Uradi sam
Devet predmeta u kući koje zaboravljamo čistiti

Dok neke površine u domu redovno i temeljito čistite, postoje predmeti koje jednostavno zanemarite, a na njima se skupljaju prljavština i bakterije. Stoga, obratite posebnu pozornost na njih i neka i oni postanu dio rutine čišćenja. Ne zaboravite ih i dezinficirati.
1. Kuhinjske ručke

Sigurno vam se barem jedom dogodilo da ste prstima punim brašna dok pohate meso ili masnima od ulja dok pečete palačinke, otvorili ladicu ili ormar kako bi uzeli neku žlicu ili zdjelu. A i ovako stalno dirate kuhinjske ručke ili ih poprskate dok spremate hranu ili perete suđe. Kako biste spriječili da se na njima nakupljaju bakterije i klice, važno ih je što češće čistiti ili prebrisati, a i dezinficirati. Ako pri ruci nemate sredstvo za čišćenje i dezinfekciju ili vlažne maramice na bazi alkohola, u zdjeli pomiješajte toplu vodu s octom, namočite krpu i prebrišite ručke.
2. Čašica za četkice za zube

Ako volite svoje zube, često ih četkate i mijenjate četkicu za zube, to vam u njezi neće puno pomoći ako ne čistite čašicu za četkice. Velika vlaga u kupaonici pogodna je za razvoj bakterija i klica koje se mogu pojaviti i na čašici za četkice. Stoga, treba je redovno čistiti, a nakon nekog vremena i zamijeniti.
Još jedan zlata vrijedan savjet, ako imate kupaonski ormarić, četkicu i čašicu spremite unutra. Ako je držite na lavabou, vodite računa da poklopac na wc školjci spustite. Jer, istraživanja su pokazala kako bakterije iz školjke kad pustite vodu, lete i do nekoliko metara. A sigurno ne biste željeli da završe na vašoj četkici za zube.
3. Mobitel

Većina ga koristi stalno. tipka se stalno i svugdje, na poslu, u tramvaju, na cesti, na plaži, za vrijeme ručka, navečer pred spavanje. Ostavljamo ga na raznim mjestima, a ponekad i padne na pod. Zato ni ne čudi da ima više bakterija od ručke u javnom prijevozu. Stoga, redovno ga čistite, a ne zaboravite ni maskicu.
4. Računalo

Kao i za mobitel, slično vrijedi i za računalo. Posebice tipkovnicu i miša. Sjetite se samo koliko ste puta kihnuli da niste stigli staviti ruku. Osim toga na njima se skuplja i prašina i izvrsna su podloga za bakterije. Za čišćenje koristite dezinfekcijske maramice kako biste spriječili širenje bakterija i mikroba po uredu ili kući.
5. Rukohvati i kvake na vratima

Redovito brišite rukohvate i kvake na vratima. Za čišćenje drvenih rukohvata upotrijebite krpu od mikrovlakana natopljenu otopinom tople vode i octa. Obrišite suhom krpom za poliranje. Tretirajte kvake na isti način.
6. Prekidači za svjetlo

Prljave ruke dodiruju prekidače za svjetlo svaki dan. Srećom, vjerojatno već imate ono što vam je potrebno da biste ih dobro očistili. Očistite prekidač dezinfekcijskim sprejem ili lagano vlažnom krpom namočenom u toplu vodu i ocat. Obrišite suhom krpom za poliranje.
7. Torba za shopping

Većina trgovina ili naplaćuje plastične vrećice ili ih je ukinula. Većina ljudi zato koristi plastične ili platnene torbe za shopping. no i njih treba čistiti ili prati. Torbe nakon nekog vremena mogu početi skupljati mrlje i postati uzgajalište bakterija i plijesni ako se ne čiste redovito. Operite torbe od tkanine u perilici rublja, a plastične obrišite.
8. Boca za vodu

U bocu za vodu ulijte tople vode i deterdženta za pranje suđa. To je najbolji, najjednostavniji način čišćenja boce s vodom. Ostavite da odstoji 5 do 10 minuta. Pomoću četke za boce pročistite unutrašnjost i pomoću čačkalice uđete u usnik ako je potrebno. Temeljito isperite.
9. Kuhinjska spužva i četka za ribanje

Ako ne mijenjate i redovno ne čistite spužvu, neće ni suđe biti čisto. Između upotreba spužvu dezinficirajte u vodi pomiješanoj s octom. Kada je ne koristite, obavezno je ocijedite i osušite jer se na mokrom skupljaju bakterije.
Uradi sam
Jednostavan trik za čišćenje srebrnine
Vratite sjaj potamnjelom peharu ili priboru za jelo!

Srebrnina s vremenom oksidira, što će narušiti njenu ljepotu. Donosimo jednostavan savjet za čišćenje srebrnine pomoću svakodnevnih namirnica.
Aluminijska folija i soda bikarbona
U posudu stavite komad aluminijske folije, ulijte litru kipuće vode i dodajte žlicu sode bikarbone. Srebrninu potopite u vodu i to na način da bude u kontaktu s folijom. Nakon 10-20 sekundi plastičnim hvataljkama oprezno izvadite tretirano srebro i isperite čistom vodom.
Tamnjenje srebrnine potiče sumpor u zraku. Kako bi što manje korodirala, srebrninu redovito perite, dobro osušite i skladištite omotanu u tkaninu kako bi što manje bila u kontaktu sa zrakom. Srebrninu je posebice važno očistiti od otisaka prstiju, soli i kiseline (npr. limunove kiseline).
Riješite se dosadnih mrlja uz savjete vaših baka
Kako biste usporili tamnjenje, u ladicu sa srebrninom stavite jedan do dva komadića krede. Kreda će također apsorbirati vlagu.
Uradi sam
Pluteni čepovi u izradi uporabnih predmeta
Od njih se mogu izraditi razni predmeti, a mi smo izdvojili sljedeće.

Ako u kućanstvu imate plutene čepove koje redovito bacate, još danas za njih možete pronaći zanimljivu namjenu. Naime, oni koji ih već imaju vrećicu punu u velikoj su prednosti, jer se u kućanstvu pluteni čepovi mogu iskoristiti na razne načine i po principu uradi sam od njih izraditi različiti uporabni predmeti.
Okvir za slike
Izrežite čep po dužini na tanke trakice ili širini na tanke kolutiće i komad zalijepite na unutarnji rub okvira za slike te sliku objesite na zid. Pluto će spriječiti pomicanje slike.
Četiri kreativna načina kako upotrijebiti okvire za slike
Zatvarač vrećica

Doba je radova u vrtu, a među ostalima i sijanja cvijeća, trave, povrća i voća. Najčešće koristimo sjeme kupljeno u specijaliziranim trgovinama, a njega držimo u raznim vrećicama i kad ih otvorimo, često nastaje problem jer ih ne možemo na brzinu zatvoriti.
Često nam se onda dogodi da dosta sjemena nehotice prosipamo. Da se to više ne bi događalo, pomoći vam može obični pluteni čep i to na sljedeći način. Uzmite čep i pažljivo ga oštrim nožem ili skalpelom razrežite po sredini do njegove polovice. Otvorenu vrećicu presavinite dva, tri puta i uvucite u utor koji ste napravili u čepu.
Podložak

Od pluta možete izraditi svašta, a mi vam dajemo ideju za podložak. Za izradu su vam potrebni skalpel, brusni papir i klamerica. Ovisno koju debljinu podloška želite, skalpelom izrežite čep na malene kolutove. Površinu koluta zatim poravnajte brusnim papirom. Spojite kolutove klamericom.
Zaštita kućnih biljaka
Pluteni čepovi mogu biti vrlo korisni za vaše biljke . Nasjeckajte čep na komadiće i pobacajte ih u teglu te zalijte biljku. Pluto će zadržati vlagu i djelovati poput malča.

Osim toga, možete ih koristiti i kao pomagače u biljnom vrtu. Na čepove napišite nazive biljaka, zataknite ih na drvene štapiće i potom u zemlju.