Uradi sam
Prirodna sredstva za besprijekorno čistu kupaonicu
Izbor sredstva za čišćenje doma veći je no ikad, no zašto ne iskoristiti prirodna sredstva kojima ćete uštedjeti novac i pritom pripaziti na okoliš? Donosimo nekoliko trikova kako vam svakodnevne namirnice mogu pomoći da vaša kupaonica zablista.
Uz kuhinju, kupaonica je prostor koji mora zadovoljiti najoštrije standarde kad je čistoća u pitanju. Tri glavna prirodna sredstva koja će odlično ukloniti prljavštinu su limunov sok, bijeli ocat i soda bikarbona.
Limunov sok ima snažan učinak izbjeljivanja i odlično uklanja mrlje, pogotovo mrlje od masti. Vrlo je efektan na porculanu i aluminiju. Bijeli ocat je efikasan pri uklanjanju masti i plijesni, a najbolji je izbor kod pranja prozora i čišćenja metalnih površina. Soda bikarbona također odlično uklanja tvrdokorne mrlje. U kupaonici će očistiti većinu površina, a uklanja i prljavštinu s četki za kosu.
Čišćenje kade
Napunite bočicu s nastavkom za prskanje bijelim octom koji vrlo vjerojatno imate u kuhinji. Poprskajte unutrašnjost kade i ostavite da odstoji 15 do 30 minuta. Nakon toga isperite kadu vodom i ostavite da se osuši. Ako je prljavština posebno tvrdokorna, napravite pastu od octa, limunovog soka i sode bikarbone i nanesite na mrlju.
Riješite se dosadnih mrlja uz savjete vaših baka
Čišćenje WC školjke i umivaonika
Na umivaoniku i WC školjci možete primijeniti isti recept kao i kod čišćenja kade. Drugi način je dodati četiri jušne žice u litru vode i poprskati umivaonik, školjku ili neku drugu površinu koju želite očistiti. Školjku zatim dodatno očistite WC četkom, a uporne mrlje uklonite šupljikavim kamenom za struganje.
Odčepljivanje odvoda
Kako biste izbjegli začepljenje odvoda jednom tjedno ulijte četvrtinu šalice sode bikarbone u umivaonik i isperite vrućom vodom.
Čišćenje prozora
Pomiješajte dvije jušne žlice kukuruznog škroba, jednu šalicu octa i oko 3,5 decilitra vode i dobivenu tekućinu koristite za pranje prozora. Kako biste postigli dodatni sjaj, na kraju staklo obrišite starim novinama.
Čišćenje fuga
Fuge možete očistiti starom četkicom za zube koju ste umočili u limunov sok. Također, možete i napraviti smjesu od sode bikarbone i bijelog octa te nanijeti na plijesan između fuga. Na kraju mjesto treba istrljati četkicom za čišćenje te isprati vodom.
Iako je riječ o prirodnim sredstvima, pri čišćenju kupaonice također koristite rukavice.
Uradi sam
Efektni uskršnji aranžmani nikad nisu bili jednostavniji!
Najveći kršćanski blagdan godinama je u smislu dekoracija zaostajao za Božićem. No, razvojem florističke industrije uskršnji zec staje uz bok sobovima Djeda Božićnjaka, a blagdanske trpeze pune su aranžmana od kojih zastaje dah. Saznajte kako ih možete izraditi kod kuće.
Izradite sami svoje dekoracije i uštedite
Premda se zbog divljanja cijena najavljuje najskuplji Uskrs do sada, to ne znači da bi vaša blagdanska trpeza trebala oskudijevati dekoracijama, već da biste mogli izbjeći njihovu kupovinu u trgovini i potruditi se izraditi ih sami.
Kako bismo vam u tome pomogli, pozvali smo u pomoć zagrebačku cvjetnu dizajnericu Željku Dušak koja nam je otkrila kako izraditi efektni aranžman za stol od balona i gipsa.
“Kako dobijemo gips? Tako da imamo balon koji napušemo, obučemo ga sa mokrim gipsom sa mrežicama, a kad se balon, odnosno gips osuši, dobijemo ovakvu jednu zdjelu odnosno jaje”, objašnjava Željka.
Donja ljuska jajeta poslužit će vam kao baza na kojoj ćete izgraditi svoj uskršnji aranžman. U nju dodate zemlju, lukovicu, sijeno, grančice masline, nekoliko praznih prepeličjih jaja i vaš aranžman je spreman za stol.
Zašto su toliko popularni?
Unatrag nekoliko godina aranžmani poput ovog apsolutni su hit u dekoriranju blagdanskih stolova. Doznali smo i odakle dolazi tolika popularnost.
“Ovakvi aranžmani su postali popularni zbog toga što se dizajn interijera zapravo usmjerio na nekakvom stavljanje cvijeća u prostorije i ja dosta pratim taj dizajn i došla sam na ideju da bih mogla ovako nešto iskoristiti u cvjetnom dizajnu, odnosno ukrasima za Uskrs”, govori Željka.
Brojne ideje i načini
Osim aranžmana u ljusci jajeta, dobili smo još neke naputke o tome čime bismo mogli ukrasiti svoju blagdanski stol.
Blagdanski stol možete oplemeniti s jednom jednostavnom pričom, sa starinskom zdjelicom od naših baka, staviti malo sijena, ukrasite jajčeka i dobit ćete još jednu jako lijepu dekoraciju za stol.
Budu li vam zdjelice potrebne za nešto drugo, aranžman uz malo mašte i nekoliko grančica možete složiti i na običnom tanjuru.
“Svatko doma ima tanjur koji može po mašti ukrasiti, ja sam stavila ovdje sijeno, masline, a možemo staviti i recimo jednog malog zeku”, objašnjava.
Pustite mašti na volju i ne komplicirajte
Za kraj smo ostavili bogati buket koji u blagdansku trpezu unosi i dašak romantike. Sve što vam je potrebno za izradu jest malo kreativnosti.
Što se tiče grešaka pri dekoraciji, njima se ne biste trebali opterećivati, kaže Željka. Bitno je samo da osluškujete svoj unutarnji glas, pustite mašti na volju i ne komplicirate.
“Moj savjet ove godine za uskršnje dekoracije je da budete svoji, da koristite minimalne ukrase, ne morate previše ukrašavati i pretjerivati, budite jednostavni, uzmite sve iz prirode, možda jedan cvijet i to je sasvim dovoljno”, zaključuje Željka.
Inače, paleta boja kojoj je poželjno pribjegavati ovog Uskrsa su one pastelnog spektra, ponajviše nijanse ružičaste, ljubičaste, zelene i žute. Što se kombinacija tiče, slijedite Željkin savjet i budite – svoji.
Uradi sam
Isplati li se restauracija antiknog namještaja?
Restauracija namještaja možda nije uvijek isplativa, ali sentimentalne vrijednosti ipak nemaju cijenu. Restauracija antiknog namještaja posebna je vještina koja zahtjeva puno strpljenja i znanja iz različitih područja, od poznavanja materijala do stila u kojem je namještaj izrađen. Samo rijetki se danas bave ovim hvalevrijednim zanatom.
Restaurator posjeduje brojne vještine
Poznavanje starih tehnika izrade namještaja, prepoznavanje različitih stilova i njihovih karakterističnosti, samo su neke od vještina koje posjeduje dobar restaurator antiknog namještaja.
Dominik Šoštarić bavi se restauracijom namještaja. S obzirom na njegovo veliko iskustvo, već na prvi pogled može zaključiti je li riječ o novijem komadu ili replici. Antikni namještaj od replike se razlikuje u nekoliko detalja, koje stručno oko može lako prepoznati.
Namještaj u prošlosti bio je kvalitetniji
U vrijeme kada nije bila razvijena industrija kao danas, stolari su radili ručno, od kvalitetnijeg drveta, okovi su bili od mesinga i te komade namještaja smatramo majstorskim.
Dominik kaže kako se danas sve radi sa strojevima koji olakšavaju i ubrzavaju posao. Ipak, ističe da osobno smatra da je namještaj koji je pravljen u prošlosti bio puno kvalitetniji od ovog današnjeg.
Ljepota je u oku promatrača i o tome se ne raspravlja, kao niti oko vrijednosti namještaja koji ima sentimentalnu vrijednost.
Sentimentalna vrijednost
Namještaj koji Dominik dobije od klijenata ne mora nužno imati neku vrijednost, barem ne onu materijalnu. Ljudi se za restauraciju odlučuju dobrim dijelom iz sentimentalnih razloga jer ih podsjeća na nekog voljenog.
Restaurirati se može sve, a Dominik osobno preferira starije komade jer su mu zanimljiviji budući da su rađeni rukom. Obično za restauraciju uzima komade namještaja koji su napravljeni do Drugog svjetskog rata.
Taj stari namještaj najčešće je bio napravljen sa shelakom, odnosno politiran s njim. Shelak je prirodna smola koja se dobiva uz pomoć kukaca, zatim se to prerađuje i dobivamo listiće koji se tope u špiritu, te se s time polira, a premazuje se i unutrašnjost ladica, ormara. Sve je dezinficirano te se unutra može stavljati i donje rublje, roba, majice, apsolutno sve.
Vijek trajanja teško je odrediti
U pravilu, svaki drveni namještaj moguće je restaurirati, ali trajanje je teško odrediti. Količina posla ovisi o stanju drvenine. Što je komad stariji, više pažnje zahtjeva. Dobra restauracija traži korištenje starih tehnika, ali i starih materijala. Ako na originalnom komadu nije bilo vijaka, tijekom obnove se također ne smiju koristiti.
Dominik u svom radu uglavnom koristi stare materijale, primjerice stari ormar koji je u lošem stanju te ga se ne isplati restaurirati. Koristi masivna drva, a komad od orahovine uvijek je dobrodošao.
Dok se jednostavnije politiranje može koristiti za obnovu drva koje je ogrebano te mu tako vratiti stari sjaj, kod antiknog namještaja politiranje zahtjeva proces koji traje nekoliko tjedana.
Posao u kojem uživa
Dominik se u svojoj radionici Restauracija Šoštarić s ljubavlju posvećuje svakom komadu antiknog namještaja, a veliki izazovi ne predstavljaju mu nikakav problem.
Restauraciju uvijek prepustite stručnjaku, jer on će vašem starom namještaju udahnuti novi život.
You must be logged in to post a comment Login