Lifestyle
Predivan stan u režiji Lane Banely
Bila je uspješna sportašica, novinarka, televizijska voditeljica, a sada je napravila totalni preokret u karijeri. Lana Banely postala je dizajnerica interijera, a stan koji je uredila dokaz je da se i u novom poslu izvrsno snalazi.
Želje investitora
Stan je kupljen kao novogradnja pa je dizajnerica Lana Banely imala mogućnost sudjelovati u svakom djeliću uređenja ovog doma. Za početak bilo je tu malo građevinskih radova. Kako sama ističe, želja investitora je bila odmah odvojiti ulazni dio od dnevnog boravka, blagovaonice i kuhinje. Rješenje se vidjelo u pregradnom zidu koji ima i estetsku funkciju zbog ogledala rađenog po mjeri.

Namještaj po mjeri u lijepom stanu

A po mjeri je rađen i konzolni stolić koji je lijep i funkcionalan – ističe se svojom zelenom bojom i daje elegantan pečat predsoblju u ovom stanu. Našu proslavljenu sportašicu i novinarku, koja se sada našla u novoj poslovnoj ulozi, često pitaju gdje pronalazi inspiraciju za uređenje nečijeg doma. Kaže – to su njezini klijenti s kojima detaljno razgovara o njihovim potrebama.

Puno posla bilo je u kuhinji koja je sačinjena od tisuću malih letvica širine pola centimetra. Stanu daje poseban pečat.

“Svaka ta letvica je ručno obrađivana, poslije lakirna, lijepljena, dakle tu je zaista potrošeno sati i sati vremena, ali krajnji rezultat je zaista jedinstven i sjajne su reakcije i pozitivni komentari na ovu kuhinju, tako da kažem, baš sam ponosna na nju.”, ističe dizajnerica.

Nježne boje kuhinje naglašene su zlatnim detaljima, a eleganciji dodatno pridonosi činjenica da su radna površina i sudoper izrađeni od jednog komada mineralnog materijala.
“Napravili smo po mjeri i ovu staklenu komodu, na želju investitorice, koristili smo puno ogledala. Ogledala koja imaju funkciju da povećaju ovaj prostor, lijepa su, otvaraju nam cijelu tu priču, tako da smo leđa ove vitrine također napravili od stakla i ona služi dakle da se tu stavljaju čaše za pića, za goste, da su uvijek tu pri ruci.”, prepričava Lana Banely.
Luksuz u bojama i materijalima

Dnevnim dijelom dominira baršunasta zelena kutna garnitura. Intenzivna smaragdna zelena provlači se kroz dominantne detalje u cijelom stanu povezujući tako različite funkcionalne cjeline.

Elegantan interijer dodatno je naglašen štukaturama.” Naša priča tu ide dalje. Iza ovih vrata bez štokova koja su također napravljena po mjeri kroz cijeli stan u visokom sjaju prema želji investitorice. Tu se nalazi spavaća soba za goste. Sve su spavaće sobe, odaju onako jednu ugodnu toplu atmosferu, više onako jedan hotelski đir.”, dodaje dizajnerica.

Stan s dvije upečatljive kupaonice

“Tlocrtno, ovaj stan je već bio unaprijed definiran, tako da ovdje imamo dvije kupaonice. Prva, manja kupaonica je direktno povezana sa ulaznim vratima kako bi gosti koji uđu u ovaj stan imali direktnu komunikaciju sa mjestom gdje mogu oprati ruke i obaviti sve što treba.”, obrazlaže Lana Banely.

Zbog veličine njome prevladavaju nježne boje. Lana se ovdje poigrala ogledalom i dekorativnom rasvjetom.”Ovdje se nalazi još jedna kupaonica, vrlo je onako upečatljiva i reprezentativna, a odmah prilikom ulaska možete vidjeti jednu originalnu vodootpornu tapetu koja stvarno je dala ovdje jednu takvu dozu luksuza i elegancije, naprosto tkogod uđe u ovu prostoriju kaže uau.”, ponosno ističe.

Hodnik je mali pa u njemu privlači slika na zidu oko koje se nalazi štukatura. A detalj ispod nje otkriva nam zanimljivu anegdotu tijekom uređenja ovog dizajnerskog stana koju nam je dizajnerica ispričala.
Ženska nota u stanu mladog para
Budući da je mnogim ženama strast uređenje doma, često ne uvažavaju želje supružnika. “Vlasnici ovog stana su mladi bračni par. Prilikom uređenja suprug je dao zaista svu slobodu svojoj supruzi u odabiru i boja i namještaja i slično, jedino je molio pa da ne izabere baš ništa rozo, naravno, supruga ga je poslušala, kao što to obično i biva.”, ističe Lana Banely.

A kako to nije jedini roza detalj u ovom domu, čini se da na kraju to i nije bio toliki problem. Jer kad se detalji dobro uklope u neki interijer, onda imate dojam da upravo tom prostoru i pripadaju. Zato samo možemo zaključiti da se Lana u novoj poslovnoj ulozi zaista dobro snašla.


Lifestyle
Skrivaju se i u vašem vrtu: Evo što nikada ne smijete napraviti ako vas ugrize krpelj
Boravak u prirodi, osobito među niskim raslinjem, povezan je s rizikom od mogućeg kontakta s krpeljima

Krpelji su sitne životinjice iz skupine člankonožaca i paučnjaka. Oni za svoj razvoj i razmnožavanje trebaju obrok krvi, pa su povremeno nametnici na životinjama (pticama i sisavcima), kojima sišu krv, a iznimno i na čovjeku te pritom mogu prenositi uzročnike zaraznih bolesti.
Boravak u prirodi, osobito među niskim raslinjem, povezan je s rizikom od mogućeg kontakta s krpeljima. Za aktivnost krpelja je neophodna povoljna temperatura i vlažnost, stoga imaju naglašenu sezonsku aktivnost. Najbrojniji su u proljeće i rano ljeto. Može ih se naći i u ranu jesen, ovisno o klimatskim okolišnim uvjetima.
U kontinentalnom dijelu Hrvatske je najrasprostranjeniji i na čovjeka se najčešće prihvaća tzv. šumski krpelj (Ixodes ricinus) koji prenosi bakteriju Borrelia burgdorferi koja uzrokuje Lajmsku bolest (boreliozu). U hrvatskom je priobalju za ljude rizičniji pseći krpelj (Rhipicephalus sanguineus) koji prenosi rikecije koje uzrokuju mediteransku pjegavu groznicu.

Od bolesti koje prenose krpelji su u Hrvatskoj najčešće Lyme borelioza i krpeljni meningoencefalitis, a rjeđe tularemija, Mediteranska pjegava groznica, anaplazmoza, babezioza, erlihioza, što je uvjetovano prirodnim staništem prenosioca – krpelja s pogodnim uvjetima za njihovo razmnožavanje pa se pojavljuju samo u endemičnim područjima.
Krpelji se nalaze na listovima i granama grmova, niskog raslinja do visine od jednog metra, u šikarama, pretežno u prizemnom sloju šuma.
Najčešće se zaraze prilikom hranjenja na šumskim životinjama i glodavcima, a svojim ubodom zarazu mogu prenijeti i na čovjeka.
Osobe koje često borave u prirodi na područjima prirodnih žarišta krpelja kao što su šumari, planinari, lovci, izletnici i dr. pripadaju rizičnoj skupini izloženoj krpeljima.
Praktični savjeti za dom bez nametnika
Rizik izloženosti zaraznim bolestima koje prenose krpelji može se umanjiti mjerama koje donosimo u nastavku.
Zaštitite se od krpelja
Preporučene osobne mjere zaštite su:
- Obucite prikladnu odjeću i obuću za boravak u prirodi (dugi rukavi, nogavice uvučene u čarape, zatvorene cipele).
- Izbjegavajte odjeću tamnih boja (na kojoj se krpelj teže uočava) i materijale poput vune i flanela, jer se na njih krpelji lakše zakvače.
- Hodajte obilježenim stazama.
- Izbjegavajte provlačenje kroz grmlje, ležanje na tlu i odlaganje odjevnih predmeta na grmlje i tlo.
- Primijenite repelente (za odbijanje krpelja) na gole i izloženije dijelove tijela te eventualno na odjeću (koristite ih prema uputi proizvođača!).
- Nakon povratka iz prirode presvucite odjeću i pažljivo pregledajte cijelo tijelo. To možete učiniti i uz pomoć ogledala ili druge osobe radi pregleda neuočljivih dijelova tijela. Za to obično ima dovoljno vremena jer krpelj, nakon što dospije na domaćina, dosta dugo (nekoliko sati) “šeta” tražeći pogodno mjesto za ugriz.
- Provjerite imate li na koži ili odjeći krpelja kako biste ga što prije odstranili, a posebno pretražite dijelove tijela s nježnijom kožom (iza uha, zatiljak, vrat, prepone, dojke, pazuhe, područje iza koljena, pupak…).
- Kod djece se krpelj često nađe na glavi – zato što je dijete nisko i više se igra u travi nego odrasli, pa lakše može „pokupiti“ krpelja glavom odnosno gornjim dijelom tijela.
- Otuširajte se po povratku iz prirode.

Postupanje kod uboda krpelja
Ako ste uočili krpelja na koži važno ga je ukloniti što prije. Rizik od infekcije je veći što je krpelj duže pričvršćen.
Lakše ga je odstraniti u prvih nekoliko sati nakon uboda.
Operite ruke, pincetu prebrišite antiseptikom i krpelja odmah izvadite pincetom zahvaćajući ga što bliže glavici, a na kožu primijenite antiseptik.
5 načina kako se sigurno riješiti puževa u vrtu
Krpelja nemojte ničim premazivati niti “paliti” plamenom.
Ne povlačite ga naglo, ne stiskajte niti gnječite, jer se on zbog toga grči i pojačano izlučuje veće količine sekreta i, ako je krpelj zaražen, uzročnika bolesti u ljudsko tijelo, pa se tako lakše prenese zaraza.
Izvor: HZJZ
Lifestyle
Zašto su samoposlužne praonice sve popularnije?

Ako ste ikada nosili rublje na pranje u samoposlužne praonice, sigurno ste primijetili koliko brže peru i suše odjeću u usporedbi s kućanskim perilicama. No koja je tajna iza njihovih procesa i zašto sve više ljudi bira upravo ovu opciju?
Koliko često trebate prati posteljinu? Odgovor će vas iznenaditi
Praktičnost i brzina u svakodnevnom životu
U današnjem ubrzanom ritmu života, održavanje čistoće rublja postalo je više od kućanske obveze – ono je pitanje praktičnosti, uštede vremena i novca. Upravo zato samoposlužne praonice bilježe sve veći broj korisnika.
Njihove prednosti leže u velikim kapacitetima perilica, kraćim procesima pranja i sušenja te visokoj učinkovitosti.
“Osim vremena, na proces pranja utječu i kemija, temperatura i mehanika, a svi su ti parametri bolje optimizirani u profesionalnim perilicama nego u kućanskim,” pojašnjava dr. sc. Katia Grgić, inženjerka tekstilne kemije.

Učinkovitost i dezinfekcija
Za razliku od kućanskih perilica koje često koriste više vode i deterdženta, industrijske perilice u samoposlužnim praonicama optimizirane su za manju potrošnju, a istovremeno postižu vrhunsku čistoću i dezinfekciju rublja.
Ovo ih čini posebno korisnima za iznajmljivače apartmana, kojima ušteda vremena i energije igra veliku ulogu.
Zašto perilica ne povlači vodu? 6 najčešćih uzroka i rješenja
Profesionalne perilice omogućuju pranje pod višim temperaturama te korištenje učinkovitih deterdženata za termičku, kemijsku ili kemotermičku dezinfekciju. Uz to, u profesionalnim praonicama sve je češća primjena ozona – snažnog oksidacijskog sredstva koje uništava bakterije, viruse i gljivice, a pritom ostavlja rublje svježeg mirisa sličnog proljetnom zraku.

Razlike u deterdžentima i pravilnoj njezi
Prilikom odabira deterdženta, važno je pratiti preporuke proizvođača. Na tržištu su dostupni i praškasti i tekući deterdženti, a svaki je prilagođen određenim vrstama vlakana i temperaturama pranja.
Za pravilno održavanje rublja preporučuje se čitati deklaracije na odjeći i pažljivo dozirati deterdžent, čime se čuva trajnost tkanine i održava kvaliteta odjevnih predmeta.
Dodatno, omekšivači – često pogrešno optuženi da štete odjeći – zapravo služe za smanjenje statičkog elektriciteta i omekšavanje tkanina, ostavljajući odjeću mekšom i ugodno mirisnom.

Higijena perilice – ključ za dugotrajnu svježinu
Redovito čišćenje perilice ključno je kako bi se spriječilo nakupljanje plijesni i bakterija na ostacima deterdženta i vlage. Bez obzira perete li rublje kod kuće ili koristite samoposlužne praonice, održavanje higijene uređaja osigurava dugotrajnu svježinu, čistoću i zdravlje cijelog kućanstva.
Znate li koja su najprljavija mjesta u vašem kućanstvu? Ovaj će vas popis iznenaditi
Samoposlužne praonice nude niz prednosti – od uštede vremena i energije, bolje dezinfekcije rublja do očuvanja kvalitete odjeće. U svijetu gdje svaka minuta vrijedi, ovaj praktičan način održavanja rublja postaje sve važniji saveznik u svakodnevnom životu.