Povežimo se

Uređenje interijera

Pametni sustavi olakšavaju život

Postali su neizostavan dio naših domova

Nekada smo sve kućanske poslove obavljali sami. Danas za većinu njih u domu imamo pomagače. Dapače, tehnologija je otišla toliko daleko da o mnogo toga u domu više ne trebamo razmišljati jer postoje sustavi koji to rade umjesto nas.

Neizostavan dio naših domova

‘Pametni uređaji u domu mogu značajno smanjiti i potrošnju električne energije i eventualno nekakvog goriva za grijanje. Osim same uštede energije, mogu pružiti sigurnost u samim zgradama kao protuprovalna i slično, plus mogu pridonijeti automatizaciji i ugodnom životu’, kaže Zlatko Krček, stručnjak za automatizaciju zgrada.

Zlatko - Krček - dom-na-kvadrat

Pametni detektor za vodu prvi će vam dojaviti nekontrolirano curenje vode u kući. Pametnim, pak, termostatom možete regulirati rad bojlera ili pametno upravljati klima uređajem. Pomoću aplikacije palite i gasite klimu, mijenjate postavke grijanja i hlađenja, regulirate smjer i jačinu puhanja.

‘Putem aplikacije može se vidjeti kompletna povijest grijanja ili hlađenja, tako da možete dobiti bolji dojam kako se troši energija i kako vanjska temperatura i sunce utječu na temperaturu kuće’, dodaje Zlatko.

Kuća vas čeka topla

Na pametnim uređajima može se postaviti i automatizacija. ‘Može se postaviti automatizacija grijanja tako da npr. idete kući u pet, petnaest do pet počne grijati tako da dok vi dođete doma, taman vas čeka ugodna temperatura’, nadovezuje se. Automatizacija može biti dobra kad uređaj ostane bez konekcije za internet.

‘Ako nemaju internet konekciju ,oni svejedno imaju programiranu automatizaciju, ne treba se spajati preko aplikacije i manualno mijenjati nego vaša pametna kuća to radi za vas’, kaže Zlatko.

Voda vas čeka ugrijana

Pomoću pametne utičnice možete primjerice ostvariti ono što ste nekad gledali na filmovima. ‘Možete pripremiti kuhalo za vodu, tako da čim se probudite ujutro, vaša voda je spremna za napraviti čaj ili kavu’, navodi primjere.

Radijatore više ne morate podešavati ručno. Pametnim termostatskim ventilima grijanje možete regulirati na daljinu i to u svakoj sobi zasebno. Lepeza pametnih uređaja za dom doista oduševljava, ali kao i kod korištenja svakog pametnog uređaja stručnjaci preporučuju da nemate za sve istu lozinku.

Kućanski uređaji

Ne volite usisavati? Ovaj pametni uređaj bi vam mogao promijeniti mišljenje

Štapni usisavač koji zna što radi

Samsung Bespoke AI Jet Ultra

Vrijeme koje potrošimo na obavljanje kućanskih poslova ovisi o veličini stana, broju ukućana te prisutnosti djece i kućnih ljubimaca.

Statistike pokazuju da otprilike sat do dva tjedno provedemo usisavajući, te da najčešće usisavaju žene. Nova generacija kućanskih uređaja ruši stereotipe i potiče veću ravnotežu u svakodnevnim poslovima. Jedan od takvih primjera dolazi iz stvarnog života – kroz priču Ivana Polojca, korisnika pametnog Samsung štapnog usisavača.

Samsung Bespoke AI pametni kućanski uređaji koji olakšavaju svakodnevicu

“Mrzim kućanske poslove. Osim pranja suđa – to me opušta,” priznaje Ivan, no kada je došlo do usisavanja, situacija se dramatično promijenila. Klasični usisavači s kablovima i nespretnim kotačima bili su razlog njegove odbojnosti. Sve dok mu prijateljica nije predložila da isproba Samsung Bespoke AI Jet Ultra štapni usisavač.

Samsung Bespoke AI Jet Ultra

Samsung Bespoke AI Jet Ultra: Baterija koja traje, motor koji zna što radi

Prijašnje verzije štapnih usisavača imale su dvije velike mane – kratko trajanje baterije i slabu usisnu snagu. No, kako ističe Ivan, Samsung Bespoke AI Jet Ultra ima snažne baterijei uisava sve pred sobom,  čak i na površinama prekrivenim dlakama kućnih ljubimaca.

Samsung Bespoke AI Jet Ultra automatski prepoznaje prelazak s parketa na tepih i prilagođava snagu.

Usisavanje bez kihanja

Ivanova supruga je alergična na prašinu, pa je jedan od ključnih elemenata ovog uređaja HEPA filter koji zadržava čak 99,999% čestica. Osim toga, uređaj je tih, lagan za rukovanje i ima LED svjetlo na četki – savršen za tamne kutove.

Courtney Cox otkrila svoje navike pri čišćenju – iznenadit će vas što radi svaki dan!

Pametna tehnologija i samopražnjenje

Ono što posebno izdvaja ovaj model je baza koja automatski prazni spremnik nakon čišćenja, dok se usisavač istovremeno puni. Putem aplikacije SmartThings korisnik može pratiti status baterije, punjenje spremnika i upravljati uređajem.

“Nakon usisavanja samo ga vratim na bazu. Sve napravi sam – isprazni spremnik i napuni bateriju,” ističe Ivan.

Ova priča pokazuje da se uz pravu tehnologiju kućanski poslovi mogu pretvoriti iz obveze u zadovoljstvo – pa čak i kad je riječ o usisavanju.

Nastavite čitati

Podne i zidne obloge

Podno grijanje – sve što trebate znati prije ugradnje

Podno grijanje više nije luksuz već dugoročna isplativa investicija

Podno grijanje sve je češći izbor u novogradnji i renovacijama – ne samo zbog uštede energije i ravnomjerne raspodjele topline, već i zato što prostor ostaje estetski čist, bez vidljivih grijaćih tijela. No da bi sustav ispravno funkcionirao, ključno je krenuti s kvalitetnim projektiranjem.

Zašto odabrati podno grijanje?

Razlozi za odabir podnog grijanja prilično su jednostavni:

  • ravnomjerna raspodjela topline po prostoru
  • smanjenje potrošnje energije
  • čisti estetski izgled bez vidljivih grijaćih tijela
  • veći osjećaj udobnosti i topline pod nogama

No kako bi podno grijanje pokazalo svoj puni potencijal, ključne su tri stvari: kvalitetan sustav, precizno projektiranje i stručno postavljanje.

Projektiranje kao temelj učinkovitosti

„Projektiranje je najvažnija i najbitnija stvar kod podnog grijanja,“ ističe Ivica Družijanić, projektni menadžer iz tvrtke TECE. Proces započinje prikupljanjem fizike zgrade i drugih ulaznih parametara koje projektanti unose u softver. TECE pritom nudi podršku kroz izračune i izvedbeno rješenje, prilagođeno svakom prostoru.

Čepasta podloga – stabilna i precizna

Na gradilištu se prvo ugrađuju ormarići za razdjelnike koji distribuiraju toplu vodu kroz sustav. Nakon toga slijedi polaganje čepaste podloge – termoizolacijske ploče s ispupčenim čepovima koji drže cijevi na mjestu. Podloga je ojačana plastičnom folijom kako bi zadržala formu bez pucanja prilikom gaženja.

Razmaci između čepova osiguravaju pravilno polaganje cijevi, što je ključno za ravnomjerno zagrijavanje prostora.

Fleksibilne cijevi i završna obrada

Cijevi se polažu prema unaprijed izrađenom proračunu. U ovom slučaju koristi se TECE Floor soft paired cijev, koja se ističe fleksibilnošću i dobrim tehničkim svojstvima. Nakon polaganja cijevi slijedi glazura, a potom i završna obloga koja mora biti prikladna za podno grijanje.

Pametan sustav iza zida: TECEflex za dugovječnost kupaonice

Upravljanje – ključno za udobnost

U završnoj fazi postavlja se regulacija – ovisno o željama korisnika, može biti manualna, digitalna, upravljana putem aplikacije ili bežična, pomoću radiosignala, što je praktično ako instalacija električne energije nije unaprijed predviđena.

Na taj se način osigurava kontinuirano i ispravno funkcioniranje sustava grijanja uz mogućnost individualne prilagodbe.

U čak 90 posto novogradnje danas je primijenjen sustav podnog grijanja koji više nije luksuz već dugoročno isplativa investicija koja donosi uštede i udobnost.

Pravilnim projektiranjem i ugradnjom, podno grijanje pruža najugodniji osjećaj topline i predstavlja dugoročno isplativo rješenje za svaki prostor.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice