinu, možete spriječiti nakupljanje plijesni.
Ocat je čudotvorac kada se pomiješa u jednakim dijelovima s vodom i poprska izravno na prljave površine. Može pomoći u oslobađanju zaključane prašine, prljavštine i neposlušne dlake. Još jedno sjajno kućno rješenje je mješavina vodikovog peroksida i sode bikarbone: Dodajte nekoliko žlica sode bikarbone u vodikov peroksid dok ne dobijete željenu konzistenciju. Smjesa će postati pastozna, koju potom možete nanijeti na fuge. Ostavite da odstoji 10 minuta, a zatim izribajte površinu.
3. Lajsne
Koliko često, kada razmišljate o zidovima, razmišljate i o lajsnama? Budući da obično nisu u razini očiju, skloni ste propustiti prljavštinu i nakupljanje na tim malim rubovima. Čišćenje lajsni može se činiti zamornim, jer nitko ne želi klečati i čistiti pogrbljen. Ali razmislite – zidovi su najveća vidljiva površina u vašem domu. Sjajno čist zid može uvelike doprinijeti da vaš dom izgleda besprijekorno.
Možete obrisati prašinu ili usisati lajsne. Razmislite o dugoj perjanoj metlici ili nastavku za usisavač kako se ne biste morali savijati. Ili, očistite površinu toplom vodom i sapunom.
4. Ventilacijski otvori
Jeste li znali da ventilacijski otvori u vašem domu mogu uzrokovati simptome astme ili alergije? Na kraju krajeva, ovdje se sva prljavština, kosa i fragmenti kukaca lako udomaće. Oni se lako cirkuliraju u unutarnji zrak koji udišete svaki dan. Odvratno!
Dobra vijest je da čišćenje ventilacijskih kanala ne mora biti jedan od onih teških poslova za koje vam je potreban profesionalac. Standardni kućni usisavač može usisati prašinu i prljavštinu iz vaših ventilacijskih otvora; samo trebate osigurati da imate dugo crijevo za dosezanje u kanale. Drugi način je korištenje četke za WC, ali ako je nemate, poslužit će i kruta četka za bojenje. Zapamtite da nosite rukavice i masku dok čistite.
5. Glava tuša
Iako se često tuširamo, rijetko tko od nas detaljnije pogleda u glave tuša. Kada biste češće pogledali gore, vjerojatno biste primijetili da mnoge rupice zapravo ne izbacuju vodu. To je zato što se s vremenom rupice začepe plijesni, mineralnim naslagama i ostacima sapuna. Dakle, pitanje je, zašto biste si uskratili dobar, čist tuš?
Pjena za čišćenje tuša, koja se posebno bori protiv naslaga sapuna, kamenca i plijesni, dobra je opcija. Ako možete odvrnuti tuš glavu, namočite je u otopini jednakih dijelova bijelog octa i tople vode. Ako je ne možete ukloniti, napunite plastičnu vrećicu octom i omotajte je oko tuš glave. Ostavite je nekoliko sati i pustite vodu.
Prirodna sredstva za besprijekorno čistu kupaonicu
6. Čepovi za odvod
Još jedno žarište za bakterije i plijesan je začepljeni odvod jer postaje leglo klica. Ako odvod počne sporo otjecati, ne trebate odmah kupovati novi čep. Međutim, morat ćete zasukati rukave i riješiti problem.
Izvucite prljavštinu rukom i očistite je toplom ili vrućom vodom sa sapunom. Namočite čep u otopini octa ili deterdženta nekoliko minuta prije nego što ga očistite krpom.
Neugodnog mirisa iz odvoda možete se riješiti ovim jednostavnim trikom
7. Područje oko WC školjke
Ako želite saznati koliko je područje oko WC školjke prljavo, uzmite crnu UV lampu. Fuj, zar ne? Nije iznenađenje da je ovo područje jedno od najprljavijih u domu.
Pomiješajte jednu šalicu kuhinjske soli, jednu šalicu sode bikarbone i jednu šalicu kisikovog izbjeljivača—ove će sastojci pomoći u dezinfekciji i otpuštanju nakupljene prljavštine. Ostavite otopinu da odstoji sat vremena, a zatim obrišite vlažnom krpom. Jedna šalica sode bikarbone i jedna šalica destiliranog bijelog octa također mogu obaviti posao.
Pametna WC školjka – sama se čisti, eliminira bakterije i ima funkciju bidea
8. Višekratne vrećice za kupovinu
Da, te torbe koje vam pomažu živjeti ekološki mogu biti i nositelji klica. To je zato što ih koristite za nošenje peradi, povrća, voća, kartona i paketa hrane. Zamislite sve bakterije koje vrebaju unutra, samo čekajući da izazovu unakrsnu kontaminaciju. Također, višekratne vrećice za kupovinu su često korišteni predmeti, koje često dodiruju ruke i drugi objekti. Zbog toga postaju najopasniji predmeti koji mogu lako prenijeti infekcije.
Perite svoje vrećice u vrućoj vodi s deterdžentom. Ako imate platnenu vrećicu, ubacite je u perilicu rublja i osušite na zraku. Imajte na umu da nošenje platnene ili pamučne vrećice u trgovinu dok je još vlažna može biti opasno, jer vlažna okolina potiče rast plijesni i gljivica.
9. Spužvica za suđe
Prije nego što započnete s pranjem posuđa nakon večere, zastanite i dobro pogledajte svoju pouzdanu spužvu. Prema NSF International Household Germ Study iz 2011. godine, kuhinja je najprljavije područje u cijelom domu. Obitelj bakterija koja uključuje salmonelu i E. coli pronađena je u više od 75% spužvi i krpa za suđe. Jednostavan trik za utvrđivanje treba li spužva čišćenje ili zamjenu je ako počne smrdjeti – to je dokaz da skriva bakterije. Iako se preporučuje često čišćenje, nekad je bolje jednostavno zamijeniti spužve svakog mjeseca.
Jednostavan način čišćenja je korištenje perilice posuđa – postavite je na najtopliji ciklus.
Koliko često treba čistiti filter perilice posuđa? Evo kako to napraviti, jednostavno i učinkovito
10. Guma od blendera
Blender je pravi spasitelj, koristeći se za sve, od pripreme smoothieja do mljevenja povrća. Naravno, većina nas se sjeća očistiti ga odmah nakon upotrebe, ali jeste li znali da čišćenje samo posude blendera nije dovoljno? Guma – gumeni pečat postavljen za sprečavanje curenjanalazi se na dnu posude blendera. Uz čestu upotrebu, ovaj dio blendera često postaje leglo bakterija, kvasaca i plijesni. Vlaga i čestice hrane zarobljene između baze i gume stvaraju idealno okruženje za razmnožavanje klica.
Ne brinite, čišćenje gume sapunom i vodom je jednostavno, dok će gumeni prsten možda zahtijevati četku s tankim vlaknima za temeljito čišćenje. Također možete ostaviti gumeni dio da se namoči u toploj, sapunatoj vodi oko 10 minuta—ovo će pomoći u otpuštanju prljavštine i tvrdokornih mrlja.
Uradi sam dekoracije i rasvjeta
Adventski vijenac možete napraviti i sami – uz malo mašte i vremena
Savjete donosi floristica
Ako još uvijek niste nabavili adventski vijenac, uz malo mašte i cjenovno pristupačnog materijala, možete ga napraviti i sami.
Što vam je potrebno i koje korake slijediti, u nastavku teksta otkriva Tereza Glasnović, floristica.
Potrebni materijali za izradu adventskog vijenca
Da bismo napravili adventski vijenac treba nam slamnati vjenčić, žica kojom ćemo motati taj vjenčić. Zelenje; imamo silber bor, imamo pinus i čempres.
Imamo Ilex crveni, pamuk bjelkaste boje, mašne dvije veličine, užu i širu te imamo 4 svijeće koje su nam potrebne.
Izrada podloge
Na slamnatom vjenčiću ćemo omotati dva do tri puta žicu i onda ćemo početi vezati vjenčić.
Rezuckamo kako nam paše, a možemo miksati čempres, može biti samo od bora ili od pinusa, kako nam je volja.
S unutrašnje strane možemo staviti malo pinusa da nam sa strane strši, da bude rahlo. Možemo još dodati bora ili malo čempresa.
I onda vežemo. U principu, omotamo dva puta i moramo čvrsto zategnuti da nam se ne bi raspao vjenčić.
I tako možemo rezuckati. Uglavnom je najbitnije da na stražnjoj strani bude lijepa podloga da se ne vidi slamnati vjenčić i da bude rahlo. Nemojte previše stiskati jedno do drugog.
Bor režem na dužinu koju smatram da je prigodna za to. Sa unutrašnje strane moramo malo kraće izrezati, a sa vanjske malo duže zato da nam ljepše strši sa strane i da bude rahlasto. Evo, ja ću dodati malo eukaliptusa, meni je on jako lijep i kada se posuši on se ne trusi kao i ostatak bora i čempresa.
Sada smo pri kraju. Zadnji sloj ćemo više puta sa žicom omotati i onda ćemo sa kliještima odrezati žicu.
Prvo ćemo zabosti unutra, tek toliko da bude čvrsto, onda ćemo još sa strane napraviti sa rezanom žicom kukice sa kojima ćemo dovršiti naš vjenčić. Možete dodati još bora da sve pokrije, posebno sitnije gračnice.
Nakon provjere, stavite svijeće na žicu
Ako trebate još jednom sve dobro provjerite, ako je potrebno možete slobodno dodatno prekriti rupice.
Sljedeći korak nam je staviti svijeće na žicu. Možete zagrijat na plamenu samo žicu i probosti kroz svijeću i odrezati naravno žice na jednake duljine. i ovako ćemo raspodijelit ćemo na vjenčiću, samo ćemo zapiknuti. Raspodijeliti ih na vjenčiću tako što ćete ih zabosti u njega.
Ja sam odlučila rustikalnu verziju tako da ćemo staviti samo dvije mašne, da nam malo uljepšaju adventski vjenčić. Ja sam se odlučila za crveno bijelu kombinaciju, meni je to Božić.
Napravit ćemo mašnu, duplu, a žicu ćemo omotati oko mašne. Mašnu možete izrezati da bude iste duljine kao i prvi krak. I onda ćemo je samo omotati okolo.
I onda ćemo ju zabosti gdje god želite. Dodamo još pamuka kako bi se postigao prirodni izgled. Njega ćemo tek toliko staviti na nekim samo mjestima i zalijepiti s vrućim ljepilom.
Dodat ćemo i crveni iliks, njega ćemo isto malo porezati i kukicama isto nabosti unutra. Dodat ćemo i malo naranče za prirodni look.
Dodajemo i prirodnih češera, ja sam odabrala ove sitnije zato što su mi oni decentniji. Ja bih dodala još par kora od drveta, ali neka bude decentno. Samo trebate čvrsto pridržati da vam se lijepo zalijepi. Dodat ćemo malo cimeta za ugodan miris.
Evo ga, to je to, naš adventski vjenčić je gotov!
Uradi sam dekoracije i rasvjeta
Napravite sami svoj adventski vijenac, uz savjete dizajnera
Izradom vlastitog adventskog vijenca ne samo da obogaćujete svoj dom jedinstvenim ukrasom, već i jačate ekološku svijest i stvarate uspomene s najmilijima
U nedjelju se pali prva svijeća na adventskom kalendaru. Paljenje prve svijeće označava početak adventskog razdoblja, razdoblja pripreme i duhovnog promišljanja prije Božića. Ako se još niste pripremili na vrijeme adventa, ove godine mogli bi napraviti sami svoj adventski vijenac.
Izrada vijenca omogućuje vam da ga prilagodite svom ukusu, boji interijera ili tematskim preferencijama. Možete koristiti prirodne materijale poput grana, češera i mahovine, ili se poigrati modernim stilom s minimalističkim dekoracijama. To stvara unikatni ukras koji odražava vašu osobnost. Uz ove savjete dizajnera, sigurno ćete biti oduševljeni rezultatom!
Napravite sami svoj adventski vijenac uz Marka Pollaka
Trendovi se uglavnom ponavljaju, te tu i tamo se pojavi neki novi trend koji pokuša preuzet postojeće, ali uvijek se vraćamo tradiciji i jednostavnijim varijantama. Naravno, sve ovisi o tome što ljudi vole, kakvo imaju uređenje u stanu pa onda samim time i biraju advente, stil, ideje i sve što ide uz to, rekao nam je Marko Pollak.
Za Dom na kvadrat napravio je jedan bijeli i jedan više tradicionalni adventski vijenac, a kako je to napravio – pratite na videu.
Napravite sami svoj adventski vijenac uz Deu Gajdek
Najkompliciranije kod izrade adventskog vijenca je to što morate biti strpljivi, a znamo da je to nekada teško, no dobra priprema i grane izrezane na jednake dijelove olakšat će vam kompletnu izradu vijenca.
Vrijeme koje će vam biti potrebno za izradu vijenca varira. Ovisit će najviše o spretnosti prstiju onih koji se odluče uhvatiti u koštac s neposlušnim grančicama. Ovisno o tome jeste li stručnjak ili se prvi put upuštate u avanturu izrade adventskog vijenca, morat ćete za nju izdvojiti od pola sata do sat i pol vremena. Stoga, kako bi rekle naše bake – živce na ‘hozntregere’ i pomalo, da ne opečete prste!
Adventski vijenac za velike blagdanske stolove
Adventski vijenac za velike blagdanske stolove napravio je florist Andrija Šebek.
Moderne verzije adventskog vijenca obavezno imaju detalje poput trendi kuglica i cimeta, a elegantno izgledaju kada se stave na povišeni stakleni podložak. Idealno za velike blagdanske stolove.
Zašto bi ove godine trebali napraviti sami svoj adventski vijenac?
Ručno izrađen vijenac može biti održiviji od kupovnog. Korištenjem prirodnih ili recikliranih materijala, smanjujete otpad i podržavate ekološku svijest, što je posebno važno u vremenu ekoloških izazova.
Kupovni adventski vijenci mogu biti skupi, posebno ako su luksuzni ili ručno rađeni. Izradom vlastitog vijenca koristite ono što već imate kod kuće, poput starih ukrasa ili vrpci, čime štedite novac.
Izrada vijenca može biti zabavna aktivnost za cijelu obitelj. Djeca i odrasli mogu zajedno sudjelovati u rezanju grana, raspoređivanju ukrasa i učenju o simbolici adventa. Ovo je prilika za povezivanje i stvaranje toplih obiteljskih uspomena.