Povežimo se

Lifestyle

Predivan stan u režiji Lane Banely

Bila je uspješna sportašica, novinarka, televizijska voditeljica, a sada je napravila totalni preokret u karijeri. Lana Banely postala je dizajnerica interijera, a stan koji je uredila dokaz je da se i u novom poslu izvrsno snalazi.

Želje investitora

Stan je kupljen kao novogradnja pa je dizajnerica Lana Banely imala mogućnost sudjelovati u svakom djeliću uređenja ovog doma. Za početak bilo je tu malo građevinskih radova. Kako sama ističe, želja investitora je bila odmah odvojiti ulazni dio od dnevnog boravka, blagovaonice i kuhinje. Rješenje se vidjelo u pregradnom zidu koji ima i estetsku funkciju zbog ogledala rađenog po mjeri.

zid-u-stanu-lana-banely-domnakvadrat

Namještaj po mjeri u lijepom stanu

komoda-u-stanu-lana-banely-domnakvadrat

A po mjeri je rađen i konzolni stolić koji je lijep i funkcionalan – ističe se svojom zelenom bojom i daje elegantan pečat predsoblju u ovom stanu. Našu proslavljenu sportašicu i novinarku, koja se sada našla u novoj poslovnoj ulozi, često pitaju gdje pronalazi inspiraciju za uređenje nečijeg doma. Kaže – to su njezini klijenti s kojima detaljno razgovara o njihovim potrebama.

lana-u-kuhinji-domnakvadrat

Puno posla bilo je u kuhinji koja je sačinjena od tisuću malih letvica širine pola centimetra. Stanu daje poseban pečat.

letvice-u-stanu-lane-banely-domnakvadrat

“Svaka ta letvica je ručno obrađivana, poslije lakirna, lijepljena, dakle tu je zaista potrošeno sati i sati vremena, ali krajnji rezultat je zaista jedinstven i sjajne su reakcije i pozitivni komentari na ovu kuhinju, tako da kažem, baš sam ponosna na nju.”, ističe dizajnerica.

stan-lana-banely-domnakvadrat

Nježne boje kuhinje naglašene su zlatnim detaljima, a eleganciji dodatno pridonosi činjenica da su radna površina i sudoper izrađeni od jednog komada mineralnog materijala.

“Napravili smo po mjeri i ovu staklenu komodu, na želju investitorice, koristili smo puno ogledala. Ogledala koja imaju funkciju da povećaju ovaj prostor, lijepa su, otvaraju nam cijelu tu priču, tako da smo leđa ove vitrine također napravili od stakla i ona služi dakle da se tu stavljaju čaše za pića, za goste, da su uvijek tu pri ruci.”, prepričava Lana Banely.

Luksuz u bojama i materijalima

dnevni-boravak-stan-lana-banely-domnakvadrat

Dnevnim dijelom dominira baršunasta zelena kutna garnitura. Intenzivna smaragdna zelena provlači se kroz dominantne detalje u cijelom stanu povezujući tako različite funkcionalne cjeline.

Elegantan interijer dodatno je naglašen štukaturama.” Naša priča tu ide dalje. Iza ovih vrata bez štokova koja su također napravljena po mjeri kroz cijeli stan u visokom sjaju prema želji investitorice. Tu se nalazi spavaća soba za goste. Sve su spavaće sobe, odaju onako jednu ugodnu toplu atmosferu, više onako jedan hotelski đir.”, dodaje dizajnerica.

soba-stan-lana-banely-domnakvadrat

Stan s dvije upečatljive kupaonice

kupaonica-lana-banely-domnakvadrat

“Tlocrtno, ovaj stan je već bio unaprijed definiran, tako da ovdje imamo dvije kupaonice. Prva, manja kupaonica je direktno povezana sa ulaznim vratima kako bi gosti koji uđu u ovaj stan imali direktnu komunikaciju sa mjestom gdje mogu oprati ruke i obaviti sve što treba.”, obrazlaže Lana Banely.

kupaonica-u-stanu-autorice-lane-banely-domnakvadrat

Zbog veličine njome prevladavaju nježne boje. Lana se ovdje poigrala ogledalom i dekorativnom rasvjetom.”Ovdje se nalazi još jedna kupaonica, vrlo je onako upečatljiva i reprezentativna, a odmah prilikom ulaska možete vidjeti jednu originalnu vodootpornu tapetu koja stvarno je dala ovdje jednu takvu dozu luksuza i elegancije, naprosto tkogod uđe u ovu prostoriju kaže uau.”, ponosno ističe.

Hodnik je mali pa u njemu privlači slika na zidu oko koje se nalazi štukatura. A detalj ispod nje otkriva nam zanimljivu anegdotu tijekom uređenja ovog dizajnerskog stana koju nam je dizajnerica ispričala.

Ženska nota u stanu mladog para

Budući da je mnogim ženama strast uređenje doma, često ne uvažavaju želje supružnika. “Vlasnici ovog stana su mladi bračni par. Prilikom uređenja suprug je dao zaista svu slobodu svojoj supruzi u odabiru i boja i namještaja i slično, jedino je molio pa da ne izabere baš ništa rozo, naravno, supruga ga je poslušala, kao što to obično i biva.”, ističe Lana Banely.

roza-stolica-u-stanu-lanabanely-domnakvadrat

A kako to nije jedini roza detalj u ovom domu, čini se da na kraju to i nije bio toliki problem. Jer kad se detalji dobro uklope u neki interijer, onda imate dojam da upravo tom prostoru i pripadaju. Zato samo možemo zaključiti da se Lana u novoj poslovnoj ulozi zaista dobro snašla.

Oglas

Lifestyle

Ovo je najprljavije mjesto u hladnjaku, a rijetko ga čistimo

Stručnjaci su identificirali najprljavije mjesto u hladnjaku koje često zaboravimo oprati!

Neke je predmete i površine u hladnjaku potrebno redovito čistiti kako se ne bi nakupila prljavština, koja u konačnici može završiti i u našim ustima. Unatoč činjenici da je osnovna funkcija hladnjaka čuvanje hrane, tako što će ju hladiti i spriječiti razvoj bakterija, on može potencijalno predstavljati i opasnost za vaše zdravlje.

Ako razmislite, ima smisla: hladnjak je jedno mjesto u kući kamo odlazite puno puta u danu, ne samo vi nego i cijela obitelj! A kada ga otvorite sigurno premještate sadržaj po policama, vjerojatno tijekom kuhanja i bez pranja ruku na kojima se nalaze bakterije. Kada stavljate nove proizvode u hladnjak, razmišljate li o tome da su oni prošli kroz mnoge ruke, moguće isto ne tako čiste.

Dok postoje površine za koje i sami možete pretpostaviti da su jako prljave, poput ručke ili prednje strane vrata, mnoge je iznenadilo koje je to najprljavije mjesto u hladnjaku – a koje se rijetko čisti.

Ladica ili košara za voće i povrće

Prije nekoliko godina su objavljeni rezultati istraživanja organizacije NSF International koja je posvećena zaštiti zdravlja i edukaciji potrošača, o tome koje su to površine u kućanstvu najprljavije i ne čiste se dovoljno često. Informacija o najprljavijem mjestu u hladnjaku je iznenadila mnoge – u pitanju je ladica za povrće i voće!

5 odličnih trikova za čišćenje perilica rublja

Zanimljivo, jer kada pomislimo na voće ne razmišljamo o prljavštini koja se na njemu nalazi i vrlo ga rijetko operemo prije pohrane u hladnjak. Iako nisu očiti rizik kao, naprimjer, svježe pileće meso, provjere i testiranja studije NSFa otkriva da se upravo u ladici za pohranu voća i povrća nalaze bakterije kao što su salmonela i listerija, ali i gljivice i plijesan.

Problem nisu same namirnice, u pitanju je problem kontaminacije kada u dodir dođu s drugim namirnicama koje se nalaze u istoj vrećici prilikom kupovine, kao što je svježe meso ili sokovi mesa. Savjet je stručnjaka da obratimo jednako pažnje na pohranu voća i povrća kako to činimo kada je u pitanju svježe meso.

Jednostavno čišćenje

Olakotna okolnost je što se sve površine u hladnjaku jednostavno čiste, a posebno ladica za voće i povrće, stvar je u tome da biste to trebali samo češće raditi.

Prije čišćenja je potrebno ladicu isprazniti i izvaditi iz hladnjaka, oprati ju ispod mlaza tople vode uz korištenje deterdženta i spužvice. Nemojte vraćati mokru posudu natrag u hladnjak, potrebno ju je dobro osušiti papirnatim ručnikom ili krpom.

Stručnjaci vas mole da to učinite barem jednom u mjesec dana!

Savjeti za ultra brzo čišćenje doma kada vam neplanirano stižu gosti

Prije pohrane voća i povrća u hladnjak, operite ih ili stavite u zatvorene posude ili vrećice kako bi se spriječio razvoj bakterija kao i njihovo razmnožavanje. Ta je ladica namijenjena za voće i povrće stoga nemojte u nju stavljati druge namirnice. Česta je greška da svoju omiljenu hranu volimo držati baš u toj ladici, što vodi do nakupljanja prljavštine a posljedično i bakterija – da ne spominjemo neugodan miris!

Nastavite čitati

Lifestyle

Postoji jako dobar razlog zašto okrhnutu čašu morate baciti odmah

Dobro je znati…

Čak i ako vam se čini, a sigurni smo da vas ima puno, da čašu koje je okrhnuta možete koristiti i dalje, to nikako nije dobra ideja, upozoravaju stručnjaci.

Ako pogledate u ormarić gdje vam stoje čaše i šalice, sigurno ćete pronaći barem jednu koja je oštećena, a možemo se kladiti da vam je baš ona najdraža i da vas za nju vežu sentimentalne vrijednosti te vam ne pada na pamet odreći je se. Lako je to razumjeti jer jedna mala, ponekad jedva oku vidljiva, krhotina ne izgleda kao da nam može zadati velike probleme…

Na vašu žalost, iako to može biti tužna vijest za vašu kolekciju stakla i keramike, čini se da i mala pukotina ili oštećenje na čaši može uzrokovati velike probleme, a posebno kada je u pitanju zdravlje ali i vaša sigurnost – tvrde stručnjaci.

Zašto nikada ne biste smjeli koristiti okrhnutu čašu?

Možda vam se ne čini kao velika stvar koristiti čašu koja je okrhnuta ili napukla, ali upravo to oštećenje na njoj može donijeti puno problema kojih niste svjesni. Ovo vrijedi i za skroz mala oštećenja.

Kintsugi – restauracija zlatnog spoja

Prema riječima John Cuttsa, osnivača MeandMyGlass.co.uk, čaša koja ima krhotinu predstavlja potencijalne probleme i ne isplati se riskirati. Pojašnjava da, iako možete paziti kada ju koristite i izbjegavati napukli dio, ako tako nastavite, povećava se rizik da ćete se ozlijediti.

“Mnogi nisu niti svjesni ozbiljne opasnosti koja se krije iza korištenja takve čaše za piće, a ako nastavite iz nje piti možete lako porezati usne, jezik ili nepce pa čak i progutati komadiće stakla. Oštećeni dijelovi čaše mogu biti jako oštri i tako nanijeti štetu.”

Upozorava da, iako se čaša može činiti sigurna za korištenje, možda to nije. “Čak i najsitniji dijelovi stakla koji se progutaju mogu nanijeti štetu ne samo usnoj šupljini već i želucu i crijevima”, dodao je.

Bakterije i ozlijede

Kao da to nije dovoljno kada su u pitanju problemi sa zdravljem, Cutts dodaje da ako se radi o čaši koja je bojana, postoje velike šanse da će kemikalije iz stakla doprijeti do probave tako što će se boja prelije u napitak u čaši. Svaka takva čaša može osim kemikalija koje nisu dobre za probavu sadržavati i boje na bazi olova. Pojašnjava i kako samo oštećeno mjesto na čaši može skrivati bakterije, bez obzira na to koliko je temeljite oprali, ručno ili u perilici, to je savršeno mjesto za brzo množenje bakterija.

Ovako se biraju čaše za vino i pivo

Čaša koja je napukla ili ima krhotine, puno će se lakše razbiti nego ona čitava, a što je češće koristite to su veče šanse da će se upravo to dogoditi.

Možda vam se sva ova upozorenja čine pretjerano ozbiljna, ali najbolje što možete napraviti s čašom koja više nije istog izgleda kao nova je da ju bacite u za to predviđeno mjesto i tako zaštite zdravlje, ne samo svoje nego svih u kućanstvu. Cilj ovog teksta nije nagovarati vas da odmah krenete u kupovinu već da uvijek imate na umu vašu sigurnost.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice