Povežimo se

Uradi sam

Divlji zec – recept za pripremu

Zec je jedna od divljih životinja koja se veoma često i puno koristi u našoj kuhinji, a smijem reći da se još više koristio ranije nego danas.

Logično jer ga je više bilo po našim brdima i šumama. On je vrlo ukusan i od sve divljači može se spremati na mnogo načina. Ovo jednako važi za mladoga kao i za staroga zeca. Mladoga zeca poznajemo po ušima koja se veoma lako gule i paraju, dok srednje staroga zeca poznajemo po veoma složenoj i masnoj dlaki – točno onako kako to zeca volimo vidjeti i naslikati. Stariji se poznaju po ogrebotinama i mjestimično sjajnoj ali i derutnoj dlaki.

Mnoga jela se prave od zečevine. Možda jedino krumpir i teletina su jači po broju recepta. Stari župnici su se natjecali nedjeljom popodne tko će ga bolje i ukusnije spremiti. Nešto su lovili sami, a veći dio su dobivali od lovaca koji nikada od dobra lova ne preskaču svoga fratra-ujaka.

Najčešće se sprema na divljač, ali i pogledajmo ostale mogućnosti: može se spremiti i na običnu juhu, na rižot kao pile, pohati kao pile i teletina, pripremiti sa gljivama, u vrhnju ili u foliji kao pile, osobito ako je mlađi, na roštilju, na odreske i na mljevene odreske, u vinu, pečenje kao i druga pečenja, kao kunić, pa na marinadu ili čak hladetinu….

Svi veliki kuhari ili kuharski priručnici će vam i danas uz obilate začine koje imamo u vrtovima ili trgovinama reći da se i domaći, pitomi zec, kunić treba prije nego se počne obrađivati, staviti u tekuću vodu sat-dva, pa onda pristupiti obradi. Razlog je da izađe iz mesa silina, ili divljina iz divljega. Dakle, eto razloga za početak.

Poslije toga se zec isiječe na pristojne komade kao da ćemo ga peći u pećnici. Ne smiju biti preveliki komadi, ali ne i presitni. Neka stoje u vodi dok dođe vrijeme na njih.Ne može vam biti puno povrća u loncu za ovu prigodu. Naime, na vrelo ulje stavljajte mnogo kapule i mrke i neka se dugo pirja, potom dodajte začinsko bilje gdje će biti vriska i kadulje, a na koncu i bijeloga vina. Imajte pri ruci uvijek jedan ili dva kisela vrhnja jer nikada nisu od viška. Zeca stavljajte kada se sve lijepo ujedinilo i neka se kuha naredni sat vremena. Tada možete nadodati krumpir rezan na ploške kao za gulaš.

Ako se odlučite za to, onda vam kasnije neće trebati prilog osim kruha.

No, ako ne želite tako krumpir unutra, možete ga kuhana pripremiti posebno, kao i rižu ili koju od tjestenina, ali je ničim ne začinjati osim malo ulja ili margarina i ubaciti kao dekoraciju zeleni svježi celer i peršin.

Uz divljač svake vrste ide dobro piće. Žilavka i Blatina Zadro dobro prate ovaj recept. Tanka i kiselkasta vina udaljite jer ćete pokvariti kuharov trud. Slično je i s pivom.

Recept iz knjige: FRATARSKA KUHINJA u slici i riječi

Autor knjige: Fra Franjo Mabić

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam

Kako obojati pisanice sodom

Ivana Šušković naučiti će vas kako obojati pisanice koristeći sobu bikarbonu

Za obojati pisanice sodom, potrebna su nam samo tri sastojka:

  1. soda bikarbona
  2. prehrambene boje
  3. ocat

Kako izbijeliti jaja i obojati ih prirodnim bojama

Postupak bojanja

U posudice stavite sodu. Ulijte malo vode da se dobije gusta smjesa.

Smjesa mora biti gusta, zato što na jajima moraju ostati komadići sode kako bi ocat izreagirao.

Prehrambene boje, tekuće ili u gelu, dodajte u smjesu. Gelom će te dobiti intenzivnije boja.

Više kapi znače jaču nijansu.

Gusto nanesite smjesu u boji na jaja, prvo na jednu, onda na drugu stranu.

Slobodno ostavite gusto na svakom jaju zato što će bolju reakciju napraviti sa octom kasnije.

Na kraju polijte jaje octom i gledajte reakciju!

Nastavite čitati

Lifestyle

Muči vas plijesan u kupaonici? Evo jednostavnih načina kako je se riješiti

Kako se radi o prostoru punom vlage, plijesni se ponekad iz kupaonice teško riješiti…

Spore plijesni poznate su po tome što izazivaju i pogoršavaju alergije i respiratorne bolesti poput astme. Ustajali zrak i neugodni mirisi također utječu na kvalitetu unutarnjeg okruženja, posebno u loše provjetrenim prostorima.

Nakupljanje vlage najčešće je u kuhinji i kupaonici, a ako ne želite da vaš dom postane uzgajalište za bakterije i gljivice, koje će vaš dom pretvoriti u nezdravo okruženje, potrebno je poduzeti određene korake kako bismo se plijesni riješili ali i spriječili njezin povratak jer oštećenje uzrokovano plijesni je teško i skupo ispraviti, stoga je najbolje poduzeti preventivne mjere prije nego što stignu.

Najbolji proizvodi za uništavanje plijesni u kupaonici

Važno na rukama imati rukavice i otvoriti prozore, a poželjno je i staviti masku na lice.

Boraks: U pitanju je bijeli mineralni prah, a jedna mjerica se treba pomiješati s 4 litre vode. Otopinu stavite u posudu s raspršivačem i pošpricajte direktno na površinu koju želite očistiti. Koristite četku ili spužvu kako biste dobro oprali površinu.

Izbjeljivač: Ovo je još jedno odlično sredstvo za borbu protiv plijesni, a smije se koristit samo u dobro prozračenoj prostoriji. Omjer prilikom priprave treba biti 1:10 izbjeljivača i vode. Možete koristiti za sve površine osim stropa.

Ocat: I njime se možete poslužiti prilikom čišćenja odvoda, wc školjke ili glave tuša. nanesite ga direktno na površinu, ostavite da stoji nekoliko minuta i operite spužvicom.

Kako ukloniti plijesan sa stropa i zidova?

Morate napraviti dvije stvari kako biste spriječili širenje plijesni po stropu. Prva je da identificirate izvor, a ako se pronađe to je prvo što se mora sanirati. Ako je plijesan nastala radi vlage u kupaonici, razmislite o nekoj vrsti ventilacije ili aparata koji izvlače vlagu iz prostora.
Idući je korak čišćenje plijesni sa stropa tako što ćete pošpricati octom strop i oprati, ako to nije moguće onda će biti potrebno ostrugati dio koji je oštećen.

Ako morate oprati zidove, vrijedi isto pravilo kao i za stropove.

Kako očistiti plijesan s pločica u kupaonici?

Možete koristiti ocat ili boraks, ako se radi o malim površinama, dvije žlice boraksa pomiješajte s dvije šalice vode i stavite u bocu s raspršivačem. Ostavite tako par minuta i dobro operite.

Ocat i boraks ne morate ispirati, samo spužvicom uklonite plijesan.

Kako spriječiti povratak plijesni?

Najbolji način za potpuno rješavanje plijesni jest da ju spriječite da se širi. Riješite se vlage tako da prostoriju redovno provjetravate, a posebno nakon kupanja. Pod mora biti suh, a maknite vlažne ručice. Pametno je i dezinficirati površine svako malo kako biste spriječili da plijesan postane i vaš problem.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice