Povežimo se

Lifestyle

7 načina kako se riješiti ‘mirisa psa’ iz svog doma

Njihova lica mogu biti slatka i neodoljivi su kada leže na svojoj omiljenoj fotelji u stanu, ali miris psa nije nimalo simpatičan

Te slatke šape zloglasne su po unošenju blata i tko-zna-čega-još izvana, a ne postoji drugi miris poput mirisa mokre pseće dlake. Ovi mirisi ostaju zarobljeni u vašem domu – na kauču, na podu, pa čak i u zraku.

“Mirisi pasa mogu dolaziti iz nekoliko izvora, poput njihove sline, tjelesnih ulja i dlake koja se zadržava na površinama po kući,” objašnjava Sammy Wang, viši znanstvenik za njegu tkanina u Procter & Gambleu. “Općenito, ti mirisi se više zadržavaju na tkaninama nego na glatkim površinama zbog porozne prirode tkanina i velike površine.”

Ovim savjetima riješite se neugodnog mirisa koji ostavlja vaš najbolji prijatelj.

1. Često ( i temeljito!) perite tkaninu

Već odvajate bijelo rublje od obojenog, ali također se pobrinite da odvojite odjeću i posteljinu vezanu za kućne ljubimce od vašeg redovitog rublja. Ovo uključuje perive navlake za pseće krevete, plahte, odjeću i igračke od tkanine koje se mogu prati u perilici. Ako vaš pas spava u krevetu ili na kauču, svakako prekrijte namještaj i perite pokrivače redovito.

Redovito pranje ovih predmeta pomaže spriječiti nakupljanje smrada i olakšati čišćenje.

2. Vodite računa o higijeni svog ljubimca

Pobrinite se da redovito njegujete dlaku vašeg psa kako biste se riješili dugotrajnih mirisa kućnih ljubimaca. To uključuje kupanje psa po potrebi, posebno kada se zaprlja ili počne mirisati. Također, nekoliko minuta dnevno četkanja njihove dlake može smanjiti opadanje dlake po kući. To je sjajan trenutak za povezivanje vas dvoje!

Kako rashladiti psa tijekom vrućih ljetnih dana? Veterinar ima odlične savjete

3. Budite ažurni u čišćenju prašine

Bez obzira koliko često njegujete svog psa, neizbježno ćete se suočiti s određenom količinom opadanja dlake i nakupljanja dlaka po kući. Brisanje prašine može pomoći u kontroli ove “katastrofe s dlakama.”

4. Sprijateljite se sa usisivačem

Usisavajte podove, tepihe i presvlake barem jednom tjedno kako biste se borili protiv mirisa psa. “Oni zadržavaju puno dlaka kućnih ljubimaca, peruti i prašine,” objašnjava Stephanie Greenberg, kreativna direktorica u Jane’s Addiction Organization. “Za profesionalni savjet, preporučujem lagano posipanje sode bikarbone po tepihu i ostavljanje preko noći. Sljedeći dan usisajte koristeći usisavač s visokoučinkovitim HEPA filterom, koji je posebno dizajniran za čišćenje i pročišćavanje zraka.”

Ne zaboravite prati i zavjese. Možda se čine nevidljivima, ali su utočište za prašinu, prljavštinu i mirise.

5. Nezgode riješavajte odmah

Imate milijun stvari za obaviti, ali čim vidite bilo kakvu nezgodu koji bi vaš pas mogao uzrokovat – uključujući urin, izmet, slinu ili unesenu prljavštinu – pobrinite se da je odmah očistite. “Dolazak na ‘mjesto zločina’ čim se dogodi nije uvijek moguć, ali što dulje stoji, miris će biti jači,” napominje Greenberg.

Dodaje da proizvodi koje koristite mogu napraviti ogromnu razliku. “Odaberite specifične enzimske čistače za kućne ljubimce,” kaže, “koji su stvoreni da razgrađuju mirise kućnih ljubimaca na samom izvoru problema i obeshrabre označavanje, tako da budući mirisi i nezgode neće biti problem.”

6. Uložite u pročišćivać zraka

Možda ste u iskušenju da upalite svijeće ili osvježivač zraka, ali mnogi kućni mirisi samo prikrivaju mirise pasa umjesto da ih rješavaju na izvoru.

Rutinsko brisanje prašine i usisavanje pomažu u kontroli vidljive prljavštine, ali pročišćivač zraka značajno smanjuje čestice koje ne možemo vidjeti. Možete koristiti i svijeće, naravno, ali kombinirajte ih s pročišćivačem zraka i zaista ćete uživati u kući bez mirisa kućnih ljubimaca.

7. Provjetravajte svoj dom svaki dan

Uz pročišćivač zraka, nemojte podcjenjivati moć osvježavanja zraka u potpunosti. Otvorite prozore na 30 minuta ujutro kako bi zrak ostao svjež. Ovo je super jednostavno i potpuno besplatno rješenje.

Lakše se diše uz ovih nekoliko savjeta za poboljšanje kvalitete zraka u vašem domu

Lifestyle

Rapsodija Uskrsa gdje se tradicija, nasljeđe i ljepota susreću s rajskom raskoši egzotočnog voća

Uskrsni stol s porukom

uskrsni stol

Uskrs je blagdan zajedništva, obiteljske topline i duboke duhovne simbolike. Upravo zato središnje mjesto blagdanskog jutra zauzima uskrsni stol – prostor okupljanja, molitve i slavlja. Ove godine, inspiraciju za njegovo uređenje donosi Marija Zdilar, čiji pristup spaja prirodne elemente, mediteransku estetiku i osobnu priču prožetu simbolima ljubavi, zahvalnosti i novog početka.

Uskrsni stol kao produžetak duše i tradicije

„Uskršnje jutro za mene predstavlja tišinu s kojom započinje novo razdoblje. Sve počinje molitvom, a zatim slijedi objed s hranom koju smo nosili na blagoslov,“ kaže Marija. Njezin uskrsni stol ne predstavlja samo estetsku kompoziciju, već i duboku emocionalnu priču. Tradicionalne delicije poput sira, vrhnja, šunke, mladog luka i pinca isprepliću se s osobnim dodirom i duhovnim značenjem.

Uskrsni stol

Cvjetna i simbolična rapsodija inspirirana Mediteranom

Ovogodišnje uređenje stola Marija je zamislila kao „cvjetnu rapsodiju s dodirima Mediterana“, gdje se plavo-bijeli porculan naslijeđen iz obiteljske ostavštine savršeno uklopio s maslinovim grančicama, palmama i cvijećem. Vizualni dojam nadopunjuje egzotično voće sa simboličkim značenjem, što stolu daje i emocionalnu dubinu.

„Ananas simbolizira dobrodošlicu i toplinu doma, banana podsjeća na jednostavnost i obilje, a zmajsko voće govori o unutarnjoj snazi i nježnosti čovjekove duše,“ pojašnjava Marija.

Kruh kao središnji element duhovne i nutritivne vrijednosti

Na etažeru, posebno mjesto zauzima domaći kruh, koji Marija sama priprema. Obogaćen sjemenkama lana, buče i suncokreta, kao i suhim voćem i orašastim plodovima, taj kruh ima višestruko značenje. Osim što donosi benefite za zdravlje, simbol je zajedništva, truda i posvećenosti.

„Za mene kruh ima dominantnu notu na stolu. On prenosi poruku rada, hranjenja tijela i duše,“ ističe.

Nezamjenjiv miris domaćeg kruha

Detalji koji stvaraju atmosferu

Estetika stola oslanja se na spoj tradicije i suvremenog izraza. Mediteranski duh naglašen je porculanom koji podsjeća na spoj mora i neba, dok prirodni elementi – masline, palma i sezonsko cvijeće – unose toplinu i autentičnost. Egzotično voće povezuje suvremeni svijet s biblijskim motivima i donosi priču o univerzalnosti simbola.

Uređenje uskrsnog stola ne traži raskoš, već pažnju i iskrenost. Kako poručuje Marija Zdilar, na stol treba staviti ono što vašim najmilijima prenosi poruku ljubavi, zahvalnosti i nade. Uskrs je, u svojoj srži, slavlje novog početka – i svaki detalj na stolu može to odražavati.

Nastavite čitati

Lifestyle

Kako uštedjeti u kuhinji: Jednostavni savjeti za manju potrošnju energije

Bilo da kuhate na štednjaku ili pečete u pećnici, svaka sitnica može imati utjecaj na mjesečni račun za struju

U doba energetske krize i rasta troškova, pitanje kako uštedjeti u kuhinji postaje sve važnije. Uz male promjene u navikama korištenja štednjaka i pećnice, moguće je ostvariti znatne uštede energije – i novca. Donosimo praktične savjete koji će vam pomoći u tome.

Štednjak: mala prilagodba, velika razlika

štednjak-kuhinja-domnakvadrat

Uvijek koristite poklopac dok kuhate – tako možete smanjiti potrošnju energije i do 20%. Grijače ploče birajte prema veličini lonca – manja posuda na velikom kolu samo rasipa energiju.

Ako pripremate malu količinu hrane, birajte i manju posudu.

Provjerite i donju površinu posuda – ravno dno bolje prianja uz ploču, a samim time i brže zagrijava sadržaj.

Pripazite da na plinskom štednjaku plamen ne kruži oko posude. Osim što to može biti potencijalno opasno, uz to i dodatno rasipa energiju.

invisiacook indukcijska ploča
Invisacook – nevidljiva ploča za kuhanje

Nakon što voda prokuha, snizite jačinu ploče za kuhanje – veća snaga neće ubrzati kuhanje, samo će povećati potrošnju.

Kako uštedjeti u kuhinji prilikom pečenja?

pećnica-kuhinja-domnakvadrat

Pećnicu isključite 10 minuta prije no što je jelo gotovo. Pećnica će još neko vrijeme zadržati potrebnu temperaturu, a hrana će se nastaviti peći. Isto vrijedi za grijače ploče, no njih ugasite nekoliko minuta prije.

Vrata pećnice otvarajte što rjeđe – svaki put kad to učinite, izgubi se oko 20% topline. Redovito je čistite pećnicu jer naslage masti i prljavštine otežavaju zagrijavanje.

Preporučuje se i pečenje više jela odjednom ili uzastopno – na taj način koristite već zagrijani prostor bez dodatne potrošnje.

kako očistiti pećnicu
Kako besprijekorno očistiti pećnicu u sedam koraka?

Pećnice s ventilatorom pokazale su se kao posebno učinkovite prilikom pečenja. Mogu uštedjeti 10-15% energije.

Dodatni savjeti: kako uštedjeti u kuhinji uz male trikove

  • Koristite kuhalo za vodu za manju količinu tekućine – ono je energetski učinkovitije od štednjaka.
  • Isključite aparate iz struje kad ih ne koristite – i na stand-by troše energiju.
  • Planirajte obroke unaprijed kako biste smanjili vrijeme pripreme i uključivanja uređaja.
  • Ne stavljajte tople obroke u hladnjak – pričekajte da se ohlade kako ne bi povećavali unutarnju temperaturu i opterećivali uređaj.
Pet uređaja koji troše struju čak i kada ih ne koristite

Ako vas zanima još konkretnih preporuka i izračuni potrošnje energije u kuhinji, posjetite službenu stranicu HEP Opskrbe – Kako uštedjeti energiju u kuhinji.

Uz malo pažnje i primjenu jednostavnih trikova, brzo ćete otkriti kako uštedjeti u kuhinji bez narušavanja kvalitete pripreme obroka. Bilo da kuhate na štednjaku ili pečete u pećnici, svaka sitnica može imati utjecaj na mjesečni račun za struju.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice