Povežimo se

Interijeri

Praktični savjeti za dom bez nametnika

Nametnici su, usprkos našim nastojanjima da ih se riješimo, stalno prisutni. Ima ih u našim domovima, na našim ljubimcima, na našim biljkama. Možda će baš jedan od savjeta kojim su se koristile i naše bake pomoći da ih se riješite.

BILJNE UŠI – Evo dva djelotvorna načina da se riješite tih biljnih nametnika. Prikupite pepeo od cigarete i zamotajte ga u dvostruku gazu, pa kroz gazu prosijavajte da pada na biljku. Jednostavniji je način, ako pri ruci nemate gazu, da probušite dno plastične čaše od jogurta i kroz te rupice prosijete pepeo. To će zaštititi nadzemni dio biljke.

No, biljne uši napadaju i podzemni dio. Taj ćete problem riješiti ako nekoliko kopriva namočite u vodu i ostavite da stoje 24 sata, a zatim tom vodom zalijete biljku. Vidjet ćete i sami kako uši izlaze iz zemlje.

Nametnike s povrća i voća koje namjeravate pripremiti za jelo skinut ćete potopite li povrće (voće) u slanu vodu.

BUHE – Nekoliko različitih buha može Vam prouzročiti veliku glavobolju. No ako su buhe došle u Vaš dom, najjednostavnije ćee ih se riješiti ako mjesta na kojima se pojavljuju natopite amonijakom.

Jednako je dobro pod sag ili plahtu staviti nekoliko lovorovih ili orahovih listova.

Vaš se pas stalno češka? Lovorov ili orahov list bit će dobar i u tom slučaju. Psa dobro istrljajte lovorovim ili orahovim listom, pa će na njegovoj dlaci ostati miris koji Vama neće smetati, a psa će osloboditi nemilih nametnika. Nekoliko listova stavite i pod pseći ležaj.

INSEKTI – RAZNI – Vrlo neugodni “sustanari” česta su pojava u našim domovima.

Gmizajuće insekte pokušajte uništiti mješavinom šećera i praška za pecivo. Mješavinu posipajte po mjestima na kojima se insekti pojavljuju. Oni će je pojesti i uginuti.

Jednako je djelotvorna metoda da u lavor istočite bocu piva, stavite ga na pod, a između poda i ruba lavora postavite daščicu kojom će se insekti popeti. Krpu namočenu u pivo spustite na daščicu. Izazvani mirisom insekti će se po krpi popeti do lavora i pasti u njega. Povratka im nema. Taj postupak ponavljajte svaki put kad primijetite da su se pojavili mali kukci. Upornošću ćete ih sasvim istrijebiti.

Dobar insekticid možete pripremiti i od duhana. Prstohvat duhana iz cigarete namočite u 1 dl vode i ostavite da stoji dva dana. Ta je voda izvrstan insekticid. Njome možete poprskati i biljke koje su zaražene biljnim ušima.

KRTICE – Dva su načina da krtice istjerate iz svog vrta. U rupu u krtičnjaku stavite krpu natopljenu petrolejom ili lož uljem. To je miris koji će otjerati krtice baš kao i dim.

Drugi je način da u rupu stavite karbid i polijete ga vodom. Dodir vode i karbida stvorit će jaki dim koji će se proširiti krtičnjakom i istjerati krticu.

KOMARCI – Tih posebno neugodnih insekata nije se lako riješiti. Dobro je znati da komarcima smeta miris rajčice, pa zato, ako imate mogućnost, na prozore stavite lonac s rajčicom.

Drugi će Vam način uzeti malo više vremena, ali ćete biti sigurni da ćete imati miran san. U sobu u kojoj ćete spavati stavite svjetiljku čiji ste rub premazali medom. (Može poslužiti i obična svjetiljka čiji ćete rub oblijepiti širokim selotejpom). Zatvorite prozor, upalite svjetiljku i izađite iz sobe. Za sat vremena svi komarci i ostali insekti bit će zalijepljeni na rubu svjetiljke.

Tople ljetne večeri volimo provoditi na otvorenom. Tako se, nažalost, izlažemo ubodima komaraca. Da biste ih otjerali iz svoje blizine i time se poštedjeli neugodnih uboda, namažite kožu otopinom jabučnog octa.

MIŠ – Zanimljivo je da ta mala životinja ne podnosi miris metvice i to je informacija koju treba dobro iskoristiti. Ako su se u Vašem domu počeli pojavljivati miševi, ili samo jedan miš, pobjeći će putom kojim je i došao ako na više mjesta postavite metvicu. Kad primijetite da ga više nema, otvor zatrpajte istucanim staklom.

Drugi je način da se riješite miševa – mišolovka. To je jednako djelotvorno, ali i jednako okrutno kao i smjesa šećera i gipsa.

MOLJCI – Nije potrebno da u borbi protiv moljaca posežete za sredstvima koja nisu dobra za zdravlje i koja ostavljaju neugodan miris na odjeći. Najjednostavniji način rješavanja problema s moljcima često je i najdjelotvorniji. Možete se odlučiti na koji ćete način postupiti i što ćete koristiti ovisno o tome što je Vama pristupačnije.

Jedan od načina je da skupljate kore od naranče, a kad ih skupite dovoljno, usitnite ih i stavite u vrećicu koju ste napravili od gaze, pa onda vrećice umetnite među odjeću u ormar.

Već je dobro poznata i lavanda, aromatična biljka toplih podneblja. Upakirana u vrećice, ili kao buketić, dat će Vašem ormaru ugodan miris.

No, možda je jednostavnije uzeti nekoliko divljih kestena. Razrežite ih ili propiknite. Šaku kestena stavite u vrećicu od gaze i objesite među odjeću. U odjeću koja je složena na police rasporedite nekoliko propikanih kestena.

Knjiških moljaca neće biti ako među stranice knjiga stavite lovorove listove.

MRAVI – Najmanji, ali i najuporniji. Crni, crveni ili žuti – svi su jednako neželjeni u našim domovima.

Postoji više načina da se oslobodite mrava. Najvažnije je otkriti odakle dolaze i kojim se putovima kreću, a zatim im postaviti prepreku. Mjesto odakle dolaze poštrcajte lakom za kosu, a pred njega stavite polovicu limuna. Mirisi limuna i kiseline odbijaju mrave.

MUHE – Muhe ne morate loviti. Dovoljno je da Vaš dom miriši onako kako se njima ne sviđa. Prerežite limun na pola i u svaku polovicu nabodite klinčiće. Vi gotovo da i nećete primijetiti taj ugodan miris, a muha neće biti ni blizu. Klinčići će dobro upijati i miris cigareta.

Ukoliko na stolu imate lijepi buket, među cvijeće stavite grančicu metvice. Budite sigurni da Vas muhe neće uznemiravati.

Metvicu možete staviti i u slamu kod domaćih životinja da ih muhe i obadi ne grizu.

PUŽEVI – Puževi jako vole mlijeko. Pomoću njega ćete ih se i osloboditi. U prostoriju u kojoj ste primijetili puževe, na pod stavite široku, plitku zdjelicu punu mlijeka. Puževi će dolaziti na mlijeko. Tijekom jednog tjedna, koliko će zdjelica stajati na podu, svakodnevno skupljajte puževe. Možete biti sigurni da iduće godine u toj prostoriji neće biti puževa.

UŠI U KOSI – To su nemili nametnici i sreća je da nisu česti, no kad ih jednom dobijete, morate paziti da ih se u potpunosti oslobodite zajedno s njihovim jajima. Osim šampona za kosu s tom namjenom, pomoći će i ocat. Gustim češljom iščešljajte kosu, a zatim ju natopite jakim octom. Držite ju pokrivenu ručnikom 2-3 sata, a zatim operite. Ponovno je isperite octom, no ovaj put razblaženim. Kosa isprana u jako razblaženom octu više neće imati nametnika, a bit će mekana i sjajna.

ŽIŠCI – Žišci su posebno neugodni mali nametnici u namirnicama. Najsigurnije je baciti sve u čemu su se pojavili žišci. Nažalost time problemi sa žišcima nisu gotovi, jer oni se brzo i lako razmnožavaju i vrlo su otporni. Mogu jako dugo živjeti kao jajašca ili ličinke. Da bi bili sigurni da ih više nećete naći u svojim namirnicama, morate dobro oprati posudu u kojoj ste držali namirnice, a dobro bi bilo da očistite sve police u smočnici. Police umotane u papir ljepše izgledaju od golih, no razmaci između papira i police idealna su mjesta za polaganje jajašaca i život ličinki. Zato, ako ikako možete, ne zamatajte police.

Namirnice možete pokušati spasiti. Rižu i brašno istresite na lim i stavite u pećnicu na 60 stupnjeva. Izvadite nakon 10 minuta i prosijte.

Iz knjige: Mali savjeti, Dea Olup

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Interijeri

Kuhinje po mjeri najbolji su izbor

Do unazad nekoliko godina, za kupnju kuhinje bila  su važna tri osnovna parametra – budžet, mjere i rok izrade. 

Bilo je bitno koliko novaca imate za to, kada vam to treba i koje su dimenzije. Naravno, kao i sve ostalo i kod kuhinja se to uvelike promijenilo. Sada su dosta su u to sve uključene emocije, a kuhinja se predstavlja kao centralni dio doma, kupcima se to pokušava predočit kao nekakvo mjesto za druženje, za provođenje vrijeme s obitelji, zajedničko uz kuhanje, a naravno kuhinje su sad povezane s dnevnim boravkom, nisu više izolirane u nekakvim prostorijama, rekla je Lovorka Bogdanović, voditeljica odjela kuhinja u Lesnini. 

Kuhinje – centralno mjesto doma

Davno su prošli dani kad su kuhinje bile samo sumoran radni prostor. Postavši centralno mjesto doma, kuhinje su dobile boju, veću funkcionalnost i naravno, zanimljiv dizajn. 

Pravo je vrijeme za oslobađanje kreativnosti i stvaranje kuhinje iz snova

Sve više toga se polaže na dizajn i brojne su mogućnosti što se tiče i dekora i elemenata. Kako se sve razvija i napreduje, tako i kuhinjski dodaci. Sve u smislu ugodnijeg provođenja vremena u kuhinji, a opet da bi taj dio koji otpada na rad ostao što kraći, kako bi što više vremena ostalo za druženje, dodala je Bogdanović. 

Pet elemenata na koje treba obratiti pažnju

Pet elemenata tvore kamen temeljac svake kuhinje – stil, raspored, radna ploča, uređaji i napa.  Stil ovisi o kompletnom uređenju interijera, osobito ako se radi o otvorenom tlocrtu, dok se raspored prilagođava veličini i obliku prostora. Ako niste sigurni koji stil i raspored želite, izložbeni prostor u Lesnini pruža odličan pregled  mogućnosti. Njihovi savjetnici napraviti će vam 3D prikaz potencijalne kuhinje u vašem prostoru.

Organizacija kuhinje

Kupac dođe s nekim osnovnim mjerama i onda se prema tim dimenzijama složi ono što se kupcu sviđa. 

Nacrta se nešto što je kupcu interesantno, iskombinira se da je i ta nekakva cijena bude u okvirima koje si je zadao i uplaćuje se akontacija za tu kuhinju. Mi nakon toga nudimo i uslugu naše izmjere, onda naša stručna osoba dolazi u prostor, mjeri kompletan prostor i instalacije,  zatim se onda taj prvo napravljeni nacrt prilagođava tim instalacijama, tom prostoru, objasnila je Bogdanović proces naručivanja kuhinje u Lesnini. 

Kuhinje po mjeri

Tako prilagođene kuhinje, odnosno modularne kuhinje po mjeri, najbolje su rješenje za potpuno iskorištavanje prostora. 

Mi ih nazivamo kuhinje po mjeri, možda neki put krajnji kupac ne doživi to na taj način nego zamišlja da su to elementi po mjeri. Mi ne radimo kao što to rade stolari, to je ipak industrijska proizvodnja ali naravno to se od nekakvih gotovih elemenata u nekakvim određenim dimenzijama, s tim da su sad mogućnosti zaista ogromne i usudila bi se reći da gotovo da nema prostora koji mi ne možemo opremiti kuhinjom, a sama ta industrijska proizvodnja ulijeva kupcima povjerenje, rekla je Bogdanović za Dom na kvadrat. 

Kuhinje po mjeri

Suvremene kuhinje odlikuju pametna rješenja za pohranu, iznimna funkcionalnost i privlačan dizajn, a sve to lako se prilagođava bilo kojoj veličini prostora. 

Nastavite čitati

Dizajn i trendovi

Minimalistički stil uređenje interijera

Minimalistički stil uređenja interijera inspiraciju pronalazi u estetici dalekog Istoka, osobito Japana. On njeguje jednostavnost i ima nekoliko osnovnih principa. 

Jedna od važnih karakteristika minimalističkog stila uređenja je nedostatak dekoracija. Točnije rečeno, ako i ima detalja onda su oni u vrlo kontroliranoj količini, to se radi o jednom do dva predmeta. Nemojte se plašiti takvih prostora, mislim da baš nedostatak dekoracija je nešto što vas navodi na razmišljanje. Ta praznina, ta pauza koju minimalizam ima je nešto što daje napetost prostoru. U ostalom, kao i u najpoznatijem dijelu japanske književnosti i poezije, Haiku pjesme govore koje su sklop vrlo kratkih rečenica kojima definirate esenciju života. Japanska poezija, taj Haiku, uvijek ima u svojoj konstrukciji određenu pauzu. Vi sa pauzom u recitiranju takve poezije definirate vrhunac i definirate rješenje, na istom principu funkcionira i estetika minimalističkog stila uređenja, ispričala je Sunčica Mastelić Ivić dipl. ing. arh.

Multi funkcionalnost – važan element minimalizma

Minimalizam potiče pohranjivanje uspomena u srce i time omogućuje oslobađanje prostora od nepotrebnih stvari. 

Ne smijemo zaboraviti važan element minimalističkog stila uređenja interijera funkcionalnost i da podcrtam, multi funkcionalnost. To znači da minimalistički stil voli prostore, oblike, predmete koji imaju višeznačno korištenje. Evo, jedan jednostavni primjer. U minimalističkom stilu interijera ormar postaje zid, zid postaje ormar. To znači da ćete predmete koje koristite, staviti, sakriti, odložiti u ormar. Taj ormar ujedno može biti dobra pregrada između dva prostora, dodala je Mastelić Ivić. 

Nedostatak dekoracija u prostoru omogućuje uživanje u ljepoti površina, materijala i tekstura. 

Ujednačena skala boja bez jakih dekoracija na tkaninama

Minimalizam ne mora određivati jesu li materijali prirodni ili su imitacija, što više, vrlo vjerna i fina imitacija. Dakle, vi možete koristiti prave drvene furnire, isto tako možete koristiti i imitacije furnira drvenih, možete imati pravu kožu, kao tapecirung materijal za sofe i fotelje, a isto tako da koža može biti eko koža, umjetna koža koja će biti fino obrađena i sa svojom teksturom, bojom, dizajnom će davati onaj pravi moment koji trebamo, rekla je Mastelić Ivić. 

Minimalistički stil uređenja interijera ne trpi jake dekoracije na tkaninama, a skala boja mora biti ujednačena, bez obzira radi li se o svijetlim ili tamnim tonovima. 

Kako je minimalistički stil zavodljiv na jedan vrlo spor način očekuje se da su svi elementi međusobno jako usklađeni i da prostor teče. Da nemate velikih skokova, jakih akcenata, čak i kad imate pauzu, ona nije šokantna i to znači da ćete morati uskladiti elemente sa njihovom teksturom, bojom, tonalitetom, volumenom i načinom kako su organizirani u prostoru, dodala je. 

Filozofija dalekog istoka

Mogli bismo reći da je namještaj dalekog istoka nizak, što proističe iz kulture hrane, funkcioniranja unutrašnjeg prostora i vanjskog prostora, kretanja kroz prostor i naravno da minimalistički namještaj u dobrom dijelu zna biti nizak. Minimalizam nije princip života dalekog istoka prihvatio u svoje oblikovanje, međutim, mogli bismo reći da kod jako velikih, voluminoznih komada namještaja poput sofa, se primjećuje ta usmjerenost prema tlu i primjećujem da namještaj koji je jako voluminozan da je obično i nizak, objasnila je Mastelić Ivić. 

Posebna pažnja rasvjeti

Minimalistički stil uređenja voli puno prirodnog svjetla i specifično postavljenu rasvjetu. 

Naravno da sa rasvjetom ćete obratiti pažnju na površine za koje želite da se posebno osvijetle. Sa rasvjetom morate kreirati atmosferu. Ipak minimalistički stil nije hladan, to mora biti zadatak rasvjete koja mora utopliti prostor. Znači da ga nećete osvijetliti na način da on bljesne nego da fokusirano se označe predmeti koji su bitni, rekla je Mastelić Ivić. 

Haiku poezija prožeta je zenom, baš kao i ovaj stil uređenja interijera koji potiče na uživanje u jednostavnosti. 

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice