Dizajn i trendovi
Vodeći trendovi u uređenju kupaonice
Kupaonice su nekad služile samo za osnovnu higijenu, a danas su prostorije za opuštanje i odmor te simbol udobnosti i luksuza.
Trenutno, u svijetu uređenja i opremanja interijera tri su vodeća trenda kada je u pitanju uređenje kupaonice. Najpopularniji od njih tako je dizajn inspiriran spa centrima, koji odiše luksuzom, urednošću i vrhunskom funkcionalnošću. Glavni cilj takvog dizajna jest okružiti se prirodom, u čemu će vam pomoći odabir pločica u teksturama prirodnih materijala i umirujućih, zemljanih boja. Kamen i drvo tako čine najpopularnije materijale, dok ćete možda najbolji dojam ostvariti pločicama od bambusa. Usprkos neutralnim tonovima, sve su popularnije i pločice s ručno oslikanim motivima.
Također, spa dojam ostvarit ćete i tapeciranim ležaljkama, stiliziranim drvenim ormarima te obavezno umjerenom rasvjetom. Vrlo je važno zatvoriti ormariće kako bi se očuvao dojam urednosti i čistih linija.
Drugi trend u uređenju kupaonica jest industrijski stil, kojem dominiraju uzorci sirovog betona, metala i kamena. Kod ovog minimalističkog dizajna najbitniji su detalji, poput drški za ormare ili okvira za ogledalo u toploj boji bronce, koja će unijeti dašak topline u otmjen, ali hladan izgled kupaonice.
Posljednji trend se odnosi na tradicionalan, vintage stil u duhu viktorijanskog doba. U ovom slučaju potrebno je paziti na izbor materijala te izbjegavati sintetičke materijale poput plastike, kako biste održali autentičnost. Kamen, drvo, mramor, cigle i keramika tako će se idealno uklopiti u vašu vintage kupaonicu. I kod ovog stila tajna je u detaljima – antikne slavine i ručke na ormarićima, velika ogledala s impresivnim okvirima, pa čak i obiteljski portreti ili umjetnička djela. No, najbitniji je izbor same kade – u ovom slučaju preferiraju se velike, samostojeće kade, smještene na sredini prostorije. Od boja dominiraju bijela, bež, siva, tamno plava i zlatna, dok su i tapete prošarane ornamentima čest izbor za takav dizajn kupaonice.
Dizajn i trendovi
Kako prepoznati pravi orijentalni tepih: Savjeti iz prve ruke
Koliko je vremena potrebno da se napravi perzijski tepih i može li se razlikovati pravi od kopije?
Tradicionalni orijentalni tepisi izrađuju se ručno od prirodnih materijala, a tko ih izrađuje i kako prepoznati pravi od kopije zna Hamid Hajeb, vlasnik trgovine Behruz tepisi.
Behruz tepisi su jedino mjesto gdje se zapravo mogu kupiti pravi orijentalni tepisi i vi ih osobno birate, kako birate tepihe?
Biram osobno. To bi značilo da putujem godišnji ako treba više puta u Iran i jednostavno iz mjesta do mjesto idemo i između stotinjak tepiha biram na primjer deset tepiha. I na taj način sam sto posto siguran da je roba koju držimo u dućanu i u Hrvatskoj i je među najboljim artiklima koji su proizvedeni. Da li su sad nomadski ili gradske proizvodnje, općenito sam biram i jednostavno organiziram dopremanje do Hrvatske.
Koja je razlika između nomadskih i gradskih tepiha?
Nomadi jednostavno rade tepihe ne za prodaju nego manje-više za svoj gušt, odnosno za svoje potrebe, zato njihovi tepisi iako nisu savršeni izgledom, mustrom ili dimenzijom, dosta su kvalitetni.
Zato što jednostavno oni nisu organizirani za jedan tepih, na primjer bojati sto kila vune… Naprimjer nekad imaju samo tri ovce vremena za pošišati i jednostavno će one biljke koje imaju u tim krajevima koristiti tako da skuhaju vodu i jednostavno farbaju. Normalno, tri kilometra, četiri kilometra dalje sljedeći tjedan putuju, a tamo pak imaju drugačije biljke pa i tako drugačije boje. I njihovi tepisi u sebi uvijek imaju različitih boje i to je jedan od zaštitnih znakova da je to nomadski tepih, perzijski tepih iz Irana.
Gradski tepih se razlikuje od nomadskih jer mora imati praktično jedan nacrt kojeg se umjetnik drži, najprije radi crteže, a nakon toga jednostavno te crteže mora farbati i na svakom milimetru praktično bi bio jedan čvor. Osoba koja tka tepih mora čvor po čvor, milimetar po milimetar raditi: npr. tri žuta, četiri crna, pet crvenih, a ako se pogriješi, smatra se da nije po nacrtu i da je greška.
Koliko je vremena potrebno da se napravi jedan perzijski tepih?
Kvadratni metar nomdaskog tepiha općenito između dva tjedna do mjesec dana traje izrada.
Za gradske tepihe, ako imaju do 250 odnosno do 350.000 čvorova, jedan kvadratni metar se radi otprilike tri do četiri mjeseca, ali ima Om ili Tabriz koji jedan kvadratni metar može biti i 5 mjeseci. Ako je tepih svileni, ima negdje oko milijun čvorova u jednom kvadratnom metru, onda za izradu jedanog kvadratnog metra može biti potrebna i godina dana.
Kad birate tepihe za hrvatsko tržište, na što najviše obraćate pažnju?
Tepihe čim vidim, u roku od dvije do deset sekundi, mogu reći da li u Hrvatskoj postoji mogućnost prodati ga. Kad se radi o nomadskih ili gradskih, svejedno, boje ne smiju biti jake, ili kako mi Iranci kažemo – džif. Džif bi bilo vrištanje, boje ne smiju vrištati, znači moraju biti vrlo blage, više-manje recimo neutralne. Bež ili mat boje jednostavno više kupuju. Mustre isto vole koje su manje komplicirane.
Kad idem birati, moram se isključiti. Apsolutno isključiti sebe kao da nisam Iranac, nego baš da sam Hrvat i onda odlično mogu birati.
Moram priznati da zadnje vrijeme ili sa suprugom idem ili sa sinom birati tepih, puno je lakše, jer ipak oni su ovdje rođeni i drugačiji mentalitet imaju nego ja.
Možemo li razlikovati pravi orijentalni tepih od kopije?
Ako nemate informacija dovoljno, nikako ne možete.
Arhitektura i dizajn
Ambienta 2024 – Najnoviji trendovi namještaja i dekoracija za dom
Ako niste posjetili međunarodni sajam namještaja u Zagrebu, donosimo kratak pregled onoga što je Ambienta ove godine predstavila.
Održana je 51. Ambienta, međunarodni sajam namještaja, kućnog uređenja i prateće industrije. S više od 150 izlagača iz 16 zemalja, Ambienta je pokušala prikazati trendove i tehnologije u opremanju doma i poslovnih prostora. Izlagači su predstavili raznovrsne linije namještaja, kuhinja i kupaonskih rješenja te dekorativne i funkcionalne elemente poput rasvjete, tepiha, prozora i vrata.
Uz izložbeni segment organiziran je i stručni program s temama iz područja graditeljstva, arhitekture i uređenja interijera, a istovremeno se održavao i ArhiBau na temu građenja, održivog razvoja te priuštivog stanovanja.
Zanimljiv novitet bio je Art Box koji je okupio umjetnike, galeriste i kolekcionare, a najviše pažnje privukla je izložba ekskluzivne privatne kolekcije slika velikog formata.
You must be logged in to post a comment Login