Povežimo se

Bez kategorije

Praktični savjeti za dom bez nametnika

Nametnici su, usprkos našim nastojanjima da ih se riješimo, stalno prisutni. Ima ih u našim domovima, na našim ljubimcima, na našim biljkama. Možda će baš jedan od savjeta kojim su se koristile i naše bake pomoći da ih se riješite.

BILJNE UŠI – Evo dva djelotvorna načina da se riješite tih biljnih nametnika. Prikupite pepeo od cigarete i zamotajte ga u dvostruku gazu, pa kroz gazu prosijavajte da pada na biljku. Jednostavniji je način, ako pri ruci nemate gazu, da probušite dno plastične čaše od jogurta i kroz te rupice prosijete pepeo. To će zaštititi nadzemni dio biljke.

No, biljne uši napadaju i podzemni dio. Taj ćete problem riješiti ako nekoliko kopriva namočite u vodu i ostavite da stoje 24 sata, a zatim tom vodom zalijete biljku. Vidjet ćete i sami kako uši izlaze iz zemlje.

Nametnike s povrća i voća koje namjeravate pripremiti za jelo skinut ćete potopite li povrće (voće) u slanu vodu.

BUHE – Nekoliko različitih buha može Vam prouzročiti veliku glavobolju. No ako su buhe došle u Vaš dom, najjednostavnije ćee ih se riješiti ako mjesta na kojima se pojavljuju natopite amonijakom.

Jednako je dobro pod sag ili plahtu staviti nekoliko lovorovih ili orahovih listova.

Vaš se pas stalno češka? Lovorov ili orahov list bit će dobar i u tom slučaju. Psa dobro istrljajte lovorovim ili orahovim listom, pa će na njegovoj dlaci ostati miris koji Vama neće smetati, a psa će osloboditi nemilih nametnika. Nekoliko listova stavite i pod pseći ležaj.

INSEKTI – RAZNI – Vrlo neugodni “sustanari” česta su pojava u našim domovima.

Gmizajuće insekte pokušajte uništiti mješavinom šećera i praška za pecivo. Mješavinu posipajte po mjestima na kojima se insekti pojavljuju. Oni će je pojesti i uginuti.

Jednako je djelotvorna metoda da u lavor istočite bocu piva, stavite ga na pod, a između poda i ruba lavora postavite daščicu kojom će se insekti popeti. Krpu namočenu u pivo spustite na daščicu. Izazvani mirisom insekti će se po krpi popeti do lavora i pasti u njega. Povratka im nema. Taj postupak ponavljajte svaki put kad primijetite da su se pojavili mali kukci. Upornošću ćete ih sasvim istrijebiti.

Dobar insekticid možete pripremiti i od duhana. Prstohvat duhana iz cigarete namočite u 1 dl vode i ostavite da stoji dva dana. Ta je voda izvrstan insekticid. Njome možete poprskati i biljke koje su zaražene biljnim ušima.

KRTICE – Dva su načina da krtice istjerate iz svog vrta. U rupu u krtičnjaku stavite krpu natopljenu petrolejom ili lož uljem. To je miris koji će otjerati krtice baš kao i dim.

Drugi je način da u rupu stavite karbid i polijete ga vodom. Dodir vode i karbida stvorit će jaki dim koji će se proširiti krtičnjakom i istjerati krticu.

KOMARCI – Tih posebno neugodnih insekata nije se lako riješiti. Dobro je znati da komarcima smeta miris rajčice, pa zato, ako imate mogućnost, na prozore stavite lonac s rajčicom.

Drugi će Vam način uzeti malo više vremena, ali ćete biti sigurni da ćete imati miran san. U sobu u kojoj ćete spavati stavite svjetiljku čiji ste rub premazali medom. (Može poslužiti i obična svjetiljka čiji ćete rub oblijepiti širokim selotejpom). Zatvorite prozor, upalite svjetiljku i izađite iz sobe. Za sat vremena svi komarci i ostali insekti bit će zalijepljeni na rubu svjetiljke.

Tople ljetne večeri volimo provoditi na otvorenom. Tako se, nažalost, izlažemo ubodima komaraca. Da biste ih otjerali iz svoje blizine i time se poštedjeli neugodnih uboda, namažite kožu otopinom jabučnog octa.

MIŠ – Zanimljivo je da ta mala životinja ne podnosi miris metvice i to je informacija koju treba dobro iskoristiti. Ako su se u Vašem domu počeli pojavljivati miševi, ili samo jedan miš, pobjeći će putom kojim je i došao ako na više mjesta postavite metvicu. Kad primijetite da ga više nema, otvor zatrpajte istucanim staklom.

Drugi je način da se riješite miševa – mišolovka. To je jednako djelotvorno, ali i jednako okrutno kao i smjesa šećera i gipsa.

MOLJCI – Nije potrebno da u borbi protiv moljaca posežete za sredstvima koja nisu dobra za zdravlje i koja ostavljaju neugodan miris na odjeći. Najjednostavniji način rješavanja problema s moljcima često je i najdjelotvorniji. Možete se odlučiti na koji ćete način postupiti i što ćete koristiti ovisno o tome što je Vama pristupačnije.

Jedan od načina je da skupljate kore od naranče, a kad ih skupite dovoljno, usitnite ih i stavite u vrećicu koju ste napravili od gaze, pa onda vrećice umetnite među odjeću u ormar.

Već je dobro poznata i lavanda, aromatična biljka toplih podneblja. Upakirana u vrećice, ili kao buketić, dat će Vašem ormaru ugodan miris.

No, možda je jednostavnije uzeti nekoliko divljih kestena. Razrežite ih ili propiknite. Šaku kestena stavite u vrećicu od gaze i objesite među odjeću. U odjeću koja je složena na police rasporedite nekoliko propikanih kestena.

Knjiških moljaca neće biti ako među stranice knjiga stavite lovorove listove.

MRAVI – Najmanji, ali i najuporniji. Crni, crveni ili žuti – svi su jednako neželjeni u našim domovima.

Postoji više načina da se oslobodite mrava. Najvažnije je otkriti odakle dolaze i kojim se putovima kreću, a zatim im postaviti prepreku. Mjesto odakle dolaze poštrcajte lakom za kosu, a pred njega stavite polovicu limuna. Mirisi limuna i kiseline odbijaju mrave.

MUHE – Muhe ne morate loviti. Dovoljno je da Vaš dom miriši onako kako se njima ne sviđa. Prerežite limun na pola i u svaku polovicu nabodite klinčiće. Vi gotovo da i nećete primijetiti taj ugodan miris, a muha neće biti ni blizu. Klinčići će dobro upijati i miris cigareta.

Ukoliko na stolu imate lijepi buket, među cvijeće stavite grančicu metvice. Budite sigurni da Vas muhe neće uznemiravati.

Metvicu možete staviti i u slamu kod domaćih životinja da ih muhe i obadi ne grizu.

PUŽEVI – Puževi jako vole mlijeko. Pomoću njega ćete ih se i osloboditi. U prostoriju u kojoj ste primijetili puževe, na pod stavite široku, plitku zdjelicu punu mlijeka. Puževi će dolaziti na mlijeko. Tijekom jednog tjedna, koliko će zdjelica stajati na podu, svakodnevno skupljajte puževe. Možete biti sigurni da iduće godine u toj prostoriji neće biti puževa.

UŠI U KOSI – To su nemili nametnici i sreća je da nisu česti, no kad ih jednom dobijete, morate paziti da ih se u potpunosti oslobodite zajedno s njihovim jajima. Osim šampona za kosu s tom namjenom, pomoći će i ocat. Gustim češljom iščešljajte kosu, a zatim ju natopite jakim octom. Držite ju pokrivenu ručnikom 2-3 sata, a zatim operite. Ponovno je isperite octom, no ovaj put razblaženim. Kosa isprana u jako razblaženom octu više neće imati nametnika, a bit će mekana i sjajna.

ŽIŠCI – Žišci su posebno neugodni mali nametnici u namirnicama. Najsigurnije je baciti sve u čemu su se pojavili žišci. Nažalost time problemi sa žišcima nisu gotovi, jer oni se brzo i lako razmnožavaju i vrlo su otporni. Mogu jako dugo živjeti kao jajašca ili ličinke. Da bi bili sigurni da ih više nećete naći u svojim namirnicama, morate dobro oprati posudu u kojoj ste držali namirnice, a dobro bi bilo da očistite sve police u smočnici. Police umotane u papir ljepše izgledaju od golih, no razmaci između papira i police idealna su mjesta za polaganje jajašaca i život ličinki. Zato, ako ikako možete, ne zamatajte police.

Namirnice možete pokušati spasiti. Rižu i brašno istresite na lim i stavite u pećnicu na 60 stupnjeva. Izvadite nakon 10 minuta i prosijte.

Iz knjige: Mali savjeti, Dea Olup

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bez kategorije

Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!

Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

karirani-uzorak-domnakvadrat

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.

Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.

Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.

Kako ga unijeti u interijer?

Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.

Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.

Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…

Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.

Nastavite čitati

Bez kategorije

Kamini na bioetanol – dostojna zamjena za prave

Kad razmisle koje sve preduvjete treba zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu …

kamin-na-bioetanol-viseći-domnakvadrat

Mnogima je prizor pucketanje vatre u kaminu tiha patnja, ali kad razmisle o tome koje sve preduvjete trebaju zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu, pristat će i na kompromis. Dostojna zamjena za pucketanje drva bit će kamini na bioetanol.

kamin-na-bioetanol-starinski-domnakvadrat

Takvi kamini sadrže kućište koje u sebi ima keramički kamen. On se prilikom punjenja natopi bietanolom koji gori. Na taj se način stvara u prostoru stvara ugođaj kao da se tamo nalazi pravi kamin.

Nude se zidni, samostojeći, stolni u više različitih dimenzija. I iako se njihova funkcija često shvaća kao isključivo ambijentalna, odnosno dekorativna, treba znati da kamini na bioetanol ograničeno i griju.

kamin-na-bioetanol-zidni-domnakvadrat

Ovisno o veličini kamina, u početku ćete trebati litru do četiri etanola. Jedna litra traje tri do pet sati. Gašenje je vrlo jednostavno. Takvi kamini sa strane imaju strane ručicu koja kad se pomakne, zatvara dovod zraka tom plameniku i automatski se plamen gasi. Vi možete istog trena izaći iz kuće bez bojazni da će se ponovno sam od sebe upaliti.

kamin-na-bioetanol-samostojeći-domnakvadrat

Što se održavanja tiče, posebnih zahtjeva nema. Dobro je s vremena na vrijeme prebrisati plamenik. A uz tako jednostavno održavanje i primjenu moramo priznati da možda i nije tako teško u ovom slučaju pristati na kompromis i pucketanje drva zamijeniti plamenom bioetanola.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice