Bez kategorije
Vizualno povećanje interijera
Želite li vizualno povećati stambeni ili poslovni prostor, to je moguće primijenite li nekoliko trikova dizajnera interijera.

Naime, upotreba prikladnih boja, materijala i rasvjete stvara iluziju veličine prostora te male stanove čini otvorenijima i prostranijima.
Izbor boja
Paleta boja koja će vizualno povećati interijer sastoji se uglavnom od svijetlih i hladnih tonova budući da zidovi i objekti u tim tonovima djeluju udaljeniji nego što u stvarnosti jesu. Jedina iznimka su prostori kojima nedostaje prirodna svjetlost, jer se kod njih manjak sunčevih zraka nadomješta nježnim nijansama žute.
Želite li u interijer unijeti i nešto veće komade namještaja, preporučljivo je da budu u boji zidova ili izrađeni od prozirnih materijala, kako ne bi dominirali prostorom. Drvo donosi toplinu, stoga je uvijek dobrodošlo. Odaberite svijetlije sorte poput javora, jasena, bukve ili izbijeljenog hrasta.
Izbor materijala
Staklo, polirani te kromirani metali, lakirane površine visokog sjaja i ogledala – reflektiraju zrake svjetlosti čime se stvara iluzija veličine. Strateškim rasporedom nekoliko ogledala na bočne zidove uskog hodnika, učinit ćemo ga prostorno širim.
Orijentalna filozofija otvorenih stambenih prostora sve je popularnija i na Zapadu, jer takvi prostori uvelike olakšavaju komunikaciju članova obitelji. Primjerice, zidove između kuhinje i dnevne sobe sve više zamjenjuje ‘otok’ ili šank, a ostale prostorije često su odvojene kliznim stijenama od stakla ili ogledala. Ovaj način pregrađivanja prostorija osigurava prozračnost, ali i privatnost ukoliko je staklo poluprozirno ili neprozirno.

Igra svjetla i sjene
Svaki dio stana sakriven u sjeni vizualno nestaje, dakle, što su izvori svjetlosti bolje raspoređeni, prostor će izgledati veći. Rasvjetna tijela koja osvjetljavaju zidove i strop vizualno će povećati prostoriju, kao i tzv. ‘opće svjetlo’ koje zrake svjetlosti raspršuje ravnomjerno po cijelom interijeru.
Interijer će izgledati prozračnije i veće ako se u njemu nalazi što manje namještaja, stoga je multi-funkcionalnost uvjet bez kojeg se ne može pri uređenju manjih stanova. Primjerice, krevet ispod kojeg se nalazi ladica ima ulogu mjesta za odmor i mjesta za spremanje posteljine ili odjeće. Izvrstan odabir pri dizajniranju interijera manje kvadrature, činit će i ugradbeni ormari sa kliznim vratima i zrcalnim frontama.
Poželjno je ne pretrpavati interijer raznim skulpturama, slikama, fotografijama, i sličnim umjetničkim djelima, već nekoliko odabranih postaviti na strateška mjesta i istaknuti ih, primjerice, specijaliziranom rasvjetom.
Kad je dom u pitanju, prisjetimo se izreke “veličina nije važna”, jer ukoliko je funkcionalno i estetski opremljen – i stan od dvadeset kvadrata postaje palača.
Tekst napisala: Danica Maričić, a.d’ i.
Bez kategorije
Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji
Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?
Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.
Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.
Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.
Bez kategorije
Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu
Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.
Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.
Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.
A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.
Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.
A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.
You must be logged in to post a comment Login