Povežimo se

Uradi sam

Kako izbijeliti jaja i obojati ih prirodnim bojama

Naše su bake pisanice najčešće bojale na prirodan način – kuhanjem u luku. Iako se još uvijek ponegdje koristi i ta metoda, najčešće se koriste umjetne boje. Zato će vas Ana naučiti kako izbijeliti jaja i obojati ih vinom i kupusom.

Ana Ivančić Šola, blogerica, najviše voli raditi pisanice koristeći prirodne boje.

Za Dom na kvadrat kaže kako se voli voditi prirodom. Ona misli da je to najljepše jer boje ispadnu predivne i ono što je najbitnije, jaja ( i ako uđe boja unutra) se mogu normalno jest. Ne voli kupovne boje jer se jaja ne mogu pojest i tako imate samo dekoraciju, a nemate hranu.

Kuhanje u crnom vinu

Želite li dobiti pisanice sa šljokicama, skuhajte jaja u crnom vinu. 

“Znači crno vino potrebno je kupit neko najobičnije, doslovno neko jeftino jer ono obično ima više šećera, što je dobro. Nakon što se to iskuha i nakon što ostane bit će kristalići, kad ih stavite na sunce doslovno se presijavaju. Ako slučajno imate domaće ili nešto pa znate da je manje šećera ili ako je neko kvalitetnije pa je manje šećera, super je dodat sol jer se dogodi ista stvar. Malo su manji ti kristalići ali se isto presijava.

Jaje se stavi u hladno vino, na srednje jaku vatru i kuha se 15, 20 minuta. Bolje bi bilo 20, da jaja budu dobro skuhana i onda se ostavi u toj vodi preko noći. Znači bilo bi najbolje 24 sata, tad se dogodi najljepša kristalizacija i najljepša boja. A ako slučajno nema šećera ili ne dodajte sol, onda će jaja biti mramorna. Što je isto super, neće imati te kristaliće ali će biti kao mramor. ” rekla je Ana.

“Ovdje je u vinu jaje koje stoji 24 sata i ono izgleda tako. Sad se baš ne vide kristalići ali će se vidjeti nakon što se osuši. 

Da bi se vidjele šljokice treba se sušit nekih tridesetak minuta. “, pokazuje.

Uskršnji aranžman a la Boška Bahtijarević

Izbijelite jaja kako bi se boja bolje primila

Da bi boje što bolje primile, Ana će prvo izbijeliti jaja. 

“Jednostavno je skroz, uzmete jednu mjericu, uzet ćemo istu količinu vode, istu količinu octa, bitno je samo da jaja budu prekrivena. Pa ćemo ih najprije staviti u tećicu.”

Jaja se kuhaju na srednje jakoj vatri. 

“Nakon nekih 7 do 10, 15 minuta kuhanja stvorit će se pjenica koju je potrebno micati. I ostaviti da se kuha još nekih desetak minuta.”

Nakon kuhanja, jaja se ispiru pod mlazom hladne vode i spužvicom za suđe lagano skida boju. Kad su se ohladila, mogu se bojati. Ana će ih bojiti ljubičastim kupusom. 

Kuhanje u ljubičastom kupusu

“Polovicu ljubičastog kupusa nareže se stavi se u hladnu vodu i stavi se kuhat sat vremena i nakon što se prokuha sat vremena onda se procijedi. U tekućinu se doda jedan decilitar vinskog octa, odnosno alkoholnog octa, bijelog. 

Znači, procijedit ćemo ovu vodu od ljubičastog kupusa. Super je u male posudice stavit jedno do dva jaja, ali je super i ovako u manje stavit jedno jer onda neće primit kolutiće od drugog jaja ako se sljubljuju jedno uz drugo. Pošto je ovo manja posudica dodat ćemo malo octa. I stavljamo jaje. 

Ostavi se na primjer recimo 4 sata, pa izvadite recimo jedno jaje, onda još dva sata pa izvadite drugo i tako svaka dva sata. Izvadite jedno jaje onda će biti različitih svih boja i na primjer ovdje je jaje u kojem je dodano ocat u vodu od ljubičastog kupusa, a recimo ako se ne doda ocat onda jako slabo primi boju, pa bude ovako svijetlo, svijetlo plavo. I ovo je maksimalna boja koju poprimi to jaje. 

A ako se doda, znači jedan decilitar alkoholnog octa, onda baš imaju predivne nijanse i budu različite od svijetlo plave do tamno plave. “

Inspirativne ideje za proljetno i uskrsno dekoriranje doma

“Evo recimo ovo je jaje stajalo 24 sata i ono je najtamnije. Nakon što se izvadi iz tekućine, stavit ćemo na rupčić nekih desetak minuta da upije višak tekućine. I onda može ići među druga jaja i evo ovdje se vidi razlika u bojama. Evo ovo je bilo 24 sata, možda čak malo i duže. Prvo sam izvadila ovog, pa ovog, zatim ovog koje vuče čak na zelenkasto tako da uopće nema pravila i nikad se ne zna koje će boje bit.” 

Flomasterom i bojicom dodatno ukrasite pisanice

Ana voli od jaja izrađivati i male čovječuljke, za što koristi flomaster i bojicu. 

“I može ukras na glavu, ne znam može biti svježe cvijeće iz vrta ili recimo ovo sam imala neki buketić suhog cvijeća pa sam  jednostavno na konopčić zalijepila i ovako su mi najslađa. 

Ja dolazim iz jednog malog sela u Hercegovini i kod nas je običaj da kad se obojaju jaja da se mora vidjet koje je najjače, obično na Uskrs ali mi ćemo i sad vidjeti. ” našalila se na kraju naša blogerica.

Želimo vam puno dobre zabave!

Oglas

Uradi sam

Planirate premjestiti namještaj? Stručnjaci kažu da ta navika potiče dobro raspoloženje

Sretna je osoba ona koja uživa u novim projektima!

Ponekad je premještanje namještaja čista potreba, ali svi znamo što znači premještati namještaj kako bismo malo promijenili prostor u kojem boravimo.

Za mnoge je scenarij premještanja namještaja noćna mora, jer jednom kad se posla primite, morate ga i dovršiti. Ali ako ste barem jednom zaronili u ovaj projekt, dobro vam je poznat osjećaj zadovoljstva koji slijedi kada posao završite.

Kako popraviti vrata koja škripe? Uz pomoć pet jednostavnih trikova riješite problem

Postoji poslovica koja kaže; pokaži mi projekt, i ja ću ti pokazati sretnu osobu, a dr. Carrie Barron, navodi kako ona može otkriti da u pitanju nije novi raspored prostorije već otpuštanju dopamina dok nešto stvaramo. Kako će upuštanje u ovo putovanje djelovati pozitivno na vašu psihu, otkiva liječnica.

Uživanje u trenutku

Prilikom premještanja namještaja svaki predmet koji se nalazi u prostoriji, a dok razmišljate trebate li ga zadržati i što on vama znači, slično je procesu meditacije u kojem ste potpuno prisutni u trenutku.

“Otkrivate tako što volite, a taj je osjećaj oslobađajući. Vaš je ukus povezan s vašim identitetom, a kada svoje stvari dobro rasporedite, ostajte vjerni sebi.

Stvara se osjećaj povezanosti

Namještaj i predmeti u kući često nas vežu za nama drage ljude ili uspomene. Kada predmete koji nam nešto znače uzmemo u ruke kako bismo ih premjestile, javiti se mogu pozitivne emocije zbog kojih ćemo se osjećati dobro.

Pet jednostavnih savjeta kako urediti ugodan i funkcionalan kućni ured

Mijenja se rutina

Prije nego se upustite u avanturu premještanja namještaja, važno se zapitati koje su vam potrebe i kako želite da prostorija u konačnici izgleda, ali nemojte zaboraviti i na druge ukućane jer vaša vizija rasporeda namještaja ne mora odgovarati svima.

“Nekim ljudima se neće svidjeti promjena u prostoru jer se osjećaju sigurno u poznatom i upravo takvo okruženje može poslužiti za oslobađanje kreativnosti”, navodi liječnica.

Ponekad će pozitivan utjecaj na naše raspoloženje premještanje namještaja uzrokovati samo ako se dogodi u pravom trenutku. Isto tako, premještanje stolice iz jednog kuta sobe u drugi neće vaše raspoloženje bitno popraviti. Svakako je važno zapitati se zašto se u taj projekt upuštamo – što je tako važno u ovom trenutku da morate sve promijeniti? Budite sigurni da ste spremni za to.

Nastavite čitati

Uradi sam

Bosiljak, kadulja, ružmarin… Evo kako jednostavno sušiti začinsko bilje

Ako biljke brzo rastu i ne stignete sve koristiti, jednostavno ih osušite

Biljke koristimo tisućama godina kao ukras ali i kako dodatke jelima, radi njihove boje i arome. Dok ćemo tijekom proljeća i ljeta koristiti najčešće svježe začine, ponekad oni tako brzo rastu da ih je nemoguće sve iskoristiti. Lako im možete produljiti život ako ih na vrijeme osušite, pohranite, i koristite za pripremu jela kada više nemate svježe pri ruci.

Sušeni začini su često puno intenzivnije arome i mirisa te puno dulje traju, a najčešće koristimo bosiljak, kadulju, ružmarin… Donosimo najjednostavniji način sušenja začinskog bilja.

Kako sušiti začinsko bilje?

Proces je izuzetno jednostavan i svatko ga može koristiti a potreban vam je samo – zrak.

Uzmite papirnatu vrećicu i napravite rupe.
Uzmite nekoliko biljki i zavežite u malo svežanj.
Stavite ih u papirnatu vrećicu i zavežite ju gumicom.
Objesite ju na mjesto gdje cirkulira zrak.
Ostavite tako par tjedana da se suše i vaši začini su spremni za upotrebu.

Šest jednostavnih trikova kojima ćete produljiti vijek rezanom cvijeću

Kako prepoznati da je bilje suho? Kada je spremno za upotrebu, ono će se početi mrviti. Koliko će vremena biti potrebno za to, ovisi i o temperaturi zraka, vlažnosti ali i začinima koje sušite. Na vama je da prilagodite vrijeme koliko će sušenje trajati.

Kako pohraniti sušeno bilje?

Ovo je važan korak kod sušenja začinskog bilja jer će pravilna pohrana utjecati na njihov okus ali i trajanje. Idealno bi bili pohraniti ih u zatvorene posude na tamno, hladno i suho mjesto. Ako stoje izložene na svjetlu, gube aromu jako brzo.

Koristite staklene posude, jer su najbolje za očuvanje – štite od vlage i insekata.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice