Povežimo se

Izbor urednice

Lete li cijene nekretnina u nebo?

Istražili smo kakvo je stanje na tržištu nekretnina i provjerili jesu li iznimno visoke cijene pravilo ili iznimka.

Vrtoglave cijene nekretnina sve više pune medijski prostor. Polako se stječe dojam kako su cijene nekretnina u Hrvatskoj otišle u nebo, baš kao u periodu prije velike krize 2008. No je li tome tako pitali smo stručnjake.

Iznimno skupe nekretnine su iznimka, a ne pravilo

„2006. i 2007. se sve prodavalo, međutim ovdje se vidi razlika i vidi se da se ne stvara balon na takav način, zato što ne dobivaju sve nekretnine visoke cijene. Znači postoje nekretnine koje se skoro i ne mogu prodat, postoje nekretnine koje idu po niskim cijenama i postoje nekretnine koje su skupe“, kazao nam je predsjednik Udruženja poslovanja nekretninama pri HGK Dubravko Ranilović.

Lana Mihaljinac Knežević, vlasnica agencije za nekretnine ističe kako mediji ovih dana izvještavaja o nekretninama koji čine iznimno malen dio tržišta i koje su iznimka a ne pravilo pa se tako stvara dojam iznimno visokih cijena nekretnina koje lete u nebo. „Važno je istaknuti da se radi o hiperluksuznim novogradnjama koje postižu cijene iznad 3500 eura po kvadratu i više i takav broj nekretnina je izuzetno mali“, objašnjava Mihaljinac Knežević.

stanje-na-trzistu-nekretnina-stan-dom-na-kvadrat

Najveći rast ostvaruju novogradnje u Zagrebu

Kad je u pitanju traženo i dobiveno, nesrazmjer realiziranih i traženih vrijednosti sve je veći. „Realizirana cijena je bitno niža jer vi kad gledate nešto u prosječeno vi ćete vidjeti da su te cijene u prosjeku i ako gledamo i more i Hrvatsku, ispod 2000 eura po kvadratu. To znači prosječna realizirana cijena“, ističe Ranilović.

Ipak, cijene nekretnina rastu i to oko 6 do 7 posto godišnje. Najveći rast ostvaruju novogradnje u Zagrebu koje se u prosjeku prodaju za 3000 eura po kvadratu.

stanje-na-trzistu-nekretnina-luksuzan-stan-dom-na-kvadrat

„Vidimo da se svi segmenti nekretninskog tržišta nalaze ili u predrazvojnom ili u razvojnom ciklusu. To se naročito odnosi i naručito je vidljivo u stambenom dijelu gdje je kroz potekli period, a onda i zbog potresa u Zagrebu i u drugim regijama u Hrvatskoj akumulirana potražnja za stambenim prostorom, dok istovremeno na tržiše ne dolazi dovoljna količina ponuda odnosno novih kvadrata“, kazala nam je Vedrana Likan, direktorica tvrtke za nekretnine i upravljanje investicijama.

Mala ponuda i velika potražnja uzrokuju više cijene

„Zapravo jedan vrlo mali broj ljudi može si priuštiti novosagrađene stanove. To nas dosta brine, s obzirom na područje Zagreba i na porast cijene gradnje, porast cijena zemljišta, mi zapravo imamo malo stanova stanogradnje koji se ajmo reć rade za srednju klasu“, kazao je Ranilović

stanje-na-trzistu-nekretnina-stan-dom-na-kvadrat-1

Porasle su i cijene stanova starije gradnje u blizini novih zgrada.

„Nažalost, prodavatelji starih zgrada u okolici takvih novogradnji su možda pretjerano podignuli svoja očekivanja i očekuju previsoke cijene za svoje nekretnine. Ono što vidimo je da se takve nekretnine ne prodaju“, objašnjava Lana Mihaljinac Knežević.

Potreban realniji pristup i cijenama i tržištu

Stručnjaci ističu kako broj transakcija nekretninama u Hrvatskoj pada već treću godinu za redom te kako je za aktivaciju nekretninskog tržišta, potreban realniji pristup i cijenama i tržištu, jer u Hrvatskoj kupci proteklih 10 godina traže isto.

stanje-na-trzistu-nekretnina-djecje-soba-dom-na-kvadrat

„Prosječan kupac u Hrvatskoj traži dvosoban ili trosoban stan, od 45 do 80-ak kvadrata maksimalne cijene od 100 do 150 tisuća eura. Nažalost, takvih nekretnina po toj cijeni je trenutno na tržištu malo. Kronično nedostaje u Hrvatskoj većih projekata po barem prosječnim cijenama ili ispodprosječnim u novogradnji koja je trenutno vrlo tražena ne samo zato što je to kvalitetniji proizvod od starog stana, nego i radi potresa koji je stanovništvo jako senzibilizirao primarno na statičke karakteristike nekretnina“, kazala je Mihaljinac Knežević

Nekretnine kod nas kupuju dvije kategorije kupaca. U prvu spadaju oni koji rješavaju stambeno pitanje, a takvih je najviše u Zagrebu.

„Druga kategorija kupaca su oni koji nekretninu kupuju više kao investiciju ili imaju višak kapitala stječen štednjom ili radi većih primanja ili kroz turizam kroz koji se dobro zarađivalo zadnjih par godina u Hrvatskoj. Takvi kupci odabiru investiciju nekretninu zato što je to sigurna investicija. A također u doba vrlo niskih kamata na štednju i niskih kamatnih stopa na kredite, pokazuju se kao investicija sa najvećim povratom“, objasnila je Mihaljinac Knežević.

stanje-na-trzistu-nekretnina-soba-dom-na-kvadrat

Cijene novogradnje mogle bi rasti

Nekretnine  su u zadnje vrijeme  globalno vrlo tražena roba i relativno sigurna investicija, što se odrazilo i na Hrvatsku. Valja napomenuti kako je promet nekretninama i do 10 puta veći u Zagrebu i županijama uz obalu nego u ostatku Hrvatske.  Stručnjaci ističu kako je cijena starogradnje postigla svoj maksimum, a u novogradnji bi cijene mogle rasti ovisno o regiji, lokaciji, projektu i kvaliteti gradnje. Koliko točno, ostaje nam za vidjeti.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja

Vrhunske niskoenergetske montažne kuće tvrtke Domprojekt

Nekad se vjerovalo da su kuće od opeke i betona stabilnije i sigurnije, a nedavni potresi dokazali su da još jednom vrhunsku kvalitetu montažnih kuća.

U principu gradnja drvenom konstrukcijom ima izuzetnu prednost nad ostalim tradicionalnim sustavima. U smislu što je to lagana konstrukcija, što će puno manju silu na sebe navući i što će takva gradnja proći bez nekih šteta tijekom takvih djelovanja, rekao je Elis Hajdarovac, mag. ing. aedif. iz Domprojekta.

Nedostatak radne snage

Na intenzivniji razvoj tržišta montažne gradnje u Hrvatskoj, nekoliko je čimbenika uvelike utjecalo. Prvi od njih bio je nedostatak radne snage.

Kako odgovoriti na nedostatak radne snage odnosno kako zadržati neku kvalitetu proizvoda jer ipak u današnje vrijeme se traži određena kvaliteta i standard. Majstora je sve manje, negdje su se rasplinuli i tako dalje. Jedini i najbolji odgovor je industrijalizacija, znači držati, odnosno što više predgotoviti gradnju u proizvodnim pogonima gdje imate stalno kontrolu kvalitete.

Mi na primjer za naše sustave gradnje imamo i CE certifikat, dakle, institut iz Slovenije, konkretno dolazi pregledava našu proizvodnju, postupke, materijale i tako dalje, plus interna kontrola i to jednostavno receptura za ujednačenu kvalitetu i visoku kvalitetu proizvoda i u konačnici objekata koje gradimo, dodao je Hajdarovac.

Novi zakonski propisi

A drugo su bili novi zakonski propisi prema kojima objekti moraju biti energetski učinkoviti.

Mi otkada radimo, dakle još od 1993. godine promičemo tu energetsku učinkovitost objekata kao jednu od prednosti montažnog načina gradnje zato što je jednostavna razlika. Kod tradicionalnog načina imate nosivi sustav koji je s jedne strane obložen izolacijskim materijalom.


Koje su razlike između montažne i modularne gradnje?

Kod montažne i modularne gradnje razlika je samo u stupnju pripremljenosti objekta prije nego sam objekt dođe na gradilište. Modularna tako ima više…


Kod nas je cijeli sendvič panel odnosno cijeli sustav zidni, stropni, krovnih elemenata ispunjen izolacijom i superioran u odnosu na propise. Puno je lakše postići, odnosno zadovoljiti uvjete koji se nameću pred ljude, je li to nisko energetske gradnja, gradnja objekta nulte energije, pasivna i tako dalje. Ti se nekakvi nazivi pojavljuju tijekom vremena, mijenjaju se, ali i mi bez ikakvih problema zadovoljavamo sve trendove koji se nameću, rekao je Hajdarovac.  

Trendovi koje nameće tržište

A trendovi koje nameće tržište je izrada montažnih obiteljskih kuća, stambenih zgrada te javnih objekata.

Energetski učinkovit dvorac iz 19. stoljeća

Mi radimo zdravstvene ustanove, škole, vrtiće, višestambene objekte, obiteljske kuće, krenuli smo sa obiteljskim kućama, međutim na tržištu se pojavilo da se radi objekti svih ljudskih potreba. Radili smo nekoliko vrtića u Hrvatskoj, radili smo stambene zgrade u Švicarskoj, tako da je to široka lepeza proizvoda koji se rade u ovom sistemu građenja, rekao je Esad Hajdarovac, dipl. ing. građ.

Domprojekt nudi nekoliko različitih sistema gradnje, a svi su bazirani na istoj konstrukciji dokazane kvalitete. 

Kod nas se osnovna drvena konstrukcija, recimo tradicionalno se zove KVH drvo, ali se koristi kamena vuna. Gips vlaknaste ploče se koriste koje daju protupožarnu sigurnost objektima kako gips vlaknaste ploče tako i kamena vuna. To su osnovni standardni materijali koji se koriste, nadodao je Hajdarovac.

Domprojekt – niskoenergetske montažne kuće

Domprojekt nudi dvije razine dovršenosti objekta – visoki stupanj izgrađenosti ili ključ u ruke. Visoka razina izgrađenosti znači da je kuća izvana kompletno završena,  a interijer je u fazi završnih obrtničkih radova. Ključ u ruke znači gradnju kuće i izvođenje svih radova do useljenja.

Uz nekakvo inženjersko promišljanje i način rješavanja, jer u principu inženjer je taj koji treba rješavati situaciju, a ne deklarativno nešto odbijati i reći to se ne može. Može se sve napraviti samo je pitanje je li to investitoru isplativo i želi li to prihvatiti, pojasnio je Hajdarovac.

Zbog korištenja kvalitetnih i prirodnih materijala, montažni objekti energetski su učinkoviti, što osigurava ugodnije interijere za svakodnevnicu te niže račune za energente. Brzina izvođenja te bolja kontrola troškova za investitora samo su neke od prednosti zbog kojih se montažna gradnja sve više koristi.

Nastavite čitati

Gradnja

Partas niskoenergetske CLT montažne kuće

Drvo je oduvijek bio vrlo cijenjeni materijal u građevinskoj industriji, a danas prednjači u montažnoj gradnji. Inovativni materijal CLT ili cross laminated timber donio je pravu revoluciju na tržište. CLT su drveni blokovi lijepljeni pod visokim pritiskom koji daju dovoljnu čvrstoću i stabilnost za gradnju kuća i visokih zgrada. Iako se u zapadnoj Europi ovakav način gradnje koristi zadnjih 15ak godina, domaće tržište tek je u začetku, a predvodi ga Partas iz Jastrebarskog.

Montažne kuće Partas

Specijalnost nam je izrada montažnih kuća od lameliranog lijepljenog drveta. U konstrukciji koristimo isključivo prirodne materijale, kao što su celuloza, paneli od drvenih vlakana. Svi sistemi koje radimo su ekološki. Kuće su rezane na CNC stroju, svaka greda ima svoj muško ženski utor, takozvani lastavičji rep, rekao je Josip Dodik direktor tvrtke Partas.

Gradnja križno lijepljenim drvenim pločama posljednjih je godina potisnula sve ostale klasične gradnje, posebice betonsku.

CLT – beton budućnosti

Ograničenja u izgradnji po pitanju CLT-a ili lameliranog lijepljenog drveta ne postoji. Može se napraviti sve ono što se može isprojektirati. Inače, taj CLT u zadnje vrijeme nazivaju sve češće beton budućnosti.

Sa CLT-om se može raditi i višekatnice. U Parizu su dosta prisutne i katnice sa 7, 8, 10, katova, a s lameliranim drvetom se može napraviti ono što u klasičnom drvetu se ne može. Lamelirano drvo omogućava to da se mogu premostiti različite udaljenosti od stupa do stupa. Isto tako, tu nam je CLT dosta bitan faktor, posebno u međukatnim konstrukcijama gdje smo ograničeni sa ukupnom visinom samog objekta, s njime to rješavamo u međukatnoj konstrukciji, dodao je Dodik.

Križno lamelirano drvo proizvodi se u strogo kontroliranim uvjetima. Zbog načina proizvodnje te ploče zadržavaju statičku čvrstoću čak i na visokim temperaturama.

Prednosti gradnje CLT pločama

Prvo što dobivamo dosta na jačini same konstrukcije, drugo brzina izgradnje, energetski efikasnije. Osim toga taj CLT kao detalj u unutrašnjosti samog objekta je jedan onako dosta lijep detalj koji se može i ostaviti bez dodatne izolacije, rekao je Dodik.

Niskoenergetske montažne kuće

Ove niskoenergetske montažne kuće imaju energetski certifikat A+. To znači da troše do pet puta manje energije za grijanje i hlađenje. Odnosno, režije će biti čak i do 90 posto manje nego u kućama od opeke. Osobito kada se koriste i obnovljivi izvori energije.


Koje su razlike između montažne i modularne gradnje?

Kod montažne i modularne gradnje razlika je samo u stupnju pripremljenosti objekta prije nego sam objekt dođe na gradilište. Modularna tako ima više…


Jedna od prednosti koje su zastupljene kod nas u Partas firmi uspjeli smo zaokružiti cijelu priču. Uz naše niskoenergetske montažne kuće, u mogućnosti smo ponuditi i dizalice topline, razvode podnog grijanja, rekuperacije solarne elektrane. Dakle možemo ponuditi jedan cjelokupni paket da bi ta kuća na koncu bila niskoenergetska, rekao je Dodik.

Korištenjem drva kao glavnog građevinskog materijala utječe se na smanjenje emisija ugljičnog dioksida, što drvo svrstava u održive materijal, a korisnicima osigurava ugodniju klimu u interijeru.

Partas – prvi izbor stanovanja

Za Partas niti jedan projekt nije nemoguć za izvedbu, što pokazuje i mnoštvo završnih objekata diljem Hrvatske. 

Projekti koje smo radili u Hrvatskoj, pretežno su to nekakvi projekti koji su vezani za turizam u Istri, to su vrtići, tu su kuće za najam, od 300, 400, 600 i više kvadrata. Sad smo trenutno u izradi jednog projekta hotel od nekakvih 1800 kvadrata. Pretežno su veći objekti vezani za turizam, a oni manji su obiteljske kuće diljem Hrvatske i Austrije, dodao je Dodik.

Montažne kuće od križno lameliranog drva moderan je način izgradnje objekata za stanovanje koji ima snažan utjecaj na očuvanje resursa, nudeći korisnicima atraktivan dizajn, brzu izgradnju i energetsku učinkovitost. Tražite li niskoenergetsku montažnu, Partas nudi visoko kvalitetna rješenja, a vlastite projekte prilagođava željama i potrebama klijenata.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice