Uradi sam
Vrijeme je za proljetno čišćenje, a ovih 10 stvari čak i tad zaboravimo očistiti
Neke od njih koristite svakodnevno i potrebno im je temeljito čišćenje.
Proljetno čišćenje obično podrazumijeva čišćenje i onih kutaka doma koje nema potrebe čistiti svakog tjedna, a i malo tko za zo ima vremena. Brisanje prašine i usisavanje su skoro pa svakodnevni zadaci. No, neke površine u domu, poput prozora, ormara ili poda ispod kauča čistimo rijetko. Razloga ima više, ne prljaju se toliko ili nemamo vremena za tako temeljito čišćenje.
No, i kod proljetnog čišćenja mogu nam se dogoditi propusti. Malo tko na ovo obraća pažnju, ali i te je elemente potrebno očistiti. Evo popisa 10 takvih na koje jednostavno zaboravimo.
1. Rasvjetna tijela
Sa stropa obično skinemo samo eventualnu paučinu, no promakne nam da očistimo rasvjetna tijela. Lusteri, lampe tijekom vremena mogu nakupiti mnogo prašine koja potom blokira svjetlo. Stoga je potrebno uposliti ruke i očisiti ih.
2. Kvake na vratima i ručke na ormarima
Čišćenje kvaka na važnosti je dobilo pandemijom koronavirusa. No, u realnosti malo tko ih je prije zaista čistio. Bez obzira na pandemiju i ono prije, s vremena na vrijeme kvake je dovoljno prebrisati vlažnom krpom ili vlažnim maramicama s dezinfekcijskim svojstvima.
3. Pod ispod tepiha
Pomaknite namještaj, zarolajte tepih i usišite pod te ga prebrišite sredstvom za pranje podova. Iako je prekriven tepihom, i na tome se dijelu nakuplja prašina i prljavštine.
4. Okviri za slike i ogledala
Okvire za slike, ogledala kao i njihove okvire također treba očisiti. Sredstvo za pranje stakla i papirnati ručnici bit će idealna kombinacija. Ako primjerice neka slika ima okvir, ali ne i staklo koje je štiti, budite oprezni kako je ne biste oštetili.
5. Tapacirani namještaj
Tapecirani namještaj je veliki sakupljač prašine. Potrebno ga je usisavati, a ako imate mogućnosti, najbolje će se očistiti parnim čistačem. Tada ćete zaista vidjeti koliko je prljav te ćete imati dojam da ste nabavili novi.
Upute za pravilno čišćenje i dezinficiranje apartmana
6. Pločice i fuge
Bilo da se radi o podnim ili zidnim, o onima u kuhinji ili kupaonici, pločice se također moraju s vremena na vrijeme temeljito očisiti, ali i fuge između njih.
7. Pod ispod kreveta i drugog namještaja
Umjesto da se zadržavate samo na mjestima do kojih možete usisavačem, dajte si truda i dođite do sakrivenih kutaka. Pomaknite ormare, ako ih je moguće micati i počistite ispod njih. Također i iznad njih. Svi alergičari u domu bit će zahvalni na dodatnom trudu.
8. Radijatori, ventilacijski otvori, cijevi
Svima njima također je potrbno proljetno čišćenje. Radijatori su veliki sakupljači prašine i njima treba posvetiti posebnu pažnju. Za čišćenje nakupina prašine idelani su usisavači koji imaju mogućnost ispuhivanja zraka. Za one koji nemaju, poslužit će malo jače sušilo za kosu.
9. Dječje igračke
Igračke su jedne od najprljavih stvari u domu. Djeca se posvuda s njima igraju, bacaju ih, a često i stavljaju u usta. Neke su perive u perilici rublja, a druge, posebno one plastične potrebno je oprati u toploj vodi i deterdžentu.
10. Tehnologija
Računala, laptopi, tableti, televizori i svi ostali tehnološki gadgeti također su vrlo podložni nakupljanju praljvština. Njih je potrebno češće čistiti jer ih često i koristimo.
Uradi sam
Pisanice u vinu i ubrusima
Većina nas voli kada su pisanice pripremljene na prirodan način. Osim na neke klasične načine kao što su one u luku, možete ih pripremiti i u vinu te ubrusima.
Tajne pisanica u vinu i ubrusima otkrio nam je hobi slastičar Marko Strižak koji nas već godinama oduševljava slasticama.
Većina nas voli kada su pisanice pripremljene na prirodan način. Osim na neke klasične načine kao što su one u luku, možete ih pripremiti i u vinu te ubrusima.
Pisanice u vinu
Svježa jaja stavite u manji lončić i u potpunosti ih prelijte crnim vinom.
Pisanice možete napraviti i s bijelim vinom u koje ćete dodati prehrambenu boju.
„Preporučum crvenu i zelenu, jer su jače boje i lijepo se vide. Intenzitet boja pisanica ovisit će o omjeru vode i prehrambene boje. Jako je bitno da su jaja prekrivena u potpunosti sa vinom. Kad ste sve pripremili, jaja mogu na kuhanje. Prvo trebaju prokuhati, a nakon toga ih kuhate osam minuta. Znači kad su skuhana, ostavite ih da tako stoje, ne smijete ih dirati i trebaju u vinu odstajati osam sati ili preko noći“, objašnjava Marko.
Nakon toga jaja izvadite na rešetku, povremeno ih okrenite kako bi se svi dijelovi ravnomjerno osušili.
„One sad ne izgledaju savršeno naravno, ali kad se osuše pojavit će se kristalići koji će njima i dati njihovu čar. Ono što je bitno svakako je da ne ispirete pisanice. Mnogi naprave tu grešku i onda nema kristalića, pitaju se zašto. Znači ostavite ovako kako je da se osuši, bez ispiranja“, naglašava.
Ove pisanice nije potrebno mazati jestivim uljem.
Pisanice u vinu odlično će izgledati u prirodnoj košarici. Njena jednostavnost dodatno će u prvi plan staviti predivne kristaliće koji se presijavaju.
Pisanice u ubrusima
Marko predlaže i pisanice u ubrusima.
„Uzmete ubrus, jedno jaje, znači ovaoga puta to mora biti već kuhano jaje i zamotate ga u ubrus, što čvršće, naravno da ubrus ne pukne i onda uzmete gumicu i zavežete odozgora.
I sada uzmete boju. Znači malo kapate crvenu pa malo na primjer zelene. I sad možete stati na tome ili na primjer dodati još žutu. To je na vama, tu se igrate“, kaže.
Kada ste prehrambenom bojom pokapali ubruse, vrijeme je za drugi korak.
„Sada vam treba mješavina vode i octa, ja sam tu stavio primjerice 200 mililitara vode i 50 mililitara octa, ako ne radite više pisanica smanjite. Uzmite svaku pisanicu i dobro ju poprskajte tom mješavinom. I na kraju kad ste to napravili, onda stisnite dobro u ruci da se priljubi papir i znači tu vam je isto bitno da imate rukavice jer je ovo prljav posao. I ostavljate da se suši. I opet malo okrenite da se ravnomjerno suši“, objašanjava Marko.
Kad se ubrus skorz osuši, jaja lagano izvadite iz ubrusa i iznenadite se dizajnom koji ste dobili. Pisanice zatim premažite jestivim uljem.
Sretan Uskrs!
Uradi sam
Uskrsni vijenci
Uskrs nam je sve bliže, a uz osobnu duhovnu pripremu za ovaj blagdan poželjno je ukrasiti i vlastiti dom. Dekoraterka Dea Gajdek, dala nam je odličan primjer kako.
Uskrsni vijenci ukrasit će vrata svakog doma ili unutrašnje zidove. Možete ih napraviti u raznim verzijama, a mi vam donosimo dvije verzije uskršnjeg vijenca.
Prva verzija je od maslinovih grančica, a druga od suhog bilja. Vijenci se pletu na krug sačinjen od grančica Cica Maca.
Vijenac od maslinovih grančica
Na jedan kraj vijenčiča pričvrstite vikler žicu. Motate ju oko vijenca jedan i pol krug i nakon toga ju učvrstite napravivši čvor, odnosno vrtite jedno oko drugoga te napravite još jedan krug.
Maslinu narežite na jednake dijelove, tj. na jednake dužine. Napravite buntiće po pet grančica maslina i nižete ih na vjenčić te osiguravate žicom. Nižite buntić za buntićem dok krug nije pun.
„Dobra stvar u izradi vijenaca od maslina je to što ne možete pogriješiti. Što je čupavije, to je simpatičnije“, kaže dekoraterka Dea Gajdek.
Kaže kako je izabrala maslinu kao materijal s kojim radi uskršnje vjenčiće zato što je ona blisko povezana sa Uskrsom i ovim razdobljem, a također i zato što je s njom kaže vrlo je lako raditi dok je svježa. „Kada se posuši nakon nekog vremena, ona i dalje izgleda lijepa i ostaje u svojem obliku“, ističe Dea.
Napominje i da kod završetka nizanja buntića maslinovih grančića može biti ‘malo zeznuto’, zato što kraj prekrivaju početne grane. „Kada vežete te krajnje grančice, malo podignite rukom desnom dok vežete s lijevom te grančice kako ne bi zahvatili sa žicom ove druge grančice. Ove zadnje grane također možete malo skratiti kako one ne bi podizale prednji dio vijenca“, objašnjava dekoraterka.
Na kraju žicom napravite malo veći luk i kroz njega provucite vikler žicu te zategnite. Tako ćete biti sigurni da su sve masline osigurane i da se neće pomicati.
Kad ste gotovi s pletenjem, vrijeme je za trakicu i mašnicu u veselim bojama. Traku režete na bilo koju željenu dužinu, na koju želite objesiti vjenac. Trakicu stavite na dio gdje se spaja početak i kraj vijenca.
Mašnicu vrućim ljepilom pričvrstite na sredinu vjenčića, a njegov izgled upotpunite leptirićima.
Vijenac od šarenog suhog cvijeća
Druga verzija uskrsnog vijenčića bit će u žarkim bojama. Fuksija, roza, narančasta, ljubičasta i roza činit će savršenu cjelinu.
„Izabrala sam vrstu biljaka koja se zove falaris, ona dolazi u fuksija rozoj i narančastvoj boji, narančaste nigele, posprejani, rozi lan i ljubičastu staticu. Ona nije sprejana. Radimo isto kao i vjenčić od maslina, uzimamo male buketiće i vežemo na vijenac sa žicom“, objašnjava dekoraterka Dea Gajdek.
Isiče kako buketiće treba stavljati raznoliko kako bi vijenac bio živahniji, a ne sortiran po bojama.
„Ovaj vijenac nećemo oplesti do kraja, već ćemo ostaviti mjesta za trakicu i kako bi dobili lijepi kraj, ove zadnje biljke ćemo okrenuti na drugu stranu i plesti obrnuto kako bi kraj bio ljepši“ kaže Dea.
Na sredinu vijenčića stavila je traku koju je zaljepila vrućim silikonskim ljepilom kako bi imala elegantno spajanje.
Dea napominje kako je odlična stvar kod vjenčića napravljenih od suhog bilja što mogu trajati ne samo mjesecima već godinama.
You must be logged in to post a comment Login