Povežimo se

Bez kategorije

RGB zidne tapete

U izobilju noviteta koji se svakodnevno prezentiraju u svijetu suvremenoga dizajna, svakako valja izdvojiti osebujne i originalne tapete milanskog dizajnerskog dvojca Carnovsky.

Naziv “RGB” iz naslova, zapravo je akronim koji na engleskom jeziku označava crvenu, zelenu i plavu boju, a koje ističu ljepotu prikrivenih formi, koje čine jedinstvenu sliku apstraktno osmišljenih zidnih obloga. Francesco Rugi i Silvia Quintanilla kreirali su ih za poznati talijanski brend Jannelli & Volpi.

Posebnost njihove izvrsne “RGB” serije leži u igri svjetlosti – na danjem svjetlu ili pod običnom rasvjetom, tapete izgledaju konfuzno zbog preklapanja tri sloja ilustracija izvedenim u primarnim bojama: žutoj, crvenoj i plavoj. Prava čarolija počinje tek kad se prostorija zamrači te osvijetli crvenim, zelenim ili plavim svjetlosnim filterom.

rgb tapete dom2

Distorzirani kaos odjednom poprima posve nove oblike, razdvajajući dotad preklopljene slojeve. Tako pred nama oživljava uzbudljivi svijet flore i faune te drugi motivi poput anatomije ljudskoga tijela. Svaki svjetlosni filter otkriva nam jedan sloj u kojemu oživljuju bića iz afričkih stepa, neprohodnih džungli ili morskih dubina. Izmjenom filtera ilustracije na tapeti se mijenjaju, eliminirajući one dijelove čija se boja poklapa s bojom apliciranog filtera.

rgb tapete Dom2

Dvojac je primjenom iste tehnike dizajnirao i igraće karte, a vjerujemo kako bi promjenom svjetlosnih filtera jedna kartaška parija postala dodatno zanimljiva.

rgb tapete Dom2

Moto kreativnog kolektiva slavna je Vergilijeva fraza “Color est e pluribus unus” koja najbolje opisuje ideju iza “RGB” serije, a to je stapanje boja u jednu.

rgb tapete dom2

Carnovsky je svojom inovativnošću i bogatstvom izričaja nesumnjivo postavio nove standarde u svijetu zidnih tapeta, a iako je riječ o izložbenoj instalaciji, možda će u bližoj budućnosti i zidove naših domova krasiti jedna ovakva magična kreacija.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bez kategorije

Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji

Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

božićna-trpeza-domnakvadrat

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?

Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.

Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.

Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.

Nastavite čitati

Bez kategorije

Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu

Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

koliba-u-šumi-domnakvadrat

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.

Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.

Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.

A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.

Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.

A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice