Bez kategorije
Organiziranje doma uz kućne ljubimce
Kućne ljubimce smatramo članovima obitelji, no ukoliko ih držite u kući ili stanu, psi i mačke nerijetko naprave nered. Njihove igračke završe razbacane po cijelom prostoru, a hrana i voda prosipana izvan zdjelica.

Ponuda opreme za kućne ljubimce danas je veća no ikad – razne igračke, pribor za rekreaciju, krevetići, zdjelice i mnoge druge potrebne, ali i nepotrebne sitnice. Kako bi im ugodili, mnogi vlasnici pasa i mačaka znaju pretjerati i svom ljubimcu kupiti igračku za koju ovaj uopće nije zainteresiran. Bitno je stoga pronaći mjeru, kako oprema za kućne ljubimce ne bi ovladala prostorom i u njega unijela nered.
Kako bismo dom učinili maksimalno ugodnim za kućne ljubimce, ali i ljude, potrebno je samo malo dobre volje i organizacije.
Od kuda krenuti
Prvo pitanje koje si valja postaviti je – koliko im je svakodnevno stvari uistinu potrebno? Koliko sitnica se sporadično koristi, a koliko će se možda tek jednom ili nijednom upotrijebiti? Najdjelotvornije rješenje koje se može primijeniti pri organizaciji doma s kućnim ljubimcima, ali i inače je – stvari ćete morati probrati, a viška se riješiti ili za njega naći adekvatan prostor na kojemu neće smetati. Ostavite samo onu opremu koju vaši ljubimci učestalo koriste, a igračke svedite na jednu ili dvije.
Jedan kutak doma potrebno je posvetiti isključivo stvarima za vašeg kućnog ljubimca. Veličina tog prostora ovisit će o prostranosti stana, a ukoliko vam to kvadratura ne dozvoljava, to područje može biti i dio garaže ili podruma. Sve potrepštine za pse ili mačke možete tako smjestiti na jedno mjesto, čime će uvelike biti olakšana potraga za njima. Suhu hranu smjestite na suho i po mogućnosti zatvoreno mjesto.
Sve najvažnije na jednom mjestu
Igračke, četke, lajne i druge potrepštine dobro je odložiti na jedno mjesto koje će vam uvijek biti nadohvat ruke, a koje će se nalaziti u blizini “zone” rezervirane za vašeg ljubimca. Za skladištenje će dobro poslužiti i košara ili kutija, ali i ormarić u hodniku. Smještanjem potrepština u jednu zonu, ostatak vašeg doma izgledat će urednije.
Zdjelice za vodu i hranu u svakom trenutku trebaju biti dostupne psu ili mački, a smjestite ih na mirno i neprometno mjesto kako ne bi došlo do njihovog iskretanja.
Osim same organizacije životnog prostora, možete organzirati i važnu dokumentaciju o vašem ljubimcu – podatke o cijepljenju i drugim posjetima veterinaru dobro je držati u mapi do zdravstvene dokumentacije vaših (ljudskih) članova obitelji.
Dom će bez puno truda tako postati organiziraniji i ugodniji za sve njegove stanare.
Bez kategorije
Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji
Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?
Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.
Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.
Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.
Bez kategorije
Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu
Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.
Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.
Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.
A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.
Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.
A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.
You must be logged in to post a comment Login