Interijeri
Očekujete prinovu? Saznajte kako pravilno urediti sobu za novorođenčad !
Dolazak djeteta na svijet veliki je događaj za svakog roditelja i obitelj.
U Hrvatskoj se već godinama najviše beba rađa u rujnu. Mnogi budući roditelji stoga upravo u srpnju uređuju sobe za novorođenčad. Kako ih pravilno urediti objasnila nam je arhitektica i majka malene djevojčice, Ida Švaljek.
Kod opremanja i dizajniranja dječje sobe, često se vodimo estetikom pa zaboravimo na neke bitnije segmente istaknula je na početku našeg razgovora Švaljek.
„Soba za dijete svakako mora biti sigurna, funkcionalna, ugodna, za mamu i za bebu jer će i mama i beba najviše vremena provoditi u njoj. U najranijoj dobi sobu moramo podijeliti u nekoliko zona. To je zona za spavanje, zona za prematanje, odnosno presvlačenje, zona za igranje i zona za hranjenje“, kaže nam arhitektica Ida Švaljek koja je i sama pred godinu dana postala majka.
Prostor između tih zona mora biti dovoljan za neometano kretanje, a sve treba biti nadohvat ruke.
„U ovom našem primjeru smo uz fotelju za hranjenje smjestili pomoćni stolić za odlaganje bočice ili nekih drugih stvari, a blizu je i krevetić, kako bi što lakše uspavano dijete mogli prenijeti u krevetić. Taj krug je onda zatvoren i komodom za presvlačenje koja također mora biti blizu i lako dostupna“, objašnjava Švaljek.
Preporuka je ormar i komodu staviti uz zidove u koji ih zbog sigurnosti djeteta treba pričvrstiti. Ladice bi trebalo osigurati od neželjenog otvaranja pogotovo kad dijete malo poraste pa postane znatiželjno.
Važno je osigurati i sigurno spavanje za bebu
„Što se tiče posteljine u krevetiću, ona je također dobra za koristit, ali najsigurnije bi bilo kad bi dijete spavalo u vreći za spavanje. Biljke su također dobrodošle u sobi u uređenju soba za bebe, ali bi ih trebalo pozicionirati izvan dosega malog djeteta. I također treba paziti na odabir biljaka. Nisu sve za dječju sobu“, ističe arhitektica Švaljek.
Dijete vrlo brzo poraste te je stoga u sobi potrebno osigurati mu prostor siguran za igru.
„Dobro je imati neku podlogu sigurnu na kojoj će se moći slobodno kretati i istaživati igračke i ostalo. Isto tako treba imati dovoljno prostora za pohranit te igračke te je dobro imat siguran i stabilan stolac ili fotelju kad dijete počne samostalno sjediti“, objašnjava.
Sobu za novorođenčad uredite multifunkcionalnim namještajem
Dobro je odabrati dječji krevetić koji se kasnije može transformirati u krevet za odraslije dijete kako bi se soba mogla što duže koristiti odnosno kako bi namještaj mogli koristiti duži period.
„Jedna od glavnih funkcija dječje sobe je i da se između ostalog uspostavi redoviti ritam spavanja dijeteta. Zato ju je uvijek pametnije urediti u umirujućim tonovima. Kod uređenja dječje sobe ne moramo se voditi time da plava boja ili plavi tonovi moraju biti za dječaka, odnosno rozi tonovi za djevojčice. Možemo uredit sobu u neutralnim bojama pa onda dodat neki akcent u jarkoj boji. Svakako su boje dobrodošle“, ističe Švaljek.
Sobu neutralnih boja podići će zanimljive police, tapeta, uzorak na posteljini ili na jastuku za presvalačenje.
Na kraju je važno je napomenuti i da namještaj za dječju sobu mora biti dovoljno kvalitetan da izdrži svakodnevnu upotrebu, ali i da je siguran za dijete jer sigurnost djeteta mora biti na prvom mjestu.
ABCeda dobre kupaonice
Unesite boje u svoju kupaonicu
Kada pomislite na uređenje kupaonice, rijetkima na pamet pada šarenilo. Bojama unesite novu energiju u taj dio doma.
Kažu da je odabir neutralnih boja kao osnovne podloge kod uređenja doma najsigurniji izbor jer tako izmjenom detalja u njega možete unositi novitete. Međutim, ima onih kojima boja u interijeru daje potrebnu energiju.
Za takve imamo genijalan prijedlog. Unesite boje u svoju kupaonicu.
Prirodno je u trendu – neka bude zelena!
Kada pomislite na prirodu, prva boja koja vam pada na pamet je zelena. Riječ je o osvježavajućoj i mirnoj boji koja ublažava stres i pomaže u liječenju.
Ta je boja proglašavana bojom sezone proteklih nekoliko godina. Bilo da je riječ o njezinog zagasitoj nijansi…
…. ili žarkoj verziji zelene boje. U toj su boji dostupne i sanitarije za kupaonicu.
Ideje za hrabre
Sanitarije za kupaonice danas su doista dostupne u svim bojama. Pa tako i u popularnoj pastelno roza boji.
Neki će se ipak odlučiti za klasične bijele. Ali zato namještaj može biti u boji. Odabirom narančaste, u kupaonicu ćete unijeti sasvim novu energiju.
Plava boja – boja sigurnosti
Plava boja snižava krvni tlak, usporava rad srca i disanje. Zato je idealan izbor za spavaću sobu i kupaonicu, odnosno prostorije koje služe za odmaranje ili meditaciju.
U plavoj boji može se naći kupaonski namještaj, ali isto tako i umivaonici. Sanitarije i kupaonski namještaj u boji potražite u ABC interijeru.
Američka stilistica, autorica i TV voditeljica, Emily Hendersonje, nadahnula je svijet dizajna interijera svojom estetikom inspiriran retro stilom u koji su se mnogi zaljubili.
Njezin YouTube kanal, koji broji 50ak tisuća pretplatnika, sažima sve, od pronalaženja stila njezinih klijenata i uređenju inrerijra, pa do pronalaska i najmanjih sitnica, s njezina predanost radu ono je što klijentima često izmami suze na oči.
U sljedećem video Emily je preuzela dirigentsku palicu i uredila stan mladom paru, i u svega nekoliko koraka postigla woow efekt. Pogledajte kako ona to radi!