Interijeri
Očekujete prinovu? Saznajte kako pravilno urediti sobu za novorođenčad
Dolazak djeteta na svijet veliki je događaj za svakog roditelja i obitelj.
U Hrvatskoj se već godinama najviše beba rađa u rujnu. Mnogi budući roditelji stoga upravo u srpnju uređuju sobe za novorođenčad. Kako ih pravilno urediti objasnila nam je arhitektica i majka malene djevojčice, Ida Švaljek.
Kod opremanja i dizajniranja dječje sobe, često se vodimo estetikom pa zaboravimo na neke bitnije segmente istaknula je na početku našeg razgovora Švaljek.
„Soba za dijete svakako mora biti sigurna, funkcionalna, ugodna, za mamu i za bebu jer će i mama i beba najviše vremena provoditi u njoj. U najranijoj dobi sobu moramo podijeliti u nekoliko zona. To je zona za spavanje, zona za prematanje, odnosno presvlačenje, zona za igranje i zona za hranjenje“, kaže nam arhitektica Ida Švaljek koja je i sama pred godinu dana postala majka.
Prostor između tih zona mora biti dovoljan za neometano kretanje, a sve treba biti nadohvat ruke.
„U ovom našem primjeru smo uz fotelju za hranjenje smjestili pomoćni stolić za odlaganje bočice ili nekih drugih stvari, a blizu je i krevetić, kako bi što lakše uspavano dijete mogli prenijeti u krevetić. Taj krug je onda zatvoren i komodom za presvlačenje koja također mora biti blizu i lako dostupna“, objašnjava Švaljek.
Preporuka je ormar i komodu staviti uz zidove u koji ih zbog sigurnosti djeteta treba pričvrstiti. Ladice bi trebalo osigurati od neželjenog otvaranja pogotovo kad dijete malo poraste pa postane znatiželjno.
Važno je osigurati i sigurno spavanje za bebu
„Što se tiče posteljine u krevetiću, ona je također dobra za koristit, ali najsigurnije bi bilo kad bi dijete spavalo u vreći za spavanje. Biljke su također dobrodošle u sobi u uređenju soba za bebe, ali bi ih trebalo pozicionirati izvan dosega malog djeteta. I također treba paziti na odabir biljaka. Nisu sve za dječju sobu“, ističe arhitektica Švaljek.
Dijete vrlo brzo poraste te je stoga u sobi potrebno osigurati mu prostor siguran za igru.
„Dobro je imati neku podlogu sigurnu na kojoj će se moći slobodno kretati i istaživati igračke i ostalo. Isto tako treba imati dovoljno prostora za pohranit te igračke te je dobro imat siguran i stabilan stolac ili fotelju kad dijete počne samostalno sjediti“, objašnjava.
Sobu za novorođenčad uredite multifunkcionalnim namještajem
Dobro je odabrati dječji krevetić koji se kasnije može transformirati u krevet za odraslije dijete kako bi se soba mogla što duže koristiti odnosno kako bi namještaj mogli koristiti duži period.
„Jedna od glavnih funkcija dječje sobe je i da se između ostalog uspostavi redoviti ritam spavanja dijeteta. Zato ju je uvijek pametnije urediti u umirujućim tonovima. Kod uređenja dječje sobe ne moramo se voditi time da plava boja ili plavi tonovi moraju biti za dječaka, odnosno rozi tonovi za djevojčice. Možemo uredit sobu u neutralnim bojama pa onda dodat neki akcent u jarkoj boji. Svakako su boje dobrodošle“, ističe Švaljek.
Sobu neutralnih boja podići će zanimljive police, tapeta, uzorak na posteljini ili na jastuku za presvalačenje.
Na kraju je važno je napomenuti i da namještaj za dječju sobu mora biti dovoljno kvalitetan da izdrži svakodnevnu upotrebu, ali i da je siguran za dijete jer sigurnost djeteta mora biti na prvom mjestu.
Uređenje i opremanje
Na što sve obratiti pažnju pri odabiru stana za najam?
Neovisno o tome tražite li garsonijeru ili veći stan, važno je obratiti pažnju na ono što će vas u njemu zateći.
Pogodnosti za iznajmljivanje dolaze u različitim oblicima, u rasponu od perilice i sušilice rublja, najsuvremenijeg alarmnog sustava do kontrole štetočina svake dvije godine i privatnog parkirnog mjesta. Ako budete imali sreće, možda ćete pronaći i unajmiti stan sa svim navedenim pogodnostima.
Vjerojatnije je, međutim, da ćete morati odrediti prioritete ovisno o tome što vam je na kojem mjestu važnosti. Postavlja se dakle pitanje koje biste pogodnosti trebali staviti na vrh svog popisa?
Perilica posuđa
Nakon što ste iskusili čari perilice, teško je vratiti se ručnom pranju posuđa. Ručno pranje posuđa nakon dugog dana na poslu zadnja je stvar koju bi itko želio učiniti. Posjedovanje perilice posuđa ne samo da vam omogućuje da održavate svoje posuđe, a time i ostatak vaše kuhinje, čistim, već budući da perilica posuđa ne treba toliko vode kao ručno pranje posuđa, također vam pomaže smanjiti račun za vodu.
Protuprovalni alarmni sustavi
Posjedovanje alarmnog sustava može vam dati veći mir, ali profesionalne instalacije novih sustava mogu stajati stotine eura. Kako biste uštedjeli novac, tražite nekretninu koji dolazi s već ugrađenim alarmnim sustavom. I ne zaboravite pitati stanodavca koji su uvjeti za mjesečni nadzor. Neki stanodavci nude alarmni sustav, ali traže od stanara da plaćaju mjesečne naknade.
A postoje i druge sigurnosne pogodnosti koje treba provjeriti kao npr. ima li u stanu zasuna i prozorskih brava te detektore dima i aparate za gašenje požara. Sve što nedostaje, zatražite da se instalira. Ovo ne samo da će vaše iznajmljivanje učiniti mnogo sigurnijim, već će i vlasniku nekretnine osigurati jeftinije osiguranje.
Klima uređaji ili stropni ventilatori
Ako živite u području gdje ljetne temperature postaju nepodnošljive, imati klima uređaj nije samo pametno, već i neophodno. Mnogi noviji stanovi za iznajmljivanje imaju klima uređaje, ali ako ne, provjerite mogu li se ugraditi mobilne jedinice.
Samo imajte na umu da klima uređaji troše puno struje i mogu povećati vaš mjesečni račun. Kako biste uštedjeli na ovim troškovima, provjerite ima li stan za najam stropne ventilatore. Ljeti će stropni ventilator koji se vrti u smjeru suprotnom od kazaljke na satu većom brzinom cirkulirati kroz prostoriju, omogućujući vam da se osjećaj hladnoće čak i bez uključene klime.
Zimi postavite stropni ventilator da radi u smjeru kazaljke na satu pri maloj brzini kako bi se topli zrak zarobljen na stropu vratio u prostoriju. I dalje ćete morati koristiti grijanje u najhladnijim danima, ali jednostavnim pritiskom na prekidač možete smanjiti svoje potrebe za grijanjem.
Privatni parking
Iako kompleks za iznajmljivanje vjerojatno ima parkiralište, mogao bi biti pun vikendom, kada će stanari vjerojatno imati goste. Kako biste uvijek imali mjesta, potražite kompleks koji nudi rezervirana parkirna mjesta.
Dvorišni prostor
Ponekad vam je potreban svjež zrak! Potražite kompleks koji nudi dvorište ili, još bolje, bazen, tako da možete provoditi vrijeme vani, a da ne morate napuštati svoj kompleks i voziti se do najbližeg parka ili gradskog bazena.
Održavanje
Puknuta cijev, prepuni WC ili bojler koji curi mogu uzrokovati ozbiljnu štetu nekretnini i vašim stvarima. Blizina ekipe za hitno održavanje može smanjiti štetu i brzo vratiti vaš život u normalu.
U Hrvatskoj se rijetko može naići na nekretnine (zgrade i kompleksi) gdje rade ljudi na održavanju, stoga bi bilo mudro pitati stanodavca je li kontaktu s poduzećima ili osobama koje se bave hitnim intervencijama. Ova informacija mogla bi vam uštedjeti tisuće eura te vas poštedjeti glavobolje.
Interijeri
Bliži se sezona grijanja – koju vrstu odabrati?
Približava nam se sezona grijanja i sad je idealno vrijeme za odabrati najbolju vrstu ogrjeva. Pevexovi stručnjaci donose nam kratki vodič o vrstama grijanja.
Najvažnija stavka kod odabira sustava grijanja je utjecaj na energetske račune. Kod nas se najčešće koristi grijanje na plin, struju, drva i pelete, a svaki sustav ima svoje prednosti i mane. Da biste odabrali idealan sustav za svoj prostor, trebali bi otprilike znati godišnju potrebu za toplinskom energijom.
Vodite računa o izolaciji prostora
Kod odabira načina grijanja prvo treba vidjeti kakva je izolacija prostora, koliko je stakla, kolika je visina stropa te kakva je izolacija objekta koji se grije. Zatim dolazi na red odluka o tome koje prostore grijati, treba li svaka prostorija imati jednaku ili različitu temperaturu. A onda na samom kraju provjeriti i dostupnost energenta.
Provjerite troškove instalacije i zahtjeve održavanja pojedinih sustava te cijene ogrjeva. To će dati jasan dojam o investiciji i njenoj isplativosti. Također provjerite postoji li mogućnosti spajanja odabranog sustava na postojeće instalacije. Peć na pelete mora biti spojena i na električnu energiju, dok peć na drva ne treba.
Pripazite na izbor dimnjaka
Ovlaštena osoba trebala bi dati suglasnost da se određeni dimnjak može koristiti za određenu svrhu. Također, odgovarajuće cijevi trebaju biti spojene na dimnjak. Peć je najčešći sustav grijanja, a pruža stabilan izvor topline tijekom zimskih mjeseci. U Pevexu možete pronaći peći na drva i pelete, što su dva najčešća odabira ogrjeva.
Drvo je jedna od najjeftinijih sirovina, 100% je obnovljivo, što znači da je lako dostupno i ekološki prihvatljivo jer je CO2 neutralan, a grijanje na drva idealno je za one koji trebaju konstantno zagrijanu prostoriju. Drvo daje posebnu toplinu i ugođaj domu, ali zahtjeva vrijeme za čišćenje i održavanje.
Sve popularniji peleti
Pelet je jeftiniji energent zbog čega postaje sve češći odabir. Peći na pelete nešto su skuplje od peći na drva, no tu jednokratnu investiciju opravdava njihov pametan način rada, ekološki prihvatljiv ogrjev te lijep dizajn.
Plinski sustavi imaju visoku učinkovitost ali i visoke račune. Uljni sustavi su jeftiniji za rad, no trebaju duže vrijeme zagrijavanja. Električni sustavi su praktični, ali mogu zahtijevati i dodatne troškove instalacije. Zato prije odabira razmotrite sve navedene parametre.