Bez kategorije
Uredite radni prostor u domu
Kako stvoriti udoban, funkcionalan i ekonomičan radni prostor u domu, pročitajte u nastavku.

Velika prednost rada kod kuće je ta što se može uskladiti s drugim važnim područjima u životu poput odgoja djece. No, kako efikasno urediti kutak doma koji ćemo zvati svojim novim uredom?
Važnost radnih navika
Prije svega, radni prostor treba pospješiti produktivnost, stoga valja izabrati mirni kutak te ga opremiti s ergonomskim namještajem kako bi se maksimalno smanjio tjelesni napor i osjećaj neudobnosti. Potrebno je razmisliti i o sljedećem: vremenu provedenom za radnim stolom, načinu rada, učestalosti izlazaka iz ureda, kao i uredskom priboru koji često koristimo te nam zbog toga mora biti nadohvat ruke.
Prilagođavanje prostora potrebama rada
Odabrani prostor u stanu djelomično određuje vrsta posla – primjerice arhitekti i dizajneri vole dobro i ravnomjerno osvjetljenje pa je idealan prostor za smještanje kućnog ureda u potkrovlju ili nekom drugom dijelu kuće s mnogo prirodnog svjetla. Osoba koja radi cijeli dan, trebat će i prostranu radnu plohu, a dobar je izbor ugrađeni stol. On može zauzeti cijeli zid, protegnuti se od jednog dijela prostorije do kuta i biti izrađen tako da se uklopi u nezgrapan i uzak prostor.
Cjeloviti uredi sve su omiljeniji kao alternativa standardnom namještaju, a u sebi objedinjuju radnu površinu s ugrađenim prostorom za odlaganje dokumenata, knjiga i druge opreme. Osobito su korisni ukoliko su smješteni u dnevnom boravku ili spavaćoj sobi. Dobro je razmisliti i o radnom stolu oblih, zakrivljenih linija, koji osim što stvara zanimljive vizualne forme, olakšava posezanje prema bilo kojem dijelu stola, a time i veću mobilnost.
Paravan je odlično rješenje ukoliko ste primorani svoj kućni ured smjestiti u bučnoj, prometnoj prostoriji. Osim što je dobar zvučni izolator, paravan će pospješiti koncentraciju jer će radni prostor vizualno odijeliti od ostatka prostorije i okolnih zbivanja. Na raspored ureda također utječe i rasvjeta, koja mora biti kvalitetna, a ukoliko je potrebno, osigurajte dodatna rasvjetna tijela kako bi rad bio učinkovitiji, a naprezanje očiju smanjeno.
Dobro zamišljen kućni ured krajnji je izraz osobnosti te može ponuditi svu opremu komercijanog ureda, ali i mnoge prednosti života kod kuće – samostalno uređenje ureda, izbor boja, dobru prirodnu svjetlost, kao i bolju mogućnost usklađivanja radnih obveza s privatnim životom.
Rad kod kuće nudi slobodu vladanja svojom radnom okolinom i prilagodljivost poslu, a kako bi bi se postigli najbolji rezultati, o ergonomiji namještaja i uređenju ureda dobro se posavjetovati i sa stručnjacima.
Bez kategorije
Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji
Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?
Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.
Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.
Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.
Bez kategorije
Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu
Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.
Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.
Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.
A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.
Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.
A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.
You must be logged in to post a comment Login