Povežimo se

Uradi sam

Briljantni trikovi za čišćenje

Uz ove trikove zaboravite na mrlje od vina, kave, voska – i sve ostale!

bijeli-dnevni-boravak-tepih-domnakvadrat
Foto: Urban Outfitters

Provedite manje vremena čisteći a više vremena zabavljujući se uz savjete za čišćenje čak i najgorih nereda. Zapamtite ove trikove!

1. Problem: Mrlje od kave, vina i sokova
Bijeli tepisi i presvlake kao da privlače tamne tekućine poput crvenog vina, sokova od grožđa i kave. Ne znamo zašto. Ali znamo kako to popraviti.

  • Trik: Ako prolijete tamno obojeno piće na bijelom tepihu, nemojte paničariti! Uklonite višak tekućine, na mrlju nanesite pastu od sode bikarbone i vode, a zatim obrišite čistom tkaninom namočenom toplom vodom. Soda će posvijetliti mrlju, a mokrom krpom postepeno ćete mrlju očistiti. Nakon što je mrlja nestala, obrišite površinu suhom krpom i ostavite na zraku kako bi se osušila.

Foto: DOMnaKVADRAT

2. Problem: Mrlje od ulja

  • Trik: Kad vašu omiljenu košulju uništite mrljom od ulja, nemojte očajavati. Samo pospite mrlju kukuruznim škrobom, pustite da odstoji desetak minuta, a zatim otklonite škrob. Ukoliko niste uspjeli otkloniti sve, upotrijebite bijeli ocat, zatim operite i osušite.

3. Problem: Prljavi prozori i stakla
Ako ste ikad pokušali očistiti prozore istim (univerzalnim) sredstvom za čišćenje koje koristite za brisanje primjerice, kuhinjskih površina, možda ste primijetili da to baš i ne funkcionira najbolje.

  • Trik: Sredstva za čišćenje stakla, u kombinaciji s papirnatim ručnicima, ostavit će prozore i ogledala čišćim od ostalih rješenja. Ipak, najbolje sredstvo za čišćenje prozora je običan bijeli ocat i suhe novine. Napunite bočicu s bijelim octom, obrišite novinama i vaš prozor i ostale staklene površine biti će savršeno čisti!
internorm-drvoaluminjski-prozori-domnakvadrat

Foto: Internorm

4.Problem: Proliven vosak
Svijeće su prekrasan način da se stvori toplina u domu – sve dok jedna od njih ne prolije vosak posvuda. Ako pokušate vosak ukloniti sredstvima za čišćenje, mrlja neće nestati. Pa, što učiniti?

  • Trik: Ako prolijete otopljeni vosak na tkanine ili tepihe, nemojte trljati ili prskati sa sredstvom za čišćenje! Umjesto toga stavite čisti papirnati ručnik na mrlju, popeglajte vrućom peglom preko zadnjeg dijela ručnika i podignite ga. Kruti vosak će se ponovno otopiti, a papirnati ručnik će ga upiti. Ponavljajte sve dok papirnati ručnik ne postane čist, a preostale uljne mrlje tretirajte sredstvom za čišćenje tkanina.

5. Problem: Začepljen odvod
Kemijski čistači odvoda ne funkcioniraju baš svaki put, a uz to su dugoročno štetni za odvod i cijevi. Imamo drugo rješenje!

  • Trik: Usipajte šalicu sode bikarbone u odvod. Zatim šalicom ili dvije bijelog octa, pa pokrijte i ostavite da djeluje pet minuta. Isperite smjesu litrom kipuće vode, te pustite vodu da teče minutu ili dvije. I – to je to!

6. Problem: Začepljena glava tuša

  • Trik: Za trenutni rast pritiska vode, odvrnite cijelu glavu tuša i natopite je preko noći u zdjeli punoj otopine od kalcija, limete i sredstva za uklanjanje hrđe te vode (pazite da uvijek nosite rukavice kada rukuje sredstvom za uklanjanje hrđe, jer može biti štetno za kožu i oči). Ujutro, ponovno sastavite glavu tuša, za tuširanje, nekoliko minuta puštajte vodu, a zatim uživajte u tuširanju!
render-stan-kupaonica-bijela-tus-kabina-domnakvadrat

Render: Gordana Đerić

 

Trikovi za čišćenje namještaja i podova

7. Problem: Zagorene mrlje na tavama i loncima
Neizbježno je – tave i lonci u kojima kuhate dobiti će zagorene mrlje koje neće nestati močenjem i klasičnim  čišćenjem. Ali, to znači da su vaše posude osuđene da izgledaju ovako zauvijek.

  • Trik: Za metalne posude i lonce: napunite ih otopinom od 1/2l octa i 1/2l vode. Zakuhajte do vrenja te uklonite s izvora topline, a zatim dodajte dvije žlice soda bikarbone. Ostavite kratko dok se mjehurići ne slegnu te izlijte i očistite mrlje. Za staklene posude i tave, tehnika je još jednostavnija. Samo zgnječite aluminijsku foliju i upotrijebite ju kao spužvu kako biste pročistili posudu. Aluminij će djelovati kao površina za uklanjanje mrlja.

8. Problem: Mrlje na sudoperu
Ponekad čišćenje neće sudoper učiniti sjajno. I za to imamo trik!

  • Trik: Ako je vaš metalni, porculanski ili plastični sudoper pun mrlja, isprobajte ovaj neuobičajeni trik: napunite sudoper vodom, ulijte u njega prašak limunske kiseline i ostavite da djeluje preko noći. Zatim samo očistite i isperite. Vaš sudoper će izgledati potpuno novo.
    PS: ovaj trik funkcionira i  na WC školjkama te septičkim jama.

Izvor: The Nest

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam

Jednostavna pravila za održavanje perilice i sušilice rublja

Ako želite da vam dugo služe, potrebno je na neke stvari obratiti pažnju

Uz nekoliko jednostavnih strategija možete produljiti život kućanskim aparatima, ali i utjecati na uštedu i to dugoročno. Evo što biste trebali raditi kako biste sačuvali perilicu i sušilicu rublja.

Redovno čišćenje

Ovo je važan kora, a čistiti ih možete mokrom krpom izvana i iznutra kako biste uklonili sve prljavštine i prašinu. Očistite gumu oko vrata i pretince u koje se stavlja deterdžent i omekšivač nakon svakog korištenja.

Provjerite žice

Kako biste spriječili curenje ili oštećenja nastala vodom, važno je provjeriti sve spojeve i žice ako postoje bilo kakve pukotine ili mjesta gdje bi voda mogla curiti, potrebno ih je popraviti.

Vrijeme je za generalku! Profesionalna čistačica otkriva pet trikova za lakše čišćenje

Provjerite nagib

Za što bolje rezultate pranje, pazite da aparati stoje na ravnim površinama kako biste spriječili bilo kakve vibracije ili pomake mašine dok radi. Tako ćete se zaštiti od buke ali ćete i zaštiti perilicu od mogućih udaraca i oštećenja.

Provjeravajte filtere

Filteri imaju važnu ulogu jer zaustavljaju svu prljavštinu i ostale čestice i tako sprječavaju začepljenje. Ako želite da vaši aparati dobro rade, redovito provjeravajte filtere i očistite ih ako je potrebno.

Provjerite ventilaciju sušilice za rublje

Ako je ima, često se na tom mjestu nakuplja prljavština koja može prekinuti dotok zraka što može dovesti do zapaljenja. Redovito provjeravajte i čistite, a bilo bi dobro da jednom godišnje stručnjak pregleda vašu sušilicu te je očisti.

Možete i sami! Evo kako jednostavno popraviti velike i male rupe u zidu

Pregledajte bubanj u perilici

Ako se redovno ne čisti, na njemu će se nakupiti ostaci praška, omekšivača i plijesni što će uzrokovati neugodan miris odjeće.

Ako vam se na pogled čini da je bubanj prljav, koristite poseban sredstava za čišćenje ili kombinirajte vrelu vodu i ocat. Sve dobro očistite čistom krpom kako biste spriječili razvoj neugodnih mirisa.

Rade li svi gumbi?

Kontrolna ploča na perilicama i sušilicama služi kako bismo mogli odabrati program koji želimo koristiti, ali i njih je ponekad potrebno pregledati i provjeriti rade li i jesu li oštećeni. Ako naiđete na problem, pozovite stručnjaka kako bi ga popravio.

Reagirajte na čudne zvukove

Neobični zvuci ili vibracije koji se javljaju dok perilica radi mogu ukazivati na probleme i treba ih odmah popraviti.

Sami možete zaključiti odakle buka dolazi, ako perilica lupa kada pere možda ste stavili premalo rublja, ako čujete škripanje, možda je otišao remen. Ispravite sve probleme na vrijeme kako biste dugo mogli koristite svoje aparate.

Nastavite čitati

Uradi sam

Pet prirodnih pripravaka koji će ukloniti neugodne mirise u prostoru

Neugodnih mirisa iz prostora se lako riješiti!


Čist dom pun svježine nije samo stvar navike već i higijene, posebno ako ste osjetljivi na mirise. Ako u domu primjećujete neugodne mirise, možete ih se riješiti tako da potrebne stvari i površine dobro operete. Ako zrak samo treba osvježiti, onda to možete učiniti prirodnim pripravcima.

Ocat

Ako održavate kućanstvo prirodnim sredstvima onda je uvijek pametno imati ocat pri ruci. Samo mala količina može neutralizirati miris dima, kuhanja i vlage. Možete samo šalicu octa staviti u kut prostorije ili ga ostaviti da se kuha sat vremena kako biste se učinkovito riješili neugodnih mirisa.

Esencijalna ulja

Najlakše je napraviti osvježivač za dom od esencijalnih ulja. Potrebno je samo odabrati jedno po vašem ukusu i par kapi pomiješati sa vodom i staviti u posudu s raspršivačem.

Ako želite osvježiti kuhinju, potrebni su drugi sastojci: 19 kapi ulja limunske trave, 10 kapi ulja peperminta i par kapi ulja bosiljka. Ova su ulja sposobna primiti se za molekule hrane dok im istovremenu daju novi miris.

Muči vas plijesan u kupaonici? Evo jednostavnih načina kako je se riješiti

Limun

On će neutralizirati svaki miris koji ostaje iza jela, potrebno je samo zamrznuti i naribati koricu limuna te je staviti u koš za smeće. Kuća će mirisati ako par kriški limuna kuhate u vodi ili ih pečete u pećnici.

Lavanda

S njom ne možete pogriješiti, a osim što će vas riješiti neugodnih mirisa iz kuće, sigurno će vas i umiriti. Suhu lavandu stavite u vrećice i postavite u prostorije koje želite.

Obnova bez majstora: Obojite drvene podne obloge na terasi i balkonu

Votka

Votka je svemoguća! Dovoljno je njome prebrisati površine da biste ih dezinficirali i neutralizirali mirise. Možete ju pošpricati po odjeći ili zavjesama ako je potrebno.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice