Predstavljamo dom
Sol et pax na bajkovitom mjestu
Ova kuća sagrađena je na bajkovitoj lokaciji, ali bez javne infrastrukture zbog čega su se morali koristiti prirodni izvori energije. Dobro planiranje osiguralo je najbolje iskorištavanje sunčeve svjetlosti i bezbrižno uživanje na odmoru.
Uklopljene u okoliš
Na jugoistočnoj strani otoka Drvenik Veli nalazi se uvala Novice gdje su izgrađene dvije kuće arhitektonski zamišljene da se uklapaju u okoliš i poštuju običaje gradnje na otocima.

“To je neki klasičan stil s puno kamena, bijela boja, mediteran crijep, sve ono što je nekakav dobar običaj gradnje posebno na otocima i posebno kuće koje su zapravo uz samo more”, govori Marko Franjić.
Samoodržive kuće
Drvenik Veli financiranjem iz EU fondova tek sada uvodi struju na neke dijelove otoka, a vodom se snabdijeva iz vodospremnika. Ove su kuće izdvojene iz naselja te su morale biti rađene kao samoodržive. Zbog toga je izgrađena gustirna za vodu, solarna elektrana te solarni kolektori za toplu vodu.

“Voda se dobiva preko krova, puni se gustirna i nakon tog se koristi u kući, a električna energija je riješena preko solarne elektrane. Na krovovima su opet postavljeni paneli preko kojih prikupljaju sunčevu svjetlost i pretvaraju u energiju i ona se preko dana koristi. Preko dana se puni baterija i onda se noću koristi struja iz baterije.

Samoodržive kuće svu energiju prikupljaju iz prirode i ne koriste nikakvu javnu infrastrukturu.
Sunčeva energija
Kod planiranja gradnje važno je bilo usmjerenje krova istok zapad da bi paneli dobivali što više sunčeve svjetlosti, a elektrana je projektirana da zadovolji sve potrebe kuća.
“Sama elektrana je četiri kilovata, a baterija jako ovisi, jer što je veća baterija to je bolje, ali mi smo projektirali bateriju da ona traje otprilike tri dana u slučaju da nema punjenja, odnosno da ništa ne dolazi preko sunca, a to je zapravo preko ljeta nemoguće”, objašnjava Marko.
Mogući problemi isti su kao i kod kuće spojene na javnu električnu mrežu
“Ako spojite puno velikih potrošača, to jest ako istodobno spojite sušilo za kosu, električni roštilj, klima uređaj, lako moguće je da će vam nestati struje, da će doći do preopterećenja, iskočit će osigurači i nestat će struje. U tom slučaju, opet kao i u kući koja je spojena na elektru, treba isključiti potrošače i dići osigurače i struja će se ponovno vratiti.”
Ova solarna elektrana je off grid, što znači da ne koristi druge izvore energije te da će višak prikupljene energije pohraniti u baterije za korištenje tijekom večeri, odnosno kad nema sunca.


“Vi unutra u samoj kući nemate nikakav dojam da je to nešto posebno, imate najnormalniji vodovod, najnormalniju kupaonu, pipe, sudoper, imate struju, hladnjake, dakle sav mogući komfor koji imate u bilo kakvoj normalnoj kući.”
Voda iz gustirne nije za piće, a zbog nedostatka kiša ljeti, voda se koristi opreznije nego struja.
Raj za dušu i tijelo
Komfor je postignut ugodnim uređenjem interijera koji donosi smiraj nakon dana provedenog na plaži s kristalno bistrim morem i položenim stijenama.

“Dakle, neki minimalizam, ono što se preporuča u mediteranskom stilu, da su boje neutralne, siva, bijela, sa nekim naglascima, neke slike, ali sve je dosta vrlo neutralno i zapravo ono što je za ovakav tip kuće uvijek najvažnije su velike terase, more je na par metara i mislim da nema ništa bolje nego gledati u plavetnilo mora i uživati, slušati valove i uživati na vjetriću koji pirka jer tu uvijek ima nekog vjetrića”, zaključuje Marko.


Pogled na Šoltu i kristalno čisto more poziv su na uživanje u suncu i miru.

O još jednom prekrasnom obiteljskom resortu na Drveniku čitajte ovdje.
Predstavljamo dom
Muški stan u svijetlim tonovima – dokaz da “man cave” može biti elegantan

Predrasuda je da muškarci uvijek biraju tamne tonove za uređenje interijera. Međutim, jedan prekrasno uređen muški stan u novogradnji pokazuje da svijetli, neutralni dekori mogu biti jednako privlačan izbor.
Dizajnerica interijera Margareta Matko Drezga osmislila je interijer koji spaja funkcionalnost, estetiku i osobne želje investitora. Klijent je jasno izrazio da želi isključivo svijetle i neutralne tonove u svom novom domu.
Obiteljski stan koji oduzima dah – tamni tonovi i pametni materijali
Pametna organizacija na 46 kvadrata
Ovaj muški stan prostire se na 46 kvadratnih metara i uključuje komotan ulazni prostor, kupaonicu, kuhinju, blagovaonicu, dnevni boravak otvorenog tipa, odvojenu spavaću sobu i natkrivenu terasu od 6 kvadrata.
Adaptacijom je stan od 70 kvadrata postao minimalistička oaza za mladog sportaša
Već pri ulasku u stan primjećuje se promišljena organizacija – prostrani ulazni ormar od poda do stropa i ogledalo s indirektnom rasvjetom stvaraju osjećaj prostranosti i svježine.

Svjetlo, toplina i prirodni tonovi za prozračan muški stan
Stan je uređen isključivo svijetlim materijalima: kašmir dekor u mat izvedbi, bijeli iverali i detalji od bijeljenog hrastovog parketa stvaraju ujednačen, prozračan izgled.
“Kombinirali smo kašmir dekor s bijelom i drvenim nijansama kako bismo postigli moderan, ali topao ugođaj,” objašnjava dizajnerica.
Klub stolići – najnepotrebnija potrebna stvar u vašem domu!
U dnevnom boravku, dva stolića izrađena su od ostataka materijala kuhinje i radne ploče, čime se prostor dodatno povezao. Kutna garnitura, nešto tamnijih tonova, odabrana je kao suptilan kontrast svijetlim površinama.


Kuhinja s pametnim rješenjima za muški stan
Iako kompaktna, kuhinja ostavlja dojam prostranosti zahvaljujući izvlačnim sistemima i upotrebi Laminam radne ploče, koja omogućava elegantnu integraciju sudopera i kuhala.
“Korpusi iste boje kao i fronte dodatno su podigli dizajn kuhinje, ali i cijenu,” ističe Darko Kadović iz stolarije koja je izradila kuhinju.



Minimalizam u spavaćoj sobi i kupaonici
U spavaćoj sobi dominira jednostavnost – veliki bijeli ugradbeni ormar uklopljen je u prostor tako da ostavlja minimalan vizualni dojam. Ostatak namještaja odabran je gotov i usklađen s ostatkom interijera.
Kupaonica također prati glavnu estetsku nit stana: kašmir dekor na ladicama, dodatni ormarići za skladištenje i keramika usklađena s kuhinjskom radnom pločom čine prostor funkcionalnim, ali nenametljivim.


Stan koji ruši stereotipe
Ovaj muški stan dokaz je da svijetli tonovi, prirodni materijali i pažljivo odabrani detalji mogu stvoriti moderan životni prostor.
Bez tamnih boja i klasičnog “muškog pećinskog” dojma, stan odiše prozračnošću, udobnošću i stilom – savršenim spojem funkcionalnosti i estetike.
Predstavljamo dom
Stan koji oduzima dah – tamni tonovi i pametni materijali
Uređenje interijera tamnim bojama – spoj estetike, tehnologije i svakodnevne funkcionalnosti

Tamni tonovi u interijerima sve češće postaju izbor onih koji žele sofisticiran izgled prostora. Ipak, često se postavlja pitanje – koliko su takvi dekori praktični za svakodnevni život? Primjer stana od 80 m² koji je uredila dizajnerica interijera Margareta Matko Drezga pokazuje da uz pravi odabir materijala, tamni tonovi mogu biti i estetski dojmljivi i izuzetno funkcionalni.
Tlocrtne prilagodbe za maksimalnu iskoristivost prostora
Prvotna organizacija stana uključivala je tri spavaće sobe i dvije kupaonice. Na prijedlog dizajnerice, prostor je prenamijenjen u funkcionalniju cjelinu – roditeljska soba s garderobom, kupaonicom i malim kućnim uredom (master suite), dok je u hodniku dobiven dodatni prostor za ugradbeni ormar. Rezultat je protočan, skladan tlocrt u kojem svaki kvadrat ima svrhu.
Fenix materijal: mat površina otporna na tragove korištenja
Središnji dio stana – kuhinja – izrađena je u Fenix dekoru Grigio Bromo. Riječ je o nanotehnološkom materijalu otporom na otiske prstiju i mehanička oštećenja, idealnom za svakodnevnu upotrebu.

“Fenix se može čak i regenerirati glačalom preko vlažne krpe ako dođe do mikro ogrebotina,” objašnjava Mladen Lovreković iz Elgrada.
Uz kuhinju, u istom je materijalu izrađena i biblioteka u dnevnom boravku, čime se prostor dodatno estetski povezuje.

Estetika i funkcionalnost: Uređenje interijera tamnim bojama
Sve više vlasnika stanova odlučuje se za uređenje interijera tamnim bojama, no pritom je ključno birati materijale koji su praktični i otporni na tragove korištenja. Upravo to omogućuje spoj Fenix površina i dodataka poput keramičkog stola koji teži 300 kg, a izrađen je i ugrađen na licu mjesta – kranom, zbog svoje osjetljivosti.
Dnevni boravak nadopunjen je svijetlom heksagonalnom garniturom koja uravnotežuje tamne površine i daje prostoru prozračnost.

Savršen sklad drvenih i tamnih dekorativnih površina
Kroz stan su korišteni drveni dekori poput Jasen Abano površine u Perfect Sense Matt izvedbi, koji vjerno imitiraju prirodno drvo, ali su otporniji na habanje i vrlo jednostavni za održavanje. U kombinaciji s tamnim površinama poput Fenixa, postiže se sklad boja i tekstura – bez kompromisa u funkcionalnosti.

Praktična garderoba i moderno uređene kupaonice
Walk-in garderoba izrađena je u tamnosivoj boji i opremljena izvlačnim ladicama za nakit i sitne predmete. Ovaj sustav povećava preglednost i funkcionalnost, čime se koristi puni potencijal prostora.

U kupaonicama se ističe keramika velikog formata te vodootporna tapeta u roditeljskom tušu, a namještaj od stakla dodatno podiže eleganciju prostora.

Ovaj stan dokaz je da uređenje interijera tamnim bojama ne mora značiti komplicirano održavanje – naprotiv, uz pravilan izbor materijala poput Fenix površina i Perfect Sense dekora, tamni tonovi postaju saveznik u stvaranju modernog, ali i funkcionalnog doma. Spoj pametnih rješenja, tekstura i nijansi stvara interijer koji odiše toplinom, udobnošću i dugotrajnom elegancijom.