Izbor urednice
ACI Marina Rovinj – otvorena!
Rovinj, 26.04.2019. Svečano je otvorena ACI Marina Rovinj.
3LHD je autor arhitektonskog projekta kopnenog dijela marine – nove zgrade marine, operativne obale, prometnih površina i krajobraza. ACI, najveći hrvatski sustav marina, ovom investicijom vrijednom više od 150 mil. kuna otvara svoju prvu marinu kategorizacije 5 sidara i najmoderniju nautičku luku izgrađenu po najvišim standardima struke. Rekonstrukcija je započela u travnju 2017.godine, a u marini sagrađenoj 1984. ostali su nepromijenjeni samo koncesijom određeni gabariti, dok je sve ostalo sagrađeno iznova.
Lokaciju nadomak centra grada Rovinja definiraju javni park, rovinjski akvatorij s pogledom na gradsku jezgru i bogata turistička i sportsko-rekreacijska ponuda – nova šetnica, gradsko kupalište i nedavno otvoreni Grand Park Hotel Rovinj.
Sklop marine oblikovan je u jedinstveni volumen umetnut u tkivo šetnice i vidljiv isključivo pročeljem na razini obale. Iznimku čini restoran/caffe lounge-bar koji se uz grupe za sjedenje, zelene otoke i urbane atrakcije nalazi na krovu građevine. Nova zgrada marine osim Yacht kluba s recepcijom sadržava urede, agencije, ugostiteljske, trgovačke i servisne prostore – prostorije za mornare, servis za nautičare, spremišta, sanitarije i tehničke prostore. Funkcionalno je kopneni dio marine organiziran na dvije koncepcijske razine – reprezentativnu koja predstavlja prvi kontakt nautičara s marinom Rovinj i operativnu u funkciji servisa i pružanja usluga korisnicima marine. Slučajni prolaznik usmjerava se na komercijalne sadržaje, daleko od servisa i tehničkih prostora marine a nautičar jasnim sustavom signalizacije biva vođen kroz njemu namijenjene sadržaje. Promet iz smjera grada je diskretno spušten na kotu obale gdje je omogućen pristup interventnim vozilima i vozilima dostave, te osiguran dio parkinga za potrebe marine. Morski dio marine projektirala je splitska tvrtka Obala.
Realizacijom projekata ACI marine i Grand Park Hotela Rovinj povezanih novosagrađenom šetnicom grad Rovinj dobio je novi javni prostor koji spaja staro gradsko tkivo s turističko-parkovnim prostorima zone Monte Mulini.
ACI marina Rovinj nalazi se u atraktivnoj turističkoj zoni Monte Mulini, nadomak centra grada Rovinja. Prostor karakterno definiraju javni park, rovinjski akvatorij s pogledom na srednjovjekovnu gradsku jezgru i bogata turistička i sportsko-rekreacijska ponuda same lokacije – šetnica, gradsko kupalište i hoteli visoke kategorije. Upravo je kontekst lokacije bio inspiracija za promišljanje redizajna postojećih sadržaja marine. Na projektu je ostvarena suradnja s tvrtkom Obala koja je projektirala morski dio marine. 3LHD je na projektu angažiran na kopnenom dijelu marine – autor je projekta nove zgrade marine, prometnih površina i krajobraza
Nova će zgrada marine osim Yacht kluba s recepcijom sadržavati urede, agencije, ugostiteljske (caffe-lounge bar, restoran), trgovačke i servisne prostore – prostorije za mornare, servis za nautičare, spremišta, sanitarije i tehničke prostore. Projekt zadovoljava uvjete za kategoriju marine od 5 sidara te ostvaruje dodatnu vrijednost oblikovanjem marine, kako interijera i pripadajuće opreme tako i vanjskih prostora.
Funkcioniranje kopnenog dijela odvija se kroz dvije koncepcijske razine: reprezentativnu koja predstavlja prvi kontakt nautičara s marinom Rovinj (od recepcije, restorana/caffe-lounge bara do agencija i trgovina) i u interakciji je s korisnicima javnih gradskih i turističkih sadržaja (prolaznik na šetnici, gost hotela Park…); i operativnu u funkciji servisa i pružanja usluga korisnicima marine.
Sklop marine je oblikovan u jedinstveni volumen umetnut u tkivo šetnice i vidljiv je isključivo svojim pročeljem na razini obale. Iznimku čini ostakljeni restoran/caffe lounge-bar koji se uz grupe za sjedenje, zelene otoke i urbane atrakcije nalazi na krovu građevine i predstavlja proširenje sadržaja gradske šetnice. Slučajni prolaznik usmjerava se na komercijalne sadržaje, daleko od servisa i tehničkih prostora marine a nautičar jasnim sustavom signalizacije biva vođen kroz njemu namijenjene sadržaje. Promet iz smjera grada je diskretno spušten na kotu obale gdje je omogućen pristup interventnim vozilima i vozilima dostave, te osiguran dio parkinga za potrebe marine.
Vidljivo pročelje na koti obale je ostakljeno, s punim elementima postavljenim bočno na ulaze u reprezentativne i komercijalne prostore marine.
Bilje
Bosiljak, neven, lavanda… Koje su biljke najbolja prirodna zaštita protiv komaraca?
Nisu samo dosadni, oni mogu biti i opasni za zdravlje
Ljeto i komarci često dolaze “ruku pod ruku”, pa je ponekad teško uživati u prirodi onako kako bismo htjeli. Osim što ljeti više vremena provodimo vani, u našim domovima češće otvoreni prozori, što znači da su komarci i svuda oko nas.
Protiv njih se možemo boriti kemikalijama, no njihov miris je poprilično agresivan te mnogima ne odgovara. Postoji i prirodan način borbe protiv komaraca. Određene biljke, koje možete zasaditi u vašem vrtu ili balkonu, svojim mirisom tjeraju komarce i ostale insekte. Ako znamo da komarci mogu biti i opasni za naše zdravlje, pametno je poduzeti neke korake. Donosimo pregled pet najboljih i najučinkovitijih.
Ružmarin
Komarci i ružmarin se nikako ne vole! Teglicu ružmarina stavite na dasku od prozora, i tako ste onemogućili komarcima ulaz u prostoriju, pogotovo kada je ružmarin u cvatu. Ako želite biti sigurni da ste rastjerali dosadne insekte, protresite teglicu ružmarina i tako dodatno pojačajte njegovu učinkovitost.
Pet najboljih prirodnih pripravaka za borbu protiv žohara
No, ako se koji uporni komarac ipak provuče kroz zasjedu i ugrize vas, ružmarin će vam opet biti od pomoći. Lišće ove biljke ublažiti će svrbež nastao ugrizom. Ne čudi stoga da se od eteričnog bilja ružmarina rade preparati protiv ugriza komaraca i drugih insekata.
Bosiljak
Osim što je idealan za razno razne gastro kombinacije, bosiljk će vam biti od koristi i u borbi protiv ugriza komaraca. Naime, bosiljak je jedan od najjačh repelenata, točnije, tvari koja se nanosi na kožu, odjeću ili druge površine koje odvraćaju insekte.
Bosiljak će svojim mirisom otjerati komarce, i druge insekte. Bit će djelotvoran i ako vas komarac ugrize. Protrljajte mjesto ugriza listovima bosiljka i smanjit ćete svrbež.
Lavanda
Opće je poznato da je lavanda itekako učinkovita u borbi protiv moljaca, te ju stoga mnogi sušenu stavljaju u platnene vrećice u ormare. No, ova biljka nije samo djelotvorna na tom polju.
Riješite se mrava, pauka i moljaca uz pomoć namirnica koje imate u kuhinji
Lavanda svojim mirisom tjera i komarce, a ujedno osvježava prostor te utječe na raspoloženje.
Neven
Još jedna biljka koja se našla na našem popisu je neven. Osim što cijelo ljeto svojim cvijetom uljepšava prostor, neven itekako ima još jednu bitnu ulogu.
Svojom mirisom neven će otjerati komarce i druge insekte, a djeluje i na valjkaste crve, nematode,i druge nametnike u zemlji.
Menta
Osim što nikako s komarcima nije na ‘ti’ i tjera ih, menta će svojim mirisomotjerati i mrave, buhe i razne druge insekte. Buketići suhe mente pak imaju neugodan miris za miševe.
Bilje
Ove sobne biljke gotovo je nemoguće uništiti – uz minimalnu njegu mogu živjeti desetljećima!
One će uljepšavati vaš dom godinama
Ako ste ljubitelj biljnog svijeta sigurno uživate promatrajući svoje biljke kako se iz sjemena pretvaraju u predivne, bujne ljepotice. Kod nekih biljaka taj proces rasta može trajati i desetljećima, a posebno su po tome poznate filodendron i monstera.
Ako im se pruži pravilna njega, neke od sobnih biljaka će vam pokazati što su trajnice – mogu živjeti i do 50 godina! Dobar je to razlog da prilikom kupovine sobnog bilja malo razmislite i odaberete one koje će vaš dom krasiti desetljećima.
Donosimo popis biljaka koje su vam sigurno poznate, ali možda niste znali da neke mogu nadživjeti i vas!
Zašto je neparan broj biljaka u domu najbolji izbor? Evo što kaže stručnjakinja
Svekrvin jezik
Ova je biljka trajnica i na glasu je kao neuništiva. “Tvrdi i uski listovi u obliku mača čine ovu biljku omiljenom kod ljubitelja cvijeća ali i dizajnera interijera.”, ističe Justin Hancock, stručnjak za hortikulturu.
Ovisno o vrsti, tamni zeleni listovi mogu biti prošarani srebrnim ili bijelim linijama, a ako joj se pruži pravilna njega, može živjeti i krasiti dom desetljećima.
Zeleni ljiljan
Zeleni ljiljan ili biljka pauk jedna je od sobnih biljaka koje je najlakše uzgajati, a također je i jedna od najpopularnijih.
Biljka je dobila ime po svojim dugim listovima poput pauka koji mogu doseći i do dva metra duljine. Listovi su često prošarani, s nijansama zelene, bijele i žute. Biljka pauk izvrstan je pročišćivači zraka i mogu pomoći u uklanjanju štetnih toksina iz zraka. Zapravo, nalaze se na NASA-inom popisu najboljih biljaka za pročišćavanje zraka. Također je poznato da pomažu u smanjenju stresa i potiču opuštanje.
Možda niste znali, ali osim što će se lako prilagoditi svakom prostoru, ona može živjeti i do 20 godina!
Filodendron
Ovisno o sorti, ova dekorativna tropska biljka može rasti uspravno, penjati se ili padati, što pruža beskrajne mogućnosti za smještaj. Ove biljke mogu narasti do 5 metara visine u idealnim uvjetima, ali je vjerojatnije da će narasti do oko metra u zatvorenom okruženju.
Potrebno joj je malo brige i svjetlosti, a može trajati i do 25 godina!
Begonija
Dolazi u bijeloj, ružičastoj i crvenoj boji. Postoji vise vrsta begonija ali sve imaju osjetljivije mesnate listove.
Ove sobne biljke godinama mogu rasti u vodi – zemlja im nije potrebna
Njoj je potrebno obilato i redovno zalijevanje, a pažnju treba obratiti da se ne zalijevaju listovi. Također kao i sve cvjetnice i nju je potrebno redoviti gnojiti. Najbolje uspijeva na svijetlim i polusjenovitim mjestima, a zimi se lako može održati i u unutarnjem prostoru s mnogo svjetla. Koju god vrstu odabrali, nećete pogriješiti. Sa svojim prekrasnim bojama i oblicima begonija će uljepšati svaki kutak interijera ili eksterijera.
Vaša begonija uz pravilnu njegu može živjeti i više od 10 godina.
Drvo žada
Poznata kao biljka novca, drvo žada (Crassula spp.) ima mnogo zaobljenih listova. To biljci daje mekan, bujan izgled, što pomaže u unošenju mirne i spokojne energije po kojoj je žad poznat.
Za razliku od drugih sukulenata, ona voli vlažno tlo, a ako primijetite gubitak listova, to je posljedica manjka vlage u zemlji.
Vjerovali ili ne, drvo žada može živjeti i do 70 godina!
You must be logged in to post a comment Login