Bez kategorije
Vizualno smanjenje prostora
U kućama te većim stanovima i prostorije su raskošnijih dimenzija. To ne znači da ih je jednostavnije opremiti, naprotiv.

Neodgovarajući razmještaj namještaja te pogrešni izbor boja i osvjetljenja, veliki prostor mogu pretvoriti u zastrašujućeg diva.
Pravilno oblikovanje interijera veće kvadrature učiniti će ga udobnim i privlačnim svim ukućanima. Što se kolorističke sheme tiče, preporučaju se tamne i tople boje na namještaju te ostalim površinama, budući da se one ‘nameću’ u prostoru, tj. vizualno približavaju zidove i objekte.
Pravi izbor boja
Smeđa boja u tamnijim tonovima predstavlja zadovoljstvo i udobnost, stoga je optimalan izbor prilikom uređenja dnevne te spavaće sobe. Naročito je zanimljiva toplina drva poput hrasta, trešnje i oraha.
Kombinacija zagasito crvene i smeđe, uz nekoliko zlatnih detalja, učiniti će spavaću sobu romantičnom. Vitalizirajuća narančasta boja također će izvrsno nadopuniti pokućstvo u tonovima drva. Neutralna shema sačinjena od bijele ili bež posteljine unosi svježinu i u tamno smeđu sobu.
Namještaj od egzotičnih vrsta drva upotpunjen motivima dalekih krajeva česti je sastojak dnevne sobe dizajnirane u globalnom stilu koji u naš dom unosi svo bogatstvo svjetskih kultura.
Dominantnu crnu (ne)boju često nalazimo u dnevnim sobama raskošnije kvadrature, ali i u kuhinjama, blagovaonicama te kupaonicama. U trendu je spoj crvene i crne, a zanimljiv dodatak je i cvjetni desen u ružičastoj boji.
Crno-bijeli svijet uvijek je aktualan, naročito u dizajnu interijera. Igra kontrasta (ne)boja namještaju pruža dimenziju optičke iluzije, kojim se bavi tzv. Op Art pravac. U slučaju crnog pokućstva i bijelih zidova, ali i obrnuto, pokućstvo je istaknuto u prostoru što je preporučljivo prilikom uređenja većih interijera.
Važnost rasporeda namještaja
Kako bi veliku prostoriju podijelili vizualno i funkcionalno, namještaj rasporedite po „zonama“. Napravite „zonu“ za sjedenje i komunikaciju, „zonu“ za čitanje, radni te dječji kutak. Zone možete odijeliti vizualno, pomoću boja i osvjetljenja, kao i strukturalno – pregradnim stijenama od stakla ili staklene opeke i orijentalnim paravanima.
Velika prostorija djelovat će vizualno manje ako upotrijebite stropne svjetiljke koje snop svjetlosti ‘bacaju’ prema podu, a strop i zidovi ostaju u polumraku. Do takve iluzije dolazi zbog činjenice da svaki dio prostora u sjeni naizgled nestaje.
Tekst napisala: Danica Maričić, a.d’ i.
Bez kategorije
Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji
Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?
Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.
Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.
Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.
Bez kategorije
Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu
Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.
Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.
Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.
A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.
Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.
A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.
You must be logged in to post a comment Login