Lifestyle
Postoji dobar razlog zašto prozore nije pametno prati kad je sunčano i vruće
Ovi savjeti će vam pomoći da posao obavite brže i jednostavnije
Prekrasan, sunčan dan može se činiti kao odlična prilika za pranje prozora, ali istina je suprotna. Ključna stvar ovdje je temperatura. Ako je vani vruće, sunce može prebrzo osušiti prozore, što obično ostavlja tragove čišćenja. To se događa jer voda i sredstvo za čišćenje prozora isparavaju na vrućini, ostavljajući mrlje i tragove.
Online svijet savjeta za čišćenje, naravno, prepun je različitih trikova i ideja s različitom učinkovitošću. Neki predlažu korištenje novina, dok drugi jednostavno dopuštaju da kiša očisti prozore.
10 jednostavnih navika zbog kojih će vaš dom uvijek biti čist i uredan
Zašto su ovakvi dani najgori dani za čišćenje prozora
Adam Pawson iz vodećeg proizvođača prozora Safestyle slaže se da će vas toplina od sunčeve svjetlosti natjerati da radite teže i brže. “Poliranje i sapun brzo se suše nakon što se nanesu na prozor, ostavljajući vam manje vremena da ih učinkovito uklonite brisačem ili izglancate krpom,” kaže Adam.
Ako nemate drugu opciju nego očistiti prozore kada je sunčano, preporučuje da sapunate i čistite samo mali dio ili jedno staklo u isto vrijeme prije nego što prijeđete na sljedeći dio kako biste izbjegli da se sapunica osuši na staklu.
Propuh, visoki računi, alergije… Znakovi koji otkrivaju da je vrijeme za nove prozore
Čišćenje prozora ne može se izbjeći, jer stakla i okviri prozora uvijek skupljaju prljavštinu, masnoću i vodene mrlje zbog stalne izloženosti vanjskom svijetu. Redovito čišćenje pomoći će u održavanju tradicionalnih prozora, a također će značajno povećati količinu prirodnog svjetla u svakoj prostoriji. Maksimiziranje količine svjetla u prostoriji tako da prozori budu čisti značajno će utjecati na to kako se osjećate u njoj.
Kada je najbolje vrijeme za pranje prozora?
Dakle, ako ste razmišljali o čišćenju prozora kao dijelu proljetnog čišćenja – ili da to obavi profesionalac – pričekajte oblačan dan. Ono što zaista želite izbjeći je pokušavati čistiti prozore kada su na izravnom sunčevom svjetlu, jer će se tada zagrijati.
Također ih možete oprati rano ujutro dok su temperature relativno niske. Čišćenje tijekom vrućeg dijela dana može se pretvoriti u beskonačan zadatak jer se tragovi stalno pojavljuju, što nikome nije potrebno.
Lifestyle
Kako do znatne uštede energije u kućanstvu? 10 je jednostavnih načina
Male promjene, poput isključivanja uređaja iz utičnice, ulaganja u izolaciju i prelaska na energetski učinkovite uređaje, mogu donijeti velike rezultate
Ako se pitate kako uštedjeti energiju u kućanstvu, dobra vijest je da postoje brojne jednostavne promjene koje mogu smanjiti vaše troškove i istovremeno doprinijeti očuvanju okoliša. Mnoge od njih možete provesti sami, a rezultati će biti vidljivi na vašim računima za struju i grijanje. Evo kako možete postići značajnu uštedu energije i učiniti svoj dom održivijim.
1. Isključujte uređaje iz utičnice
Jeste li znali da uređaji troše energiju čak i kada su isključeni? Uređaji poput televizora, računala, punjača i mikrovalnih pećnica koriste tzv. standby energiju. Prema istraživanjima, ova skrivena potrošnja može činiti i do 10% mjesečnog računa za struju. Rješenje je jednostavno: koristite produžne kablove s prekidačem kako biste jednim klikom isključili više uređaja.
2. Uložite u energetski učinkovite uređaje
Uređaji s oznakom ENERGY STAR ili sličnim certifikatima troše znatno manje energije. Primjerice, moderne perilice posuđa i hladnjaci smanjuju potrošnju električne energije i vode, dok LED žarulje troše do 75% manje energije od klasičnih žarulja.
3. Kako uštedjeti energiju u kućanstvu uz učinkovito grijanje i hlađenje?
Grijanje i hlađenje čine značajan dio energetskih troškova. Evo nekoliko savjeta:
- Instalirajte stropne ventilatore koji troše manje energije od klima-uređaja.
- Postavite programabilni termostat kako biste automatski smanjili temperaturu kada niste kod kuće ili tijekom noći.
- Noću zatvarajte zavjese i rolete kako biste zadržali toplinu u prostorijama.
4. Odaberite održive materijale za svoj dom
Prema stručnjacima, održiva gradnja postaje sve popularnija jer smanjuje potrošnju resursa i emisiju štetnih plinova. Korištenje prirodnih materijala poput drva, kamena ili recikliranih materijala može poboljšati izolaciju vašeg doma, što znači manje troškove za grijanje i hlađenje.
Zašto se okrećemo održivoj gradnji?
5. Ugradite bojler bez spremnika
Bojleri bez spremnika zagrijavaju vodu samo kada je to potrebno, čime eliminiraju gubitke energije koji nastaju u tradicionalnim sustavima sa spremnicima. Oni su idealan izbor za modernizaciju vašeg kućanstva.
Bojler, hladnjak, perilice… Evo koliko dugo traju kućanski uređaji prije nego se pokvare
6. Izolirajte svoj dom
Dobar dio topline u kućanstvu gubi se kroz prozore, vrata i krov. Rješenja uključuju:
- Postavljanje kvalitetne izolacije na tavane i zidove.
- Zamjenu starih prozora energetski učinkovitim modelima.
- Korištenje brtvi i trakastih izolacija za zatvaranje pukotina oko prozora i vrata.
7. Smanjite potrošnju vode
Niska protočna tuš-glava i moderni WC-i s dvostrukim ispiranjem smanjuju potrošnju vode, što direktno utječe na smanjenje računa za vodu i energiju potrebnu za grijanje vode.
8. Kako uštedjeti energiju u kućanstvu uz pametnu rasvjetu?
Osim što LED žarulje troše manje energije, možete razmotriti korištenje prirodne svjetlosti kroz:
- Krovne prozore i svjetlosne tunele.
- Unutarnje svjetlosne police koje reflektiraju prirodnu svjetlost dublje u prostor.
9. Kuhajte na energetski učinkovit način
- Koristite mikrovalne pećnice i konvekcijske pećnice koje troše manje energije.
- Poklopci na loncima skraćuju vrijeme kuhanja i smanjuju potrošnju energije.
- Zagrijavajte samo količinu vode koja vam je potrebna.
10. Promijenite navike u pranju rublja
- Perite punu perilicu rublja i koristite hladnu ili toplu vodu umjesto vruće.
- Iskoristite prirodno sušenje na zraku kad god je moguće.
- Očistite filter za vlakna u sušilici nakon svake uporabe.
Lifestyle
Ekološki savjeti za preseljenje: Uz malo planiranja smanjite negativan utjecaj na okoliš
Preseljenje ne mora biti kaotično ni štetno za okoliš
Bez obzira na razlog za preseljenje – više prostora, novi posao, kraća vožnja na posao ili približavanje (ili udaljavanje) od obitelji – uvijek se postavlja isto pitanje: Kako se preseliti na održiviji način?
U Hrvatskoj, godišnja selidba nije toliko masovna kao u nekim drugim zemljama, ali i dalje generira značajnu količinu otpada. Zamislite samo koliko se kartonskih kutija, plastične ambalaže, starih stvari i nepotrebnih predmeta odbaci prilikom svake selidbe.
No, to ne mora biti tako. Uz malo planiranja i prilagodbe, možete smanjiti svoj utjecaj na okoliš, smanjiti troškove i preseliti se uz manje stresa. Evo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći.
1. Ponesite samo ono što stvarno trebate
Preseljenje je idealna prilika za „proljetno čišćenje“, bez obzira na godišnje doba. Razmislite: trebate li zaista one stare boce za vodu ili odjeću koju niste nosili od vremena kad je Hrvatska ušla u EU? Umjesto da trošite novac i energiju na preseljenje nepotrebnih stvari, razvrstajte ono što koristite i ono što vam samo zauzima prostor. Stvari koje vam više ne trebaju možete prodati, donirati ili reciklirati.
2. Riješite se viška
Kod nas su mnoge obitelji navikle donirati višak stvari u lokalne humanitarne organizacije, ali pazite: darovane stvari moraju biti čiste i u dobrom stanju. Počnite razvrstavanjem – odvojite ono što je upotrebljivo od onoga što je istrošeno. Stvari u dobrom stanju možete pokloniti prijateljima, prodati na Njuškalu ili staviti na lokalne Facebook grupe za razmjenu. Ako nešto ipak nije upotrebljivo, potražite reciklažno dvorište u svojoj blizini.
3. Pakirajte pametno
Umjesto da kupujete nove kutije, iskoristite ono što već imate kod kuće. Torbe, koferi, platnene vrećice i kutije od prethodnih dostava mogu poslužiti kao odlični spremnici. Ovo ne samo da štedi novac, već i smanjuje količinu otpada. Za zaštitu lomljivih predmeta upotrijebite posteljinu, ručnike ili odjeću umjesto plastične folije.
4. Počnite skupljati kutije unaprijed
Ako znate da se selite, počnite skupljati kutije ranije. Pitajte prijatelje ili obitelj imaju li viška kutija koje možete posuditi. Također, sve više trgovina nudi mogućnost besplatnog preuzimanja korištenih kutija koje se inače bacaju.
Razmislite o investiranju u plastične kutije za višekratnu upotrebu. Takve kutije su čvršće od kartonskih, ne trebaju traku za zatvaranje i mogu se koristiti i nakon selidbe. Ova opcija je dugoročno ekološki prihvatljivija.
5. Iskoristite stvari iz kućanstva za zaštitu predmeta
Umjesto da trošite novac na balončiće ili plastične jastučiće za pakiranje, koristite ono što već imate kod kuće. Ručnici, plahte, deke ili čak stare novine mogu poslužiti za zaštitu lomljivih predmeta.
6. Odaberite ekološki prihvatljive materijale za pakiranje
Ako vam ipak trebaju dodatni materijali, birajte ekološke opcije. Na primjer, koristite traku od papira umjesto plastične, biorazgradive vreće za smeće ili škrobne kuglice za pakiranje koje se razgrađuju u vodi.
7. Kupujte lokalno
Ako trebate kupiti kutije, traku ili druge materijale, pokušajte to učiniti kod lokalnih trgovaca. Na taj način smanjujete emisije povezane s transportom i podržavate domaće poslovanje.