Povežimo se

Uradi sam projekti

Pripreme za uživanje u suncu: Uklonite plijesan s vanjskog drvenog namještaja

Jednostavnije je nego što mislite

Drveni namještaj vjerojatno zauzima centralni dio mjesta za odmor u vašem dvorištu u vrtu pa je važno znati kako ga pripremiti za uživanje tijekom cijele sezone.

Plijesan je nemoguće izbjeći, a važno je znati kako ga ukloniti jer može oštetiti namještaj ali i naštetiti vašem zdravlju. Plijesan se često nastani na drvenom namještaju jer je ono prirodan izvor celuloze, čime se ona hrani. Ako je namještaj izložen vlazi, savršen je dom za plijesan. Donosimo vodič koji će vam pomoći da se uspješno riješite plijesni s drvenog namještaja.

Što je potrebno za uklanjanje plijesni s drvenog namještaja?

Usisivač
Bijeli ocat
Krpe
Četka
Boca s raspršivačem
Sredstvo za čišćenje
Spužvica
Gumene rukavice

Zaštitite sebe i svoj dom

Važno je staviti rukavice, masku ili rastvoriti prozore u prostoriju u kojoj planirate raditi. Plijesan može potaknuti respiratorne probleme i kožne osipe. Dakle prije nego započnete s poslom, obucite majicu s dugim rukavima i duge hlače uz svu ostalu zaštitu.

Ovo je najprljavija stvar u vašoj kuhinji – puna je bakterija i treba se prati svaki dan

Plijesan uklonite usisivačem

To je jedan od najboljih načina za uklanjanje plijesni i prljavština s drvenih površina, važno je da je u usisivaču filter koji će zaustaviti širenje plijesni po prostoriji. Filter nakon rada očistite kao i vrećicu usisivača, a ako nemate usisavač, sve možete napraviti i s mokrom krpom.

Očistite površinu vodom i sapunom

Nakon usisavanja spora, možete očistiti plijesan koja je ostane na drvetu. Za bojano i prirodno drvo vrijedi isto pravilo – koristite sapun i vodu za ovaj korak.

Uzmite nježnu četku i njome uklonite prljavštinu, nemojte čekati da se voda upije u drvo jer to može stvoriti dodatne probleme.

Kako obojiti strop poput profesionalca? Pratite ove jednostavne korake

Otporne mrlje očistite octom

Ako se na namještaju nalazi još plijesni koje niste uspjeli ukloniti, koristite ocat koji će ukloniti i sve gljivice. Najbolje ga je koristiti u boci s raspršivačem kako se ne bi stiglo upiti u drvo te sve dobro očistiti čistom krpom.

Zaštita drvenog namještaja

Ovo je zadnji korak ali nikako ne manje važan. Cilj je nakon uklanjanja plijesni spriječiti njen povratak, a ako se namještaj nalazi u jako vlažnom okolišu, potrebno ga je dobro zaštititi.
Sve što trebate je sredstvo za zaštitu drveta kojim ćete namještaj premazati, a postoje i boje koje su otporne na plijesan pa će štiti od ponovnog povratka problema. Zaštita drveta od plijesni je iznimno važna i taj korak ne biste smjeli preskakati.

Projekti za djecu

Izrada božićnih ukrasa s najmlađima: Napravite smjesu za modeliranje sastojcima iz kuhinje

Izrada ovih božićnih ukrasa savršena je zabava čak i za bebe!

Izrada božićnih ukrasa potiče maštu i umjetnički izražaj, što doprinosi mentalnom razvoju i zadovoljstvu. Uključivanje najmlađih u pripremanje doma za Božić ima brojne prednosti, kako za njih same, tako i za obiteljsku dinamiku. Također, uključivanje u pripreme pojačava dječji doživljaj Božića, jer sudjeluju u stvaranju posebne atmosfere. Ovo povećava uzbuđenje i radost iščekivanja blagdana.

Danas na tržištu postoje razne već pripremljeni DIY setovi za izradu božićnih ukrasa, ali ovo je nešto što svi sigurno imamo u kući i definitivno je eko friendly i sigurno za djecu. Korištenjem prirodnih i recikliranih materijala za ukrase, smanjuje se otpad i promovira održiv način života.

Ponekad je teško uključiti najmlađe u pripremanje ili izradu dekoracija, pogotovo zato što većinu toga žele staviti u usta… Ovim receptom za slano tijesto možete napraviti Božićne ukrase s najmlađima, možete otiskivati i bebine ručice, nogice i tako zauvijek sačuvati tu uspomenu na bebin prvi Božić! Nemojte se brinuti ako vaše dijete stavi komad tijesta u usta, jer ne može mu se ništa dogoditi.

Trebat će vam:

  • Oštro brašno
  • Mlaka voda
  • Sol
  • Mjerice ( šalice, čašice)
  • Zdjela
  • Kuhača ili žlica za miješanje tijesta
  • Kalup (po izboru)
  • Bojila za hranu (po izboru)
  • Krpa pri ruci za brisanje slučajnih prolijevanja ( vjerujte, trebat će vam)

Od brašne, vode i soli napravite slano tijesto. Omjer je 3: 2: 1. Ja sam koristila ove male čašice iz dječje kuhinje, za probu. Stavila sam 3 čašice brašna, 2 čašice vode i jednu čašicu vode. Već sam ovdje uključila i svoju kćer, zagrabila bih čašicom brašno, a ona bi ga sipala u zdjelu.
Ovo nam je bila super priprema za buduće zajedničko kuhanje.

Izrada božićnih ukrasa

Nakon što ste zamijesili glatko tijesto za modeliranje, vrijeme je da ga razvaljate po stolu. Ako želite da vaši ukrasi budu u boji, možete u njega umiješati i par kapi bojila za hranu.

Mi smo izrezivale kružiće i otiskivale čovječuljke (gingerbread man) u tijesto, ali pustite mašti na volju. Kako je dijete starije dajte mu više slobode i pustite mašti na volju.

Izrezivati možete i kalupe od kolača te na njima upisivati pozitivne poruke, imena…

Izrada ukrasa potiče maštu i umjetnički izražaj, što doprinosi mentalnom razvoju i zadovoljstvu. Dok vaše dijete oblikuje ukras u rukama, bez obzira na njegovu dob, razvija koordinaciju između ruke i mozga, istovremeno učeći kako su akcija i reakcija povezane.

Napravite rupicu u tijestu ako želite da vaš božićni ukras visi s bora.

Gotove ukrase sušite u pećnici oko 3,5 sata na 100 °C. Ako ih ne želite peći, možete ih sušiti na zraku, što će trajati 3-4 dana. Ne zaboravite ih povremeno okretati kako bi se ravnomjerno osušili. Gotovi ukrasi mogu trajati godinama!

Autorica teksta: Hana Hanak, akademska slikarica

Nastavite čitati

Uradi sam dekoracije i rasvjeta

Napravite sami staklene ukrase za bor

Pratite savjete hobistice Irene Poje

Fuzija stakla je tehnika obrade kojom se različiti komadi stakla spajaju pod visokom temperaturom. Ova tehnika omogućava umjetnicima i hobistima izradu unikatnih predmeta, a hobistica Irena Poje Oxenham će u nastavku teksta objasniti kako se mogu napraviti stakleni ukrasi za bor.

Danas radimo ukrase za bor fuzijom stakla

Za to nam je potrebno prvo osnovno staklo. Izabrali smo par motiva koje ćemo raditi, jer naravno možemo raditi njih puno više.

Evo za početak bi ja pokazala kako možemo izrezati jednu ptičicu. Ovdje ju nacrtali kakav dizajn hoćemo, možemo prostodušno, možemo sa nekakvom šablonom. Sada ćemo ju prvo iscrtati na staklu, da nam bude jednostavnije. 

I onda ćemo ju rezati sa jednim ovakvim dijamantnim nožem za staklo. Uvijek moramo krenut od kraja stakla i krenuti prema drugom kraju stakla, inače, staklo će imati svoj put ako stanemo na pola puta. Okrenemo i malo potuckamo da se to odvoji. 

I još jednom zarežemo na ovoj strani, malo ćemo morati ovaj repić skratiti, da nam bude jednostavnije izrezati. Evo i dobili smo jednu ptičicu, koju ćemo sada malo pobrusiti i kada ju pobrusimo ona će izgledati ovako sa glatkim stranicama, da ju možemo obojati i dobiti nekakve nijanse ptičice. 

Nakon bojanja, ukras je spreman za peć

Kako bismo ptičicu obojali, koristit ćemo pigmente ili boje koje smo odlučili koristiti. 

Evo ptičicu ćemo sada obojati sa pigmentima, to je prah u boji. Iako je ovo bijelo, ali je to ustvari crvena boja, kada se ona ispeče sasma drugačiji pigment. 

I na kraju ćemo na našu ptičicu dodati jedan ovakav mali komadić za njeno krilo. Ovako male komadiće stakla u boji stavit ćemo za oko. Evo i naša ptičica je gotova i spremna za pečenje. Sada ćemo ju stavit na ploču koja će kasnije ići sa ostalim našim ukrasima u peć, na 850 stupnjeva. 

Sljedeći ukras koji možemo napraviti je jedan mali borić koji ćemo staviti isto kao ukras za bor. 

Ovdje sam pripremila komadiće stakla koje ćemo poslagati na ovaj naš borić nekakvim redom. Evo zeleni je najčešći i ljudi najčešće vole, uvijek borić je naravno zeleni, ali može definitivno biti svih drugih boja. 

Evo može se zalijepiti i onda poslagati dijelove kako nam odgovara, kako nam je oku drago. 

Izrada vjenčića 

Naš treći projekt je izrada jednog vjenčića kojeg ćemo direktno slagati ovdje na našu ploču. Ja obično ovako obilježim jedan krug oko kojeg onda slažem taj vjenčić. 

I onda ćemo poslagati ovako samo sitno narezane komadiće stakla kako bi imali jednu malo čvršću podlogu za za taj vjenčić. Može biti veći, može biti manji, nema veze jer ćemo iznad toga staviti staklo u boji koje smo isto tako prethodno obojali. 

Staklo, ako ga samo stavimo jedno do drugog ono neće se spojiti nego će se razdvojiti jer se staklo u pečenju skuplja, zato moramo napraviti jednu podlogu, pa onda gore stavljati ovako male komadiće stakla koje smo prethodno narezali. 

Sad možemo dodati još malo crvene. Naravno, kakav bi vjenčić bio bez crvene. 

Evo i još za naš zadnji ovaj ukras za bor je jedna kapica. Ovu smo prethodno izrezali, imamo tri dijela kapice, nju ćemo pofarbati crveno. Gornji dio kapice nam je gotov, a ovo nam cijeli cof i donji dio kapice. 

I sada ćemo složiti kapicu opet na našu ploču za pečenje, ona će ići preko. Evo tu su nam naši ispečeni ukrasi za bor. Ovo je vjenčić kojem smo stavili mašnu, ptičica je zelena, naša kapica.

Na kapicu ćemo staviti kukicu koja će nam pomoći da ju objesimo na bor. Isto tako ovdje smo stavili još i jednu rupicu na boru da možemo staviti tu kukicu. Evo oni su spremni za objesit ih na naš bor.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice