Interijeri
Kako urediti apartman na moru u koji će se gosti iznova vraćati?
Drugačiji zahtjevi nego kod stambenog prostora
Turistička predsezona već je počela. Ipak, većina naše ponude odnosi se na glavnu sezonu u kojoj prevladava ponuda smještaja u apartmanima. Kako urediti apartman u koji će se gosti poželjeti vratiti, zna arhitektica Ida Švaljek.
Sve je više onih koji su oduševljeni našom jadranskom obalom i znamenitostima koje nudi. Od smještaja dominira onaj apartmanski, kojeg je sve više. Kako bi se izdvojio u masi sličnih i postigao višu cijenu, apartman treba smisleno urediti.
Namijenjeni različitim korisnicima
‘Zahtjevi kod projektiranja apartmana su drugačiji nego kod projektiranja drugih prostora za stalno stanovanje. Apartmani su namijenjeni različitim korisnicima kojih je mnogo. Relativno brzo se izmjenjuju, imaju različite interese i afinitete prema tome je i pristup prostoru drugačiji’, kaže Ida Švaljek, diplomirana inženjerka arhitekture.
Apartman mora biti funkcionalan, ugodan, prozračan, jednostavan i lak za održavanje. ‘To možemo postići odabirom jednostavnijeg namještaja koji je naravno kvalitetan, neutralnih boja koje ćemo podići onda detaljima’, dodaje.
Važno je da apartman ne bude prenatrpan namještajem te da namještaj ne bude predimenzioniran. ‘Kod blagovaonice je naravno bitan odabir stola i stolica. Bitno je da stol bude dobrih dimenzija u odnosu na prostor u koji se stavlja. Ovdje imamo primjer jednostavnih stolica u sivoj i crnoj boji, koje su lake za održavanje, a cijeli dojam smo upotpunili, odnosno podigli bojom zida i ogledalom sa zlatnim rubom’, kaže.
Premalo pažnje dajemo kuhinji
Kuhinja će se izdvojiti ukoliko ima većinu kuhinjskih aparata. ‘Kod uređenja apartmana često premalo pažnje pridajemo uređenju kuhinje, odnosno kuhinje su često uređene u vidu čajnih kuhinja. Kako bi postigli luksuzniji izgled i dojam apartmana, dobro je imat veliku kuhinju i dobro opremljenu kuhinju. Bilo bi poželjno da kuhinja ima hladnjak, zamrzivač, indukcijsku ploču, pećnicu, perilicu za suđe i ostalo’, sigurna je Ida.
Uz sve to te dovoljno spremišnog prostora i radne površine, gosti će se osjećati kao kod kuće. Dobrom osjećaju pridonosi i dekor drva koji je utoplio beton sive fronte iznimno jednostavne za održavanje, kao i dekor drva.
‘Jako dobar detalj koji podiže izgled same kuhinje je ugradbena rasvjeta, gornji elementi sa staklenim vratima koje možemo dodatno naglasiti staklenim obrubom i crnom folijom. Ormarićima dajemo dodatni akcent unutrašnjom rasvjetom’, tvrdi.
Multifunkcionalni namještaj
Na radnu površinu apartmanske kuhinje može se staviti poneki detalj, ali ona mora zapravo ostati slobodna kako bi svaki gost na nju mogao smjestiti svoje stvari. ‘Namještaj u apartmanu bi trebao biti i multifunkcionalan, kako bi sa što manje komada namještaja zadovoljili što više funkcija te oslobodili prostor nepotrebnih elemenata’, dodaje.
Dobar primjer je ova garnitura koja ima dovoljno mjesta za sjediti i ima skladišni prostor te se može razvući u krevet. Moramo paziti da materijal od sjedeće garniture bude lak za održavanje te da ne odaberemo presvijetle tonove.
Multifunkcionalnost je poželjna i u spavaćoj sobi. ‘U spavaćoj sobi je potrebno osigurati dovoljno uporabnog prostora oko kreveta i ispred ormara kako bi komunikacija prostorom tekla neometano. Isto tako je dobro da namještaj bude multifunkcionalan kao ovaj krevet koji ima integriranu klupicu sa prostorom za odlaganje odnosno ladicama’, kaže.
Nit vodilja kod uređenja
Kod uređenja apartmana dobro je imati nit vodilju. Bilo bi dobro da i kupaonica bude stilski povezana sa uređenjem ostatka apartmana. Mi smo se vodili materijalima kao što su dekor svijetlog drva sa crnim detaljima.
‘U kupaonici je važno osigurati dovoljno prostora za odlaganje stvari kao u ovom našem primjeru gdje smo odabrali nadgradni umivaonik kako bi na ostatku ormarića imali dovoljno prostora za odlaganje. Isto tako kao i u ostatku apartmana jako je važna rasvjeta pa je dobar primjer ogledala sa integriranom rasvjetom’, dodaje arhitektica.
Stručno i stilski uređen apartman izdvojit će se u moru drugih, osigurati ugodan boravak gostiju i njihov povratak.
Interijeri
Zašto je Brigadin novi ured sakriven iza trgovine u shopping centru?
Novo okruženje u srcu Zagreba
Nakon više od desetljeća boravka na zagrebačkoj Zavrtnici unutar nagrađivanog uredskog prostora koji je dijelila s agencijom Bruketa&Žinić&Grey, Brigada se preselila u novo okruženje trgovačkog centra u srcu Zagreba. Budući da je agencija specijalizirana za dizajn trgovina i ureda, prirodno se nametnula ideja da novi uredski prostori budu svojevrsni hibrid trgovine i radnog prostora.
Srećom, tijekom izvođenja radova na interijeru Centra Kaptol čiji dizajn također potpisuju kreativci iz Brigade, ‘otkrili’ su lokal koji se godinama koristio kao spremište. Iza gomile građevinskog materijala prepoznali su potencijal prostora utopljenog u okolnu prirodu s prostranom terasom i puno prirodnog svjetla, koji je nakon kraćeg preuređenja postao njihov novi dom.
Showroom različitih kreativnih rješenja
Ispred radnog prostora nalazi se prava trgovina u koju se ulazi iz trgovačkog centra i koja se koristi kao showroom različitih kreativnih rješenja koja se periodički izmjenjuju. To je prostor otvoren za sve, a osim izložbi Brigadinih radova, i kolaboracije s Vrtnim centrom Flora na stvaranju ljetnog pop-up motela, u najavi su i prezentacije novih kolekcija dizajnerskog namještaja svjetskih brandova, izložbe grafičkih dizajnera, ali i nova eksperimentiranja s prostornim doživljajem dizajnera i arhitekata iz Brigade. Kako bi se uopće došlo do uredskog prostora potrebno je proći kroz showroom te se ohrabriti i pritisnuti veliki crveni gumb na zidu kojim se aktivira školsko zvono u uredu te netko od Brigadira otvori tajna vrata. Jedina naznaka onog što se skriva iza tajnih vrata je okrugli brodski prozor kroz koji se može zaviriti u radnu atmosferu agencije.
Radnim dijelom ureda dominira velika staklena stijena koja pokriva gotovo pola površine zidnih ploha cijelog ureda, a koja se otvara prema terasi i parku s drvećem, koji tako postaju sastavnim dijelom interijera. Osim radnih jedinica koje su razdijeljene akustičnim pregradama, bitan element u prostoru je velika biblioteka s uzorcima, stručnom literaturom te panelima za mood boarde i razradu procesa dizajna. Ovo je ujedno i zona za istraživanje novih materijala, tehničkih i kreativnih rješenja te eksperimentiranje na svim poljima prostornog doživljaja. Kao sastavni dio dizajna korišten je veliki broj različitih materijala i tehnologije, više od deset različitih vrsta rasvjete, inovativna akustična rješenja, difuzori za mirise te napredni sustavi ozvučenja.
‘Pašnjak za pčele’
Zadnja zona u dnu ovog linearno osmišljenog interijera rezervirana je za kuhinju i blagovaonicu koje se otvaraju prema terasi te se svakodnevno koriste za zajedničke obroke cijelog tima. Terasa utopljena u park, kroz koju i raste drveće često postaje alternativni radni prostor u hladu japanskih trešanja, ali i ljetna blagovaonica te urbani vrt u kojem se uzgajaju ekološke jagode, rajčice, paprike, tikvice, salata i razno začinsko bilje koje se redovito koristi za obroke koje pripremaju zaposlenici. Tu je i mali „pašnjak“ za pčele, s cvijećem koje omogućuje kukcima da se nahrane unutar gradskog centra.
Ured je prvenstveno dizajniran kako bi bio potpuno funkcionalan te odgovorio na potrebe koje je cijeli tim nizom radionica identificirao kao ključne za ugodniji i produktivniji radni ambijent. Od dizajnerskih komada namještaja ističe se blagovaonički stol izrađen od recikliranog drveta iz toskanskih vila te originalni komadi klasika regionalnog dizajna poput fotelja Bernarda Bernardija, Nike Kralja ili rasvjetna tijela Meblo iz sedamdesetih. Kako bi klasici dizajna dobili odgovarajući ambijent, dio showrooma pretvoren je u svojevrsni hommage tom vremenu te je u potpunosti osmišljen u duhu sedamdesetih godina prošlog stoljeća i prošle države. Kombinacijom originalnog dizajnerskog namještaja iz tog vremena, stolića i komode koje su razvili dizajneri u Brigadi te novih materijala, uz zvuke ploča s drvenog gramofona održavaju se manje formalni sastanci ili jednostavno završava radni dan uz pogled na zelenilo parka.
Dobrodošli u Brigadu!
Interijeri
Glavna pravila za uređenje predsoblja
Naša stalna suradnica Danica Maričić otkrila nam je trikove
Predsoblje je prvo što vaši gosti vide na ulasku u dom. A isto tako i ono što vas dočeka nakon napornog radnog dana. Zato ga ne smijete zanemariti kod uređenja doma. Naša stalna suradnica Danica Maričić otkrila nam je pravila uređenja predsoblja i dala pokoju preporuku za uređenje. Budući da je prvi dojam obično trajan, uređenju predsoblja treba prići s posebnom pažnjom.
‘Predsoblje je uvodni prostor u svaki stambeni ili poslovni interijer. Ono kao takvo može i ne mora biti stilski povezano s ostalim prostorijama. Kažem, ne mora jel kada gledamo najnovije trendove, preferira se eklekticizam, tj. miješanje stilova’, kaže Danica Maričić, savjetnica za dizajn i komunikacije.
Funkcionalnost na prvom mjestu
Međutim, mora biti funkcionalno. ‘Krenimo od pojedinačnih komada namještaja. Što je poželjno u predsoblju? Naravno vješalice za kapute ili šešire primjerice. Klupica na kojoj možete sjesti, kako bi vam olakšala obuvanje cipela. Ormarići ili ormari, ovisno koliko prostora imate u tom predsoblju, za prtljagu, za torbice, za cipele, zavisi već za što vam je potrebno. I naravno, ogledalo’, dodaje.
Namještaj modernih ravnih linija i svjetlijih boja, idealan je za manja predsoblja, ali nećete pogriješiti niti ako ga smjestite u ona veća. Njih upotpunite odgovarajućom tapetom i malo posebnijom rasvjetom.
‘Ravjeta je vrlo bitan element dizajna interijera u svakoj prostoriji pa tako i u predsoblju. Čak što više možemo reći da je u predsoblju još i važnija, budući da ova prostorija često nema prirodnu svjetlost, tj. izvor prirodne svjetlosti poput prozora’, tvrdi.
Rasvjeta ima bitnu ulogu
Osim funkcionalne, rasvjeta u predsoblju ima i estetsku ulogu. ‘Kristali u prostoru, primjerice na rasvjeti, reflektiraju svjetlost i samim tim stvaramo jedan raskošan sjaj. Još kada to poboljšamo samim ogledalom, povećavamo refleksiju svjetlosti’, dodaje.
Dodamo li k svemu još metalne vaze, stvorit ćemo glamurozan prostor koji privlači stilom. Odabirom namještaja u toploj boji hrasta, stvorit ćemo pak predsoblje koje odiše smirenošću.
Prilikom ulaska u nečiji dom, predsoblje je uvijek to koje nam zaželi dobrodošlicu, a naravno uz dobrodošlicu uvijek više vezujemo toplije osjećaje, toplije materijale. Drvo je upravo takav materijal.
‘U slučaju ovog predsoblja imamo stil, možemo reći jedne modernije rustike’, kaže. Kad su u pitanju predsoblja, ne treba zaboraviti da ih možemo iskoristiti i kao praktičan skladišni prostor koji nam često nedostaje.
Prostorija koja opušta
Pomnim stilskim uređenjem predsoblje postaje prostorija koja opušta. ‘Kombinacija bijele i zelene boje je vrlo popularana u uređenju intrijera, naravno zbog toga što te dvije boje izvrsno idu jedna uz drugu, i kreiraju smirujući prostor, a to je idealno upravo za predsoblje, kada uđemo, da nam odmah dizajn i opusti’, dodaje.
Kada zelenilo u tom prostoru povećamo unosom bilja, dobivamo predsoblje koje ne samo opušta, već i osvježava. ‘Uz dvije boje koje imamo osnovne u prostoru, uvijek možemo ubaciti i dekorativne dodatke, primjerice u crnoj boji u ovom slučaju, da stvorimo malo veću dinamiku prostora i za privlačenje pogleda’, tvrdi.
Ogledala su itekako poželjna
Dinamiku stvaraju i detalji na namještaju kao i ogledala. ‘Kada govorimo o ogledalima u predsobljima, poželjno ih je imati što više, a naručito ona za cijelu figuru’, zaključuje Danica.
Jednostavan način na koji možemo dobiti harmoničan, elegantan, praktičan i privlačan ulaz u dom, je odabir setova predsoblja. Bez obzira na koji stil se odlučimo, uz gotovi set, možemo biti sigurni da nam u predsoblju ništa neće nedostajati.