Interijeri
Zavirili smo u Boškin svijet – novootvoreni concept store
Detalji su ti koji neki prostor čine toplim i ugodnim za boravak. A kako te detalje izvrsno uklopiti u interijer, pokazala sam je arhitektica Boška Bahtijarević u svojem concept storeu.
Dekorativne vaze, originalna rasvjetna tijela, zanimljiva ogledala, uokvireni herbariji i naravno, tepih. Sve smo to našli u novootvorenom concept storeu zanimljivog naziva Tvoje arhitektice Boške Bahtijarević.

Ideja je bila, kaže, da na jednom mjestu klijenti mogu vidjeti što je odabrala za uređenje interijera. I nije samo namještaj, već cvijeće i razni dekorativni predmeti.

Sve što voli odlučila je spojiti u ovom zanimljivom prostoru koji predstavlja svojevrstan bijeg od arhitekture. “Nedostajao mi je uvijek taj jedan korak dalje u uređenju interijera. Taj jedan dekorativni moment kojeg na fakultetu zapravo ne učimo”, pojasnila je Bahtijarević razloge otvaranja trgovine ovakvog tipa.
Boškin svijet

Prostor djeluje opuštajuće, kad u njega uđete, kao da ste ušli u jedan novi svijet – nazovimo ga Boškinim svijetom. Ambijent stvaraju zanimljiva rasvjetna tijela koja su djelo jednog hrvatskog arhitekta.

Kao arhitektici nije joj bilo lako urediti ovaj interijer jer je htjela da prostor bude savršen i da odražava nju. Odmah je znala da će njime vladati zemljana boja. Bilo nam je to pomalo čudno jer arhitekti većinom vole kombinaciju crne i bijele boje.
“Ja nisam što se tiče toga tipičan arhitekt. Jako volim boje, volim stavljati boje u interijere. Tu je uvijek neka podloga sive, naravno jer ona nekako tu boju primi drugu boju, kaže arhitektica dodajući da iz tog razloga voli i cvijeće.

Iako žarka, relativno neutralna podloga dala je mogućnost da upravo cvijeće dođe do izražaja u interijeru. Gotovo da imamo osjećaj da nije riječ o concept storeu, nego cvjećarnici. “Ja mislim da moraš prvo ući u prostor, osjetiti ga i onda dalje krenuti projektirati i stvarati interijer”, dodala je arhitektica.
Upravo zato uređenje ovog prostora možemo nazvati uspješnim jer Boška ga je jako dobro osjetila i uspjela u naumu da odražava njezinu živahnost i lepršavost.
Interijeri
Držači za ručnike za maštovitu kupaonicu
Kupaonski elementi sastavni su dio svake kupaonice, bila ona prostrana ili malena. Život će nam posebno olakšati držači za ručnike, a osim što su korisni mogu i unijeti dobrodošlu promjenu u taj najintimniji dio doma.

Moderni držači/grijači za ručnik

Iako mnogima zvuče kao nepotreban luksuz, grijači za ručnike su višestruko korisni, ali i vizualno atraktivni. Od cjenovno pristupačnih modela do onih s potpisom dizajnera, svojim dizajnom primarno se uklapaju u suvremene kupaonice.

Osim što suše ručnike, grijači smanjuju mogućnost nastanka plijesni, a osim ručnika moguće je sušiti i odjeću. Grijače za ručnike dijelimo na električne i toplovodne. Dok električnim grijačima cirkulira mineralno ulje, toplovodni (kako im i ime sugerira) za svoj rad koriste toplu vodu, a dijele se na grijače otvorenog i zatvorenog sustava. Električni slove kao ekonomičnija i jednostavnija opcija.
Kuke za ručnike

Praktično rješenje u malim kupaonicama su kuke za ručnike. Osim što ne zauzimaju mnogo mjesta, moguće ih je postaviti bilo gdje – na vrata kupaonice, ispod kupaonskog ormarića ili nadohvat tuš kabine. Ako u vašoj kupaonici prevladavaju neutralne boje, osvježite ju šarenim kukama maštovitih oblika.

Ljestve

Ljestve najčešće držimo u podrumu ili ostavi, no u kupaonici mogu poslužiti kao originalni stalak za odjeću ili ručnike. Ipak, ovo rješenje primjenjivo je u nešto prostranijim kupaonicama u kojima neće zakrčiti prostor.
Držači postavljeni na vrata ormarića

Ovaj tip držača za ručnike idealan je za kupaonice s malo slobodnog prostora na zidovima. Osim što će ručnici uvijek biti suhi, svom ormariću podarit ćete sasvim novi image.
Dizajn i trendovi
Dizajnerski komadi namještaja – zašto ih kupiti i kako ih kombinirati?
Izdvojili smo pet takvih komada.

Neki su komadi namještaja poput dobrog vina – što su stariji, to su bolji. Možda je u početku u njih trebalo malo više uložiti, ali zato kasnije predstavljaju trajnu vrijednost. Mi smo izdvojili pet takvih komada.
1. Fotelja skandinavskog dizajna

Jedan od takvih komada je i ovaj naslonjač novog skandinavskog dizajna koji vuče korijene iz tradicije skandinavskog dizajna.
Naslonjač je presvučen vrlo kvalitetnom vunenom tkaninom i ima jednu karakterističnu organsku formu, a to je jajolik oblik. Taj oblik je poseban jer stvara osjećaj zaštićenosti, a i vrlo je udoban. Kada u takav naslonjač sjednete, imat ćete osjećaj kao da je izrađen po vašem tijelu.
2. Stolci

Osim ergonomije, kod komada namještaja na kojima sjedimo, bitna je i njihova konstrukcija, te oblik.
Ovi različiti modeli stolaca nastali su polovinom prošloga stoljeća. Stilski si odgovaraju, a zbog svoje jednostavnosti, lako se uklapaju i u druge stilove.
3. Vrlo funkcionalna komoda

A dugi niz godina funkcionira i ova modularna komoda koju je dizajnirao švicarski arhitekt Fritz Haller. Ona se zahvaljujući svojoj funkcionalnosti može naći i u poslovnom prostoru i u domu.
Radi se o jednom sustavu koji je vrlo modularan, vrlo je široke primjene, od njega se mogu slagati razno razne kompozicije. Poput polica za knjige, komode sa vratima, bez vrata, zidna pregrada i slično.
Osim što je funkcionalna, ovakva komoda je i neutralna što znači da će se bez problema uklopiti u razne stilove uređenja.
4. Praktična svjetiljka

Nijedan interijer ne može biti bez odgovarajuće rasvjete. Ovo specifično rasvjetno tijelo dizajnirano je također 50-ih godina prošloga stoljeća. Američki arhitekt Geroge Nelson inspiraciju je pronašao u švedskim visećim svjetiljkama koje su se u to doba izrađivale od svile. On ih je izradio od prozirne plastike koja se do tada upotrebljavala jedino u vojnoj industriji.
Ovakva svjetiljka iako stropna, nije nužno fiksirana za jednu poziciju. Razvlačenjem kabela koji nam također može poslužiti kao svojevrsna dekoracija u interijeru, možemo je s lakoćom premjestiti na željeno mjesto. Dolazi u raznim veličinama, od S do L.
5. Radni stol kao odraz prestiža

Uredima se od davnina pridavala velika pažnja jer su bili odraz prestiža tvrtke, a zašto sada ne bi bili odraz vas samih? U najznačajnijem dijelu to se odnosi na radne stolove.
Uvijek je bolje izabrati stol koji je funkcionalan. Primjerice, onaj koji ima dodatne mogućnosti poput ugrađene rasvjete ili utičnica.
Kako ih kombinirati u domu?
Osnovno je pravilo naći pravu mjeru. Zatim naći neki jednostavniji element koji ne podliježe sezonskim trendovima kako ne bi brzo dosadio. Jer, takvi se komadi namještaja kupuju na duži vremenski period.
Ako si ne možete priuštiti ili ne želite mnogo takvih komada, izaberite onaj koji ćete najviše koristiti. Poput gore navedenih. Onda se sve ostalo što nije ključno vezano za funkcioniranje, može nadograđivati s vremenom, vrlo lako mijenjati i s obzirom na određene potrebe uvijek, nadopunjavati.