Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Četiri prijedloga za odabir trendovskog vrtnog namještaja

Sunčani dani jednostavno mame da što više vremena provodite na otvorenom, pa makar to bilo i u vlastitom vrtu, na terasi ili balkonu. Mali ili veliki prostori, imamo inspiraciju za svakoga.

Dnevni boravci pa i blagovaonice preselili su se na otvoreno. A za ugodan boravak na otvorenom, trebat ćete i odgovarajući vrtni namještaj. U Lesnini smo uz pomoć dizajnera interijera Mateja Kuševića provjerili kakav je namještaj ove godine u trendu.

Moderan retro vrtni namještaj

aluminijski-vrtni-namjestaj-trend-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

„Ova garnitura je moderna, zbog svojih jednostavnih ravnih linija, ali istodobno je razigrana zbog vertikale koje su u kosini. Isto tako, ova vrtna garnitura se može koristiti za bilo koji prostor, vanjski, nadstrešnicu, čak i na sredini vrta zato što je lagana, aluminijska je i laka je za održavanje“, kaže dizajner.

retro-vrtni-namjestaj-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Iako je vrtna garnitura minimalistička, blage zaobljene linije na njoj djeluju pomalo retro. Materijal je otporan na vanjske utjecaje, a ako slučajno padne kiša, s nje samo sklonite jastuke i mirni ste.

komadni-vrtni-namjestaj-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Dodatan plus garnituri daje to što je komadna, pa se može prilagoditi svakom prostoru. Naime, za manje balkone ili terase od vrtnog namještaja bit će dovoljne samo dvije fotelje i jedan stol.

Vrtni namještaj za blagovanje

Osim, opuštanja, na otvorenom možete i jesti. Za takve prigode na otvoreno se sele blagovaonice.

vrtna-garnitura-za-blagovanje-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

„Ovaj prostor smo uredili prvenstveno radi blagovanja. Stavili smo veliki stol i stolice, koristili smo metal u kombinaciji s drvom, čime smo dobili rustikalni izgled, a i moderni materijal za 2020. godinu je pletivo koje je svakako preporučljivo u svim eksterijerima“, objašnjava Kušević.

drveni-vrtni-namjestaj-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Drvo je zahtjevno za održavanje, osim ako ne koristite otpornije vrste. U ovom slučaju riječ je o tikovini. Ako niste ljubitelj egzotičnog drveta, birat ćete cedar, čempres ili sekvoju. Ipak, za ove materijale preporučuje se da budu na zaklonjenom prostoru, ispod nadstrešnice ili suncobrana kako ne bi bili direktno izloženi vanjskim utjecajima. Ono što je kod njega dodatan plus je da će se, po potrebi, uklopiti i u blagovaonici.

Namještaj za male terase i balkone

Imamo rješenje i za male terase i balkone.

sklopivi-vrtni-namjestaj-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

„Kada govorimo o malim prostorima, svakako trebamo voditi računa o veličini vrtnog namještaja i o sklopivosti. U ovom primjerku smo odabrali sklopivi namještaj tako da ga lako možemo sklopiti, staviti na neku drugu poziciju i štedimo prostor time“, dodaje dizajner.

metalni-namjestaj-za-male-terase-i-balkone-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Metalni je vrtni namještaj jednostavan za održavanje, a iako ga na prvu vezujemo uz romantične stilove uređenja, to ne mora nužno biti tako. Ovaj moderan uzorak ne mora nužno asocirati na romantiku, a ove je sezone itekako u trendu.

Hedonistički raj

Veći prostori poput dvorišta i vrtova daju veću mogućnost opremanja, pa se u njima ne morate ograničiti na stolove, stolice ili garniture za sjedenje. Zato je ovaj prostor pravi hedonistički raj.

vrtni-namjestaj-za-hedoniste-lesnina-domnakvadrat-lezaljka
Foto: DOMnaKVADRAT

„Ukoliko imate više kvadrata na našem otvorenom prostoru, osim glavnih elemenata poput stolice i stola, tu se može koristiti ležaljkama i suncobranom“, savjetuje Kušević.

lezaljka-za-vrt-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Na odmet neće biti ni ljuljačka sa zaštitom od insekata, pa ne trebate brinuti da će vas ili vaše mališane gnjaviti neželjeni gosti.

Ravne linije ublažene su sveprisutnim pletivom, a neutralne boje garniture omogućuju njezinu prilagodljivost. U svakom slučaju, u ovom postavu su spojeni svi ovogodišnji trendovi u jednom, a upravo zbog prilagodljivosti, svake je sezone možete osvježiti nekim novim trendovskim detaljem.

Četiri prijedloga za odabir trendovskog vrtnog namještaja donosimo vam u suradnji s Lesninom.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Vrt / Eksterijer

Sedam najčešćih nametnika u vrtu – riješite ih se prirodnim putem

Životinje i insekte ne želite u svom vrtu, ali postoje načini kako ih spriječiti

Omiljen stručnjak za urbane vrtove u Los Angelesu, Ron Finely već par desetljeća potiče stanovnike u gradovima da sade svoje voće i povrće, ali ih i educira o tome kako se o vrtu brinuti. Zna koliko nametnici mogu biti dosadni i uporni, a Finley upravo taj dio održavanja vrta smatra jako važnim i zato nudi savjete kako se riješiti čestih nametnika.

1. Lisne uši

Ovi mali kruškoliki insekti napadaju gotovo sve vrste biljaka, a ako ih se na vrijeme ne riješite, mogu napraviti veliku štetu u vašem vrtu jer ostavljaju oštećene listove i šire bolesti, a to čine tako što ostavljaju ljepljivu tekućinu na mjestu na kojem se hrane.

Iako neće uništiti cijelu biljku moraju se kontrolirati. Ulje nima ili voda sa sapunom mogu pomoći, a možete i uši isprati s biljke pa će mlaz vode ponekad biti dovoljan.

2. Mravi

Ako su lisne uši vojnici, onda bi mravi bili generali koji im govore što da rade. Oni su jedini insekti koji imaju “sluge” pa tako navodno dovode lisne uši do biljke da obave “prljavi” posao. Mravi će biljku uništiti jer se hrane šećerom iz nje.

10 biljaka koje će otjerati komarce – još nije kasno da ih zasadite

I mrave možete uništiti kombinacijom sapuna, vode i ulja nima. Finley navodi kako je isprobao i kombinaciju šećera i boraksa koja se kuha i stavi na vate, a mravi će se nahraniti tom otopinom.

3. Kupusni moljac

Poznat je kao uništavač zelenog bilja, a često se primijete tek kad je kasno. Kao zaštitu možete koristiti platno kojim ćete prekriti povrće, a neki kažu kako je dobro saditi češnjak ili mentu blizu biljke koju napada kupusni moljac.

4. Japanski pivac

Svojim lijepim izgledom i predivnom zelenom bojom vas lako može zavarati. Ovo je opasna štetočina koja napada smokve,nektarine, šljive i breskve, ali i lubenicu. Najpametnija je zaštita prekrivanje mrežama, a možete bube svako jutro pokupiti rukama jer čete ih lako uočiti. AKo slučajno imate kokoši, one su odlična hrana za njih.

5 navika koje negativno utječu na zdravlje i izgled vaših biljaka

5. Miševi

Ako vam nije opcija postavljanje guste ograde kako životinje ne bi mogle prići vrstu, možete ih loviti u zamke, nakon čega ćete ih pustiti u prirodu. Miševi i ostale životinje koje vole ulaziti u vrtove mogu napraviti veliku štetu zato ih je potrebno držati što dalje od njih.

6. Komarci

Osim svijeća i preparata koji ih tjeraju, Finley ima zanimljivi prijedlog koji u njegovom slučaju uvijek pali. U vrtu je napravio mali prostor za jezerce u kojem drži ribu gambuzija koja se hrani ličinkama kukaca čim se izlegnu. Savjetuje da se riješite vode koje imate u posudama jer ona privlači komarce.

7. Puževi

Ako se želite riješiti puževa koji ostavlja trag gdje god se kreću, dovoljno je staviti nekoliko niskih posuda na tlo u koje ćete staviti pivo.

Nastavite čitati

Bilje

Begonije u vrtu ili tegli – evo kako o njima brinuti i potaknuti njihov rast

Begonije ne zahtijevaju puno brige, ali neka pravila se moraju slijediti

Ove ljetnice će dugo krasiti vaš vrt, a čak ih možete posaditi i u kući jer jako vole toplinu. Raste kao povijeni grm pa se stoga često sadi u viseće košare ili visoke tegle niz koje se onda spuštaju vitke grane s uskim listovima i mnoštvom cvjetova, odlično će izgledati i u povišenim gredicama. Vole kiselije tlo i sjenu, a zanimljivo je da korijen ove biljke može biti otrovan za neke životinje.

Pravilna njega begonija

Postoje određena pravila koja biste trebali slijediti ako želite da begonija svojim cvatom cijelo ljeto krasi vaš vrt.

1. Begonija ne voli direktno sunce pa ju je najbolje zasaditi u sjeni.

2. Potrebno je redovno zalijevanje zemlje.

3. Dobro uspijeva na organskom tlu koje je propusno.

Svjetlost

Ako ih sadite vani, onda im omogućite rast u sjeni, ali malo sunčevih zraka im neće škoditi. AKo ih sadite u kući, najbolje će napredovati na indirektnom suncu. Previše svjetlosti može oštetiti osjetljive peteljke biljke, a i boje cvijeta neće biti tako jarke.

Zemlja

Begonije vole porozno i bogato tlo koje je kiselo. Zemlja na bazi treseta, puna organskih tvari je najbolji odabir za begoniju. Dobra drenaža tla je neophodna.

Sedam iznenađujućih stvari za koje niste znali da se mogu kompostirati

Zalijevanje

Begonije je potrebno zalijevati jednom tjedno, a to učinite kada je površina zemlje (oko 1 cm) suha. Važno ih je umjereno zalijevati jer u suprotnom možete oštetiti korijen.

Temperatura i vlaga

Begonije će u unutarnjim prostorima rasti najbolje ako je temperatura uvijek oko 15 stupnjeva. Trajnocvjetna begonija u vrtu bi trebala dobro podnositi hladnije temperature tijekom noći, ali će mirovati kada dani i noći postanu hladniji.

Kako je u pitanju tropska biljka, ona voli vlagu, ali pazite da bude ispod 50 posto. Ako raste u kući u kojoj je zrak suh, do nje stavite posudu s vodom ili koristite ovlaživač zraka.

Ovih će 10 biljaka uspijevati na balkonu – neke vole sjenu, a neke sunce

Gnojivo

Potrebe za gnojivom se mogu razlikovati, pa će tako begonije rizomatoznih korijena koje se sade u zatvorenim prostorima biti zadovoljne s otopinom od vode i gnojiva koja se dodaje vlažnom tlu u proljeće. Tako će se i potaknuti cvat biljke.

Gomoljaste begonije vole malo više dodataka pa dodajte organsko gnojivo otprilike dva puta mjesečno tijekom ljeta.

Sadnja u tegle i presađivanje begonija

Begonije jako dobro rastu u teglama i u vrtu, a posuda od terakote s dobrom drenažom je odličan odabir. Kako ova biljka raste i širi se, pametno je presaditi ju u veće posude kako bi imala prostora.

Mirisi cvjetajućih grmova

Postupak je jednostavan: nježno izvadite korijenje i stavite u novu posudu te dodajte malo vode.

Česte bolesti begonije

Općenito govoreći, begonija nema puno neprijatelja u vidu nametnika, može doći do truljenja korijena ako se pretjerano zalijeva. Nametnici koji mogu prijetiti begoniji su često kukci, puževi i paukove grinje.

Kako brinuti i pelargonijama saznajte ovdje

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice