Uradi sam projekti
Lakše se diše uz ovih nekoliko savjeta za poboljšanje kvalitete zraka u vašem domu
Kvaliteta zraka može imati mnogo značajniji utjecaj na vaše zdravlje nego što mislite

Možda ne razmišljate puno o kvaliteti zraka u vašem domu ako uglavnom nemate simptome. Neki simptomi nezdrave kvalitete zraka u zatvorenom prostoru uključuju glavobolje, iritaciju ušiju, nosa i grla, te vrtoglavicu, među ostalim – ali ozbiljniji učinci mogu uključivati rak i respiratorne bolesti.
Evo nekoliko ideja za poboljšanje kvalitete zraka u zatvorenom prostoru, bilo da vi ili netko u vašem domu imate alergije ili vanjski uvjeti uzrokuju lošu kvalitetu zraka unutra.
1. Uklonite očite onečišćivaće zraka
“Općenito, ljudi provode oko 90 posto svog vremena u zatvorenom prostoru, prema podacima Agencije za zaštitu okoliša. A kvaliteta zraka koji udišemo tih 90 posto vremena (ili više) ključna je za naše cjelokupno dobrostanje”, kaže Steven Haywood, dr. med., bivši respiratorni terapeut koji je postao certificirani liječnik hitne medicine u Summa Health u Akronu, Ohio.
“Prvi korak prema boljoj kvaliteti zraka je uklanjanje svega iz vašeg doma što uzrokuje pogoršanje kvalitete zraka u zatvorenom prostoru”, rekao je Peter Mann, osnivač i izvršni direktor tvrtke Oransi, kompanije za pročišćavanje zraka sa sjedištem u Sjevernoj Karolini. To može biti lakše ili teže. Na primjer, ako imate sredstva za čišćenje, boje ili druge kemikalije u kući, jednostavno ih premjestite u garažu i izvan glavnog životnog prostora.
2. Pustite svjež zrak u vaš životni prostor
Mann kaže da poboljšanje kvalitete zraka u vašem domu može biti jednostavno i brzo kao otvaranje ventilacijskih prozora. Ponekad to nije uvijek praktično, ovisno o vremenskim uvjetima, vlažnosti, zagađenju, razini peludi i drugim lokalnim čimbenicima vani. Ipak, ako možete, svaki put kad osjetite da je zrak u zatvorenom prostoru zagušljiv, jednostavno otvorite prozor na neko vrijeme i pustite malo svježeg zraka unutra!
Propuh, visoki računi, alergije… Znakovi koji otkrivaju da je vrijeme za nove prozore
3. Koristite ventilatore u kupaonici ili kuhinji
Korištenje ventilatora u kupaonici ili kuhinji može zvučati ekstremno (i možda pomalo iritantno zbog buke), ali ovaj korak može pomoći u poboljšanju kvalitete zraka u zatvorenom prostoru uklanjanjem ustajalog, vlažnog zraka iz doma.
“Ova funkcija će stalno izvlačiti zrak iz doma, čime će uvući svježi zrak da ga zamijeni,” rekao je Wood. Ako ne želite stalno koristiti ventilator, usredotočite se na njegovo korištenje dodatnih 20 minuta nakon tuširanja ili kad vašem domu treba osvježenje.
Kako rashladiti prostor bez klima uređaja? Iskoristite ovih deset odličnih ideja
4. Ograničite mirisne proizvode
Žao nam je što vam to moramo reći, ali Mann kaže da mirisne svijeće, osvježivači zraka, difuzori itd., koje volite, mogu pridonijeti lošoj kvaliteti zraka u vašem domu. Neki mirisni proizvodi sadrže štetne hlapljive organske spojeve (VOC) – poput formaldehida, benzena i toluena koji mogu biti opasni za vaše zdravlje.
Prekomjerno izlaganje štetnim VOC-ovima može uzrokovati glavobolje i iritaciju očiju, nosa i grla. Mnogi proizvodi za čišćenje, dezinfekciju, kozmetiku, odmašćivanje i hobije također sadrže VOC-ove. Izbjegavajte ove proizvode kad god je to moguće, a kada ih ne možete izbjeći, osigurajte temeljitu ventilaciju vašeg doma.

5. Nabavite sobne biljke
Biljke koje filtriraju zrak nisu samo izvrstan način za dodavanje života i vizualnog interesa u bilo koji prostor — one također mogu pomoći u povećanju kisika u vašem domu i pročišćavanju zraka. To čine filtriranjem zagađivača koji potječu iz vašeg doma.
Koje biljke pročišćavaju zrak?
6. Projekte “uradi sam” koji zagađuju zrak izvodite vani kad god možete
Neke od vaših svakodnevnih aktivnosti ili omiljenih hobija mogu znatno pogoršati kvalitetu zraka u vašem domu. Brušenje, bojanje, skidanje boje, pa čak i kuhanje mogu ispuniti vaš dom mnogim zagađivačima. Kad god možete, izvodite ove projekte vani. Ako ne možete izvesti projekt na otvorenom, obavezno osigurajte bolju ventilaciju unutar svog doma otvaranjem prozora.
Kućni popravci i održavanje
Nestanak struje – što učiniti i kako spriječiti probleme
Nestanak struje može izazvati probleme u domu

Nestanak struje uvijek dolazi u najnezgodnijem trenutku – dok kuhate, radite od kuće ili se opuštate uz omiljenu seriju. Osim što remeti svakodnevni život, može izazvati i ozbiljnije probleme u kućanstvu.
Donosimo najčešće razloge za nestanak struje te praktične savjete kako je sigurno vratiti i spriječiti slične situacije u budućnosti.
Zašto dolazi do nestanka struje?
Najčešći uzrok nestanka struje u kući je iskakanje osigurača zbog preopterećenja električne mreže. Ako istovremeno koristite više uređaja velike snage, poput bojlera, perilice rublja i pećnice, osigurač automatski prekida strujni krug kako bi spriječio pregrijavanje i mogući požar.
Perilica rublja vam je prestala raditi? Ovo možete učiniti sami
Kratki spoj je još jedan čest uzrok. Oštećeni kablovi, produžni kabeli ili neispravni uređaji mogu izazvati kratki spoj, nakon čega osigurač isključuje struju radi sigurnosti.
Stare, dotrajale ili nepravilno ugrađene instalacije također mogu biti razlog povremenih ili potpunih nestanaka struje, osobito u starijim kućama i stanovima.
Ako je nestanak struje zahvatio cijelo naselje, riječ je o kvaru na trafostanici, dalekovodu ili o planiranim radovima distributera. U tom slučaju potrebno je pričekati intervenciju službi.
Vremenske nepogode, poput oluja, jakih vjetrova i udara groma, mogu oštetiti električnu mrežu i uzrokovati nestanak struje na širem području.
Što učiniti kada nestane struje?
Prvo provjerite je li nestanak struje samo u vašem domu ili i kod susjeda. Ako je riječ o kvaru u kvartu, potrebno je pričekati da distributer otkloni problem. Ako susjedi imaju struju, provjerite električnu kutiju u svom domu. Pogledajte jesu li svi osigurači u početnom položaju. Ako je neki pao, isključite uređaje koji su bili uključeni i pokušajte vratiti osigurač.
Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući
Ako osigurač ponovno iskoči, postoji mogućnost da neki od uređaja izaziva kratki spoj. Isključite sve uređaje i postupno ih uključujte kako biste otkrili uzrok.
Oštećeni produžni kabeli i razdjelnici također mogu izazvati probleme, stoga ih redovito provjeravajte i zamijenite ako primijetite oštećenja.

Kako spriječiti nestanak struje?
Nestanak struje ponekad je neizbježan, posebno kod vanjskih kvarova, ali postoje koraci kojima možete smanjiti rizik. Ne preopterećujte utičnice spajanjem više snažnih uređaja preko produžnih kablova.
Redovito provjeravajte električne instalacije i uređaje, a posebno u starijim objektima preporučuje se povremena stručna revizija. Kvalitetni osigurači i zaštita od prenapona dodatno povećavaju sigurnost vašeg doma.
Znak ozbiljnijih kvarova ili slučajnost?
Nestanak struje može biti prolazan problem, ali i znak ozbiljnijih kvarova u instalacijama. Ako se takve situacije često ponavljaju ili osjetite miris paljevine iz utičnica ili kutije s osiguračima, odmah kontaktirajte ovlaštenog električara. Pravovremenom provjerom instalacija i odgovornim korištenjem električnih uređaja osiguravate sigurnost svog doma i obitelji.
Kućni popravci i održavanje
Rupa u zidu? Naučite kako je popraviti bez muke i nereda
Saznajte kako popraviti rupu u zidu uz naše praktične savjete za male i veće popravke

Rupe u zidu nisu samo estetski problem, već mogu otežati i daljnje uređenje prostora. Bilo da je riječ o maloj rupi od čavla ili većem oštećenju nastalom pomicanjem namještaja ili strujarskim radovima, popravak rupe u zidu često se odgađa jer se čini kao složen posao. No uz malo strpljenja, odgovarajući materijal i nekoliko praktičnih savjeta, svatko može samostalno zakrpati rupu i obnoviti glatku površinu zida.
Napravite sami svoj gallery wall uz savjete akademske slikarice
U nastavku donosimo korake kako popraviti rupu u zidu brzo i učinkovito, bez potrebe za pozivanjem majstora za manje zahvate.
Priprema alata i materijala
Prije nego što krenete s radovima, pripremite:
- kit za zidove ili glet masu,
- špatulu,
- brusni papir (fina granulacija),
- temeljni premaz (ako je potreban),
- boju za zid
Za veće rupe trebat će vam i komad mrežice ili traka za armiranje koja osigurava trajnost popravka.

Popravak rupe u zidu: Osnovni koraci
Popravak rupe u zidu započinje čišćenjem područja oko oštećenja. Nožićem ili špatulom uklonite rubove rupe i ostatke labave žbuke. Usisajte ili očetkajte prašinu iz rupe i oko nje kako bi kit bolje prionuo. Kod dubljih rupa, navlažite unutrašnjost rupu vlažnom krpom prije nanošenja mase.
1. Popunjavanje male rupe
Za male rupe i oštećenja, primjerice od čavala ili tiplova, dovoljno je kitiranje u jednom sloju. Nanesite kit ili glet masu špatulom, lagano pritisnite kako bi ispunila rupu te zagladite višak. Ostavite da se osuši prema uputama proizvođača.
2. Popravak veće rupe
Kod većih rupa u zidu, primjerice od udarca ili instalacija, prvo postavite mrežicu za armiranje preko rupe. Zatim:
- nanesite prvi sloj mase preko mrežice i ostavite da se osuši,
- nakon sušenja nanesite drugi sloj kako biste izravnali površinu sa zidom
Brušenje i završna obrada
Nakon što se masa potpuno osuši, izbrusite površinu finim brusnim papirom dok ne postane glatka i u ravnini s ostatkom zida. Ako je potrebno, nanesite temeljni premaz kako bi se boja ravnomjerno upila.

Bojanje zida nakon popravka
Na kraju, prebojajte popravljeni dio istom bojom kakva je na ostatku zida. Ako nemate identičnu nijansu, možda će biti potrebno obojati cijeli zid ili barem veću površinu kako razlika ne bi bila vidljiva.
Uradi sam – kako obojiti zidove
Kada pozvati majstora za popravak rupe u zidu?
Ako je rupa u zidu izrazito velika, ako se vidi armatura ili oštećenje ulazi dublje u konstrukciju zida, tada je najbolje konzultirati se sa stručnjakom. U svim ostalim slučajevima, popravak rupe u zidu možete izvesti sami i tako uštedjeti vrijeme i novac, uz osjećaj zadovoljstva zbog vlastitog truda.