Povežimo se

Interijeri

Zimska rapsodija boja

Polako, upravo neprimjetno, priroda nam daje znakove kako se mijenja godišnje doba iz zlaćane, crvene jeseni u sve bljeđu sivu i napokon bijelu zimu. Prirodna smjena godišnjih doba ponavlja se, no svatko od nas svako godišnje doba doživi čarobno i posebno.

Jedan od najvažnijih elemenata prirode koje nam signaliziraju posebnost svakog vremena upravo su boje. Od zelene, žutozelene, zlatne, crvene, smeđe pa sve do sive – boje su koje kao da upućuju na osnovnu (ne)boju – bijelu. Sve ove boje upotrebljavaju se dakako u uređenju interijera te na neki način sugeriraju na praiskonsku čovjekovu povezanost s prirodom. Bijela boja nas upućuje na nježnost, mekoću i lepršavost snježnih pahulja koje baš kao tkanina posteljine i mekih jastuka imaju zadatak odvesti nas na zasluženi počinak navečer.

Bijela i srebrna

Najradosnije jutro koje nas čeka kao vrhunac bijele i srebrne boje jest upravo božićno jutro. Snijeg i led tada nisu simboli hladnoće i neumoljivosti već svjetla i novog početka. Jutarnje zrake sunca koje nas mame na prvi jutarnji obrok te mirisnu kavu neće biti neugodno iskustvo, već pozdrav novog dana koji ćemo započeti na pravi način. Tople zimske papuče te „čupavi“ tepih ispod njih vodit će nas do prozora gdje ćemo kroz prozračne zavjese ugledati svu milinu ovakvog jutra. Prozori više nisu samo prozori, oni su kulisa naše kreativnosti koji smo ukrasili skladno s ostalim interijerom koji ovisno o dominantnoj boji može biti vrlo različit.

Zimska rapsodija Dom2

Crvena

Najčešći elementi su ipak crvene boje (božićna zvijezda, meki baršun) ili srebrne/zlatne boje (sjajne ili mat kuglice, umjetni kristali, zavjese, dekori, jastuci). No, sve ovo ne bi imalo ni približno tako poseban učinak na naše raspoloženje da nije umjetnog osvjetljenja. Svjetlo kao inspiracija ne može nikoga ostaviti ravnodušnim. Potpun povratak u prošlost omogućit će nam vatra koja je ipak bezvremenska. Vatra nam daje svjetlost, toplinu i sigurnost, a bilo da se radi o vatri u omiljenom kaminu ili svijećama na božićnom stolu učinak je jednako intenzivan.

Blagdanski stol

Blagdanski stol je središte događanja zimskog vremena, to je središnje mjesto susreta najmilijih, radosti provedenoj s njima te mjesto objedovanja, što je i razlog da ima neprocjenjivu ulogu uređenja svakog interijera. Svaki blagdanski stol ukrašen svijećama u svijećnjaku ili adventskom vjenčiću domu daje dodatnu raskoš i profinjenost. Boja svijeća uvijek je u skladu s ukupnim interijerom tako da se učinak povećava. Osim svijećama, detalji čine ovakav stol nesvakidašnjim, što je u skladu s Božićem. Neizostavni detalji su stolnjaci, aranžmani s prigodnim zelenilom (prirodnim ili umjetnim), čaše te već spomenute svijeće.

Zimska rapsodija Dom2

Naravno, iza pomno pripremljenog blagdanskog stola i mamine ili bakine zakuske, fini kolači i poslijepodnevna kava kao da zovu na odmor na omiljenu sjedeću garnituru te uz okićenu jelku. Božićna jelka više nije samo skup različitog prigodnog nakita, ona je nešto puno više. Potpuna revolucija u dekoriranju jelke napravljena je posljednjih godina – počevši od njene boje (snježnobijele ili neke pastelne), sve do nakita – prirodnog s etno motivima (crvene jabučice, orasi, češeri) ili umjetnog (plastične i posebno staklene kuglice različite prozirnosti od potpuno prozirne do prskane).

Božićna jelka

Osim toga, svaka jelka (ili barem većina njih) mora imati svoje osvjetljenje koje danas varira ne samo bojom već i vrstom svjetala. U posljednje vrijeme klasične šarene žaruljice zamijenjuju kvalitetnije „rižine“ LED žaruljice. Gotovo svaka nijansa može se postići ovim žaruljicama, no najpopularnije su one lagano plavičastog, zlatnog i srebrnog sjaja. LED svjetla se također upotrebljavaju za osvjetljenje bilo kojeg komada namještaja (ormara, stola, polica).

Sva ova čarolija interijera bi posve izblijedjela da nije onog osnovnog sastojka Božića – ljubavi i zajedništva. Ljubav i zajedništvo imaju barem još jedan dan a to je Valentinovo, no to je neka druga priča, zar ne?

Autor: Ivan Škarica, arhitekt

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uređenje i opremanje

Na što sve obratiti pažnju pri odabiru stana za najam?

Neovisno o tome tražite li garsonijeru ili veći stan, važno je obratiti pažnju na ono što će vas u njemu zateći.

Pogodnosti za iznajmljivanje dolaze u različitim oblicima, u rasponu od perilice i sušilice rublja, najsuvremenijeg alarmnog sustava do kontrole štetočina svake dvije godine i privatnog parkirnog mjesta. Ako budete imali sreće, možda ćete pronaći i unajmiti stan sa svim navedenim pogodnostima.

Vjerojatnije je, međutim, da ćete morati odrediti prioritete ovisno o tome što vam je na kojem mjestu važnosti. Postavlja se dakle pitanje koje biste pogodnosti trebali staviti na vrh svog popisa?

Perilica posuđa

Nakon što ste iskusili čari perilice, teško je vratiti se ručnom pranju posuđa. Ručno pranje posuđa nakon dugog dana na poslu zadnja je stvar koju bi itko želio učiniti. Posjedovanje perilice posuđa ne samo da vam omogućuje da održavate svoje posuđe, a time i ostatak vaše kuhinje, čistim, već budući da perilica posuđa ne treba toliko vode kao ručno pranje posuđa, također vam pomaže smanjiti račun za vodu.

Protuprovalni alarmni sustavi

Posjedovanje alarmnog sustava može vam dati veći mir, ali profesionalne instalacije novih sustava mogu stajati stotine eura. Kako biste uštedjeli novac, tražite nekretninu koji dolazi s već ugrađenim alarmnim sustavom. I ne zaboravite pitati stanodavca koji su uvjeti za mjesečni nadzor. Neki stanodavci nude alarmni sustav, ali traže od stanara da plaćaju mjesečne naknade.

A postoje i druge sigurnosne pogodnosti koje treba provjeriti kao npr. ima li u stanu zasuna i prozorskih brava te detektore dima i aparate za gašenje požara. Sve što nedostaje, zatražite da se instalira. Ovo ne samo da će vaše iznajmljivanje učiniti mnogo sigurnijim, već će i vlasniku nekretnine osigurati jeftinije osiguranje.

Klima uređaji ili stropni ventilatori

Ako živite u području gdje ljetne temperature postaju nepodnošljive, imati klima uređaj nije samo pametno, već i neophodno. Mnogi noviji stanovi za iznajmljivanje imaju klima uređaje, ali ako ne, provjerite mogu li se ugraditi mobilne jedinice.

Samo imajte na umu da klima uređaji troše puno struje i mogu povećati vaš mjesečni račun. Kako biste uštedjeli na ovim troškovima, provjerite ima li stan za najam stropne ventilatore. Ljeti će stropni ventilator koji se vrti u smjeru suprotnom od kazaljke na satu većom brzinom cirkulirati kroz prostoriju, omogućujući vam da se osjećaj hladnoće čak i bez uključene klime.

Zimi postavite stropni ventilator da radi u smjeru kazaljke na satu pri maloj brzini kako bi se topli zrak zarobljen na stropu vratio u prostoriju. I dalje ćete morati koristiti grijanje u najhladnijim danima, ali jednostavnim pritiskom na prekidač možete smanjiti svoje potrebe za grijanjem.

Privatni parking

Iako kompleks za iznajmljivanje vjerojatno ima parkiralište, mogao bi biti pun vikendom, kada će stanari vjerojatno imati goste. Kako biste uvijek imali mjesta, potražite kompleks koji nudi rezervirana parkirna mjesta.

Dvorišni prostor

Ponekad vam je potreban svjež zrak! Potražite kompleks koji nudi dvorište ili, još bolje, bazen, tako da možete provoditi vrijeme vani, a da ne morate napuštati svoj kompleks i voziti se do najbližeg parka ili gradskog bazena.

Održavanje

Puknuta cijev, prepuni WC ili bojler koji curi mogu uzrokovati ozbiljnu štetu nekretnini i vašim stvarima. Blizina ekipe za hitno održavanje može smanjiti štetu i brzo vratiti vaš život u normalu.

U Hrvatskoj se rijetko može naići na nekretnine (zgrade i kompleksi) gdje rade ljudi na održavanju, stoga bi bilo mudro pitati stanodavca je li kontaktu s poduzećima ili osobama koje se bave hitnim intervencijama. Ova informacija mogla bi vam uštedjeti tisuće eura te vas poštedjeti glavobolje.

Nastavite čitati

Interijeri

Bliži se sezona grijanja – koju vrstu odabrati?

Približava nam se sezona grijanja i sad je idealno vrijeme za odabrati najbolju vrstu ogrjeva. Pevexovi stručnjaci donose nam kratki vodič o vrstama grijanja.

Najvažnija stavka kod odabira sustava grijanja je utjecaj na energetske račune. Kod nas se najčešće koristi grijanje na plin, struju, drva i pelete, a svaki sustav ima svoje prednosti i mane. Da biste odabrali idealan sustav za svoj prostor, trebali bi otprilike znati godišnju potrebu za toplinskom energijom.

Vodite računa o izolaciji prostora

Kod odabira načina grijanja prvo treba vidjeti kakva je izolacija prostora, koliko je stakla, kolika je visina stropa te kakva je izolacija objekta koji se grije. Zatim dolazi na red odluka o tome koje prostore grijati, treba li svaka prostorija imati jednaku ili različitu temperaturu. A onda na samom kraju provjeriti i dostupnost energenta.

Provjerite troškove instalacije i zahtjeve održavanja pojedinih sustava te cijene ogrjeva. To će dati jasan dojam o investiciji i njenoj isplativosti. Također provjerite postoji li mogućnosti spajanja odabranog sustava na postojeće instalacije. Peć na pelete mora biti spojena i na električnu energiju, dok peć na drva ne treba.

Pripazite na izbor dimnjaka

Ovlaštena osoba trebala bi dati suglasnost da se određeni dimnjak može koristiti za određenu svrhu. Također, odgovarajuće cijevi trebaju biti spojene na dimnjak. Peć je najčešći sustav grijanja, a pruža stabilan izvor topline tijekom zimskih mjeseci. U Pevexu možete pronaći peći na drva i pelete, što su dva najčešća odabira ogrjeva.

Drvo je jedna od najjeftinijih sirovina, 100% je obnovljivo, što znači da je lako dostupno i ekološki prihvatljivo jer je CO2 neutralan, a grijanje na drva idealno je za one koji trebaju konstantno zagrijanu prostoriju. Drvo daje posebnu toplinu i ugođaj domu, ali zahtjeva vrijeme za čišćenje i održavanje.

Sve popularniji peleti

Pelet je jeftiniji energent zbog čega postaje sve češći odabir. Peći na pelete nešto su skuplje od peći na drva, no tu jednokratnu investiciju opravdava njihov pametan način rada, ekološki prihvatljiv ogrjev te lijep dizajn.

Plinski sustavi imaju visoku učinkovitost ali i visoke račune. Uljni sustavi su jeftiniji za rad, no trebaju duže vrijeme zagrijavanja. Električni sustavi su praktični, ali mogu zahtijevati i dodatne troškove instalacije. Zato prije odabira razmotrite sve navedene parametre.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice